Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
MOLDOVA
UNIVERSITATEA DE STAT „A. RUSSO” DIN BĂLȚI
FACULTATEA DE ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI, PSIHOLOGIE ȘI ARTE
CATEDRA ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI
Portofoliu la
unitatea de curs
Didactica matematicii
în învățământ primar
Bălți 2022
Cuprins
2. Numerația
2.1. Scrierea corectă a cifrelor,
2.2. Proiect didactic pentru studierea numărului de o cifră
(cifra 9);
2.3. Descrierea materialelor didactice utilizate pentru
studierea numerației în treapta primară;
3. Operațiile aritmetice
3.1. Descrierea a câte 2 procedee de calcul orale și scrise;
3.2. Set de exerciții pentru formarea deprinderii de calcul
pentru un procedeu de calcul indicat;
3.3. Proiect didactic pentru familiarizarea cu una din
operațiile aritmetice (operația aritmetică adunarea);
5. Elemente de geometrie
5.1. Un test sumativ elaborat individual la subiect pentru o
clasă indicată;
5.2. Proiect didactic pentru familiarizarea cu una din
mărimile studiate sau studierea elementelor de geometrie;
Organizarea procesului
educațional la
matematică
1.Compartimentul
dedicat procesului de
organizare a procesului
educațional la
matematică
5 4
3.Joc matematic „Foișorul”
Numerația(cl.I)
Scopul jocului: Descompunerea și compunerea numerelor în limita
lui 10.
Materiale didactice: Foișorul pe un poster și jetoane cu numerele
naturale în limita lui 10.
Regulile jocului: Jocul se realizează frontal cu participarea fiecărui
copil. Copiii respectă ordinea de oferire a răspunsului.
Desfășurarea jocului: Învățătoarea plasează foișorul pe tabla
magnetică și pe acoperiș propune un număr. Le explică elevilor sarcina
didactică și le explică regulile jocului. Fiecare copil care știe o variantă de
răspuns ridică flăgulețul în sus, ele fiind repartizate din timp. Fiecare răspuns
corect oferă elevilor posibilitatea de a primi un cerc din carton. După ce s-au
epuizat variantele de răspuns învățătoarea schimbă numărul de pe acoperiș.
La sfârșit cine a acumulat cele mai multe cercuri este învingător.
Exemplu :
Subiectul : Familiarizarea cu operația de adunare (clasa I)
Tipul lecției : mixtă
Scopul aplicației metodei : Descoperirea operației aritmetice
adunarea
Învățătoarea ilustrează următoarea situație problemă: Maria are 3
mere roșii și 5 mere galbene. Câte mere are Maria în total?
Este o situație foarte cunoscută elevilor. Deci, învățătorul folosind
material demonstrativ va iniția o conversație euristică:
2.Metoda „Lucrul cu manualul”
Aceasta metodă ajută elevul să-și creeze priceperea, apoi deprinderea de
a se orienta într-un text citit, de a-l analiza și extrage esențialul, de a-i
sistematiza conținutul, reținând definițiile, regulile de calcul și teoremele
cuprinse în text. În clasele I-IV manualul este principala resursă de cunoștințe
noi.
Capacitatea de raționament a unui copil se formează în mai mare măsură
prin activitate proprie. Metoda aceasta nu oferă doar posibilitatea însușirii
unor cunoștințe noi, ci mai ales formarea unor deprinderi de activitate
intelectuală.
Exemplu:
Subiectul : Adunarea și scăderea până la 20 ( clasa II)
Tipul lecției: mixtă
Manualul de matematică pagina 6
După momentul organizatoric, învățătorul propune elevilor
să deschidă manualul la pagina corespunzătoare și, pe rând, câte
un elev să-și amintească terminologia speifică operației de
dunare și scădere, sprijinindu-se pe rubica Observăm și exlicăm.
De exemplu, elevul cu referire la schemă comentează: I
număr a operația de adunare se numește termen, al dolea
număr se numește termen iar rezultatul adunării se numește
3.Metoda „Execițiul”
Prin exercițiu înțelegem o acțiune efectuată în mod conștient și repetat,
cu scopul dobândirii unor priceperi și deprinderi (uneori a unor cunoștințe
noi), pentru a ușura unele activitaăți și a contribui la dezvoltarea unor
aptitudini.
Aceasta metodă este aplicată în aproape toate lecțiile. Pe lângă formarea
de priceperi și deprinderi, metoda prezintă și alte avantaje:
• oferă posibilitatea lucrului independent sși a discuției asupra diferitelor
soluții ăasite;
• activează atitudinea critică a elevilor (în sens bun);
• permite analiza erorilor și învățarea de pe urma lor.
