Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

DATA: 15.03.2023

ŞCOALA: Școala Gimnazială ’’Alexandru Depărățeanu’’

PROF.ÎNV.PRIMAR: Popescu (Jumugă) Angelica

CLASA: I

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA TEMATICĂ: „Magia primăverii”

SUBIECTUL LECŢIEI: Recapitulare

FORMA DE REALIZARE: activitate integrată

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Stimularea şi dezvoltarea gândirii creatoare şi exersarea capacităţii de a răspunde rapid cerinţelor

TIPUL DE LECŢIE: Recapitulare şi sistematizare

DISCIPLINE INTEGRATE: Matematică şi explorarea mediului

Muzică şi mişcare
COMPETENŢE SPECIFICE INTEGRATE:

Comunicare în limba română

1.1. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;


1.2. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunţuri rostite cu claritate;
1.3. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informaţii prin intermediul mesajelor simple;
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;
4.1. Scrierea literelor de de mână.

Matematică şi explorarea mediului


2.1. Orientarea şi mişcarea în spaţiu în raport cu repere/direcţii date folosind sintagme de tipul: în, pe, deasupra, dedesubt, lângă, în faţă, în spate,
stânga, dreapta, orizontal, vertical, oblic , interior, exterior;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat.

Muzică şi mişcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;
2.3. Emiterea unor onomatopee asemănătoare cu sunetele din mediul înconjurător, cu durate, intensităţi şi viteză de succesiune diferite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: Să recunoască şi să identifice literele învăţate;
O2: Să citească corect textul dat;
O3: Să despartă în silabe cuvintele date;
O4: Să alcătuiască propoziţii cu cuvinte date;
O5: Să formuleze clar şi corect enunţuri verbale;

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic, metoda cubul, metoda ciorchinelui;
Forme de organizare a activităţii elevilor: frontal, individual, pe echipe, în perechi;
Sistemul resurselor curriculare: planul de învăţământ, programa şcolară, documentele de proiectare curriculară.

RESURSE
☺umane: ..... elevi
☺ spaţiale: sala de clasă
☺materiale: copac, floricele, jetoane, flipchart, coşuleţ, caiete;
☺temporale: 40 minute+ 5 minute activităţi recreative
☺bibliografice:
1. MECTS – „Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a), aprobată
prin ordinul ministrului nr. 3418/19.03.2013”, Bucureşti, 2013
2. Angelica Hobjilă, Didactica limbii şi literaturii române pentru învăţământul primar, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”,
Iaşi, 2010;
3. Vasile Molan, Didactica disciplinei limba şi literatura română în învăţământul primar, Editura Miniped, Bucureşti 2015.
EVALUARE

☺ Strategii, metode şi instrumente de evaluare: observarea sistematică a activităţii şi a comportamentului elevilor, aprecierea verbală.
Desfăşurarea lecţiei

STRATEGII DIDACTICE
NR. SECVENŢELE CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL ŞI RESURSE RESURSE FORME DE EVALUARE
CRT. INSTRUIRII DEMERSUL DIDACTIC PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE

1. Captarea Realizez captarea atenţiei printr-un joc Capacitatea de


atenţiei didactic. Voi prezenta elevilor un copăcel de Observaţia Copac de receptare a
primăvară înflorit decupat şi pictat. primăvară Frontală unui mesaj
oral

Floricelele lipite vor fi numerotate de la 1 la 6 şi


vor ascunde întrebări, iar cu ajutorul acestora
vom descoperi titlul lecţiei noastre
(RECAPITULARE). Înainte de a răspunde la
întrebări, vom purta o scurtă discuţie despre
anotimpul primăvara.
- Care sunt lunile de primăvară? (… martie,
aprilie şi mai); Conversaţia Capacitatea de
- Ce se întâmplă cu natura primăvara? (… se Frontală răspunde
trezeşte la viaţă, înfloresc copacii) corect la
Care sunt florile de primăvară? (… ghiocelul, întrebări
laleua, zambila şi toporaşul)

2. Verificarea Se realizează actualizarea cunoştinţelor Frontală


cunoştinţelor dobândite anterior; se reamintesc literele şi Conversaţia
dobândite grupurile de litere învăţate. Se va pune accent pe Capacitatea de
anterior literele şi grupurile de litere învăţate în unitatea a recunoaşte
de învăţare „Magia primăverii” (J, H, G, Ge, T, Z, Explicaţia literele
Gi) prin intermediul întrebărilor de pe floricele. învăţate
Pentru fiecare floricică (întrebare) va fi
solicitat un elev şi dacă va reuşi să răspundă
corect la întrebare va primi un jeton cu o silabă
din titlul lecţiei pe care o va pune de jur
împrejurul copacului. Copac

Câte silabe are cuvântul garaj? (2 silabe) Individuală


Flori Capacitatea de
Jocul didactic receptare a
unui mesaj
Recompensă:
oral.
Imagini
Care este poziţia literei „h” în cuvântul
pahar? (în interiorul cuvântului)

Recompensă:

Formulează o propoziţie folosind


cuvântul „steag”!

Individuală
Capacitatea de
Recompensă: răspunde
corect la
întrebări
Care este poziţia grupului de
litere „ge” în cuvântul înger ? Conversaţia
Recompensă:

Schimbă litera marcată cu ţ în cuvântul Capacitatea de


ceată. Ce cuvânt ai obţinut? (ceaţă); Jocul didactic Individuală răspunde
corect la
întrebări

Recompensă:

Formulează o întrebare despre anotimpul


primăvara.

Recompensă:
După ce elevii vor răspunde la toate întrebările,
vor descoperi titlul lecţiei noastre.
Se verifică tema pentru acasă frontal.

