Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

DATA: 16.03.2021
CLASA: Pregătitoare B-Albinuțe
PROF. ÎNV. PRIMAR: Ștefan Veronica Marinela
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimn. „Mihai Eminescu”, Pitești
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Primăvara magică
SUBIECTUL LECȚIEI: Recapitularea literelor
TIPUL LECȚIEI: Recapitulare
COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/ sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din
propoziţii rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute, manifestând interes pentru
Comunicare

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Să identifice sunetele/literele inițiale, mediane și finale din cuvinte;
O2. Să formuleze/descopere propoziții după criterii date;
O3. Să realizeze corespondența între imaginile și cuvintele date.
O4. Să găsească răspunsuri corecte la ghicitori;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: exercițiul, explicația, problematizarea, jocul didactic
MIJLOACE DIDACTICE: fișe, planșă cu anotimpul primăvara, planșa cu piramida, elemente
de primăvară, lipici
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
BIBLIOGRAFIE:
-Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, MEN, 2013;
-Alexandra Manea,Claudia Matache - Comunicare în limba română, Editura Delta Cart
Educational, Pitesti, 2013
-www. didactic.ro

SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineață
Activitatea zilei va începe cu Întâlnirea de dimineață:
,, Dimineața a sosit
La școală noi am venit
În picioare ne ridicăm
Cu toți să ne salutăm.
A-nceput o nouă zi
Bună dimineața, copii!
Bună dimineața, d-na învățătoare.”
Completăm Calendarul Naturii
Pentru a completa Calendarul Naturii se adresează următoarele întrebări: ,, În ce dată
suntem?” ,,În ce anotimp ne aflăm?”, ,,Ce zi este astăzi?” , ,,Cum este vremea?”, ,,Cum ne
îmbrăcăm astăzi?” etc.
Motivaţia zilei: Azi, prin intermediul activităţilor noastre,dorim să le arătăm oaspeţilor noştri
câte lucruri bune am învăţat
Noutatea zilei va fi anunțată de învățătoare, prezentând musafirii, precum și motivul
prezenței acestora în sala de grupă, iar copii îi vor saluta frumos.. Fiecare copil va primi un
ecuson cu imaginea unui fluturaș, albină sau buburuză, astfel încât se vor forma trei echipe:
echipa fluturașilor, echipa albinuțelor și echipa buburuzelor.
Nu vrem să ne lăudăm,
Dar astăzi o să vedeţi
Că suntem copii isteţi.
Nu glumim.O să vedeţi.
Dragi copii,
Sunt foarte necăjită și vă rog să mă ajutați.V-am timis o imagine cu natura tristă.Ce
credeți că s-a întâmplat?
În înfruntarea mea cu Zmeul Vânt mi-am pierdut toți prietenii care aduc veselie și zâmbete
întregii naturi. . Aceștia au fost închiși într-un castel și numai niște copiii cu sufletele curate îi
pot elibera. Rezolvând corect toate sarcinile îmi veți putea elibera prietenii. Am aflat de
iscusința voastră și cred că mă puteți ajuta. Rezolvând corect toate sarcinile îmi veți dovedi cât
de multe lucruri cunoașteți voi despre mine și astfel îmi veți elibera prietenii .Sunt convinsă că
veți reuși!Ce spuneți, mă ajutați?

Spor la treabă!
DEMERS DIDACTIC

Nr. Momentele Ob. Conținutul esențializat al lecției Strategii Metode de


crt. lecției Op. didactice evaluare

1. Moment Pregătirea materialelor necesare desfăşurării


organizatoric în bune condiţii a lectiei.

Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de


dimineaţă”, activitate între copii şi d-na
învăţătoare prin intermediul salutului de Conversația
dimineaţă. Frontal Orală

Copiii răspund salutului şi se salută între ei.

Prezentarea ”musafirilor”.

Se completează ,,Calendarul naturii”cu data:


ziua, luna, anul, anotimpul, starea vremii
pentru ziua respectivă și se stabilește
îmbracămintea adecvată.
Mesajul zilei : ,,Primăvara ne aduce bucurie
în suflete!”

2. Reactualizarea Se face pe baza întrebărilor:


cunoștințelor - Despre ce am vorbit ora trecută la Conversația
O1 comunicare în limba română? Frontal Orală
- Dați exemplu de cuvinte care încep
cu litera .....
- Alcătuiți o propoziție formată din 3
O2 cuvinte, în care toate cuvintele să
înceapă cu aceeași literă.

