Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.03.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național ,,I.L.Caragiale” Ploiești
CLASA: I
PROPUNATOR: Boștină Daniela, Ciocodei Ioana Gabriela
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul [ț] și litera ț mic de tipar și de mână
TIPUL LECȚIEI: predare-învățare

SCOPUL ACTIVITĂȚII:Familiarizarea cu sunetul [ ţ ], asocierea acestuia cu litera ţ mic de tipar şi de mână in procesul citirii corecte , conștiente
și expresive.

COMPETENȚE SPECIFICE:
 Comunicare în limba română
1.3- Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate
1.4- Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1- Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare
2.2- Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple
2.3- Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare
2.4- Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine
3.1- Citirea unor cuvinte și propoziții scurte scrise cu litere de tipar.
4.1- Scrierea literelor de mână
4.2- Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. Cognitive:
Pe parcursul si la sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

OC1 – să identifice sunetul [ţ] aflat în diferite poziţii ale cuvintelor


OC2. - să recunoască litera de tipar şi de mână corespunzătoare sunetului [ ţ] în fişa de lucru şi în alte surse

OC3. – să pronunţe corect sunetul [ţ ], silabele şi cuvintele în care se află acest sunet

OC4 - să citească silabe şi cuvinte care conţin pe lângă literele învăţate şi litera nouă

OC5. – să marcheze în scris sunetul [ţ ] cu ajutorul literei [ţ ] mic de mână

B. Afective

OA1- vor manifesta interes pentru conţinuturile prezentate;

OA2 – se vor mobiliza pentru a rezolva sarcinile propuse de cadrul didactic;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.METODE ȘI PROCEDEE: - conversația, observația, exercițiul, metoda fonetică analitico – sintetică, problematizarea, explicația, munca
independentă, jocul didactic;
2.FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
3. RESURSE MATERIALE: tabla, jetoane cu diferit imagini, fișe de lucru, planșe didactice, culori, stimulente.
4. RESURSE TEMPORALE: 40 de minute
5. FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, aplauze, stimulente,
autoevaluarea.

BIBLIOGRAFIE:
 „Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică și explorarea mediului, Arte vizuale și lucru manual, aprobată
prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013;
 „Ghidul cadrului didactic”-clasa I, Editura Sinapsis 2013;
 Site-ul www.didactic.ro
2
DEMERSUL DIDACTIC

3
Evenim. Mijloace Forme de
Conținutul științific Evaluare
didactic și metode activitate
1.Moment
organizatoric Asigurarea unui climat educațional favorabil și pregătirea celor Conversația frontal Observarea
necesare bunei desfășurări a lecției. sistematică
2.Verificarea Elevii vor fi întrebaţi dacă şi-au făcut tema şi dacă au întâmpinat Explicația Frontal Aprecieri
temei dificultăţi în realizarea acesteia. verbale
Se fac aprecieri asupra temei.

3.Reactualiz Le voi spune elevilor că înainte de a trece la lecţia nouă aş vrea să ştiu Conversația Frontal Aprecieri
a care a fost ultima lecţie pe care au făcut-o la Comunicare în limba verbale
rea română şi dacă îşi mai aduc aminte sunetele şi literele învăţate până
cunoștințelor acum.
De asemenea, vom purta o scurtă discuţie pornind de la o serie de
întrebări precum:
 Îmi puteţi spune în ce anotimp suntem?
 Care sunt lunile de primăvară?
 Ce se întâmplă cu natura în acest anotimp?
 Care sunt vestitorii primăverii? etc.
4.Captarea „Dragi copii, după cum aţi văzut şi voi, afară este foarte frig, ba, zilele Lectura Frontal Aplauze
atenției trecute a şi nins; ceea ce nu este caracteristic anotimpului primăvara. Se Jocul didactic Aprecieri
pare că primăvara are ceva probleme şi are nevoie de noi, aşa că ne-a Plicul de la verbale
cerut ajutorul prin intermediul acestei scrisori (ANEXA 1) Zâna Primăvara
Citesc scrisoarea, iar copiii extrag dintr-un coşuleţ bileţele cu ghicitori Bileţelele cu
Citesc câte o ghicitoare, iar copiii oferă soluţia. ghicitori
5.Anunțarea Plecând de la cuvintele descoperite: ţurţur şi ţânţar, îi voi întreba pe Conversaţia Frontal Aprecieri
temei și a copii cu ce sunet încep cele două cuvinte şi despre ce cred că urmează Tabla verbale
obiectivelor să discutăm în cadrul activiăţii de astăzi.
,,Copii, noi astăzi la Comunicare în limba română vom învăța litera ț
mic de tipar și de mână, vom scrie litera de mână, vom citi și scrie
silabe, cuvinte, propoziții, vom despărți cuvinte în silabe, vom alcătui
propoziții.
Sunteți pregătiți?” 4

