Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic nr 18

Date generale: matematica, clasa VI a A,


Profesor: Jardan Ana
Modulul:Numere întregi. Operații cu numere întregi
Subiectul lecției: Oră de sinteză
Tipul lecției:recapitulare și sistematizare
Unități de competență:
2.2. Identificarea şi utilizarea în situaţii reale/sau modelate a numerelor întregi.
2.3. Efectuarea calculelor cu numere întregi, utilizînd prprietăţile, ordinea operaţiilor,
semnificaţia parantezelor, modulul numărului întreg.
2.4. Aplicarea operaţiilor cu numere întregi, a ordinii operaţiilor, a semnificaţiei parantezelor
şi procedurelor de calcul în rezolvări de probleme.
2.5. Estimarea şi aproximarea, utilizînd rotunjirile, a rezultatelor unor calcule cu numere
întregi
2.6. Rezolvarea în Z a ecuaţiilor, utilizînd proprietăţile operaţiilor aritmetice studiate şi
algoritmul de determinare a cmponentei necunoscute în cadrul operaţiei indicate.
2.7. Investigarea valorii de adevăr (adevăr/fals) a unei afirmaţii simple prin prezentarea unor
exemple, contraexemple.
Obiective operaționale:
O1: să utilizeze numerele întregi şi numerele naturale în situaţii reale sau modelate;
O2: să valorifice proprietăţile operaţiilor, a simbolurilor matematice, în situaţii de rezolvare a
exerciţiilor şi problemelor cotidiene;
O3: să efectueze calcule cu numere întregi utilizînd proprietăţile, ordinea operaţiilor,
semnificaţia parantezelor, modulul numărului întreg;
O4: să rezolve în mulţimea Z ecuaţii, utilizînd proprietăţile operaţiilor aritmetice studiate şi
algoritmul de determinare a necunoscutei în cadrul operaţiei indicate;
O5: să estimezeşi să aproximeze o valoare, o cantitate, o situaţie etc;
O6: să aplice operaţiile cu numere întregi în rezolvarea problemelor din viaţa cotidiană.

Strategii didactice:
Locul desfășurării:cabinetul 7A
Bibliografie:
Manualul de matematica clasa 6( 2020)
Scenariul lecției

Etapele lecției Desfășurarea lecției Durata Strategii didactice


Evocare -verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog; 5-10 min
-verificrea tinutei elevilor si cele necesare desfasurarii orei;
-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei
Încep lecția cu Mottoul ,,Matematica este un joc care se joacă după anumite reguli

simple cu semne diferite pe hârtie” David Hilbert 

Realizarea Ma ajutati ? Am uitat ce am studiat in capitolul   “Numere intregi” 15-20 min


sensului Prin aplicația interactivă se va anunța toate subiectele care au fost învățate la
acest capitol https://wordart.com/create

Astazi la lectie voi v-eti putea , se anunță obiectivele.


Dictare matematica:

Scrieti cu  ajutorul numerelor intregi:

anul 2011 dupa Hristos; +2011

o datorie de 1360 lei, -1360


inaltimea unui munte de 1400m; +1400m

o reducere de pret cu 75 lei; -75lei

un cistig de 1500 lei; +1500 lei

anul 385 innaintea lui Hristos; -385

o marire de pret cu 36 lei; +36 lei

adincimea unei mări de 175 m; -175m

3 grade Celsius sub zero; -3

Jocul :” Floarea operatiilor” (lucul in grup)

Jocul : Completati “caramizele“ goale efectuind operatiile corespunzatoare Anexa 1 Activitati in grup.

Jocul “Gasiti gresala”,
Reflecție 5-7min Studiu de caz

Extindere 2-4 min

Primul exercitiu
Ordonează crescator numerele întregi

S-ar putea să vă placă și