Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecție

Data:05.04.2023

Unitatea de învățământ: Scoala cu clasele I-IV, I A Bassarabescu

Clasa. A-IV-a

Propunător: Nedelcu Elena Carmen,student anul III,PIPP

Disciplina: Limbă și literatură română

Subiectul lecției: Povestea privighetorii

Tipul lecției:Consolidare

Competențe generale:

-receptarea mesajului oral în diferite situații de comunicare;

-utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale;

Competență specifice:

-să citească în ritm propriu un text

Obiective operaționale:

La sfârșitul orei,elevii vor fi capabili să:

O1-răspundă la cel puțin 10 întrebări din 12,realizând propoziții clare si corecte;

O2-ofere cel puțin câte un sinonim, antonim pentru cuvintele selectate din text;

O3-cunoască răspunsul la cel puțin o ghicitoare din 2,pentru a-și aminti titlul lecției;

Elemente de strategie didactică:

Metode și procedee: conversația,explicația,jocul didactic,

Mijloace didactice:tablă.ghicitori,planșă,

Forme de organizare:forntal,individual,în echipă,

Metode de evaluare:aprecieri verbale, observarea sistematică,

Resurse umane:30 de copii

Resurse temporale:45 de minute


Scenariul didactic:

N Etapele Obiecti Activitatea Activitatea elevilor Strategia didactică Forme de


r. lecției ve învățătoar evaluare
operați ei
onale
1 Moment Se Elevii își pregătesc Metode:conversați Observarea
organiza amenajeaz materialele:caiete,manu a,explicația sistematică
toric ă spațiul al,instrumente de scris Forme de
clasei într- organizare:frontal
o maniera
optimă
desfașurăr
ii
activitățilo
r propuse
2. Captarea Copiii vor Elevii participă la Metode:conversați Observarea
atenției avea de discuție,spunând a sistematică
răspuns la răspunsul Forme de
două ghicitorilor,dar totodată organizare:frontal
ghicitori titlul și autorul lecției. Mijloace didactice:
despre două floricele pe
privigheto care sunt notate
are.Vor fi ghicitorile
întrebati
care este
titlul și
autorul
lecției
învațate
anterior.
3. Anunțar Se anunță Elevii vor nota în caiete Metode:conversați Observarea
ea temei tema data și titlul lecției. a sistematică.
și a Povestea Forme de
obiective privighetor organizare:frontal,
lor ii și Materiale
lecției. obiectivele didactice: caiet de
într-un lucru
limbaj
accesibil
elevilor. Se
scrie titlul
pe tablă.
4. Transmit Copiii vor Elevii vor citi câte un Metode :conversaț Observarea
erea citi enunț pe rând. ia,explicația sistematică,
cunoștin povestea aprecieri
țelor din verbale
nou,fiecar
e pe rând
câte o
propoziție,
pentru a o
fixa mai
bine. Vor fi
întrebați
despre ce
e vorba în
poveste,ap
oi vor veni
pe rând să
noteze la
tablă câte
un
sinonim,sa
u antonim
din lecție.
5. Fixarea Am folosit Elevii vor răspunde la Metode:conversați Observarea
și metoda întrebări pe planșa a,explicația sistematică,
sistemati exploziei pregătită de învățătoare Forme de aprecieri
zarea stelare: cu ajutorul textului din organizare:forntal, verbale.
Cine? manual. în echipă
Cine este Mijloace
Ciocârlanu didactice:planșa
l?
Cine este
Buhuhu?
Cine este
zgripțorul?
Ce?
Ce
anotimp a
sosit?
Ce făceau
supușii
ciocârlanul
ui?
Ce a
cântat
grangurul?
De ce?
De ce a
rămas
schiop
Ciocârlanu
l?
De ce era
trist
palatul
ciocârlanul
ui?
De ce a
fost
încântat
împăratul
de
cântecul
privighetor
ii?
Cum?
Cum sunt
hainele
grangurulu
i?
Cum a
cântat
păsăruica?
Cum era
mierla?
6. Oferirea Se fac Se vor pune întrebări Metode:conversați Aprecieri
feedback aprecieri pentru a clarifica a,explicația verbale
ului generale eventualele blocaje Forme de
în funcție organizare:
de fontal,fișă
frecvența
si calitatea
răspunsuri
lor oferite
7. Încheier
ea lecției

S-ar putea să vă placă și