Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

La ultima oră, învățătoarea găsește un săculeț cu o scrisoare.

“Mă bucur că ați lucrat așa de frumos și că ați reușit să contribuiţi şi voi la venirea mea şi la alungarea
Iernii.
Deoarece trebuie să plecați acasă, v-am trimis recompense și ceva dulce.
Vă mulțumesc pentru ajutorul acordat și abia aștept să ne mai vedem.
A voastră,
Zâna Primăvară!
“Dragii mei copilași,

Am auzit că voi
sunteți copii isteți, harnici
și ascultători și de aceea m-
am hotărât să apelez la voi
pentru a mă instala deplin
la voi în ţară. Florile ar dori
să înflorească şi să îşi ofere
parfumul lor, păsările
călătoare ar vrea să-şi
refacă cuiburile pentru a
scoate noii puişori. Sunt
sigură că voi mă veţi ajuta
să aduc la viaţă întreaga
natură. Aşa e ? Doarcă voi
va trebui să rezolvaţi corect
sarcinile date. Vă las aceste
plicuri, pe care le veți
deschide la începutul
fiecărei ore.
Cu drag,
Zâna Primăvară!
“Dragii mei copilași,

“Mă bucur că ați


lucrat așa de frumos și că
ați reușit să contribuiţi şi
voi la venirea mea şi la
alungarea Iernii.
Deoarece trebuie să
plecați acasă, v-am trimis
recompense și ceva dulce.
Vă mulțumesc pentru
ajutorul acordat și abia
aștept să ne mai vedem !

A voastră,
Zâna Primăvară!
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială Nr. 3, Oțelu Roșu
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Crăsnaru Camelia Amalia
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINĂ: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: „Salutare primăvară”
SUBIECTUL:„Flori de primăvară. Alfabetul primăverii”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: reactualizarea şi consolidarea cunoştinţelor

COMPETENŢE SPECIFICE VIZATE:

 Comunicare în limba română:


1.1 Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.4. Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute manifestând interes pentru comunicare;
3.4. Exprimarea în cuvinte proprii a mesajelor redate pe suport vizual sau auditiv, manifestând interes pentru lucrul cu cartea;
4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;

 Dezvoltare personală:
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea școlară;
3.2 Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;
 Matematica și explorarea mediului:
3.2. Manifestarea curiozităţii pentru observarea unor fenomene/procese/structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării
unor regularităţi;

 Arte vizuale și abilități practice:


2.2. Exprimarea ideilor și trăirilor personale, în aplicații simple, specifice artelor vizuale;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple pe baza interesului direct;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive
OC1: Să descopere principalele flori de primăvară;
OC2: Să formuleze enunțuri corecte și clare în contexte variate de comunicare;
OC3: Să identifice corect poziţia sunetelor studiate în cuvintele propuse;
OC4: Să rezolve sarcinile de lucru propuse individual și/sau prin cooperare;
OC5: Să coloreze florile de primăvară şi să lase mesaj Primăverii ;

b) afective
OA1: Vor asculta cu interes legendele florilor de primăvară;
OA2: Vor fi sensibilizaţi de frumuseţea culorilor;

c) psiho-motorii
OM1: Să folosească corect instrumentele de lucru;
OM2: Să menţină ordine la mese;
STRATEGII DIDACTICE:
I. Procedurale:Conversația, exercițiul, lectura, munca independentă, brainstorming, cubul, activitatea practică, jocul didactic.
II. Materiale: PPT, fişe cu sarcini de lucru, creioane, culori, carioci, calculator, USB,, lipici, carton.
III. Temporale: 35 minunte activitate +15 minute activităţi liber-alese.
IV. Spațiale:sala de clasă.
V. Formedeorganizare:frontal, individual, în echipă.
VI. Forme și tehnici de evaluare: Observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale.

BIBLIOGRAFIE:
M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Comunicare in limba romana – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional,
Piteşti, 2013
Manea Alexandra, Matache Claudia – Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul Competenţ Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic e Metode şi Mijloace Forme de
specifice procedee de înv. organizare
Momentul DP 2.2, Pregătirea materialelor necesare pentru Conversația
origanizatoric 3.2 buna desfășuarea a lecției. Frontal
CLR 3.4 Asigurarea unui climat educațional favorabil.

