Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Dezvoltarea personală


Aria curriculară: Consiliere și dezvoltare personală
Clasa: a III-a
Data:02.12.21
Învățător:Zubco Maria
Subiectul lecţiei: Învățarea și odihna activă
Durata: 45 minute
Competenţa specifică: 3.Modul de viață sănătos
Unităţi de competenţă: 3.1 Descrierea beneficiilor respectării a alimentații echilibratemactivități fizice,odihnei pentru sănătatea omului
3.3 Aprecierea echilibrului dintre activitățile de învățare și odihnă activă

Obiective operaţionale:
O1 – Să aranjeze literele pentru a obține subiectul lecției;
O2 – Să identifice de ce este determinat succesul școlar;
O3 – Să analizeze afirmațiile și să le deducă pe cele adevărate și pe cele false ;
O4- Să deducă activitățile ce pot fi effectuate în timpul liber,de învățare și odihnă
O5-Să completeze enunțurile cu cuvintele care lipsesc
O6-Să completeze clasteringul și să traseze corespondența dintre activitățile și domeniile la care se atribuie
O7 –Să realizeze programul zilei,indicând ora corespunzătoare în dreptul imaginii
O8 – Să se implice la lecție.

Strategii didactice
Metode și tehnici: M1-conversaţia, M2-explicația ,M3-analiza, , M4-metoda nourașului ,M5 –jocul de cuvinte,M6-metoda bulgărelui .
Mijloace didactice: M1-Prezentare power-point, M2-calculator ,M3-premii .
Forme de organizare: F1- frontal,F2-individual.
Forme de evaluare: F1-aprecierea verbală,F2-apreciere prin stikere/premii,F3- autoaprecierea.
Bibliografie: curriculumul național –Învățământ primar,mass-media. ghid de implementare , internet
Metode și tehnici
Obiective
Nr

organizare
didactice.
Forme de

Forme de
Mijloace

evaluare
Etapele
. Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
lecției
d/o

1. Evocarea - Bună ziua dragi elevi!Eu mă numesc domnișoara Maria și astăzi -Bună ziua! M1
10 min împreună vom petrece lecția de dezvoltare personală, dar până a trece F1
la aceasta vreau să vă întreb cum vă simțiți?Cum vă este dispoziția?
-Eu la fel sunt bine și mă bucur să vă văd astăzi la lecție .
- Acum vă rog să luați poziția corectă în bancă și haideți să verificăm
prezența. -Copii confirmă prezența
-Bine copii, totodată vreau să vă aduc la cunoștință că lecția de astăzi va
fi plină de surprise, având pe parcursul acesteia câteva misiuni
importante.Eu stiu că sunteți dornici și foate harnici și sunt convinsă că ne
vom descurca de minune. M5
-Astăzi venind spre voi,m-am întâlnit cu Zâna Poveștilor,care a venit la noi la
lecție pentru că are nevoie de ajutorul vostru,și ea vrea să ne dea primul indiciu.

-Bună ziua dragi copilași!


-Am auzit că sunteți harnici și mereu săriți în ajutor
O1
tuturor.Iată că și eu am nevoie de ajutorul vostru,vrăjitoare
O8 rea a încuiat ușa lumei mele,este lumea din care culeg
poveștile pentu voi ,și astăzi am nevoie să descoper o altă
poveste,dar pentru aceasta voi trebuie să indepliniți
sarcinile propuse de mine și astfel vom găsi cheița
fermecată. F1

-Ce ziceți copii,o ajutăm pe Zâna Poveștilor ?

-Deci prima însărcinare este să descoperim subiectul lecției.

-Elevi în acest coș fermecat Zâna ne-a pregătit


literele,din care vom forma cuvinte,după care le
vom aranja în ordine,și astfel vom obține subiectul
lecției de astăzi. M
-Haideți să fim activi și să lucrăm în grup! 1
-Ambele grupuri ve-ți primi câte două cuvinte .
NÎVȚRAEĂA IȘ DINAHO FCIENITĂE

-Deci copii,ce am obținut?Care este subiectul lecției?

-Haideți să scriem și în caiete data și subiectul lecției

-Bravo dragii mei,va-ți descurcat de minune cu prima însărcinare !

-Deși subiectul nostru este Învățarea și odihna eficientă ,atunci Zâna ne


propune să facem cunoștință cu obiectivele lecției ,printre care probabil
vrăjitoarea a ascuns cheița. M2
-Fiecare,din această lădiță fermecată extrageți câte o foiță cu
obiective ,iar când le ve-ți citi,o să primiți un premiu adus în semn de
mulțumire de către Zâna Poveștilor.