Exemplu :
Subiectul lecției : Adunarea și scăderea până la 20 ( cl. II)
Tipul lecției : de formare a capacităților de aplicare a
cunoștințelor
Elevii rezolvă exerciții și învață procedeul de calcul
5.Metoda „Explicarea și
demonstrarea”
Explicația foloseşte diferite operații logice mai complicate ca de
exemplu inducția, deducția, comparația, sinteza, analiza, analogia, dar
accentul cade pe receptare şi mai puțin pe interpretarea rezultatelor.
Demonstrația didactică înseamnă a prezenta obiecte, procese, acțiuni
în vederea inducerii teoretice la elevi a unor proprietăți, constante care
constituie elemente fundamentale ale cunoaşterii. În cazul matematicii, se mai
admite şi prezentarea unor obiecte matematice, construite anterior şi asimilate
de elevi, sau a unor reprezentări intuitive ale acestora.
Exemplu:
Subiectul lecției: Adunăm rezervând și scădem
împrumutând (U+U=ZU);
Se propune următoarea situație-problemă: La o florărie
erau 8 lalele roșii și s-au mai adus 5 lalele albe. Câte lalele
erau la florărie?
Exercițiul de calcul intuit împreună cu elevii: 8+5=
Explicarea cu demonstrarea paralelă pe tablă, utilizând
materialele didactice:
Anexa 1
Anexa 2
9
Anexa 3
Încadrarea în timp
Realizarea corectă a sarcinii
Colaborarea cu colegii
Desfășurarea jocului : Elevii se împart în trei echipe, fiecare ascultă
atent sarcinile și le realizează. Timpul este limitat și cronometrat de
învățătoare. Fiecare răspuns corect este marcat cu o bilă verde, cel
incorect cu o bilă roșie. Echipa cu cele mai multe bile verzi este
învingătoare.
Sarcinile jocului:
1-să aşeze pe măsuţă 9 creioane;
2-să bată din palme de 9 ori;
3-să ridice cifra 9;
4-să numere crescător în limitele 1-9
5-să numere descrescător în limitele 9-1;
6-să numească vecinul mai mic cu o unitate decât 9?
7-să numească vecinul mai mare cu o unitate decât 8?
8-să aşeze în ordine cifrele amestecate, în limitele 1-9.
9.-să ridice jetonul cu cifra 9 când termină sarcinile.
Evaluarea jocului: Toate echipele sunt apreciate verbal și încurajate.
Anexa 5
Anexa 6
Descrierea materialelor didactice utilizate
pentru studierea numerației în treapta
primară
Materialul didactic potrivit pentru predarea-învăţarea numeraţiei
poate fi:
beţişoarele, care se leagă câte 10 în mănunchiuri;
rigletele;
cubuleţele-unităţi care se asamblează în bare câte 10, în plăci de 100
şi în cuburi câte 1000;
numărătoarea cu bile;
numărătoarea de poziţionare cu tije la fiecare ordin, pe care se
aranjează cel mult 10 bile;
abacul;
tabelul ordinelor şi claselor
1.Abacul
Dezvoltă concetrația;
Îmbunătățește memoria;
Dezvoltă capacitățile de care dispune
copilul;
Dezvoltă imaginația;
Dezvoltă încrederea în sine/forțele
2.Rigletele Cuisenaire
Rigletele Cuisenaire pot fi extrem de eficiente pentru
dezvoltarea simțului numerelor, pentru copiii care învață să
numere, să scadă și să adune. Pot fi folosite și pentru
vizualizarea fracțiilor.
Conţin riglete în 10 culori şi lungimi de la 1 cm la 10
cm, simbolizând numerele naturale de la 1 la 10. Fiecare
număr este reprezentat printr-o rigletă de o anumită
lungime şi culoare:
Numărul 1 – rigletă de culoare albă (de exemplu) – lungime 1 cm, iar numărul
acestora este mai mare de 10 (12-50).
Numărul 2 – rigletă de culoare roşie – lungime 2 cm, formată din două unităţi,
pătrate cu latura de 1 cm.
Numărul 10 – rigletă de
culoare portocalie – lungime 10 cm,
formată din 10 unităţi, pătrate cu
latura de 1 cm, 10 bucăţi.
Folosirea rigletelor oferă mai
multe avantaje:
• fundamentează noţiunile
de număr şi măsură; asocierea
dintre culoare –lungime -unitate
uşurează însuşirea
proprietăţilor cardinale şi ordinale ale numărului;
• oferă posibilitatea copilului de a acţiona în ritm propriu, potrivit capacităţilor sale,
descoperind independent combinaţii de riglete, ce îl conduc spre înţelegerea compunerii,
descompunerii numărului, dar şi a operaţiilor aritmetice.
• asigură înţelegerea relaţiilor de egalitate şi inegalitate în mulţimea numerelor
naturale, a operaţiilor aritmetice; copilul poate să afle lungimea părţii neacoperite când se
suprapun două riglete de lungimi diferite.
