Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 23 octombrie 2015


Profesor: Fănăţan Teofil
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Sălsig
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: Patrulatere
Titlul lecţiei: Pătratul
Tipul lecţiei: Lecţie de predare
Durata: 50 minute
Locul desfăşurării: Sala de clasă

Competente specifice (unitatii de invatare) :


-Identificarea patrulaterelor particulare utilizând proprietăţi precizate
- Utilizarea proprietăţilor calitative şi metrice ale patrulaterelor în rezolvarea unor
probleme

Competente operaționale :
La sfârșitul orei elevii vor fi capabili :
- să recunoască deosebirile dintre un paralelogram , dreptunghi, romb si un pătrat
- să dobândească cunoștințe si proprietati legate de patrulaterele studiate
- să determine si sa demonstreze daca un patrulater este pătrat
- să argumenteze si sa distingă proprietățile patrulaterelor studiate.

Strategii didactice :
a)Metode si procedee : explicația, exemplificarea, conversația, exercițiul,
demonstrația
b)Mijloace de realizare : - manuale de matematica pentru clasa a VII-a
- cul. “Clubul matematicienilor” ,editura Art
c)Forme de organizare : frontala , individuala
Desfășurarea Lecției

I. Moment organizatoric
Salutul, verificarea prezentei

II. Captarea atenției


Verificarea calitativa si cantitativa a temei pentru acasă , prin sondaj

III. Verificarea cunoștințelor din lecția anterioara


1.Cum se definește rombul ?
R : paralelogramul cu doua laturi consecutive congruente
2.Care sunt proprietățile dreptunghiului ?
R : se enumera propr. rombului de către elevi
3.Care este condiția ca un paralelogram sa fie romb ?
R : Sa aibă diagonalele perpendiculare .
4.Ce putem spune despre diagonalele rombului ?
R : Sunt perpendiculare , se injumatatesc , sunt bisectoarele < rombului.

IV. Anunțarea temei noi si a obiectivelor


Ne propunem astăzi sa studiem un alt paralelogram particular si anume pătratul.

V. Prezentarea conținutului noii lecții si dirijarea invatarii

Definiție : Dreptunghiul cu doua laturi consecutive congruente se numește pătrat.

[AB]  [BC]
ABCD dreptunghi ABCD pătrat

Elevii vor fi îndrumați sa descopere proprietățile pătratului , si anume :


1.Patratul are toate laturile congruente.(rezulta din def) :
[AB]  [BC]  [CD]  [AD]
2.Patratul are toate unghiurile de 90°.(rezulta direct din propr. dreptunghiului)
m(<A)= m(<B)= m(<C)= m(<D)= 90°.
3.Diagonalele pătratului se injumatatesc si sunt congruente. .(rezulta direct din propr.
dreptunghiului)
AC=BD ;AO=CO ;BO=DO(=>AO=BO=CO=DO)
4.Patratul are diagonalele perpendiculare .(se va demonstra)

ΔAOB≡ ΔBOC ≡ ΔCOD≡ ΔAOD ( au lat. congruente)=> in jurul pc. O se


formează 4 unghiuri congruente , fiecare având 90°=>AC  BD
Pentru a arata ca un patrulater este pătrat este suficienta sa demonstram ca:
1.este romb si are un unghi drept
(ABCD romb si m(<A)= 90° => ABCD pătrat)
sau
2.este paralelogram si are doua laturi consecutive congruente
(ABCD paralelogram si [AB]  [BC] => ABCD pătrat)
sau
3.este paralelogram si are diagonalele perpendiculare si congruente.
(ABCD paralelogram ,AC  BD si AC=BD=> ABCD pătrat)

Obs :Pătratul poate fi considerat atât dreptunghi , cat si romb.

VI. Asigurarea retenție si realizare feedbacku-lui


Elevii vor primi fise cu probleme si vor ieși la tabla sa le rezolve sub îndrumarea
profesorului.

VII. Tema pentru acasă si notarea elevilor: - se notează elevii care au activat
- tema :restul pb. dn fisa.+pr 1 si 14 /pg 107
din manual
Fisa –PATRATUL ( clasa a VII-a)

Partea I
1.Asociaţi elementele din coloana A cu cele din coloana B astfel încat să obţineţi propoziţii adevărate( se
poate ca un element din coloana B să fie asociat cu două elemente din coloana A).
A B
a) Paralelogramul cu un unghi drept . 1. paralelogram
b) Dreptunghiul cu laturile consecutive congruente . 2. dreptunghi
c) Paralelogramul care are două laturi consecutive congruente 3. romb
d) Rombul cu un unghi drept. 4. patrat
e) Patrulaterul convex care are laturile opuse paralele .
2.Demonstrati ca mijloacele laturilor unui patrat sunt varfurile altui patrat.
3.Triunghiurile dreptunghice isoscele ADB si ACB au ipotenuza [AB] comuna.Demonstrati ca patrulaterul
ABCD este patrat.
4.Se consideră triunghiul oarecare ABC şi pe laturile lui se construiesc în exterior pătratele ABDE şi
ACFG. Demonstraţi că [CE] ≡ [BG].

Partea II
A. Completează spaţiile libere astfel încât afirmaţiile să fie adevărate:
Ex. Exerciţiul
1. Unghiurile opuse ale unui paralelogram sunt …..
2. Diagonalele unui romb sunt …..
3. Diagonalele unui dreptunghi sunt …..
4. Diagonalele unui pătrat sunt ………….…… şi ……………
B. Stabileşte valoarea de adevăr a propoziţiilor cu A sau F ( A = adevărat; F = fals).
Ex. Exerciţiul A sau F
5. Orice romb este un pătrat . A F
6. Orice pătrat este un dreptunghi . A F
Orice pătrat este un paralelogram .
7. A F
Orice dreptunghi este un pătrat .
8. A F
9. Orice pătrat este un romb . A F
10. Diagonalele unui romb au acelaşi mijloc . A F
11. Diagonalele unui dreptunghi sunt perpendiculare . A F
12. Diagonalele unui romb sunt şi bisectoarele unghiurilor sale . A F
13. Dacă diagonalele unui patrulater convex sunt perpendiculare, A F
atunci patrulaterul este romb.
14. Diagonalele unui pătrat sunt şi bisectoarele unghiurilor sale . A F
C. Pentru fiecare din exemplele următoare , selectaţi o variantă ce face ca afirmaţia respectivă să fie
adevarată.
Ex. Exerciţiul
15. Dacă diagonalele  a) romb  b)pătrat  c)paralelogram  d)dreptunghi
unui patrulater se taie
în părţi congruente,
atunci el este:
16. Figura formată prin  a)romb  b)dreptunghi  c)paralelogram  d)nici unul
unirea mijloacelor dintre acestea
laturilor consecutive
ale unui patrulater
convex este :

S-ar putea să vă placă și