Sunteți pe pagina 1din 9

Colegiul Național Pedagogic „Ștefan cel Mare” Bacău

Profil: Pedagogic

Specializare: Educator- Învățător

Clasa: a XII- a A

Anul: 2020-2021

Semestrul: I

PROIECT DE ACTIVITATE FINALĂ


La Activitate matematică

Profesor învățământ primar: Bută Daniela

Profesor metodist: Roman Valentina

Profesor coordonator: Mardare Magdalena Cerasela

Propunătoare: Radu Ioana Petronela


Proiect didactic

Data: 06.11.2020

Gupa: Mare B

Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă”

Temă proiect: „Magia zilelor de toamnă”

Tema săptămânii: „Fructe colorate , în vitamine bogate”

Domeniu experențial: Științe

Categoria de activitate: Activitate matematică

Tema activității: „Unde-i oare locul lor, al fructelor ? - Joc didactic –Mulțimi, submulțimi, descompunerea numărului 5”

Tipul activității: Transmitere de cunoștințe.

Mijloc de realizare: Joc didactic – Exerciții și probleme cu mulțimi, submulțimi, descompunerea numărului 5

Dimensiuni ale dezvoltării și comportamente vizate:

1.Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat


1.1. Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat.
2. Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului apropiat
2.1. Demonstrează familiarizarea cu conceptul de număr şi cu numeraţia;
2.4. Efectuează operaţii de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor;
2.5. Rezolvă situații-problemă, pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date .

Scopul activității: Formarea capacității de a forma mulțimi, submulțimi și de a descompune numărul 5

Obiective operaționale:
A. Cognitive
 OC1: Să determine mulţimi cu 1-5 elemente, asociind numărul la cantitate;
 OC2: Să numere în intervalul 1-5;
 OC3: Să așeze în ordine crescătoare/descrescătoare în intervalul 1-5;
 OC4: Să rezolve corect sarcinile de pe fișa individuală de lucru.
 OC5: Să formeze submulțimi ale numărului 5
B. Psihomotorii
 OP1: Să adopte o poziție corectă pe scaun;
 OP2: Să-și orienteze efortul oculomotor spre centrul de interes vizat.
Obiective afective:
 OA1: Vor manifesta inițiativă, plăcere și o atitudine degajată pe tot parcursul activității;
 OA2: Vor participa afectiv și conștient la activitate.
Strategii didactice:
a)Metode și procedee: jocul didactic, exerciţiul, demonstraţia, conversţia, explicaţia.
b)Mijloace de învățământ:
c)Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
Metode, tehnici şi intrumente de evaluare: evaluarea orală, observarea comportamentului preșcolarilor, aprecieri verbale.
Resurse: coș cu fructe, Anexa 1, Anexa 2, Anexa 3, Anexa 4, recompense
 Umane: 20 de preşcolari;
 Temporale: 30 de minute
 Bibliografice: Curriculum pentru educația timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani(2019)

Conţinutul jocului (sarcini de învăţare) – număratul în concentrul 1-5, asociind numărulul la cantitate; formarea de mulțimi și submulțimi ;
rezolvarea corectă a sarcinilor de lucru de pe fișa individuală.
Regulile jocului:
- Copiii completează cu dubmulțimea corespunzătoare pentru a forma o mulțime de 5 elemente; asociază numărul la cantitate; ordonează mulţimile
în şir crescător și descrescător;
- Copiii numiți vor executa sarcinile de lucru.
- Răspunsurile corecte vor fi răsplătite cu aplauze şi recompense
Elementele de joc –, aplauze, recompense.
Executarea jocului de probă – desfăşurarea unui exerciţiu de exemplificare; precizări suplimentare de corectitudine, respectarea regulilor, timpul
de joc etc.;
Executarea jocului de către copii:
Încheierea jocului:
- evaluare (aprecieri generale şi individuale, privind constituirea mulţimilor cu 5 elemente și submulțimilor, asociind numărul la cantitate;
- se acordă stimulente/premii şi se fac aprecieri verbale

Scenariu didactic
Etapele activității Obiective Conținut și sarcini de învățare Strategia didactică Evaluare
și timpul operaționale Activitatea Activitatea preșcolarilor Metode și Mijloace Forme de
propunătoarului procedee didactice organizare
1.Captarea Mă voi prezenta copiilor: Conversația Frontal Observarea
atenției – 3 ‚‚Bună ziua copii!Numele comportament
minute meu este Ioana, iar astăzi ului
vom desfășura impreună Copiii sunt atenți la preșcolarilor
Activitatea matematică.” ropunătoare
.
„Zâna Toamnă mi-a adus
un coș cu fructe.Puteți să
spuneți ce fructe ne-a
adus?”

