Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mică
Tema anuală: Când, cum şi de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: Miresme de primăvară
Categoria de activitate: DOMENIUL ŞTIINȚĂ - ACTIVITATE MATEMATICĂ
Denumirea activității: FLORI DIN GRĂDINA PRIMĂVERII
Tipul activităţii: Consolidare, verificare de cunoştinţe
Mijloc de realizare: Joc didactic

Dimensiuni ale dezvoltării: Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de probleme și cunoașterea mediului
apropiat.

Comportamente:
2.4. Efectuează operații de seriere, grupare, clasificare, măsurare a obiectelor

Scop:
 Consolidarea deprinderilor de a forma grupe de obiecte după mărime și culoare, și de a separa un obiect sau mai multe
dintr-un grup.

Obiective :

- Să formeze grupa florilor după mărime;


- Să sorteze florile în vaze în funcție de culoare;
- Să separe una sau mai multe flori dintr-un grup ;
- Să verbalizeze acțiunile întreprinse.

1
Sarcina didactică : Gruparea florilor după mărime și culoare, culegerea din grădină a unei singure sau a mai multor flori, așezarea florilor în
vază și verbalizarea acțiunilor.

Elemente de joc : Mișcare, culesul și așezarea florilor, închiderea ochilor, aplauze.

Reguli de joc : Copiii numiți vor rezolva sarcinile în funcție de cerința educatoarei :
- vor denumi grupele formate în funcție de culoare: roșu, galben, albastru.
- vor alege atâtea flori câte vor fi indicate (una sau mai multe) ;
- vor preciza corect acțiunea îndeplinită.

Variante de joc :
-Așază florile într-o singură vază, închideți ochii, indică în care vază sunt mai multe, mai puține flori.
-Dăruiește o floare sau mai multe flori de cîte ori bat din palme.

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: Conversaţia, Explicaţia, Demonstraţia, Exerciţiul, Problematizarea, Jocu

 Resurse materiale: tablă magnetică, jetoane rochița Zânei Primăvara, flori din pâslă cu magnet, machetă grădină cu flori de
primăvară confecţionate din carton colorat, vaze pentru flori.

 Resurse umane: educatoarea şi copiii

 Resurse temporale: 15-20 minute

 Forme de organizare: frontală, individuală.

 Metode evaluare: observarea curentă, aprecierea verbală, chestionarea curentă.

 Locul desfășurării: Sala de grupă

2
BIBLIOGRAFIE:

*** CURRICULUM PENTRU EDUCAȚIA TIMPURIE, 2019

*** CCD Vâlcea, Activități matematice- Caiet metodic pentru învățământul preșcolar, Râmnicu-Vâlcea, 1978

 Antonovici Ștefania, Jalbă Cornelia, Gabriela Nicu, Jocuri didactice pentru activitățile matematice din grădiniță, Editura
Aramis, București, 2005

 Borțeanu Silvia, Axente Mihaela, Vodiță Anca, Crihan Svetlana, Poftiți în trenulețul jocurilor-Jocuri didactice pentru
preșcolari, Editura Diamant, Pitești, 2015

 Dinuţă Nicolae, Metodica activităţilor matematice în grădiniţe, Editura Universităţii din Piteşti, 2009

 Neagu Mihaela, Beraru Georgeta, Activităţi matematice în grădiniţă - Îndrumar metodologic, Editura Polirom, Iaşi, 1997

 Păduraru Veronica, Activităţi matematice în învăţământul preşcolar, Editura Polirom, Iaşi, 1999

 Taiban Maria, Dima Felicia, Metodica predării număratului şi socotitului în grădiniţa de copii, Manual pentru liceele pedagogice
de educatoare anul IV, EDDP, Bucureşti, 1969

3
STRATEGIA
DIDACTICĂ
SECVENŢA CONŢINUT ŞI SARCINI TEHNICI DE
DIDACTICĂ DE INSTRUIRE EVALUARE
METODE ŞI RESURSE FORMA DE
PROCEDEE MATERIALE ORGANIZARE
1.
Organizarea Se va asigura un climat propice
activităţii pentru desfăşurarea activităţii:
 aerisirea sălii de grupă;
 pregătirea materialului de
lucru;
 aşezarea mobilierului sub
formă de semicerc.

2. Se face prin apariția unei fetițe de


Captarea la grupa mare îmbrăcată în
atenţiei Primăvara care le aduce copiilor o Bagheta
baghetă magică și un coș cu magică Stimularea
materiale materiale de lucru cu care Conversaţia Frontal interesului pentru
aceștia vor lucra ajutând-o pe zână Coș cu activitate
să aducă mai multe flori din materiale
grădina primăverii.

3. Anunţarea activităţii se va face


Anunţarea direct. Conversaţia
temei şi a Astăzi la activitatea de matematică Frontal Observarea
obiectivelor ne vom ne vom juca un joc numit comportamentelor
Flori din grădina primăverii. Vom Explicaţia copiilor
grupa florile după mărime și
culoare, le von aranja în vaze și
vom observa unde sunt mai multe
sau mai puține flori.

4
4. Intuirea materialului de către
Reactualizarea copii se va face prin intermediul Explicaţia
cunoştinţelor unor întrebări: Ce avem pe masă? Tablă
Ce se află în grădină? Ce avem pe magnetică
panou?
Exerciții recapitulative: Jeton cu
Cu ajutorul baghei magice va fi Conversaţia rochita Zânei Individual Aprecierea
numit un copil care va așeza florile rezolvării corecte a
pe rochița Zânei primăvara și va Flori de pîslă sarcinilor primite
forma grupa florilor după mărime. cu magnet
Răspunsurile corecte vor fi
aplaudate. Exerciţiul Bagheta
fermecată
5. Explicarea și demonstrarea
Desfăşurarea jocului:
activităţii Copilul numit cu ajutorul baghetei Demonstraţia Machetă Observarea
magice va culege câte o floare din grădină comportamentelor
grădina primăverii în funcție de copiilor
cerință și o va așeza în vază, Frontal
verbalizând acținea întreprinsă.
Executarea jocului de probă
Copilul solicitat va alege floarea și Explicaţia
va spune: Flori din Individual
-Am cules o floare...roșie și am carton
așezat-o în vaza roșie. Aprecierea
Executarea jocului propriu-zis rezolvării corecte a
Se va proceda în același mod sarcinilor primite
până când toate cele trei vaze vor
avea câte o floare.
Complicarea jocului Vaze pentru
-Așezarea florilor rămase în Exerciţiul flori
grădină într-o singură vază.
Se cere copiilor să specifice în care
vază sunt mai multe sau mai puține
flori.

5
6. Se va cere unui copil să aducă o
Obţinerea floare de o anumită culoare, apoi să Flori din Aprecierea
performanţei aducă atâtea flori câte bătăi din Problematizarea grădina Frontal rezolvării corecte a
palme aud: una sau mai multe. primăverii sarcinilor primite

7. Se va cere copiilor să amintească o


Asigurarea poezie în care este vorba despre Aprecierea
retenţiei şi a flori. Exerciţiul Individual rezolvării corecte a
transferului De exemplu: Ghiocelul sarcinilor primite

8. Se fac aprecieri asupra modului de


Realizarea lucru dar și a comportamentului
feed-back-ului copiilor în cadrul activității. Conversaţia Stimulente Frontal Observarea
Aprecierile vor fi făcute la modul ecusoane cu comportamentului
general pentru toţi copiii din grupă flori copiilor
dar şi individual pentru cei care s-
au remarcat în mod deosebit.

S-ar putea să vă placă și