Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Educația Plastică


Clasa: a 3-a
Data: 25.11. 2021
Învățător: Tcaci Catalina
Subiectul lecţiei: Tehnici și hașurare ,,Jucăria preferată,,
Tipul lecţiei: : Lecția de formare de priceperi și deprinderi practice.
Durata: 45 minute
Unități de competență: 1.1. Recunoașterea peisajului realizat în diverse tehnici în imagini.
1.2. Explorarea materialelor tradiționale și netradiționale pentru accentuarea expresivității compozițiilor plastice.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1 –Să descrie specificul tehnicii hașurării
O2 – Să descopere diferite diverse tipuri de hașurare
O3- Să identifice în lucrări practice tipuri de hașurare
O4- Să fie active și creative pe tot parcursul lecției
O5- Să realizeze lucrarea practică cu success

Strategii didactice
Metode şi tehnici:
M1 – Conversația
M2 – Explicația
M3 – Exercițiul
M4– Demonstrarea
M5- Joc cu culorile
Mijloace didactice: M1Pezentare PowerPoint, M2Video.
Forme de organizare: F1 – Frontal; F2 – Individual;
Forme de evaluare: F1 – aprecierea verbală;
Bibliografie: CURRICULUM NAȚIONAL Învățământul primar, Mass-media, manualul de educație plastică cl3-a
organizare
Metode și

Forme de
Forme de
Obiective

evaluare
tehnici
Nr. Etapele
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
d/o lecției

1. Evocarea - Bună ziua dragi elevi, lecția de astăzi de - Bună ziua.


(5 min) educație Plastică o vom realiza
împreună, eu mă numesc domnișoara M1
Cătălina.

O4 - Ne simțim foarte bine. F1


- Pentru început vreau să vă întreb cum vă
simțiți?

- Mă bucur că vă simțiți bine.


- Copiii iau poziția corectă ți își
- Copilași, acum vă rog să luați poziția pregătesc tot necesarul.
corectă pentru a ne face comozi și vă rog
să aprindeți camerele ca să vă pot vedea
la ochișori. - Fiecare copil se prezintă când rostesc
numele lor.
- Acum copii rog să fiți atenți și să facem
prezența. ( fac prezența).

- Bine copii, deci eu cred că sunteți gata ca M1


să începem lecția de astăzi.

O4 - Copii în continuare veau să vă citesc un


citat foarte interesant apoi să-l comentăm. M2

(,,Pictura este starea sufletească a artistului


exprimată în culori,,) - Copii asultă citatul. F1
- Copii ce înțelegeți voi prin acest citat?
- Sunteți foarte bravo copii. - Copii își expun părerea despre citatul
dat.
- Mai departe copii, vă propun un joc
foarte interesant, dar vreau să vă întreb
cine credeți că astăzi a venit la noi? - Copii răspund la intrebare.
M3
O4
- Eu vă voi oferi un indiciu printr-o
ghicitoare.

Drăguț, pufos și mititel


Cu urechile cât el
Și sare imediat,
Când cineva l-a speriat

- Da copii, correct. Este Iepurașul Pufi.


- Haideți copii să-l salutăm! - Este Iepurașul. F1

- Salut Pufi!

2. Realizarea
sensului - Copii să vedem jocum pe care ni-l
(20 min.) propune Pufi. El a încurcat legumele pe
care erau scrise cîte o literă. Fiind - Copiii ascultă cum se realizează
O4 aranjate într-o anumtită ordine ele jocurile.
reprezentau o tehnică de lucru. Acum nu
poate descoperi cuvântul respectiv și nu M2
știe tehnica de lucru cu care se lucreză la F1
lecțiile de Educație plastică.
- Copii haide-ți împreună să descoperim
cuvântul ascuns printre legume.
O4 - Noi trebuie să aranjăm legumele în M5
următoarea ordine, o culoare caldă una - Copii își amintesc cee ace au studiat
rece, o culoare caldă una rece. Să vă mai anterior.
spun un mic detaliu, începem cu roșia.

- Să ne amintim
Culorile roșu, oranj și galben sunt culori
calde copii, ele emană căldură și lumină
iar culorile verde, albastru și violet sunt
culori reci ele emană frigul și tristeția,
sunteți de acord cu mine copii.
F1
- Acum copii vă ofer 2 minute la dispoziție
ca să aflați ce tehnică de lucru ascunde
aceste legume.

- Corect copii Deci tehnica de lucru este


Hașurarea.