3. Anunţarea Aduc la cunoştinţă elevilor că azi, în cadrul Conversaţia


temei şi a temei „Magia primăverii”, vom recapitula literele Capacitatea de
obiectivelor învăţate cu ajutorul unor jocuri. Frontală receptare a
operaţionale Ei vor trebui să recunoască şi să identifice unui mesaj
literele învăţate, să rezolve corect exerciţiile oral.
propuse, să despartă corect în silabe cuvintele Explicaţia
date şi să alcătuiască propoziţii.

4. Dirijarea Se va desfăşura sub forma unui concurs.


învăţării Voi împărţi elevii în două echipe: ECHIPA
FETELOR şi ECHIPA BĂIEŢILOR. Concursul Jocul
va avea 3 probe. Cu ajutorul probelor din concurs Frontală
fiecare echipă va achiziţiona floricele care vor fi
ataşate copacilor. Echipa care strânge mai multe
flori, va fi declarată câştigătoare şi va primi un Conversaţia
premiu.
Proba 1- Metoda CUBUL
Voi prezenta elevilor 2 cuburi. Pe unul dintre Explicaţia Cubul
cuburi vor fi inscripţionate litere de tipar, iar pe Capacitatea de
celălalt cub vor fi inscripţionate litere de mână. În perechi a recunoaşte
Exerciţiul literele
învăţate

Muncă
independentă
Echipele vor fi formate din câte doi elevi. Unul
va arunca cubul, iar celălalt va spune litera
corespunzătoare feţei cubului şi va arăta pe
celălalt cub litera de mână potrivită. Pentru
fiecare răspuns corect, literă ghicită, echipa va o Text
primi ca recompensă o floare.
Vor participa câte două perechi din fiecare Conversaţia Flip-chart Individuală
echipă.
Proba 2 – Metoda CIORCHINELUI Exerciţiul
Se citeşte un text scurt despre primăvară.(citire
selectivă) În text vor fi scrise cu altă culoare Jocul
grupurile de litere „ge” (pentru echipa fetelor) şi
„gi” (pentru echipa băieţilor).
Textul
Magia primăverii „Magia
A venit primăvara. Natura se trezeşte la viaţă, primăverii”
ziua e mai lungă, totul este minunat.
Odată Gina şi Gelu au vizitat ferma de animale
a bunicilor. Au mers cu vacile la păscut şi au Exerciţiul Capacitatea de
hrănit iepuraşii. Individuală a recunoaşte
Bunicii aveau o grădină minunată plină de grupurile de
lalele, toporaşi şi narcise. La plecare copiii au litere învăţate
cules multe flori pentru a lua cu ei magia
primăverii.
Gina şi Gelu iubesc primăvara! Metoda
Pe flipchart vor fi scrise grupurile de litere din ciorchinelui
text şi lângă flipchart fiecare echipă va avea câte Jocul
un coşuleţ. În coş se vor afla jetoane cu cuvinte.
Dintre acele jetoane ei vor alege doar pe acelea Conversaţia Flipchart
care conţin sunetul corespunzător grupului de
litere. Elevii pun aceste cuvinte la locul indicat de Coşulet
pe flipchart. Despart cuvintele în silabe şi scriu Capacitatea de
numărul silabelor în dreptul fiecăruia. a despărţi
Pentru fiecare cuvânt corect, echipa va primi o Exerciţiul cuvinte în
floare. silabe
Vor participa elevi din fiecare echipă.
Jetoane
Proba 3
Fiecare echipă alcătuieşte o propoziţie cu unul
dintre cuvintele de la flipchart şi propoziţia va fi
scrisă pe tablă. Individuală
Pentru fiecare propoziţie corectă, echipa va primi Capacitatea de
o floare. a alcătui
Facem câteva exerciţii de încălzire a muşchilor propoziţii cu
mici a mâinii, în timp ce cântăm cântecelul civintele date
,,Zum, zum, zum!”
Solicit elevii să îşi deschidă caietele tip I, să scrie
data, titlul şi enunţurile de pe tablă. Se verifică Cântecul
scrierea. ,,Zum, zum,
zum!”
5. Obţinerea Joc-întrebări: ,,Microfonul magic”- Elevii îşi Frontală Observarea
performanţei şi pun întrebări unii-altora, pe baza textului citit. sistematică a
a feed- back- Care este titlul textului? comporta-
ului Când se petrece întâmplarea? Conversaţia Întrebări În perechi mentului
Unde au fost în vizită Gina şi Gelu? elevilor în
Ce au făcut cei doi copii la fermă? formularea
răspunsuri
lor

7. Activitate Cer elevilor să se autoevalueze. Conversaţia Cântecul Frontală


recreativă Vom cânta cântecelul: ,,Zum, zum, zum!”

8. Încheierea Se vor face aprecieri generale şi individuale Explicaţia Frontal Aprecieri


activităţii asupra modului de participare la activitate a Recompense verbale
elevilor şi asupra comportamentului lor pe Conversaţia
parcursul orei şi se va anunţa echipa câştigătoare.
Elevii primesc recompense.
Magia primăverii

A venit primăvara. Natura se trezeşte la viaţă, ziua e mai lungă, totul este
minunat.

Odată Gina şi Gelu au vizitat ferma de animale a bunicilor. Au mers cu


vacile la păscut şi au hrănit iepuraşii.

Bunicii aveau o grădină minunată plină de lalele, toporaşi şi narcise. La


plecare copiii au cules multe flori pentru a lua cu ei magia primăverii.
Gina şi Gelu iubesc primăvara!
JETOANE GI

regină
imagine
girafă
Gicu
JETOANE GE

George
minge
rege
geantă
Magia
primăv
erii

ge gi

S-ar putea să vă placă și