• asigură controlul şi autocontrolul în rezolvarea fiecărei sarcini prin caracterul
structural al materialului;
• oferă copilului posibilitatea de a acţiona, a aplica, a valorifica, a înţelege,
asigurându-se astfel formarea mecanismelor operatorii.
În mod tradiţional, rigletele sunt folosite
în lecţiile de matematică în clasă I. Datorită
multiplelor avantaje de ordin pedagogic şi
uşurinţei în folosire, utilizarea acestora la
grupa mare şi la cea pregătitoare favorizează
sistematizări la predarea noţiunilor de număr
şi numeraţie precum şi de operaţie şi
determină transformări calitative în achiziţia
acestui concept.
3.Bețișoarele de numărat
Bețișoarele vor fi un mare ajutor
pentru copii de clasele primare, ei le vor
putea folosi atât la școală, cât și acasă. Cu
ajutorul lor ei exersează mult și învață să
calculeze în concentrul 0-10, dar și permit
introducerea noțiunii de zece. Cu bețișoarele
de culoare verde, galben, roșu și albastre,
copii vor putea învăța ușor să numere.
4.Tabelul
ordinelor și claselor
Când citim un număr, începem de la stânga la dreapta. Citim mai întâi cifra, apoi
spunem poziţia pe care o ocupă în cadrul clasei. La sfârşitul unei clase, spunem numele ei.
Continuăm în acest fel până citim toate cifrele din care e format numărul. Cuvântul "unitate
(unităţi)" nu se pronunţă, dar cifra corespunzătoare lui este precedată de cuvântul "şi" (cu
excepţia cazului în care cifra zecilor de dinainte este zero).
Operațiile
aritmetice
3.Compartimentul
dedicat studierii
operațiilor aritmetice
De exemplu: 15+3=
15 + 3 = (10 + 5) + 3 = 10 + (5 + 3) = 10 + 8 = 18
De exemplu 35 + 24= ;
Paşii algoritmului sunt:
Exemple de exerciții :
845-687= 312-145=
524-438= 804-156=
Împărțirea unui număr de două cifre la un
număr de o cifră, când zecile deîmpărțitului se
împart exact la împărțitor
Exemple de exerciții :
97 :3= 86 :4=
45 :4= 67 :2=
Procedeu de calcul scris
Etapele în scris :
246+
139
385
Set de exerciții pentru procedeul de
calcul
„Adunarea unui număr format dintr-o zece
şi din unităţi cu un număr format din unităţi,
fără trecere peste ordin”
(ZU+U=)
1.Efectuează :
Termen 12 14 17 16
Termen 7 5 1 2
Sumă
a a+4
15
12
13
Proiect de lecție de matematică, clasa a I-a
Aria curriculară: Matematică și Științe
Disciplina: Matematică
Data: 21 octombrie
Unitatea de conținut: Adunarea şi scăderea în concentrul 0 – 10
Subiectul lecției: Operația de adunare
Tipul lecției: mixtă
Competențe specifice:
1. Identificarea și utilizarea conceptelor matematice și a limbajului matematic în situații de învățare
și cotidiene, dând dovadă de corectitudine și coerență.
2. Aplicarea operaţiilor aritmetice și a proprietăţilor acestora în contexte variate, manifestând atenție
și interes pentru calcul corect, rațional, fluent.
Unități de competență:
3.1. Receptarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de adunare şi scădere.
3.2. Efectuarea adunării şi scăderii numerelor naturale în concentrul 0 – 10.
3.4. Rezolvarea problemelor simple de adunare și de scădere, cu sprijin în obiecte/desene și prin
exercițiu.
Obiective operaționale:
La finele lecției elevul va fi capabil:
O1 – să scrie exerciții de adunare după modelul dat pe tablă în caietul de teme;
O2 – să numească terminologia folosită la operația de adunare;
O3 – să exemplifice situații de adunare din viața cotidiană.
Strategii didactice:
Resurse bibliografice:
METODE DE
ETAPA ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA EVALUARE
LECȚIEI ELEVULUI
2 + 3 = 5
Anexa 4
3 + 5
Anexa 5
Anexa 6
Numărătoare
Unu, doi
Stai cu noi.
Trei, patru
Hai la teatru.
Cinci, șase, șapte
Hai să bem cafea cu lapte.
Opt, nouă, zece
El să plece.
Anexa 7
Anexa 8
1.Probleme de adunare :
- de aflare a sumei
- de mărire cu câteva unități (forma directă)
- de mărire cu câteva unități (forma inversă)
- de aflare a descăzutului
2.Probleme de scădere :
- de aflare a restului
- de aflare a scăzătorului
- de micșorare cu câteva unități, forma directă
- de micșorare cu câteva unități, forma inversă
- de aflare a termenului necunoscut
- de comparație prin scădere
3.Probleme de înmulțire :
- de adunare repetată
- de mărire de câteva ori, forma directă
- de mărire de câteva ori, forma inversă
- de aflare a deîmpărțitului
4.Probleme de împărțire :
Erau … 10 m.