Propunătoarea le arată
fructele din coș solicitând
câte un elev să numească ce
fruct este.

2.Enunțarea Preșcolarii ascultă. Observarea


temei și „Copii, astăzi ne vom juca Conversația comportament
obiectivelor – cu fructele, vom forma ului
3 minute mulțimi și submulțimi . Și preșcolarilor
vom descompune numărul
5.”
3.Actualizarea OC1 Pentru început le voi adresa Voi solicita câte un Anexa1
cunoștințelor OC2 întrebări copiilor: preșcolar să identifice
OC3 „ Cine dorește să spună ce numerle ,să ordoneze
număr se află pe primul crescător și descrescător
măr?(Anexa 1) numerele de la 1 la 5.
„Cine dorește să ordoneze
crescător fructele
numerotate de la 1 la 5? Dar
descrescător?
4.Prezentarea Observarea
noului Vom desfășura un joc Conversația comportament
conținut și intitulat „Unde-i oare locul ului
dirijarea lor, al fructelor?”, unde Preșcolarii sunt atenți la preșcolarilor în
învățării vom descompune numărul indicațiile propunătoarei timpul jocului
OP2 5, vom recunoaște cifrele
din concentrul 1-5.

-Regulile sunt reprezentate


OA1 de cerința sarcinilor.

-Copiii vor fi solicitați să Observarea


rezolve sarcinile jocului comportament
ului
preșcolarilor în
OA2 timpul jocului
Explicația

JOCUL DE PROBĂ

Pentru început se va realiza


jocul de probă solicitând un
preșcolar pentru a vedea
dacă au înțeles ce au de
făcut. Anexa2

EXECUTAREA JOCULUI
DE CĂTRE COPII
Sarcina 1
OC5
Copiii vor avea ca sarcină
șă recunoască numărul Preșcolarii completează
indicat în căsuță, să coșul pentru a forma o
completeze coșul cu mulțime din 5 elemente
numărul necesar de fructe
pentru a forma o mulțime
din 5 elemente.
(Anexa 2)
Preșcolarii așează fructele
Sarcina 2 pe raft conform cifrei Anexa 3
Preșcolarii vor așeza indicate
fructele pe raft conform
OC5 numărului indicat spunând Observarea
din câte elemente este comportament
fromată fiecare submulțime ului
(Anexa 3) preșcolarilor în
timpul jocului

5.Obținerea Copiii vor primi fișe Aprecieri


performațelor individuale de lucru. verbale privind
– 6 minute OC4 Itemi: Preșcolarii completează Anexa 4 corectitudinea
Colorează fructele din coș fișa primită de la răspunsurilor
conform cifrelor indicate. propunătoare.
(Anexa 4)
6.Retenția și În această etapă Preșcolarii răspund la Conversația Individual Evaluare orală
transferul – 3 le adresez copiilor diferite întrebările adresate de Apreiceri
minute întrebări legate de lecție propunătoare: verbale privind
corectitudinea
„ Astăzi am învățat să răspunsurilor
„Ce am învățat noi astăzi?’’ descompunem numărul
5.”

Evaluare orală
Apreiceri
,,Jocul pe care l-am Conversația Individual
verbale privind
desfășurat astăzi s-a corectitudinea
„Cum s-a numit jocul pe numit <<Unde-i oare răspunsurilor
care l-am desfășurat locul lor, al fructelor?>>”
astăzi?’’

„Din ce au fost reprezentate „Mulțimile au fost


submulțimile?” reprezentate de fructe.”

7.Evaluare – 1 Voi face aprecieri cu privire Aceștia sunt atenți la Conversația Frontal Aprecieri
minut la activitatea copiilor de pe propunătoare. Sunt verbale privind
parcursul activității. încântați de aprecierile implicarea
„Mă bucur că ați fost activi primite . copiilor în
și v-ati implicat in jocul pe activitate
care l-am desfășurat.”
Anexa 1

S-ar putea să vă placă și