Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DE ACTIVITATE

CLASA: a VII-a A
DATA:26.05.2021
ARIA CURRICULARĂ:Terapie educationala complexa si integrata
DISCIPLINA: Stimulare cognitiva
SUBIECTUL:Prietenia - ,,Leul şi şoarecele”, după Lev Tolstoi
TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe
SCOPUL LECTIEI . să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text
citit.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1 – să citească în ritm propriu textul nou ;
O2 – să identifice personajele din aceasta povestire;
O3 – să desprindă informaţii esenţiale din text;
O4 – să completeze corect fişa ciorchine ;
O5 -să alcătuiasca propoziţii cu cuvintele de pe jetoane ;
O6 -să enunte morala ,sub formă de zicătoare ;

RESURSE :
a) Procedurale: instructajul verbal, explicaţia, conversaţia,
problematizarea, observaţia dirijată, exerciţiul,ciorchinele, cadranul,
aprecierea verbală şi scris.
b) Materiale: coş cu bomboane şi răvaşe, fişe cu fragmente
din texte, plicuri, fişe de evaluare a activităţii grupelor, postere,
markere, ecusoane, cartoane colorate, imagini cu animale,
diplome,
c) Organizatorice: frontal, individual, în perechi, pe grupe
3

Etapele Ob. Conţinutul informaţional al lecţiei Resurse


lectiei op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor a b c Evaluare

1. Moment -se stabileşte ordinea şi disciplina în sala de -se pregătesc pentru instructajul frontal
organizatori clasă; desfăşurarea lecţiei; verbal
c - se pegătesc materialele necesare în
desfăşurarea activităţii;

2. Captarea - se prezintă un coş cu bomboane în - aleg câte o explicaţia coş cu


atentiei ambalaje de diferite culori din care vor alege bomboană în funcţie bomboan
în funcţie de preferinţă câte o bomboană; de preferinţă şi e frontal
- desfăcând ambalajul descoperă un mesaj descoperă mesajul
scris (colaborare, prietenie, înţelegere, care se ascunde în conversaţia
cooperare, ajutor, acceptare, calm,rabdare); răvaş; răvaşe
- li se spune că toate cuvintele găsite
înseamnă de fapt condiţii ale obţinerii
succesului în activităţile care se desfăşoară
pe echipe(grupe)
- ascultă explicaţiile
date;

“Astazi vom mai afla cate ceva despre explicaţia


3.. -ascultă explicaţiile şi frontal
ajutor si prietenie, dar cu ajutorul celor doua
Anunţarea vor încerca să ţină expunerea
subiectului animale, soarecele si leul.. Ne vom juca si cont de cerinţele
şi a impuse;
vom rezolva multe sarcini , pentru ca la
obiectivelor
operaţionale sfarsit sa intelegem mai bine ce inseamna
“prietenia”
Titlul lectiei de astazi este “Leul si - studiaza textul Fise si
4

soarecele” de Lev Tolstoi -asculta cu atentie plansa cu


-citesc textul exercitiul textul
observatia

-se impart fisele cu textul si se afiseaza


planşa in fata elevilor. Voi citi textul cu voce - citesc intrebarile, se instructajul Plicuri cu individu
4. Dirijarea O1 gandesc si raspund verbal intrebari al
procesului tare , apoi voi pune un elev sa citeasca repede si corect explicaţia
de invatare (anexa1).

- receptează mesajul
-voi imparti apoi fiecarui elev cate un plic transmis;
numerotat de la 1-8 si care contine cate o
intrebare . Se vor citi pe rand intrebarile si se -raspund la intrebari
vor scrie raspunsurile pe tabla, respectiv pe
fise. (anexa2)
* Care sunt personajele povestirii ?
* Ce a fǎcut şoarecele în timp ce leul
dormea ?
* Ce i-a promis şoarecele leului ?
* ce a facut leul cand a auzit promisiunea observare
soarecelui ? a
* De ce crezi ca a ras leul de soarece ? observaţia sistematic
* Ce s-a întâmplat cu leul ? exerciţiul ă
* Ce a facut soarecele cand a auzit ragetele - lucrează în echipa cartoane a
O1
leului ? pe un singur carton; colorate activităţii
* Ce i-a spus şoarecele leului ? - obţin un cadran din -in elevilor
O2
cele patru jetoane problematiza echipa
Se imparte apoi clasa in doua grupe. completate corect. rea jeton
Fiecare membru al fiecarei grupe va primi
5

cate o sarcina de indeplinit, scrisa pe un


jeton. (anexa3) Cand toate cele patru
jetoane sunt completate se vor lipi de catre
elevi pe un carton colorat , formand un
cadran. Membrii aceleiasi grupe se pot ajuta
observaţia
intre ei- se evaluează activitatea fiecărei
- extrag invataturile explicaţia
grupe. Grupa care-si termina mai repede si exerciţiul
care se desprind din
individu
corect sarcinile, castiga si primeste o
text al
diploma.(anexa4) In funcţie de rezultatele -
- completeaza fisa
problematiza
obţinute li se va acorda o diplomă pentru
ciorchine cu cuvintele rea Fisa
O3 implicarea în rezolvarea sarcinilor;. ciorchine
care le vin in minte
legate de acest Individu
O4 al
cuvant