Probleme de
Bunelul are 3
buzunare , iar în 1 buzunar … 4bomboane
fiecare are câte 4
Probleme de înmulțire
Bunelul a dat 21 de
De împărțire mere , câte 3 mere la 1 nepot ... 3 mere
prin cuprindere fiecare nepot al său.
Câți nepoți are ? nepoți ... 21 mere
bunelul ?
La magazinul de
De micșorare de jucării erau 12 urși,
câteva ori, forma ceea ce este de 6 ori Urși ... 12, de 6 ori m.m.
inversă mai mult decât câini. Câini ... ?
Câți câini sunt în
magazin ?
Marcel a cumpărat 6
De comparație mingi albastre și 18 Albastre ... 6m.
prin împărțire roșii. De câte ori mai De câte ori?
multe mingi roșii a Roșii ... 18 m.
cumpărat Marcel
decât albastre ?
DEMERSUL DIDACTIC
Anexa 1
Joc didactic „Descifrează mesajul”
12 15 8 7 12 15 8 18 6 15 19 12 18 9 3 15 6 7
A M T E I C Î P L
10+5 15-3 6+2 9-2 12+6 13-7 13+6 5+4 7-4
Anexa 2
Joc didactic „Cel mai ingenios”
Scopul jocului: Formarea capacităților de alcătuire a problemelor după imagine.
Materiale necesare: patru fișe cu imagini.
Regulile jocului: să colaboreze în echipă.
Desfășurarea jocului: Elevii se împart în patru echipe. Fiecare echipă primește câte o
imagine, în baza cărora alcătuiesc probleme. După ce echipele sunt gata fiecare își
deleghează un lider care prezintă problema care au alcătuită.
12 4
10
?
5
Anexa 3
Joc didactic „Puzzle”
CONDIȚIA
ÎNTREBAREA
SCHEMA
REZOLVAREA
RĂSPUNSUL
Problemă
Într-o vază erau 12 flori, dintre care 7 flori erau lalele și
restul erau narcise. Câte flori erau narcise ?
Anexa 4
7 demersuri didactice complete
pentru probleme compuse și tip
Stejari ... 11 c.
Arțari ... ? c.
35 – (11 + 6) = 18
Scenariul analitic
— Ce se întreabă în problem?
— Câte cărți sunt în total pe cele 3 rafturi?
— Ce trebuie să facem pentru a afla totalul de cărți?
— Câte cărți sunt pe raftul al doilea și al treilea?
— Ce știm despre despre numărul de cărți de pe al doilea raft?
— Cum putem afla numărul de cărți de pe al doilea raft?
— Vom înmulți numărul de cărți de pe primul raft cu 4, deoarece
cunoaștem că pe al doilea raft sunt de 4 ori mai multe cărți decât pe
primul
— Acum vom putea calcula numărul total de cărți?
— Nu, deoarece trebuie să aflăm cite cărți sunt pe al treilea raft.
— Cum vom putea afla?
— Vom împărți numărul de cărți de pe al doilea raft la 3.
Deci, vom efectua o operație de înmulțire pentru a afla cite cărți sunt pe al
doilea raft, apoi o împărțire pentru a calcula numărul de cărți de pe raftul
al treilea și la final vom aduna numărul de cărți de pe cele trei rafturi.
V. Verificarea rezolvării
Înlocuirea datelor în schema și verificarea lipsei
contradicțiilor
I r. …6 c.
II r. …?c., de 4 ori m.m.
III r. …?c., de 3 ori m.p.
V. Verificarea rezolvării
Înlocuirea datelor în schema și verificarea lipsei contradicțiilor
Are …580 p.
A citit:
I zi …29 p.
II zi …? p., cu 12 p.m.m.
Au rămas … ? p.
VII.Reflecția
Tipuri de probleme simple ce se studiază în ciclul primar la
matematică
Problemă de aflare a sumei
Relu are 5 căpușuni, iar Rița are 2 căpșuni. Câte căpșuni are Relu și Rița
împreună?
Elemente de
geometrie
5.Compartimentul
dedicat geometriei
și mărimilor
910
219
……. …………………. 476
400
125 19
…………………….
………………
……………………………………………….
3. Calculează diferenţa dintre numerele scrise în exteriorul figurilor
geometrice desenate mai sus.
………………………………………………..
60
..........................................................
30
5. O minge este:
a) un cuboid
b) un con
c) o sferă
6. Un zar este:
a) un cilindru
b) un cub
c) o sferă