Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: Şcoala Gimnazială Nr. 10


CLASA: I C
DATA: 20.02.2019
ORA: I - 800 -850 II - 900 - 950
Prof. înv. primar: Berheci Alexandra
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Împărăția literelor”
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul și litera ,,ț”
TIPUL LECŢIEI: consolidare/ fixare a cunoștințelor
MODALITATEA DE ABORDARE: abordarea integrată (citire/scriere)
INTEGRAREA ÎN LECȚIE: - Cântec : Eu sunt magician (MM)
- Definiții matematice (rebus – MEM)
- Caracteristicile anotimpului primăvara (MEM )
Scopul lecției:
- scrierea corectă a literelor, cuvintelor și propozițiilor.

Competențe specifice:
Comunicare în limba română
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii diverse de comunicare;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
3.2. Identificarea mesajului unui scurt text care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
familiare.
4.1. Scrierea literelor de mână
Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi ritm.

Matematică şi explorarea mediului


1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, <, >, =, +. -);
4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: Pe parcursul și la sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:


O1: să exemplifice cuvinte care conțin sunetul și litera ,,Ț”, fiind puși în situația de a rosti și de a scrie cuvintele , bazându-se
pe explicațiile învățătoarei și pe cunoștințele dobândite anterior;
O2: să scrie corect literele, cuvintele și propozițiile ținând cont de cunoștințele dobândite până acum;
O3: să alcătuiască propoziții folosind cuvinte care conțin litera ț, ținând cont de exemplul dat de învățătoare.
O4: să așeze literele în ordinea corectă pentru a obține cuvinte.
O5: să ordoneze cuvintele astfel încât să formeze propoziții.

STRATEGII DIDACTICE:
1. Resurse procedurale:
a) metode și procedee: metoda fonetică, analitico-sintetică, conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, jocul didactic,
ciorchinele;
b) forme de organizare: individual, frontal.

2. Resurse materiale: videoproiector,planșă –peisaj primăvară, planșă cu flori,planșă cu rebus, fișe, joben, plicuri.

3. Forme și tehnici de evaluare:


- seturi de întrebări pentru evaluare orală;
- fișe pentru evaluare în scris;
- sarcini didactice pentru munca independentă.

Bibliografie
Marcela Peneș,Vasile Molan, (2002), Îndrumător pentru folosirea abecedarului, Ed.Aramis, București.

2
DEMERS DIDACTIC

Etapele lecţiei Desfășurarea lecției Ob. Mijloace Forma de Metode


opț. didactice activitate didactice

LECȚIA I
I. Moment Se asigură condițiile pentru desfășurarea
organizatoric lecției.
Frontală
II. Reactualizarea Joc didactic:Cuvinte în lanț Conversaţia
cunoștințelor Copiii vor spune, pe rând, câte un cuvânt
care conține sunetul ț.
.

3
Împreună cu elevii, voi citi povestea Frontală
III. Captarea Magicienii primăverii. Videoproiector Observația
atenției (Anexa 1) Conversația

IV. Anunțarea Voi prezenta copiilor planșa pe care este Frontală


subiectului lecției desenat un ˇcolț al naturiiˇ. Copiii vor Planșă- peisaj
observa imaginea și vor enumera ce de primăvară
elemente, specifice primăverii, lipsesc.

Citesc scrisoarea trimisă de Zâna Scrisoare


Primăverii. (Anexa 2) Observația

Astăzi o vom ajuta pe Zâna Primăverii


să recupereze toate elementele care o
făceau atât de minunată. Explicația

Pentru că sunteți elevi isteți, o veți ajuta


cu magia cunoștințelor pe care noi le-am
acumulat până acum.
Pentru a desface o vrajă ai nevoie de
magie. Astăzi vom fi magicienii isteți.
.
Ce spuneți? Reușim să fim buni
magicieni și să rupem vraja făcută de
Crăiasa Zăpezii?

Cântec: Eu sunt magician

4
V. Consolidarea Le prezint copiilor jobenul fermecat. În
cunoștințelor asimilate interiorul lui sunt plicurile care conțin
anterior sarcinile pe care copiii va trebui să le
rezolve. Pe fiecare plic este scrisă o Joben
ghicitoare.
Sarcina din interiorul plicului va fi citită
după ce se va răspunde corect la Observația
ghicitoare. Plicuri Frontală

Primul plic:
Ghicitoare
Ziua se mărește,
Zăpada se topește,
Grădina a-nverzit, Individuală
Ce anotimp a sosit?
Exercițiul
O1 Soarele

 Pentru a obține Soarele trebuie să


dați exemple de:
- 3 cuvinte care încep cu sunetul ț;
- 3 cuvinte care conțin sunetul ț în
interiorul cuvântului;
- 2 cuvinte care se termină în Metoda
sunetul ț. O2 Planșă- ciorchinele
lăcrămioara
Pe o planșă este desenată o lăcrămioară. Frontal
Pe tulpina ei este scrisă litera Ț. Copiii /
vor scrie pe floricele câte un cuvânt care individual
conține litera ț.
Explicația
După ce vor rezolva corect exercițiul,
copiii vor primi soarele și îl vor lipi pe
imaginea cu peisajul incomplet.
5
Plic cu sarcină
 Al doilea plic:
Clopoței mititei
Albi si frumușei,
Pe o tulpinică, O3
Foarte subțirică,
În rând așezați, Exercițiul
Foarte parfumați. Iarbă din coli
colorate
Dacă doriți să îmbrăcați pământul cu
firele verzi de iarbă,ordonați literele
pentru a forma cuvinte. Alcătuiți
propoziții cu cuvintele obținute. caiete

Pe o planșă sunt desentate 4 flori. Pe


fiecare petală este câte o literă. Copiii
vor ordona literele scrise pe petale
pentru a obține cuvântul pe care îl vor
scrie pe polenul foricelei.

