Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE ACTIVITATE

Educatoare:Radu Ioana-Petronela
Grupa „Florilor” Mijlocie -28.03.2022
Cunoașterea Mediului
Educatoare: Radu Ioana-Petronela

Data:28.03.2021

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu program prelungit Nr 10 Onești

Grupa: Mijlocie

Tema anuală: Când, cum și de ce se întâmplă?

Tema săptămânii: Aglomerație pe-o floare

Domeniul experenţial: Domeniul Științe– Cunoașterea Mediului

Subiectul: Albina

Mijloc de realizare: observare

Tipul activităţii: transmitere și însușire de noi cunoștințe

Scopul activităţii: dezvoltarea capacității de a cunoaște și de a înțelege mediul înconjurător, precum și stimularea
curiozității pentru investigarea acestuia; însușirea unor noi cunoștințe despre albina.

Dimensiuni ale dezvoltării și comportamente vizate:

1. Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi

1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul apropiat
3. Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
3.1. Evidenţiează caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător

3.2. Identifică și valorifică unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

3.3. Descrie unele caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Cognitive:

OC1: să numească părțile componente ale albinei

OC2: să numească insectele pe care le cunosc

OC3: să precizeze hrana albinei

Psihomotorii:

OP1:să respecte poziția corectă pe scaun

Afective:

-vor manifesta interes

-vor participa activ la activitate


Strategia didactică:

a)Metode, procedee, tehnici: observația, descoperirea, conversația, explicația, dialogul

b)Mijloace de învăţământ: planse cu insecte si albine

c)Forme de organizare: frontal, individual

d)Resurse: umane - 23 copii

temporale: 25-30 minute

e)Bibliografie : Metodica cunoașterii mediului înconjurător și a dezvoltării vorbirii în grădinițele de copii, El. Varzari, M.
Taiban, V. Manasia, EDP, București, 1967

Cunoștințe despre natură și om în grădinița de copii, Maria Taiban, Valeria Nistor, Ecaterina Bistrei, EDP, București, 1979

Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7ani 2019


SCENARIUL DIDACTIC

Nr Secvențele Conținut instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt activității Metode și Mijloace de Formă de
procedee învățământ organizare
1. Moment Pregătirea sălii de clasă și a
organizatoric copiilor pentru desfășurarea
activității în condiții
optime.Voi aranja
scăunelele în formă de
semicerc si asez planșele cu
Insectele, mai ales cu albina
2. Captarea Captarea atenției o voi face Conversația Frontal Evaluez
atenției prin a îi întreba pe copii reacția și
dacă au observant ceva în impresiile
clasă când au ajuns.( o copiilor
scrisoare galbena pe o Descoperirea legate de
masuta) insecte
Voi citi scrisoarea si vom Evaluez
deslușii misterul. răspunsuri
Ce insecte cunoasteti? le la
Ati vazut insecte in drum întrebări.
spre gradinita?
Ce insecte va plac?
3. Anunțarea temei Voi anunța copiii că vom Frontal Evaluez
și a obiectivelor vorbi despre albina și vom reacția și
afla din ce se compune impresiile
corpul ei, unde trăiește, cu copiilor
ce se hrănește, cum se naște și legate de
multe alte lucruri interesante insecte
despre ea. Evaluez
răspunsuri
le la
întrebări.
4. Prezentarea Se trece la activitatea de Observația Imagini cu Frontal Aprecieri
noului conținut și (învățare-) observare: stupi Individual asupra
dirijarea învățării Analiza corpului: Plansa cu răspunsuri
-care sunt părțile care Imagini lor
alcătuiesc corpul albinei. dintr-o copiilor.
Albina este o insectă și are prisaca
corpul împărțit în trei părți:
capul, toracele și
abdomenul.
Corpul este mic si pufos
acoperit cu un par scurt si
foarte des.Pe piciorușe are Conversația
niste coșulețe în care
strânge polenul.Are aripi
transparente și un ac
localizat la capătul Demonstrația
abdomenului , lângă
punguța cu venin.
Este colorată în mai multe Explicația
culori negru cu galben în
special. De obicei nu
cântărește prea mult și are
între 3-4 cm.
Analiza stupului Expunerea
De obicei albinele traiesc in
grup, intr-o formatiune
numita roi,
Roiul este adunat și crescut
de om în stupi. Explicația
Stupul este alcătuit dintr-un Observația
roi și este clar structurat:
albina regină sau matca
este singura care lasă ouă,
albinele lucratoare se
ocupă cu strângerea
polenului și a nectarului,
obținerea și stocarea mierii,
și curățenia stupului, și
trântorii care au rol de
înmulțire și nu au ac.
În stup se găsesc faguri care
sunt clădiți din ceara
albinelor lucrătoare .
Obținerea mierii-mierea se
obține prin transformarea și
prelucrarea nectarului de
către albine și depozitat în
cămăruțele fagurelui
5. Fixarea/ Voi chema câțiva copii în Problematizarea Evaluez
obținerea față și le voi indica anumite răspunsuri
performanțelor elemente de pe planșă pe le
care ei să le denumească. copiilor,
Voi pune cîteva întrebări: capacitate
Din ce sunt alcatuite a de
albinele? reținere a
Unde le place să trăiască? informațiil
De ce nu trebuie să le or
strângem în pumni?
6. Încheierea Voi face aprecieri generale Conversația Evaluarea
activității și individuale cu privire la finală
activitatea copiilor .

S-ar putea să vă placă și