Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

DATA:26.05.2021
CLASA: a VII-aA
DISCIPLINA: Ludoterapie
SUBIECTUL: Perimetrul patratului
TIPUL LECŢIEI: Dobandire de noi cunostinte
SCOPUL asigurarea prin activitati de constructie, de desen, de pliere,
masurare, implicarea tuturor organelor de simt in perceperea figurilor
geometrice;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1.sa cunoasca intuitiv poligoanele invatate;
O2sa cunoasca intuitiv perimetrul unui poligon;
O3sa cunoasca procedeele de calcul ale perimetrului patratului;
O4sa rezolve probleme practice de aflare a perimetrului.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode şi procedee: conversatia, explicatia,munca independenta.

Evenimentul Activitati ale lectiei pentru realizarea Metoda


instruirii evenimentelor instruirii
Reactualizarea Se discuta cu elevii despre poligon:
cunostintelor,  Notiunea de poligon. Ce
intensificarea numim poligon?;
Conversatia
retinerii  Desenati un poligon cu 5
laturi; frontala
 Putem desena un poligon
cu 2 laturi?Dar cu 3laturi?;
 Cu articulatiile unui metru
de tamplarie formati: un triunghi, un dreptunghi, un
patrat;
 Cum se numeste poligonul
cu 4 laturi?;
 Ce patrulatere cunoasteti?;
 Desenati un patrat. Notati-
l!;
 Masurati laturile.

Captarea atentiei si Pentru a afla lungimea laturii unui patrat masuram latura
comunicarea patratului cu rigla, metrul, compasul, ruleta. Conversatia
obiectivelor Putem afla lungimea tuturor laturilor unui patrat fara a le
masura pe toate?
Raspunsul la intrebarea pusa il gasim in lectia de astazi.
Prezentarea Profesorul anunta ca se va afla lungimea laturilor unui
materialului nou patrat prin calcul si se va da formula pentru aflarea
perimetrului patratului. Explicatia
Asigurarea Se defineste perimetrul unei linii frante inchise:
transferului. Suma lungimilor segmentelor din care este formata Demonstratia
Obtinerea si figura se numeste perimetru.
evaluarea
performantei Problema 1. Un patrat are laturile cu lungimea de 25 cm.
Aflati perimetrul patratului.
Rezolvare:
Cu o bucata de sfoara se inconjoara patratul. Se va
masura lungimea sforii. Se va explica elevilor ca acesta
este perimetrul patratului respectiv. Elevii vor observa ca
perimetrul se poate calcula:

AB + BC + CD + DA = 25 cm + 25 cm + 25 cm +
+ 25 cm = 100 cm.
Se va observa ca perimetrul se poate calcula mai simplu
facand produsul 4٠L (L = latura patratului).
P = 4٠25 P = 100 cm.
Notam: P = 4٠L

Problema 2. Aflati perimetrul unui patrat cu latura de 205


cm.
a) prin adunare; b) prin inmultire.

Demonstratie:
Se lucreaza independent 5 minute apoi se va explica
rezolvarea problemei de catre un elev la tabla.
Se lasa timp elevilor pentru autocorectare.
205 cm
D C

205 cm 205 cm

A 205cm B

a) P = 205 cm + 205 cm + 205 cm + 205 cm


P = 820 cm.
b) P = 4٠205
P = 820 cm.
Problema 3. Aflati latura unui patrat al carui perimetru
este de 120 cm.
D C

A B

Asigurarea Dintr-o bucata de sarma cu lungimea de 120 cm se va Demonstratia


transferului. construi un patrat. Se va masura de unul dintre elevi
Obtinerea si latura patratului. Copiii vor fi dirijati in a observa ca:
evaluarea L = P: 4
performantei L = 120 : 4
L = 30 cm.

Problema 4. Un lot in forma de patrat cu latura de 125 m


trebuie imprejmuit cu un gard.
Cati metri va avea gardul?

Dupa ce a fost enuntata problema se lasa spre rezolvare


elevilor. Dupa trei minute problema se discuta si se
rezolva la tabla.
P = 4٠ L
P = 4٠125
P = 500 m.
Elevii care rezolva problema intr-un timp mai scurt
primesc spre rezolvare suplimentara probleme din manual.

Tema: Problemele 4, 5, 7 pag.45 Manual

S-ar putea să vă placă și