Copiii vor lipi iarba, după ce vor scrie


propozițiile alcătuite pe caiet.

LECȚIA A II-A
 Al treilea plic: Frontal Exerciţiul
Voinicel cu haină albă, O4
Iese primul din zăpadă
și vestește-n toată țara Fișe de lucru
6
Că sosește primăvara? Conversaţia

Sarcina: Fiecare exercițiu reușit, câte un


copac înflorit. Fișa de lucru în
format mare
Copiii vor primi fișe de lucru. O5
După fiecare exercițiu rezolvat corect, Individual
copiii vor lipi floricele pe crengile unui
copac.
Explicaţia

Anexa 3

 Plicul al treilea:
Frontal
VI. Obținerea Alb cu negru colorată, Conversația
performanței Primăvara, se arată, Plic cu sarcina Pe
Codița ca furculița, echipe
Zboară pe cer micuța.
Exercițiul
Păsările se reîntorc pe cerul albastru de
primăvară, dacă veți recunoaște
propozițiile adevărate din cele care vor fi
citite:

Joc didactic:
Copiii vor primi jetoane cu fețe Jetoane Frontal
zâmbitoare și fețe triste. Demonstrația
Voi citi propozițiile scrise pe foaia din
interiorul plicului.
Copiii vor ridica jetonul cu fața veselă
7
dacă propoziția este adevărată. În caz
contrar, vor ridica jetonul cu fața tristă.

„ Martie este prima lună din anotimpul


primăvara
Pe 9 martie este ziua mămicilor.
Cuvântul țânțar are 3 silabe. Explicația
Ghiocelul este numit și vestitiorul
primăverii.
În anotimpul primăvara se culeg
strugurii.
Diferența numerelor 30 și 20 este 10.
Suma numerelor 40 și 50 este 100.
Primăvara este cel mai călduros
anotimp.
Sunetul inițial al cuvântului țap este Ț.
Toate cuvintele țelină, cățel, uliță,
ascuțitoare și riglă conțin sunetul ț.
Propoziția : Vecinul meu are un cățel
are 5 cuvinte.”

La final, copiii vor lipi păsările călătoare


pe cer.

Copiii vor observa peisajul pe care au


lipit elementele lipsă. Vor enumera ce
am adăugat și ce consideră că ar mai
trebui lipit pentru a ne apropia mai mult
de peisajul bogat al primăverii.

VII. Încheierea Se fac aprecieri frontale și individuale. Frontal Explicaţia


activității

8
Anexa 1
Magicienii primăverii

Este luna martie. Ghioceii, frumoșii vestitori, și-au făcut loc prin pământul uscat și înghețat. A sosit momentul ca Zâna
Primăverii să stăpânească natura.
Crăiasa Zăpezii este tristă. Nu vrea să părăsească țara. Este prea frumoasă! Adoră munții pe care îi îmbracă în alb, râsetele
copiilor auzite la săniuș, apele înghețate, țurțurii care par
făcuți din cristal. Este opera ei! Nu înțelege de ce ar trebui
să plece.
Astăzi este și mai supărată. A auzit doi copii vorbind:

- Astăzi este cald. Mama mă lasă mai mult afară!


- Haide să adunăm ghiocei! Ce bine că a venit
primăvara!

Într-adevăr,primăvara a venit. Copacii au început să


înmugurească, ziua este mai lungă, păsările călătoare se
întorc la cuiburile lor, soarele strălucește mai puternic,
florile încep să înflorească, pe scurt, natura a prins din nou
viață.
Crăiasa Zăpezii îi spune Zânei Primăvara:

- Au fost fericiți atunci când am venit! Acum, abia așteaptă să plec! Voi pleca, nu rămân unde nu sunt dorită, dar voi lua
tot ce te face specială.
Cu bagheta ei magică a atins primul ghiocel care a răsărit în acest an. Deodată, ghiocelul s-a ofilit și totul a dispărut.
Cerul a rămas gol, pădurea fără cântecul păsărelelor, copacii fără floricele, grădina fără culori și fără viață.
- Vraja mea va fi dezlegată foarte greu. Nu vei reuși singură! Va trebui să ceri ajutorul cuiva.
Primăvara nu apucă să-i răspundă. Crăiasa Zăpezii dispăru și luă totul cu ea.

Primăvara privi cu tristețe în jurul ei. Tot ce a făcut până acum a fost în zadar. Totul este pustiu..

9
Primăvara zări lângă un copac un joben, un joben de magician. În interiorul jobenului era un bilețel pe care scria:

Vraja poate fi desfăcută doar de persoanele cu puteri magice.

- Doar magicienii mă pot ajuta să desfac vraja. Oare vor accepta? Le voi trimite o scrisoare pentru a afla răspunsul lor.

Oare va reuși Primăvara să recupereze tot ce i s-a luat?

10
Anexa 2

Dragi copii,

Sunt Zâna Primăverii. Se vorbește mult despre voi. Am auzit că sunteți copii isteți și vă place să îi
ajutați pe cei care au nevoie. Am înțeles că ați ajutat pisoiașul să așeze literele căzute din povestea
Cei trei purceluși, anul trecut ați reușit să o împăcați pe vrăjitoare și să eliberați prințesele.
Apelez la voi pentru a mă ajuta să rup vraja făcută de Crăiasa Zăpezii.
Doriți să mă ajutați?

Dacă sunteți de acord, bateți o dată din palme și zâmbiți.

Sarcinile sunt lăsate în plicurile din jobenul fermecat pe care l-am găsit.

Succes!

Cu drag,
Zâna Primăvara!

11

S-ar putea să vă placă și