Reactualizarea Se realizează actualizarea cunoștințelor


cunoștințelor dobândite anterior; se reamintesc literele
învățate prin intermediul unor jocuri.
Primul joc-exercițiu – „Spune-mi cine sunt” - Conversația
fiecare elev va extrage dintr-un coșuleț câte un Jetoane Individual
bilețel pe care vor fi scrise câte 2 litere de litere
tipa(una mare și una mică). Aceștia trebuie să
recunoască literele și să dea un exemple de
cuvinte ce conțin aceste litere.
Jocul didactic
Captarea CLR 1.1, Pentru a o ajuta pe Zâna Primăvară să se instaleze Conversaţia Pe grupe Observare
atenţiei 2.4 definitiv la noi în ţară trebuie să aducem mai multă sistematică
MEM 3.2 culoare. Șabloane
Clasa este împărțită în 4 grupe. Fiecare grupă va
OC1, primi câte un plic, unde vor avea de asamblat câte
OA1 un puzzle, pentru a afla simbolul grupei : Grupa Explicația
Ghioceilor, Grupa Lalelelor, Grupa Narciselor,
Grupa Brândușelor.
Anunţarea DP 2.2, Precizez subiectul lecţiei şi obiectivele operaţionale Explicaţia Planşe cu
temei şi a 3.2 urmǎrite:,,Astăzi cu ajutorul temei Flori de primăvară: literele Frontal
obiectivelor CLR 3.4 -vom reactualiza şi consolida sunetele şi literele de tipar studiate
ale alfabetului.
-vom citi cuvinte ,silabe propoziții
-vom forma cuvinte / propoziții cu ajutorul jetoanelor ce
conțin diverse silabe/cuvinte;
-vom așeza cuvintele în funcție de numărul de silabe ;
-vom realiza o grădină de flori
-
Dirijarea CLR 2.4, Activitatea 1: Jocul ,,Caută și potrivește"- Conversaţia Observarea
învăţării 3.4, 4.2 uneşte silabele/cuvintele pentru a forma Frontal sistematică
MEM 3.2 cuvinte/propoziții.
AVAP 2.2
Fiecare grupă va primi un plic cu niște jetoane
OC1
de flori pe care sunt scrise niște silabe/cuvinte.
OC2 Jetoane
OC3 Aceștia vor trebui să găsească silabe/cuvinte Jocul didactic silabe
OC4 potrivite pentru a forma cuvinte/propoziții . Vor
OA1 expune cuvintele/propozițiile pe tablă și le vor Aprecieri
OP1 Exerciţiul verbale
citi.
Pe grupe

Activitatea 2: Așază petalele conform Jetoane


numărului de silabe. cuvinte
Fiecare grupă va primi 3 petale cu câte un
cuvânt pe fiecare. În funcție de numărul de
silabe(1,2 sau 3), vor aseza petalele pentru a
întregii floarea.
Obţinerea CLR 2.4, Activitatea 3: Jocul didactic ,,Eu spun una, tu Observarea
performanţei 3.4, 4.2 spui multe" Joc didactic sistematică
MEM 3.2 Video
AVAP 2.2 Pe videoproiector vor viziona mai multe poze cu proiector Frontal
OC1 diferite flori de primăvară. Acestia vor trebui să le Conversaţia
OC2 ghicească denumirea, apoi să treacă forma la pentru a Cooperarea Aprecieri
OC3 denumi mai multe. verbale
OC4
OA1
OP1
Feed-back CLR 4.2 La sfarșitul activității, fiecare copil va primi câte o Munca Fişe de Individual Analiza
Activitate MEM 3.2 floricică pe care va trebui să o coloreze, scriinde pe independentă colorat produselor
recreativă DP 2.2, ea un cuvânt format dintr-o singură silabă. Activitatea Fond
3.2 practică muzical
AVAP Conversaţia
Încheierea - Se vor face aprecieri generale și individuale Explicaţia Frontal Aprecieri
activităţii asupra participării elevilor la lecție, precum și verbale
asupra comportamentului lor pe parcursul orei. Stimulente
ANEXA

Jocul didactic – Recunoaşte floarea

- Laleaua: Eu zic una tu zici multe! (găină, ţară, pahar, lebădă)

- Narcisa: Găsiţi opusul! (lung, bucuros, jos)

- Ghiocel: Oul de cuc – Ce nu se potriveşte!


