Sunteți pe pagina 1din 14

Profesor pentru învăţământul preșcolar:

Mândrean Andreea
Profesor coordonator de practică pedagogică:
Bolfă Ionela
Profesor metodist:
Kovacs Roxana
Director:
Mărginean Raluca

PROIECT DE ACTIVITATE

Unitatea de învăţământ: Grădinița cu Program Prelungit ,,Căsuța cu povești”, Bistrița


Propunătoare: Kerekes Vanesa
Data: 08.03.2024
Grupa: Mijlocie
Domeniul: Domeniul Limbă și Comunicare (DLC)
Domenii integrate: Domeniul Om și Societate (DOS)
Titlul proiectului tematic: „Emoții de primăvară”
Tema anuală de studiu: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema săptamânii: „E ziua ta, mămico!”
Tema activității: „Ce face mama și cu ce”
Tipul de lectie: Mixtă
Formă de realizare: Joc didactic
Durata: 20 minute
Nivelul: II (5-6 ani)
SCOPURI
 Informativ:
- îmbogățirea și dezvoltarea creativității și expresivității limbajului oral
 Formativ:
- consolodarea capacităţii de cunoaştere, înţelegere şi investigare a copiilor
 Educativ:
- educarea capacităţii de a interacţiona cu mediul, pentru a dobândi cunoştinţe, deprinderi, atitudini şi conduite noi

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- pe parcursul şi la finalul lecţiei elevii vor fi capabili:

Domeniul cognitive:
O1 - Să răspundă corect și în propoziție la întrebările adresate de propunătoare, folosindu-se de cunoștințele proprii, dintr-o încercare
O2 – Să ascocieze activtățile desfășurate de mama cu obiectele, folosindu-se de jetoane, dintr-o încercare
O3 – Să recunoască activitățile desfășurate de mama, folosindu-se de propriile, din prima încercare
O4 - Să denumească obiectele de pe jetoane, folosindu-se de propriile cunoștințe, din prima încercare
Domeniul afectiv:
O5 - Să manifeste interes pentru activitatea propusă
O6 - Să aprecieze munca şi răspunsurile oferite de ceilalţi colegi
O7 - Să participe afectiv la activitate
Domeniul psihomotor:
O8 - Să păstreze o poziţie corespunzătoare pe scăunele (spatele lipit de spătar, picioarele pe podea)
STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee:
M1 - observația
M2 - explicația
M3 - conversația
M4 - descrierea
M5 - exercițiul
Mijloace didactice: cutie
m2 - jetoane (Anexa 1 și 2) și plic
m3 - tablă și marker
m4 - recompense
Forme de organizare:
F1 - frontal
F2 - individual

SISTEM DE EVALUARE

Metode de evaluare:
Me1 - aprecieri verbale
Me2 - chestionare orală
Forme de evaluare:
Fe1 - formativă
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Eveniment Timp O Conținut instructiv-educativ Strategii Sistem de evaluare
Crt. didactic bi didactice
ec Activitatea educatoarei Activitatea copiilor Met Mijl Forme Metode
ti ode oace de de
ve organizare evaluare
1. Moment 1 Voi crea condiții optime necesare activității: Copiii se aşază pe
organizatoric min - aerisirea sălii de grupă scaune şi aşteapă
- pregătirea materialelor necesare în linişte începerea
- așezarea scaunelor în formă de semicerc activităţii.
- intrarea copiilor în sala de grupă

2. Captarea 2 „Bună dimineaţa, copii! Mă numesc Copiii ascultă atenți


atenției min Vanesa şi astăzi vom desfășura împreună ceea ce le spun.
activitatea din domeniul limbă și
comunicare

.”
„Aseară, în timp ce mă pregăteam să vin la
grădiniță, mama mea a intrat în cameră.
Aceasta a fost educatoare și mi-a oferit un
cadou pentru voi, care se află în această
cutie. Mi-a spus să nu-l deschid până nu
ajung la voi și îmi răspundeți la câteva
întrebări.’’
3. Reactualizarea 5 Reactualizarea cunoștințelor se va realiza Copiii vin în față, aleg
vechilor min printr-o scurtă convorbire despre mama. jetoanele și
cunoștințe formulează propoziții.
-Cine este mama? -Mama este persoana
care ne-a dat viață și
care are grijă de noi.

-Ziua mamei este în 8


-Când este ziua mamei? martie, adică azi.

-Cu ce o ajutați voi pe mama? -Copiii vor da


răspunsuri diverse.

4. Anunțarea 1 „La activitatea de astăzi ne vom juca, vom Copiii sunt atenți la
temei și a min formula propoziții și vom analiza mine.
obiectivelor activitățile pe care le face mama’’.

