Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Data: 17. V. 2010

Clasa: a V-a A

Şcoala: Şcoala Generală cu cls I-VIII Ardusat

Titlul lecţiei: Unităţi de măsură pentru arie

Obiectivul general: Cunoaşterea şi înţelegerea conceptelor, a terminologiei şi a procedurilor de calcul


specifice matematicii.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevul va fi capabil:

 să deosebească noţiunea de suprafaţă de noţiunea de arie;

 să definească aria pătratului şi aria dreptunghiului şi să prezinte formulele de calcul corespunzătoare;

 să aplice formulele de calcul pentru aria pătratului şi a dreptunghiului în probleme variate.

Metode şi procedee didactice: explicaţia, exerciţiul

Mijloace de învăţământ: tabla, creta, creta colorată, culegere de probleme pentru clasa a V-a

Tipul lecţiei: Dobândire de noi cunoştinţe

Timp alocat: 50 minute

DESFǍŞURAREA LECŢIEI
1. Momentul organizatoric:

Se face prezenţa.

Se stabileşte liniştea şi atmosfera propice învăţării.

2. Captarea atenţiei şi trezirea interesului elevilor:


Se reaminteşte că în ora precedentă de matematică s-au studiat unităţile de măsură pentru lungime.

3. Revitalizarea cunoştinţelor:
Se verifică tema de casă.
Se verifică, prin întrebări adresate elevilor, dacă sunt cunoscuţi multiplii metrului şi submultiplii
metrului, şi se vor face transformări uşoare, orale.

4. Anunţarea titlului şi a obiectivelor lecţiei:


Se anunţă că se vor studia unităţile de măsură pentru arie, în prima oră, urmând ca în cea de-a doua
oră să se facă transformări cu aceste unităţi.

5. Dobândirea cunoştinţelo:

Ce este o suprafaţă?

Fie un triunghi ABC şi un punct în interiorul triunghiului.


Def: Mulţimea tuturor punctelor interioare unui triunghi se numeşte interiorul triunghiului. Reuniunea dintre
laturile unui triunghi şi interiorul său se numeşte suprafaţă triunghiulară.

Obs: Suprafaţa unui pătrat se numeşte suprafaţă pătrată, iar suprafaţa unui dreptunghi se numeşte suprafaţă
dreptunghiulară.

Notaţie: S = suprafaţă.

Obs: Pentru a putea compara suprafeţele, acestea trebuie măsurate.

Obs: Reamintim că unitatea principală de măsură pentru lungime este metrul.

Obs: Unitatea principală de măsură pentru suprafeţe este metrul pătrat (m2).

Obs: Folosind unitatea de măsură, fiecărei suprafeţe i se asociază un număr pozitiv unic, care arată câte
unităţi de măsură are suprafaţa respectivă. Acest număr se numeşte aria suprafeţei.

Notaţie: A(S) = aria suprafeţei.

Exemplu: Dacă luăm ca unitate de măsură şi dorim să determinăm aria suprafeţei atunci A(S) = 3 .

Def: Două suprafeţe cu ariile egale se numesc suprafeţe chivalente.

Def: Aria pătratului este egală cu pătratul lungimii sale.

Obs: Dacă l = latura pătratului, atunci A = .

Def: Aria dreptunghiului este egală cu produsul a două laturi alăturate numite lungime şi lăţime.

Obs: Dacă L = lungime

l = lăţime atunci A = L · l .
6. Fixarea cunoştinţelor:

Ex 1: Fie pătratul ABCD cu latura de 2 cm.

Aria pătratului este ......4...... .

A= = =4 .

Ex 2: Fie dreptunghiul ABCD cu L = 30 cm şi l = 12 cm.

Aria dreptunghiului este egală cu ……360…… .

A = L · l = 30 ·12 = 360 .

Ex 3: Culegere „Mate 5 – Exerciţii şi probleme” , pag. 68 , ex. 5 [a, b]:


Copiaţi şi completaţi tabelul, unde l = lăţimea, L = lungimea, P = perimetrul şi A = aria unui dreptunghi.

a) b)

l 12 m ... cm

L 18 m 36 cm

P ... m ... cm

A ...
144

7. Asigurarea feed-back-ului:

Se verifică, prin întrebări adresate elevilor, dacă sunt cunoscute formulele de la aria unui pătrat şi aria
unui dreptunghi.

8. Tema pentru acasă:


 Manual pentru clasa a V-a, pag. 184, ex.6;
Completaţi tabelul de mai jos, ştiind că se referă la dreptunghiuri:

Lungimea 84 m 115 cm .....mm 45 cm

Lăţimea 7 dm ... cm 40 cm ... cm


Perimetrul ... m ... dm 200 cm 1400 mm

Aria ... ... ... ...

S-ar putea să vă placă și