(crizantemă, trandafir, broască;
roşie, cartof, prună;
alb, galben, găină;)

- Brânduşa: Cum mai spunem la... pom, haină, harnic?

- Lăcrămioara: Care sunt anotimpurile anului?

- Zambilă: Care sunt sărbătorile primăverii?


UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială ,,Ştefan cel Mare’’
CLASA: Pregătitoare
PROFESOR: Tofăleanu Maria
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
DISCIPLINA: Matematica şi Explorarea Mediului
UNITATEA TEMATICĂ: „Universul”- Învaţă să fii organizat
SUBIECTUL: „Numerele naturale 10 – 31; Pe malul lacului – apă, plante, vieţuitoare”
FORMA DE REALIZARE: Lecţie integrată
TIPUL LECŢIEI: predare - învăţare

COMPETENŢE SPECIFICE:
 MEM
1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor în concentrul 0 -31;
1.2 Compararea numerelor în concentrul 0 – 31;
1.3 Ordonarea numerelor în concentrul 0 – 31, folosind poziţionarea pe axa numerelor;
3.1 Descrierea unor fenomene/ procese/ structure repetitive simple din mediul apropiat, în scopul identificării unor regularităţi;
5.2 Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 -31;

 CLR
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;
1.3. Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;
4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare;
 AVAP
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice artelor;
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/ obiecte/construcţii simple pebaza interesului direct;
2.6. Participarea la activităţi integrate adaptate nivelului de vârstă, în carese asociază elemente de exprimare vizuală, muzicală, verbală, kinestezică;

 DP
2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite;
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice înactivitatea şcolară;
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară;
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A) Cognitive
OC1- Să numere corect crescător şi descrescător în concentrul 0 – 31;
OC2- Să precizeze corect vecinii unui număr dat;
OC3 - Să compare corect două numere naturale mai mici decât 31;
OC4 - Să descompună numerele date în zeci şi unităţi;
OC5 - Să efectueze corect operaţii adunare şi de scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 – 10;
OC6 - Să prezinte plantele şi animalele iubitoare de apă;

B) Afective
OA1 – Vor manifesta interes pentru lecţie;
OA2 -Vor relaţiona pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar);

C) Psiho-motrice
OM1 –Să aibă o poziţie corectă în bancă;
OM2 - Să execute mişcări sugerate de text;

STRATEGII DIDACTICE:
I.Procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, munca independentă.
II.Materiale:plansă cu mediul de viaţă, fişe de lucru pe grupe, elemente surpriză pentru completarea machetei, markere, fişe de lucru cu
probleme ilustrate, puzzle
III. Temporale: 35 minunte activitate + 15 minute activităţi liber-alese
IV. Spațiale: sala de clasă
V. Formedeorganizare: frontal, individual, pe grupe
VI. Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, evaluarea reciprocă, aprecieri verbale