-Copilași,dar printe obiective a-ți descoperit cheița?

-Wow,cât de bravo,uitați-vă pe ecran că cheița a ajuns și la Zâna


Poveștilor!Uitați-vă cât de fericită este pentru că poate pleca să deschidă M3
ușa.Ea vă zice un mare mulțumesc și vă îmbrățișează cu dor!

F2

2. Realizarea F1
sensului O2 -După cum deja știți astăzi vom discuta descpre învățarea și odihna eficientă. -Noi frecventăm școala pentru a M1
-Elevi ,voi va-ți întrebat vreodată de ce frecventați școala
-Corect,voi frecventați școala pentru a învăța ,aceasta fiind ocupația voastră de învăța! F2
bază,prin care acumulați cunoștințe și care determină comportamentul.
-Activitatea de învățare solicită școlarilor gândirea,memoria,atenția.
-Copilași pentru a avea rezultate bune la învățătură este necesar să alternați
corect timpul cu cel pentru

Relaxare Odihnă

-Copilași cum ceredeți de ce este determinat succesul fiecărui școlar ? -Elevii completează tabelul F2
O5 Haideți pe rând să trecem la tablă și să completăm fișa .
-Bravo dragii mei! Condiții bune Odihnă
-Copilași,noi trebuie să considerăm timpul un bun prieten pe care să-l de învățare suficientă
respectăm.Timpul trebuie prețuit. Reguli de Alimentație
-Un program de activitate și de odihnă bine organizat poate contribui la igienă corectă
menținerea sănătății,la o mai bună disciplină,la formarea respectate M
comportamentului respectuos. 1

-Se spune că timpul este prețios.


-La ce fel de preț se referă oamenii când spun asta?
-Corect! M2
F1
-Fiecare folosim diferit timpul ,unii îl folosesc rațional ,iar rezultatele se
văd în starea lor de sănătate,rezultatele bune la învățătură ,în respectul pe
care îl au din partea celorlanți .
-Alți nu folosesc timpul corect ,le place mai mult să nu fie atenți la -Fiecare minută este importantă
O7 lecție ,să nu-și facă temele ,să nu învețe ,să fie dezordonați ,depinde doar și trebuie să o folosim corect
de noi ce vrem să facem cu timpul ,așa ca el să ne ajute să fim și noi
prețioși ,acum și mai târziu,când veți fi mari!

-Copii,dar voi folosiți eficient timpul,pentru a reuși multe?


-Dacă da ,atunci vă propun să identificați după imagini care copii folosesc
eficient timpul

O8 -Copii din prima imagine folosec M3


rational timpul,iar cei din
imaginea a doua nu-l folosec
rațional!
k

M1
O4

O5

-Copii citesc afirmațiile și lipesc M


în dreptul afirmații nourașul 2
-Planificarea și organizarea săptămânală a activităților ne protejează de corespunzător
numărul prea mare sau prea mic de activitivități,noi trebuie să ne creem
un program zilnic de care mereu vom ține cont F2
-Pe tablă vedeți o fișă cu niște afirmații ,veți primi nourați negri și albaștri
,dacă sunteți de acord cu afirmația lipiți nourașul albastru iar dacă nu
sunteți de acord îl veți lipi pe cel negru
1)Un program dezordonat este dăunător
2)Un program organizat provoacă oboseală,stres,dezinteres și reducere
puterii de învățare!
3)Un program corect cuprinde activități de învățare,de odihnă și de joacă
4)Având un program dezordonat,vei avea succese la școală ,dar vei fi și
odihnit,relaxat.
5)Un program organizat ne va ajuta să obținem succese la învățătură! M3
O3

M1
F1
-Copii ,un program zilnic normal al unui elev ar trebui să fie în felul
următor ,încât el să conțină :
O5

-Elevii ascultă atent ,apoi


analizează programul
zilnic ,realizând sarcinile
propuse.