* li se cere să extragă învăţătura textului ,


conversaţia -plansa
completand fisele ciorchine pe care le voi cu
- urmaresc sensul explicaţia zicatoare
imparti, avand ca tema centrala cuvantul
a
indicat de sageti si
“prietenie” .(anexa 5)
descopera zicatoarea frontal aprecieri
scrise
care se potriveste .
individu
al
observaţia
*se prezintă apoi, pe o plansa invatatura
O6
care trebuie extrasa din text, sub forma de
6

zicatoare( BINE FACI,BINE GASESTI) Insa


elevii trebuie sa descopere singuri aceasta
zicatoare urmand sensul indicat de sagetile
- exemplifică şi alte conversaţia
de pe plansa. (anexa6).
texte studiate care
frontal
ilustrează defecte
omeneşti prin
- li se spune că întâmplarea povestită cu
intermediul
ajutorul personajelor-animale poate avea
animalelor ;
corespondenţă în lumea oamenilor, autorul
vrând să atragă atenţia asupra unor defecte
ale acestora sau calităţi;
O5

5.. Munca - se dă o fişă de lucru( anexa 7 ) individual - răspund la explicaţia frontal


independent * Dacă această povestire ar fi transformată fişă de
O6 într-o scenetă, rolul cărui personaj ai vrea întrebările din fişa de
a exerciţiul evaluare individu
să-l joci? De ce? evaluare al
- se citesc câteva răspunsuri şi se fac
aprecieri asupra lor;

-ascultă răspunsurile
date de colegi şi
aprecierile făcute
7

- se fac aprecieri frontale cu privire la modul


6. Încheierea de participare al elevilor la lecţie ;
lecţiei - se strâng materialele utilizate în timpul - ascultă aprecierile aprecierea frontal
activităţii. făcute; verbală
8

Anexa 1
Leul şi şoarecele

după Lev Nicolaevici Tolstoi

Leul dormea. Un şoarece trecu peste el.


Acesta, trezindu-se, îl prinse în labe şi vru să-l mănânce.
Şoarecele se rugă de leu să îi cruţe viaţa:
- Dă-mi drumul, că ţi-oi face şi eu vreun bine!
Leul râse de promisiunea şoarecelui, dar îi dădu drumul.
După aceea, într-o zi, nişte vânători prinseră leul
şi-l legară cu o frânghie de un copac. Şoarecele, auzind
răgetele leului, veni în fugă şi roase frânghia.Apoi îi spuse:
- Îţi aminteşti cum ai râs de mine şi nu credeai că
ţi-aş putea face vreun bine? Acuma vezi? Şi un şoarece îţi
poate fi câteodată de folos.

Anexa 2
9

1. Care sunt personajele povestirii ?

2. Ce a fǎcut şoarecele în timp ce leul


dormea ?

3. Ce i-a promis şoarecele leului ?

4. ce a facut leul cand a auzit promisiunea


soarecelui ?

5.De ce crezi ca a ras leul de soarece ?

6.Ce s-a întâmplat cu leul ?

7. Ce a facut soarecele cand a auzit ragetele


leului ?

8. Ce i-a spus şoarecele leului ?


10

Delimitează cuvintele pentru a obţine o propoziţie


corecta Subliniaza substantívele din urmatoarea propozitie:

Soricelul a ajutat leul la greu.


Şoarecelemănâncaobucatădecaşcaval.

Alcătuieşte o propoziţie cu cuvântul „prieten”. Scrie un proverb despre prietenie

.............................................................................. .............................................................................

............................................................................... ..............................................................................
11

Anexa4

DIPLOMĂ
ACORDATĂ
Elevului/elevei...............................................................
PENTRU REZULTATE FOARTE BUNE OBŢINUTE ÎN
CADRUL LECŢIEI DE LIMBA ŞI LITERATURA
ROMÂNĂ.

Director, Profesor,
12
13

…………………….

…………………… ……………………

PRIETENIA

……………………. ……………………
14

Anexa 5
15

Numele si prenumele:
......................
.....................

FIŞĂ DE LUCRU

* Dacă această povestire ar fi transformată într-o scenetă, rolul cărui personaj ai


vrea să-l joci? De ce?
.......................................................................................................................................
.......................................................................................................................................
..................................................................................................................
16

Anexa 7

S-ar putea să vă placă și