BIBLIOGRAFIE:
M.E.N– “Programa şcolară pentru disciplina Matematica si Explorarea Mediului – clasapregătitoare”, Bucureşti, 2013.
Manea Alexandra, Matache Claudia, Ioan Liliana, Ruse Clara – Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Manea Alexandra, Matache Claudia – Matematica si Explorarea mediului – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2013
Ghidul cadrului didactic- clasa pregatitoare, Editura Didactică Publishing House, 2012;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Evenimentul Competenţe Conţinut ştiinţific STRATEGII DIDACTICE Evaluare
didactic specifice Metode şi Mijloace Forme de
procedee de înv. organizare
Momentul Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii
origanizatoric optime a orei de Matematică şi explorarea mediului:
- Aerisirea sălii de clasă
- Amenajarea spaţiului de desfăşurare a activităţii
- Pregătirea materialului didactic
Captarea DP 2.1, 2.2 - Zâna Primăvară mi-a trimis această planşă. Conversaţia Macheta Frontal Observarea
atenţiei CLR 1.2, - Ce ilustrează ea? cu balta sistematică
4.1 - Ce observaţi? Deşeuri
AVAP 2.2 - Care sunt activităţile de primăvară? Panşa cu
- Putem oare să o ajutăm pe Zână? ciorchine-
le
Anunţarea - Dacă voi aţi fost deacord să o ajutăm pe Zână o Conversaţia Frontal
temei şi a să facem acest lucru folosindu-ne de cunoştinţele
obiectivelor noastre de matematică şi explorarea mediului
lecţiei
Dirijarea MEM 1.1, - Rezolvând pe grupe aceste sarcini vom putea Problematiza- Macheta Pe grupe Observarea
învăţării 1.2, 1.3 curăţa acest mediu de gunoaiele aruncate de cei rea Deşeuri sistematica
CLR 1.2, neglijenţi. (ANEXA1) Exerciţiul Fişe de
1.3 - Vom verifica corectitudinea rezolvării sarcinilor Cooperarea lucru pe Frontal Aprecieri
DP 3.1, 3.2 - Fiecare sarcina rezolvată corect în intregime vă grupe verbale
OC1, OC2, va aduce posibilitatea să împodobiţi acest mediu
OC3, OC4, şi să-l faceţi mai frumos
OC6 - Acum, pentru ca vedem clar planşa trimisă de
OA1, OA2 Zâna Primăvară haideţi să descoperim ce conţine Conversaţia Surprizele Frontal
OP1, OP2 ea:
- Cum se numesc apele mai mari?
- Ce plante iubitoare de apă recunoaşteţi?
- Ştiţi şi alte plante iubitoare de apă?
- Ce vieţuitoare recunoaşteţi în planşă?
- Mai ştiţi şi alte vieţuitoare care iubesc apa?
Obţinerea MEM 5.2, - Rezolvarea unor probleme ilustrate (ANEXA 2) Problematiza- Fişe de Frontal Observarea
performanţei AVAP2.6, rea lucru sistematică
DP3.1, 3.2 Planşă de
OC5, OA1 flipchart
OP1
Retenţia şi DP 2.1 - Cat este de important să trăim într-un mediu Conversaţia Macheta Observarea
transferul CLR1.2, 4.1 sănătos? sistematică
- Ce reguli trebuie să respectăm atunci când
mergem la picnic?
Feed-back MEM 5.2, - Fiecare grupă va primi un plic cu un puzzle pe Cooperarea Puzzle Activitate Observarea
Activităţi CLR 1.2, care il vor asambla prin lipire Carton pe grupe sistematica
recreative AVAP 2.6, - Vor încerca sa încadreze în machetă puzzle-ul lipici
DP 3.2 obţinut
Incheierea - Se fac aprecieri verbale individuale şi colective Explicaţia Recompen Frontal Aprecieri
activităţii cu privire la activitatea elevilor se verbale
ANEXA 1
FIŞĂ DE LUCRU
GRUPA NR.1

Scrie vecinii numerelor:


____ 12____ ____25_____
____30_____ ____9_____
____22_____ ____19____
___21____ ____29____

GRUPA NR. 2

Ordonează crescător numerele date: 30, 16, 2, 25, 20, 29, 14, 13, 31

___________________________________________________________________

Ordonează descrescător numerele date:10, 7, 17, 30, 22, 19, 12, 27, 5.

_____________________________________________________________________________

GRUPA NR. 3

Completează şirul cu numerele potrivite:

10 __ __ __ 14 __ __ __ __ 19 __ __ __ 23 __ 25
31 __ __ 28 __ __ __ 24 __ __ __ 20 __ __ __ 16

GRUPA NR. 4

Descompune numerele:
26 29 18 31 21

20 ____ ____ 9 ____ 8 ___ 30 ____ 1

Compune numerele.

11 4 20 2 10 9 30 1
GRUPA NR. 5

Colorează numerele pare.

GRUPA NR. 6

Comparaţi perechile de numere:

14 24 23 19 30 10

13 13 14 24 29 29

19 21 20 16 9 11
ANEXA 2
FIŞĂ DE LUCRU

1. Ana duce la centrul de colectare o pungă cu deşeuri din sticla, o pungă cu deşeuri din plastic şi o
pungă cu deşeuri din hârtie.
Câte pungi cu deşeuri duce Ana?

+ + =

2. Darius a adunat din curtea şcolii 3 flacoane din plastic iar Radu două flacoane.
Câte flacoane au adunat cei doi copii în pauză?

+ =

3. Radu a recuperat din parcul unde se joaca 3 flacoane iar Andrei 7 flacoane. Cate flacoane au adunat cei
doi prieteni?

+=

S-ar putea să vă placă și