Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga“ - Bacău


Vrabie-Deleanu Alexandra
Proiect didactic

DATA: 12.06.2019
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială „Nicolae Iorga“ - Bacău
GRUPA: Mijlocie
PROPUNATOR: Vrabie-Deleanu Alexandra
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: Estetic și creativ
DISCIPLNA: Educație plastică
CAPITOLUL: Compoziţii
TEMA: Tehnici de modelare şi procedee învăţare
SUBIECTUL LUDIC: -„Cireşe pe farfurie“
TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare/Evaluare
SCOP: Verificarea cunoştinţelor ce vizează tehnici şi procedee de modelare învăţate

OBIECTIV DE REFERINȚĂ: Îmbinarea creatoare a tehnicilor de modelaj învăţate

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a. Psihomotorii:
OPM1: să efectueze exerciții de încălzire a mușchilor mâinii;
OPM2: să modeleze prin mişcări circulare şi translatorii a palmelor faţă de planşetă;
OPM3: să modeleze după tehnica prezentată cireşe(din părţi componente),ducând lucrarea la bun
sfârşit;

b. Cognitive:
OC1: să recunoască cireaşa ca fruct de sezon;
OC2: să denumească tehnicile folosite pentru realizarea lucrării;

c. Afectiv-atitudinale:
OA1: vor exprima opinii față de lucrarea proprie și cea a colegilor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația;
Mijloace de învătământ: cireşe naturale, plastilină, șervețele, planşetă, lucrări-model;
Forma de organizare: frontal, individual
Forme de evaluare:
- continuă- prin analiza comportamentelor și a răspunsurilor date;
- orală- chestionare orală;
- practică- obținerea lucrării -„Cireşe pe farfurie“

Resurse:
1.Umane:preșcolari de 4-5 ani, de grupă mijlocie;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 15-20 minute
4.Bibliografice:
• M.E.C. „Programa activităților instructiv- educative în grădinița de copii”,
Editura V& Integral, Bucuresti, 2005;
• Ezechil Liliana, P. Lăzarescu – „Laborator prescolar“, Ghid metodic,
Editura V & Integral, Bucuresti, 2001 ;
• Proiectarea didactică în învățământul preșcolar, M.Mătăsaru, M. Chiriloaie,
V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C.Nedelcu. Bucuresti, 2005;
• XXX Curriculum pentru învățământul preșcolar3-6/7 ani, 2008;
• XXX „Ghid pentru proiecte tematice“, Editura Humanitas Educational,
Bucuresti, 2005;
SCENARIUL DIDACTIC

Ob. Strategia didactică


Etapele op. Conţinuturi Evaluare
Forme de
activităţii
Metode Mijloace organizare
1. Captarea şi Se realizează printr-o
orientarea ghicitoare:
atenţiei În grădina lui Pandele Conversaţia Frontal Chestionare orală
OC1 E un pom plin de mărgele Individual
La culoare-s roşii toate
Cu codiţe-mperecheate.
(cireşele)
2. Anunţarea În această etapă a lecţiei le
conţinutului ce voi transmite preşcolarilor
urmează a fi că vor avea de realizat o
verificat lucrare intitulată -„Cireşe Conversaţia

pe farfurie“ prin tehnica


modelării şi a procedeelor
învăţate pe parcurul Observarea
activităţilor de educaţie Frontal sistematică
plastică.
Le voi explica
preşcolarilor că trebuie să Explicaţia

lucreze îngrijit, deoarece


lucrarea finală necesită un
aspect plăcut.
3. Verificarea Voi adresa câteva
propriu-zisă întrebări de verificare: Conversaţia
-În ce anotimp ne aflăm Catehetică Frontal Evaluare orală
noi acum?
OC1 -Ce fructe apar la începutul
verii?
-Ce culoare au cireşele?
-Ce instrumeste de lucru
OC2 ne trebuie pentru a realiza
această lucrare? Lucrare-
Voi prezenta lucrarea Conversaţia model
model (Anexa 1): catehetică
-Ce culori am folosit
pentru a realiza farfuriuţa,
fructele, frunzele şi
codiţele?
Înainte de începerea
OPM1 lucrării preşcolarii execută Plastilină Individual Observarea
exerciții de încălzire a sistematică a
mușchilor mâinii. comportamentului

Dintr-o bucată de plastilină elevului faţă de


Planşetă
roşie copiii vor modela activitate

cireşele prin mişcări


circulare. Cireşele au şi

OPM2 codiţe.Din plastilina verde Exerciţiul


vor rupe două bucăţi şi
prin mişcări în faţă şi în
spate (translatorii) vor
obţine codiţa(voi
demonstra şi explica Demonstraţia
concomitent).
Voi urmări modul în care
preșcolarii prelucreaza
plastilina.
Voi urmări munca fiecărui
OPM3
copil, iar cei care întâmpină
greutăți vor fi sprijiniți în
realizarea lucrării.
4. Evaluarea Voi face face aprecieri pe un
ton stimulativ, vor fi
rezultatelor evidențiați copiii care au
lucrat corect, dar vor fi Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
încurajați și cei care poate
au mai greșit. Autoevaluare
Se va ține seama de
acuratețe,corectitudine.
Preşcolarii vor analiza atât
propriile lucrări, cât şi pe
cele ale colegilor.

5. Încheierea La sfârşitul activităţii voi


activităţii face aprecieri generale şi Conversaţia Frontal Aprecieri verbale
individuale asupra modului generale
în care s-a desfăşurat
activitatea.

ANEXA 1

S-ar putea să vă placă și