Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 29.11.2022

UNITATEA ȘCOLARĂ: Colegiul Național Pedagogic ,,Ștefan Velovan”

PROF. ÎNV. PRIMAR: Sârbu Melania Antoaneta

PROFESOR METODIST: Mihăescu Cristian

PROFESOR COORDONATOR: Voinescu Vasile

PROPUNĂTOR: Bălăceanu Ania-Corina

CLASA: a III-a B

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA: Muzică și mișcare

UNITATEA TEMATICA: Portativul-Cheia SOL

SUBIECTUL/TEMA LECȚIEI : Portativul-Cheia Sol

TIPUL LECȚIEI: dobândirea de cunoștinte priceperi și deprinderi

Competente generale:

1. Receptarea unor cântece pentru copii şi a unor elemente simple de limbaj muzical

2. Interpretarea de cântece pentru copii, cu mijloace specific vârstei


Competente specifice:

1.2. Corelarea înălțimilor de sunete și a valorilor de note și pauze cu notația muzicală;

2.1. Cântarea individuală, în mici grupuri, în colectiv însoțită de elemente de mișcare cu diferențieri expresive;

2.2. Utilizarea notației înălțimilor sunetelor și valorilor ritmice ale notelor și pauzelor pentru însușirea unor cântece;

Obiective operationale:

A. Cognitive:

O1. Să identifice rolul Cheii Sol în scrierea și intonarea diferitelor opere muzicale (“Sunt roman” Muzică: G. Breazul si N.Saxu).

O2. Să intoneze corect cântecul “ Sunt român” respectând durata și înălțimea sunetelor muzicale,limita melodică.

O3. Să respecte ordinea de intonare pe grupe a cântecului “Sunt român”

O4. Să intoneze corect cântecul învățat.

O5. Să utilizeze corect elementele de tehnică vocală (respirație, emisie, dicție).

O6. Să cunoască legăturile dintre text și melodie, între stofă, refren și melodie.

B. Psiho-motorii:

O7. Să adopte o poziţie corectă în timpul lecției.

C.Afective:

O8. Să manifeste interes pentru activitate

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode,procedee si tehnici didactice: conversația, explicația, demonstrația, observația dirijată, problematizarea, exercițiul.
 Resurse materiale: manualul, calculatorul.
 Forme de organizare a activitatii: frontală- individuală, pe grupe.

Forme de evaluare: continuă- formativă realizată prin: observarea sistematică a comportamentului și a răspunsurilor elevilor, verificare orală

Resurse umane: elevii

Resurse de timp: 50 minute

Locul de desfășurare: sala de clasă

Bibliografie:

- “Didactica predarii în învățământul preșcolar și primar”, Ramona Pachef și Cristina Maican, 2012, pagina 65

- Programa şcolară pentru MUZICĂ ŞI MIŞCARE clasele a III-a și a IV-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 5003 /2.12.2014

- “Didactica educației muzicale în învățământul primar”, Georgeta Aldea și Gabriela Munteanu, E.D.P, București, 2001, pagina 138
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele C.S/ Continutul invatarii Strategia didactica Forme de


activității/
Ob. op. Activitatea propunatorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Forma de evaluare
Timpul alocat
didactice didactice organizare

Moment Se asigură condițiile optime Se așază în bănci și își Conversația Manualul Frontal-
realizării activității: aerisirea pregătesc instrumentele și euristică individuală
Organizatoric clasei, așezarea elevilor în materialele necesare orei.
1 min. bănci, pregătirea materialului
didactic necesar.

Captarea
atenției- O să apelez la o ghicitoare
atât pentru a stârni interesul Observarea
Reactualizarea Ascultă cu atenție
cunostintelor elevilor,cât și pentru a le ghicitoarea propusă și Conversația Frontal- sistematică
capta atenția. individuală
încearcă să-și dea seama Explicația
2 min de răspunsul acesteia.
“Am cinci linii paralele,

Patru spații între ele.”


(Portativ)

Pe parcursul activității o să
apelez la diferite modalități
de captare a atenției de câte
ori este necesar.
Anunțarea Propunătorul anunță
temei și subiectul lecției de azi și face
obiectivelor o scurtă prezentare a lecției Elevii deschid caietele și
notează data și titlul
2 min. ce va fi susținută Frontal-
lecției.
Propunătorul notează data și individuală
titlul pe tablă și îndeamnă
elevii să facă acelasi lucru în
caietele speciale.

Dirijarea Propunătorul afișează un


Elevii încearcă să dea o Conversația
învățării portativ pe tablă.
propiee definiție a Observarea
35 min. -“Cine incearcă să ne spună portativului. sistematică
ce este portativul?”
Notează cu atenție
“Portativul este un grup de definiția din manual în
cinci linii și patru spații, pe caiete.
care se scriu notele
muzicale” Manifestă deosebită
Manualul
atenție la întrebările și
-“Acum ca am stabilit ce este indicațiile propunătorului. Explicația
portativul, haideți să-l
completăm. Cu ce să
începem? Ați observat cu ce
începe fiecare portativ? Știe
cineva cum se numește Elevii notează în caiete
semnul?” câteva informații despre Aprecieri
cheia sol verbale
-“Hadeți să înțelegem
împreună și care este rolul Exercicițiul
cheii sol”.
Demonstrația
Propunătorul explică rolul
cheii sol:“La începutul unui
portativ pe care urmează să
scriem notele muzicale se
notează, de obicei, cheia
Sol.” Observarea
sistematică
Propunătorul desenează
cheia sol pe portativul după
Frontal-
dând elevilor indicații cu
individuală
privire la modul în care
trebuie să procedeze în
realizarea reprezentării
grafice;
Elevii desenează cheia sol
-“Haideți să scriem împreună după exemplul
cheia sol.Începem de pe cea propunătorului.
Aprecieri
de-a doua linie a portativului
verbale.
și ne oprim sub portativ.”

Propunătorul propune spre Frontal-


învățare cântecul din manual individuală
“Sunt român”.
Elevii citesc în cor
Analizează versurile versurile cântecului
împreună cu elevii citindu-le împreună cu
prin despărțire în silabe. propunătorul.

Propunătorul le va pune Elevii cântă împreuna cu


cântecul audio elevilor propunătorul.
Propunătorul cântă împreună
cu elevii cântecul.

Pentru a consolida tot ce au


invățat, propunătorul Elevii își deschid Auxiliar
auxiliarele.
lucrează cu elevii exercițiile
din auxiliar.

1. -a) Numerotează liniile


portativului.

-b)Numerotează spațiile Conversația


portativului.
Exercițiul
2. Copiază notele pe
portativele date.

3. Exersează scrierea cheii Sol

4. Completează portativele
cu cheia Sol

Asigurarea O să li se propună elevilor un Conversația


feedback-ului și Joc muzical: Interpretează cântecul
performanței după indicațiile date.
Elevii o să fie distribuiți in
8 min. două grupe (fete și băieți) pe
care îl vor cânta pe rând;

Este realizată prin aprecieri


verbale legate de activitatea
Evaluarea elevilor.
2 min.

S-ar putea să vă placă și