Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE CURENTĂ

DATA: 07.03.2023

UNITATEA ȘCOLARĂ/GRĂDINIȚA: Grădinița cu program prelungit „Curcubeul Copilăriei”, Craiova

GRUPA DE APLICAȚIE: mare ,,Ursuleții”

PROF. INV. PRESCOLAR: Roșca Oana/ Ciocșan Alexandra

PROFESOR METODIST: Stanciu Ileana

PROFESOR COORDONATOR: Voinescu Vasile

PROPUNĂTOR: Bălăceanu Ania-Corina

CLASA: a XII-a B

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ”Primăvară, mărțișor”

TEMA ACTIVITĂȚII: ”Cadouri pentru mama”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate matematică, domeniul științe

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: joc didactic


Domenii de dezvoltare vizate:

E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ȘI CUNOAȘTEREA LUMII

Comportamente urmărite:

2.1 Recunoaște unele cantități ale unor obiecte (ex.: două cărți, trei cutii etc.)

2.2. Identifică prin comparare, mărimea (mare – mic) sau cantitatea (mult/-e – puțin/-e) obiectelor de același tip

2.5. Identifică, cu sprijin, categorii de obiecte, ființe (ex.: pisica, vulpea și câinele sunt animale) și le grupează după un criteriu

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a)Cognitive-

O1-Să compare numerele ( aspectul cardinal), determinand vecinii numerelor;

O2- Să recunoască cifrele de la 0 la 9;

O3- Să compare grupele pentru a putea stabili vecinii

O4- Să mânuiască materialele puse la dispoziție, stabilind locul fiecărui număr în raport cu vecinii;

O5-Să așeze la panou cadourile, respectând sarcina dată.

b)Afectiv-atitudinale:

OA1. Să participe activ pe întreaga durata a activității, răspunzând la întrebări și rezolvând sarcinile date;

c)Psiho-motorii:

OPM1. Să concentreze efortul oculomotor asupra centrului de interes indicat de cadrul didactic;
STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode si procedee didactice: jocul didactic, conversaţia, explicaţia, problematizarea, observaţia, exerciţiul
 Forme de organizare: frontal, individual, grupal.
 Resurse materiale: tabla magnetică, fișe, cadouri, jetoane.

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă

RESURSE TEMPORALE: 25 min

Bibliografie:

- „Curriculum pentru educaţia timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, București, 2019;


- Maican Cristina, Pachef Ramona, „Didactica predării in invatamantul prescolar si primar”, Ed. Politehnica Press, București,
2012;
- Mihaela Neagu, Georgeta Beraru, ”Activități matematice în gradiniță ”, Ed. Polirom, 1997

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Obiective Continutul informativ STRATEGIA DIDACTICĂ: Evaluare
activității operationale

Activitatea propunatorului Activitatea copiilor Metode şi Resurse Forme de


procedee materiale organizare
didactice

Moment Aerisirea clasei şi realizarea unui Copiii așteaptă nerăbdători Conversati Frontală Continuă
organizat mediu propice desfăşurării începerea activității. a
oric -
activitaţii.
formativă

Captarea Le voi povesti preșcolarilor despre


Preșcolarii raspund Conversați
atenției „Zâna primăverii” care mi-a Frontală
ghicitorilor. a Ghicitori
pregatit câteva ghicitori la care ei
trebuie să raspunda.

Alb și roșu,deodată,

E un dar pentru o față.

De i-l dai e bucurie

Și simbol de veșnicie.
(mărțișorul)

Voinicel cu haină albă,

Iese primul din zăpadă

Și vestește-n toată țara

Că sosește primăvara.

(ghiocelul)

Primăvara el apare

Zboară lin din floare-n floare

Are aripi colorate

Cu praf fin ușor pudrate

(fluturele)

Cine aduce iar în țară

Mândre păsări călătoare,

Îmbracă grădina-n floare

Si-ncălzește vremea afară?


(primăvara)

Individuală,

Reactuali Afișez la tablă imagini cu 1, 2 și 3 grupală


zarea cadouri, urmând ca ei să identifice
OC1
cunoștinț numărul acestora. Jetoane
elor OC2 Copiii spun corect numărul
mărțișoarelor din fiecare
OC3
Am vorbit cu Zâna Primăverii, iar imagine.
Anuntare OA1 aceasta mi-a spus ca mâine este o
a temei zi foarte importantă. Poate să-mi
OPM1 spună cineva ce sărbătorim Problemati
Copiii se arată entuziasmați și
mâine? zarea
ascultă cu atenție.

Zâna primăverii a pregătit un


cadou pentru mama ei, însă ca să
poate ajunge la el trebuie sa
rezolve anumite jocuri legate de
numerele de la 1 la 9. Vreți să o
ajutați? Preșcolarii asculta cu interes
regulile și desfășoara jocul
conform acestora. Jetoane,
Jocul mărțișoare
didactic
Acum putem începe jocul.
Formăm întâi două echipe. Prima Explicația
echipă o să se numească echipa
Dirijarea baloanlor roșii, iar a doua echipa
învățării baloanelor galbene.

Zâna Primăverii a pregătit un


coșuleț cu jetoane și un coșuleț cu
cartonașe pe care a scris sarcinile
pe care trebuie să le rezolve ca să
ajungă la cadou. Câte un copil din Frontală,
fiecare echipă rezolvă sarcina pe grupală
care o citesc eu de pe cartonaș.
OC1 Dacă este corect, o sa pun o
bulină pe panou in dreapta
echipei care a raspuns corect. La
final se numără bulinele și se
stabilește echipa câștigătoare.

Execut jocul de probă împreună


cu un reprezentant de la fiecare
echipă.

OC7 -Întreb ambele echipe dacă au


înțeles regulile jocului.
OC8 Copiii execută
jocul,propunătoarea citește
sarcinile de pe cartonașe.

-Numără câși copii sunt în fiecare


echipă! Alege din coșuleț cifra
corespunzătoare numărului de
copii pentru fiecare grupă!

-Câte degete ai la o mână? Bate


de atâtea ori din palme.

-Câte degete ai la un picior? Bate


de atatea ori din picior.

-Numără de cate ori bate doamna


educatoare din palme! Caută în
coșuleț cifra corespunzătoare
numărului de bătăi!

-Numără de câte ori bate doamna


educatoare dn picior! Caută în
coșuleț cifra corespunzătoare
fiecărei bătăi!

-Care sunt vecinii cifrei 5? (4 și 6)

-Care sunt vecinii cifrei 8 (7 și 9)

-Câte silabe are cuvântul balon?


(două silabe). Caută în coșuleț
cifra corespunzătoare numărului
de silabe

-Câte silabe are cuvăntul copil?


(două silabe). Caută în coșulet
cifra corespunzătoare numărului
de silabe.

-Câte silabe are cuvântul Fișa de lucru


primăvara? (patru silabe). Caută în Preșcolarii participa cu mare
coșuleț cifra corespunzătoare interes.
numărului de silabe

-Câte picioare are iepurele? Caută


în coșulet numarul corespunzător. Copiii se bucura de
recompensa primită.

Recompense

Obținere Le distribui preșcolarilor câte o


a fișă de lucru, urmând să le explic
performa sarcinile de lucru.
nței
Încheiere Fac aprecieri asupra modului de
a lucru și le ofer acestora cate o
activității recompensă.

S-ar putea să vă placă și