6.Dirijarea Voi împărţi elevilor Anexa 3 şi vor rezolva individual primul exerciţiu.
învățării Elevii dau exemple de cuvinte care încep, conțin și se termină cu
sunetul [ț]. individual Observarea
5
Anexa 1

Dragi copii,

Sunt Zâna Primăverii. Se vorbește mult despre voi. Am auzit că sunteți copii isteți și că vă place
să îi ajutați pe cei care au nevoie. După cum aţi putut vedea nu am reuşit deloc să ajung până acum
la voi, un Răufăcător ţinându-mă captivă. Îmi va da drumul numai dacă veţi reuşi să găsiţi
răspunsul la mai multe ghicitori.

Doriți să mă ajutați?

Dacă sunteți de acord, bateți o dată din palme și zâmbiți.

Succes!

Cu drag,
Zâna Primăvara!

Anexa 2
Ghicitori

Voinicel cu haină albă, Se formează pe furiş


Iese primul din zăpadă Atârnând de-acoperiş.
și vestește-n toată țara Seamănă cu o săgeată,
Că sosește primăvara? Dar e apă îngheţată.
(ghiocelul) Gerul mare-l ocroteşte,
Iar căldura îl topeşte.
Are coane şi bărbiţă De-odată auzi un susur
Merge lângă o căpriţă Picăturilor de........
Cum se cheamă oare? (ţurţur)
(ţapul)
E o mică vietate,
Ce te-nţeapă-n miez de noapte.
Ziua se mărește, Cu trompa-i nesuferită
Zăpada se topește, Şi-a ales ţinta greşită.
Grădina a-nverzit, Şi pe câine l-a pişcat,
Ce anotimp a sosit? Chiar dacă domea sub pat.
(primăvara) Ţicu nu a mai răbdat,
Şi de-ndată l-a vânat.
Astfel s-a sfârşit coşmarul
Şi a dispărut ......
(ţânţarul)

Anexa 3
7
1. Încercuieşte animalele în ale căror denumiri se aude sunetul ţ

2. Analizaţi cu atenţie literele din imaginea de mai jos.

8
3. Încercuiţi, folosind ce culoare doriţi litera ţ din textul următor:

În dimineaţa aceasta ţapul s-a trezit cam ţâfnos.

4. Scrie litera ţ în spaţiul de mai jos:

5. Scrieţi în spaţiul de mai jos cuvintele: veveriţă, ţap, Ancuţa

9
ANEXA 4

1 Eu spun una, tu spui multe:

carte = munte =
tată = moț =
hartă = poartă =
hoț = județ =

2. Alintă cuvintele:

blană = vulpe =
coadă = fată =
groapă = masă =
brad = urs =

3. Desparte în silabe cuvintele:


veveriță = hoț =
căluț = blăniță =
țintaș = vulpiță =

4. Ordonează cuvintele și transcrie corect propoziția:


 ține, Veverița, între lăbuțe, aluna.

10
5. Încercuieşte faţa care exprimă cel mai bine felul în care te-ai simţit ora aceasta.

11

S-ar putea să vă placă și