3. Captarea Elevii descoperă piramida primăverii și o vor Explicația Observarea


atenției rezolva (Anexa 1). Elevii citesc cuvintele și Frontal sistematică
O3 le asociază cu imaginea corespunzătoare, Fișă Scrisă
prin lipirea acesteia. Piramida

4. Anunțarea Voi prezenta copiilor peisajul trist care se Conversația


temei și a află lipit pe tablă și voi citi scrisoarea lăsată
obiectivelor lângă peisaj de Zâna Primăvara. Le voi Frontal
spune copiilor că peisajul va fi unul frumos
doar dacă ei vor rezolva toate sarcinile pe
care le vor primi. Prin aceasta, ei vor
demonstra că sunt sârguincioși și receptivi
pentru a rezolva diferite sarcini de lucru.

Le voi comunica elevilor că astăzi vor fi


spiridușii primăverii și vor desfășura diferite
activități (vor vorbi despre emoții,vor
picta,vor număra,vor repeta literele
învățate,vor vorbi despre florile de
primavară,vor cânta , etc.) astfel încât să o
ajute pe Zâna Primăvara .
De asemenea, le voi spune că la finalul zilei,
Zâna Primăvara îi va recompensa dacă vor fi
atenți și vor participa activ la toate
activitățile.

5. Dirijarea Le voi citi copiilor trei ghicitori, fiecare


învățării răspuns corect va aduce copiilor câte o
O4. sarcină/fișă de lucru: Albinuțe, Fluturași si
Buburuze (Anexa 2) . Explicația
Pentru a putea porni în căutarea prietenilor Ghicitori
pierduți, descoperim care este prima sarcină:

Pentru răspunsul Albinuțe, va exista o fișă, Exercițiul


pe care o vom rezolva împreună (Anexa 3).
Dacă elevii vor răspunde corect vor primi ca Problematizarea
O1. răsplată plicul cu insecte, pe care le vor Scrisă
O3. elibera (le vor lipi pe planșa cu peisajul de
primăvară). Joc didactic
Fișe
Răspunsul Fluturași, ne va pune la dispoziție
o altă sarcină de lucru (Anexa 4), iar Lipici
Buburuze, de asemenea va avea o sarcină de Elemente de Observarea
lucru pentru copii (Anexa 5). Și rezolvarea primăvară sistematică
O2. acestor sarcini va fi urmată de recompensarea Individual
cu floricele ce vor fi lipite in copacii goi și
triști.

Dacă elevii s-au descurcat bine în rezolvarea


sarcinilor de lucru, peisajul de primăvară va
începe să prindă contur, iar Zâna Primăvara
va fi mulțumită.

6. Obținerea Voi adresa copiilor câteva întrebări Conversația


performanței referitoare la toată activitatea desfășurată pe Frontal
parcursul zilei.
7. Încheierea Voi face aprecieri referitor la modul cum s-a Conversația
activității și desfăşurat întreaga activitate. Frontal
realizarea
feedback-ului
Anexa 1

PIRAMIDA ILUSTRATĂ

primăvara

rândunica barza

buburuza fluture furnica

ghiocel lalea narcisa zambila


Anexa 2

Are-un ac micuţ și fin,


Zboară lin din floare-n floare,
Acul este cu venin
Iar polenu-i pe picioare. (Albina)

Plin imaşul e de flori,


O mulţime de culori.
Aţi văzut cu toţii oare
Floricele zburătoare?
Flori ce zboară pe imaş?
Nu sunt flori, sunt... (Fluturaşi)

Șapte puncte poartă-n spate


Și-ajută pomii cât poate...(Buburuza)
Anexa 3 FIȘĂ DE LUCRU

1.Colorează caseta corespunzătoare locului în care se aude sunetul a (la început, la mijloc, la sfârșit).

2. Citeşte cuvintele şi înlocuieşte litera C cu litera G. Scrie cuvintele obţinute:

CARĂ COALĂ CROS CREIER


3. Citeşte cuvintele şi potriveşte-le cu imaginile! Scrie în dreptul imaginilor numerele
corespunzătoare.
Scrie cu litere mari de tipar cuvintele!

1. tigru 2. găleată 3. iglu 4. măgar 5. covrig 6. strugure


Anexa 4
SARCINĂ DE LUCRU

1. Descoperă propoziţiile şi potriveşte-le cu imaginile. Separă cuvintele prin linii .

1. Magdagăteşte .
2. Gabrielseroagă.

3. Grigoreesteîngrădină.

4. Olgaareunbalon.
Anexa 5
FIȘĂ DE LUCRU

1. Alege, apoi colorează imaginea a cărei denumire este formată din trei silabe:

A B C

2. Alege, apoi colorează imaginea care reprezintă propoziţia:

Ursoaica îl plimbă pe Martinel.

B C
A

S-ar putea să vă placă și