Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

16.03.2022
MATEI CĂTĂLINA-FLORINELA
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița „ Colț de Rai”
DATA: 16.03.2022
EDUCATOARE: Matei Cătălina-Florinela
GRUPA: mică
TEMA ANUALA : ,,Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Copăcelul din grădină”
TEMA ACTIVITĂȚII: ,,Prin livadă ne plimbăm și învățăm să numărăm!”
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Domeniul Știință
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual;
TIPUL DE ACTIVITATE: fixare și consolidare de cunoștințe

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Consolidarea numerației în limitele 1-2.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să raporteze numărul la cantitate și invers, asociind cifra;
O2- să plaseze în mulțime tot atâtea elemente cât arată cifra;
O3- să identifice cifra solicitată.

Sarcina didactică: recunoașterea mulțimii cu 2 elemente și asocierea cifrei la cantitate.


Regulile jocului: Copilul numit trebuie să iasă în fața grupei și să-i dea educatoarei atătea flori
câte va cere aceasta, să așeze în copac atâtea elemente câte arată cifra, să așeze pe tulpina
copacului cifra corespunzătoare umărului de flori, să plaseze pe copacul mic tot atâtea flori
câte are și copacul mare, să aleagă cutia cu cifra 2 pentru a descoperi surpriza.
Elementele de joc: surpriza, aplauzele

STRATEGII DIDACTICE
Metode și procedee didactice: Conversația, expunerea, explicația, demonstrația, exercițiul.
Mijloace didactice: planșa cu livada, plicuri cu sarcini, jetoane cu numere, flori din hârtie,
cutie cu confetti, buline vesele.
Forme de organizare: frontală, individuală
Forma de evaluare: evaluare continuă
Instrumnte de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică a activităţii şi
comportamentului copiilor
Loc de desfăşurare: sala de grupă
Durata: 15-20 minute
Bibliografie:
-Curriculum pentru educație timpurie-2019
-Tătaru, L., Glava, A., & Chiş, O. (2014). Piramida cunoaşterii-repere metodice în aplicarea
curriculumului preşcolar. Pitești: Editura Diamant
DEMERSUL DIDACTIC
OB. STRATEGIA DIDACTICĂ
ETAPELE OP. CONȚINUTUL INSTRUCTIV - EVALUARE
ACTIVITĂȚII EDUCATIV METODE MIJLOACE

1.Moment -Aerisirea sălii de clasă; Observarea


organizatoric -Pregătirea materialelor necesare comportamentului
activităţii; copiilor
-Intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă;
2.Captarea atenției Captarea atenției se va realiza prin Conversația Observarea
prezentarea planșei cu livada și a comportamentului
coșului cu plicuri în care sunt copiilor
sarcinile jocului.
3.Anunțarea temei Copiii vor fi anunțați că Primăvara Conversația Observarea
și a obiectivelor ne-a pregătit un joc interesant cu comportamentului
mulțimi și cifre, cu sarcini pe care copiilor
trebuie să le îndeplinească pentru
a descoperi surpriza din livadă.
4.Dirijarea învățării Fixarea regulilor jocului
Conversația Planșa cu livada
Se va explica copiilor în mod clar
Aprecieri verbale
regulile jocului. Explicația Aplauze
Dacă este cazul, se va reveni
Jetoane cu numere
asupra lor pe parursul activității.
Desfășurarea jocului de probă
Copiii sunt așezați în semicerc, iar Demonstrația
în fața lor este așezată planșa cu
livada.
Expunerea
Un copil va ieși în față, va
Flori din hârtie
deschide primul plic și va
îndeplini sarcina de a da Plicuri cu sarcini
educatoarei tot atâtea flori câte vor
fi solicitate. Exercițiul
Desfășurarea jocului propriu-zis
Aprecieri verbale
PROBA 1
Un alt copil va deschide următorul
plic în care se află sarcina de a
Aplauze
așeza pe primul copac atâtea flori
câte arată cifra de pe tulpina lui,
verbalizând acțiunea. Un alt copil
va îndeplini aceeași sarcină
prentru următorul copac.
PROBA 2
Un alt copil va veni și va deschide
plicul al treilea în care se află
sarcina de a așeza lângă tulpina
copacului cifra corespunzătoare
numărului de flori (o floare) din
copac, verbalizând acțiunea.
Aceeași sarcină va fi îndeplinită
de un alt copil, pentru următorul
copac care va avea 2 flori.
PROBA 3
Se va deschide al patrulea plic.
Copilul solicitat va avea ca sarcină
să așeze pe copacul mic tot atâtea
flori câte are copacul mare,
verbalizând acțiunea.

6.Obținerea PROBA 4 Conversația Planșa cu livada Observarea


performanței comportamentului
La finalul drumului prin livadă se
copiilor
află 2 cutii: una va avea scris Expunerea Plicuri cu sarcini
Explicația Jetoane cu numere
numărul 1, iar pe cealaltă va fi
Flori din hârtie
scris numărul 2, iar în interiorul ei Cutie cu confetti
Exercițiul
vor fi confetti.
Copiii vor primi câte două
jetoane: unul cu cifra 1 și unul cu
cifra 2.
Cutia în care este surpriza are un
cod: toți copiii să ridice jetonul cu
cifra 2.
Răspunsurile corecte vor fi
deschide cutia cu surpriza.
7.Încheierea Se fac aprecieri generale și Conversația Buline vesele Aplauze
activității
individuale cu privire la
participarea la activitate, iar copiii
Aprecieri verbale
sunt invitați să spună cum sau
simțit jucându-se jocul propus de
Zâna Primăvara și vor primi
buline vesele.
TRANZIȚII: prima strofă din
cântecul ”Copăcelul din grădină”

S-ar putea să vă placă și