5. Desfășurarea 15 „. Am să vă rog să fiți atenț deoarece Copiii sunt atenți și


activității min urmează să explic regulile jocului’’ realizează sarcina de
lucru.
VARIANTA 1

1. Explicarea regulilor jocului


Pentru acest joc vom avea nevoie de niște
jetoane ce acțiuni efectuate de mama și
obiectele folosite de aceasta. (ANEXA 1 și
2) aflate într-un plic.
Un copil numit de educatoare vine și alege
din plic o imagine și răspunde la
întrebarea ,,Ce face mama?’’. Un alt copil
va răspunde la întrebarea ,,Cu ce lucrează
ea?’’ selectând jetoanele cu obiectele de
care are nevoie mama pentru efectuarea
acțiunii. La prezentarea fiecărei activități și
obiecte folosite în desfășurarea ei, grupa
imită acțiunea respectivă.

Ex: Un copil extrage un jeton cu mama


măturând, el denumește activitatea de pe
jeton și obiectele de care are nevoie pentru
a desfășura activitatea.

2. Jocul de probă
Le propun copiilor un joc de probă pentru a
mă asigura că au înțeles regulile jocului.
Voi alege un copil care să vină în față, să
extragă un jeton, să denumească acativitatea
și obiectele necesare pentru a desfășura
activitatea.

3. Jocul propriu-zis
Pe rând, voi alege 5 copii care să vină în
față și să extragă câte un jeton. Mai întâi
denumesc activitatea de pe jeton, apoi
obiectele necesare pentru a desfășura
activitatea.
VARIANTA 2

1. Explicarea regulilor jocului


Pentru acest joc vom avea nevoie aceleași
jetoane (ca la prima variantă de joc) cu
activități pe care le face mama și obiectele
pe care le folosesește în desfășurarea
activităților.
Am să chem, pe rând, 5 copii în față pentru
a extrage câte un jeton cu imaginea unui
obiect.
Pentru această variantă de joc, copiii vor
identifica denumirea obiectului de pe jeton ș
vor numi activitatea pe care mama o
realizeză folosind acel obiect.
Ex: Un copil extrage un jeton cu o mătură.
Copilul denumește obiectul și numește
activitatea pe care mama o realizează
folosind mătura: mama folosește mătura la
măturat.

2. Jocul de probă
Le propun copiilor un joc de probă pentru a
mă asigura că au înțeles regulile jocului.
Voi alege un copil care să vină în față, să
extragă un jeton, să denumească obiectul și
să denumească activitatea pe care mama o
realizează folosind obiectul respectiv.
3. Jocul propriu-zis
Pe rând, voi alege 5 copii care să extragă
câte un jeton. Ei denumesc obiectul de pe
jeton, iar apoi denumesc activitatea care se
realizează folosind obiectul respectiv.

6. Obținerea 5 VARIANTA 3 Copiii ascultă cu


performanței min atenție și rezolvă
1. Explicarea regulilor jocului sarcina de lucru.
Pentru acest joc vom avea nevoie de
jetoanele (folosite și la variantele anterioare
de joc) cu activitățile pe care le face mama
și obiectele pe care le folosește.
Am să chem, pe rând, 3 copii în față pentru
a alege câte un jeton cu imaginea unei
activități. Vor trebui să imite activitatea
respectivă. Grupa va trebui să ghicească
activitatea pe care copilul din față o imită și
să numească obiectele pe care le folosește
pentru a o desfășura.

Ex: Un copil extrage un jeton cu mama


măturând. Acesta va trebui să imite
activitatea, iar copiii din grupă să o
ghicească numind si obiectele cu ajutorul
căruia se realizează: mătură și fâraș.
2. Jocul de probă
Le propun copiilor un joc de probă pentru a
mă asigura că au înțeles regulile. Aleg un
copil care să vină în față, să extragă un jeton
și să imite acțiunea de pe jeton. Copiii din
grupă vor trebui să ghicească acțiunea și să
numească obiectele folosite în desfășuarea
acțiunii.
3. Jocul propriu-zis
Pe rând, voi alege 5 copii care să vină în
față și să extragă din săculeț câte un jeton.
Se uită cu atenție la jeton și vor imita
activitatea reprezentată. Copiii din grupă
vor ghici activitatea imitată și vor numi
obiectele folosite în desfășuarea ei.

*Copiii vor formula toate răspunusurile în


enunțuri.

7. Evaluarea 1 „Copii, vreau să vă mulțumesc și să vă Copiii sunt bucuroși


activității/ min felicit pentru că ați fost atenți la activitate. că au aflat lucruri noi
Feedback Mi-a plăcut faptul că ați răspuns în și pentru că primesc
propoziții Vă voi da niște recompense.” recompense.

:ANEXE

Anexa1 :
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și