- Tema noastră de astăzi copii


este ,,Tehnica hașurare,,

- Pentru început vreau să facem cunoștință


cu obiectivele lecției noastre de astăzi.
( Obiectivele din ppt) M2 F1
- Copii citesc obiectivele din
O1 M1
- Bravo dragi copii!!! prezentare.

- Copii ce amai obișnuită tehnică este


lucrul cu creionul cu mină de grafit. Cu
acesta putem transa diferite tipuri de linii
orizontale, verticale sau oblice. - Copii ascultă informația predate de
învățător.
- Hașura constă în aplicarea unei serii de
linii care umplu formele desenului.
Pentru a crea efectul de adâncime și
formă există mai multe tehnici de hașură M1
pe care le puteți folosi în funcție de
efectul dorit sau abilitățile voastre.
O2 - Copii avem și câteva exemple. F1

- Mai întâi avem hașura în linii drepte. Cea - Copii ascultă informațiile expuse de
mai simplă tehnică de hașură constă în învățător.
trasarea liniilor în aceeași direcție,
aproape paralele. Dacă înclinăm creionul
mai mult spre hârtie, obținem linii mai
groase, astfel evităm formarea de goluri și
putem formiza mai ușor liniile.

- Ca să obțineți o hașură uniformă, trebuie


să trasați linii groase și apropiate între
ele. Cu cât este mai înclinată Mina
creionului față de hârtie cu atât mai
groase vor în liniile trasate.

- Un alt tip de hașură este hașura în cruce.


Hașura în cruce constă în suprapunerea
liniilor pe direcții diferite.

- Ultimul tip de hașură este hașura cu


puncte. Aplicați puncte de diferite mărimi
mai departe sau mai aproape una de alta.
Cu cât punctele vor fi mai apropiate unele
de ele tonalitatea va fi mai închisă. O
putem combina cu celelante tipuri de
hașură.
3. Reflecția - Copii, în continuare vă propun să studiem - În prima imagine observăm hașura în
(15 min.) O3 2 imagini și să-mi spune-ți ce tehnică de cruce M3
hașură a folosit autorul în prima imagine.
F1
- În a 2-a imagine observăm hașura în F1
- Copii vă plac surprizele? linii.

- Pufi nouă ne-a pregătit un cadou să - Daa! Ne plac foarte mult.


vedem ce este înăuntrul cadoului copii.

- Așa copii, deci Pufi nouă ne-a pregătit un - Daa!!!


ursuleț. Vă plac ursuleții copii?

- Copii dar care este jucăria voastră - Jucăria noastră preferată este
preferată? ursulețul.
F1
- Bravo copii!
M1
- Astăzi la lecție vom desena Jucăria
preferată, în creion simplu.
- Copii pregătesc tot necesarul.
- Pentru a realiza această lucrare avem
nevoie de o foaie, un creion simplu, o
radieră, și desigur și dispoziție.

- Dar eu sunt convins că veți reuși să.

(Citesc pașii de success din ppt)


M4
- Deci, eu am venit în ajutorul vostru.
Observăm la ecran pașii de desenare a
unui ursuleț. Facem corpul apoi botișorul - Copii încep lucrarea să o realizeze.
și punem în aplicație tehnicile pe care
leam studiat astăzi.
O5 - Aveți la dispoziție copii 15-20 de minute
să realizați jucăria voastră preferată.

- Copii dacă întâlniți neclarități va rog să


mă anunțați.
- Copii prezintă lucrările realizate.
- Cine finisează mă anunță.

- Copii să începem pe rând să prezentăm - La revedere Pufi


lucrările voastre.

- Dragii mei sunteți foarte bravi și a venit F1


ca și Pufi să-și ia rămas bun dela noi.

- Haideți să-I spunem la revedere lui Pufi.

4. Extinderea M1
(5 min.) - Haide-ți copii fiecare pe rând să ne spuie
pe ce scară a succesului a ajuns astăzi. - Elevii se autoapreciază.
Începem cu Andreea.
- Apreciez elevii cu steluțe.
-Dragi elevi, lecția noastră de astăzi s-a F1
sfârșit şi vreau să vă mulțumesc că
fiecare dintre voi ați fost foarte bravo şi
activi pe parcursul acestei lecției.

- La revedere dragii mei!!!


Profesor-metodist:__________________ Ostapovici Olga

Nota:_____________________

S-ar putea să vă placă și