O5

-Da! M1

-Ne plac!
F2
-Dragii mei,nu vă pare că bate cineva la ușă?
-Copii ,uitațivă că e Zâna Poveștilor care din nou apelează la ajutorul Pentru a fi odihnit ,am nevoie
vostru. de 9-10 ore de somn pe
-Dar mai întâi ,ea vă întreabă noapte.Sportul este o activitatea
,,-Vă plac poveștile ? care te relaxează
Una dintre toate v-am pregătit o povesveste foarte interesantă pe care .Somnul, sportul și alimentația
fiecare dintre voi la 100% o cunoaște.Aceasta este,,Frumoasa și Bestia echilibrată sunt cheia sănătății.
”.Pentru a ajunge la un final minunat Frumoasa trebuie să se
îndrăgostească de Bestia ca acesta să se transforme într-un prinț la fel de
frumos ca ea,dar pentru aceasta noi trebuie să îndeplinim câteva sarcini.
-Haideți copii să trecem la treabă !
- În coșuleț avem prima sarcină ,voi trebuie să completați spațiile libere
cu cuvintele ce lipsesc !

Pentru a fi ,am nevoie de 9-10 ore de somn pe noapte.Sportul este


o activitatea care te .Somnul, și alimentația sunt  Să adormim și să ne
cheia sănătății. trezim la ore fixe
(echilibrată,relaxează,odihnit,spotrul)  Să mâncăm la ore fixe
 Să acordăm timp
suficient pentru igiena
-Bravo copii! personală
-Am facut primul pas către inima Frumoasei !  Să ne planificăm zilnic
atâtea activități câte
-O altă sarcină constă în completarea clasteringului cu lucrurile de care putem desfășura
avem nevoie pentru a avea o stare de sănătate bună și pentru a compina  Să desfășurăm activități
învățarea eficientă cu odihna activă. de relaxare și recreere
Bravo elevi!Va-ți descurcat de minune ,în curând cred că Frumoasa se va
îndrăgosti de Bestia!

-Și repejor haideți să trecem la o altă sarcină

-Noi trebuie să trasăm corespondența -Elevii trasează corespondența cu


-De exemplu merg cu bicicleta se atribuie la menținerea sănătății carioci colorate pe fișa anexată
pe tablă.
Excursie la muzeu distracție
Vizita la medic
Citesc o carte
Vizionez o emisiune menținerea sănătății
Merg în sala de lectură
Mă joc la computer
Practic sportul
Mă alimentez corect învățare
Ies la o plimbare prin parc
Îmi fac temele

3. Reflecția -Acum vom realiza ultima sarcină ,și Frumoasa se va îndrăgosti de F1


Bestia,dar care va servi și ca produsul lecției de astăzi ,care îl vom plasa M1
în portofoliul nostru. -Daaa desigur.
F1
O3 -In fișă este indicată imaginea și ora,dar sunt încurcate ,voi trebuie să M2
O6 scrieți ora corectă în dreptul fiecărei imagini.
O7
O8 -Dacă veți întâlni dificultăță ,eu cu drag o să mă apropii și o să vă ofer
indicații

M3
-Copii indică ora
corespunzătoare în dreptul M
fiecărei imagini! 1
F2

Ora 8:30

M4
-Bravo elevi,foarte corect!Uitați-vă că inima Frumoasei s-a umplut de M
dragoste de față de Bestia 2

(în prezentare vor fi atașate imagini)

-Deci ,Zâna vine cu un mesaj final către voi -Elevii aruncă bulgărele și
răspund la întrebări
(mesajul ete prezentat în powerpoint

-Acum dragii mei ,am pregotit ceva interesant pentru voi!

-Bulgărele pe care îl țin în mâină îl voi arunca la unul dintre voi,ve-ți lua
câte o foaie dil el ,ve-ți citi întrebarea și ve-ți da răspuns,apoi îl veți
arunca unui alt coleg.
 Păstrezi un echilibru între activități zilnice și de odihnă?
 Îți planifici timpul de învățare și timpul liber?
 Care dintre activitățile tale din timpul liber te ajută să te odihnești
 Învățarea e un efort fizic sau intelectual?
 Cum te simți după un efort fizic?
 Cum te simți după un somn bun?

4. Extinderea -Deci, copii, lecția noastră se aproprie către final . Pe ecran veți o tabelă și Elevii continuă frazele M1
vreau ca să o compectați virtual cu răspunsurile voastre M2 F2 F1
Elevii se autoevaluează. M F2
Am aflat.... Mi-a plăcut... M-am simțit ....pentru 1 F3
că...

M
2
- Bine, copii, acum vreau să vă autoapreciați pășind pe scara care la care F3
credeți că a-ți ajuns

O7
O8 M
3

-La revedere!!!

-Apreciez elevii cu steluțe

-Lecția noastră a luat sfârșit.Sunteți liberi.


Profesor-metodist:__________________ Revenco Mariana Nota:_____________________

S-ar putea să vă placă și