Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA : 14. 04.2016


ŞCOALA : LICEUL TEOLOGIC BAPTIST „EMANUEL” ORADEA
CLASA : Pregătitoare A
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR : PETRUȘ EMILIA
ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare
OBIECTUL: DP (Dzvoltare personală)
SUBIECTUL: Cum îmi ajut familia
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
DURATA: 35 ’
TIPUL LECȚIEI: De formare de priceperi și deprinderi
OBIECTIVE CADRU:

1. Manifestarea interesului pentru autocunoaștere și a atitudinii pozitive față de sine și fată de ceilalți
2. Exprimarea adecvată a emoțiilor în intereacțiunea cu copii și adulți cunoscuți
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

1.1. Identificarea unor trăsături personale elementare


2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitățile școlare
2.3. Explorarea caracteristicilor ființelor și obiectelor preferate și a interacțiuni simple cu acestea
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul orei, elevii vor fi capabili:

O1 – să asculte atent poezia Familia mea, de Elena Podoleanu


O2 – să dea exemple de activități pe care le desfășoară ei în gospodărie pentru a fi de ajutor
O3 – să clasifice în mod corespunzător comportamentele descrise, ridicând cartonașul roșu sau verde, după caz
O4 – să identifice modalități potrivite de comunicare cu persoanele apropiate pentru a-și exprima nemulțumirea sau dezacordul
METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE:

M 1 – conversaţia,
M 2 – observaţia,
M 3 – descrierea,
M 4 – explicaţia,
M 5 – demonstraţia,
M 7 – munca independentă
M 8 – jocul de rol

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
m1 – cartonașe verzi și roșii
m2 – imagini cu diferite comportamente
m3 – fișa de lucru (Anexa 2)
m4 – creion grafic
m5 – poezia Familia mea, de Elena Podoleanu
m6 – cântecul Somnorici- Bună dimineața-audio-video

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru clasa pregătitoare aprobată de MEN,
nr. 3418/19.03.2013;
Suport de curs – Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor cheie
la şcolarii mici, MECTS, 2012;
Conținutul învățării
Srategii didactice Metode
Nr. Secvențe Ob.
de
crt. pedagogice Op. Resurse Resurse Forme de evaluare
Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor procedurale materiale organizare
1 Moment Se asigură climatul adecvat pentru Se pregătesc pentru oră cu cele 1 activitate
organizatoric desfăşurarea lecţiei. Se pregăteşte necesare. M frontală
materialul didactic.

2 Întălnirea de MM  Momentul muzical de  Elevii ascultă indicațiile M2 m6 activitate


dimineață DP dimineață  Elevii cântă și se mișcă frontală
Cântecelul „Somnorici-Bună
dimineața”+ mișcare  Elevii se vor ruga
 Noutăți  Elevul desemnat va prezenta
 Rugăciune lectura citită, iar copiii îi vor
 Scaunul povestitorului pune întrebări.

3 Captarea atenției MEM  Citirea poeziei Familia mea,  Elevii ascultă cu atenție. m5 activitate Aprecieri
de Elena Podoleanu M2 frontală globale
 Despre ce este vorba în text?  Este vorba despre o familie
De ce credeți că sunt fericiți? și ce anume face fiecare
pentru bunul mers al
lucrurilor.
4. Anunţarea temei Astăzi vom învăța ce anume ..copiii ascultă activitate
şi a obiectivelor putem face noi în familie pentru a M1 frontală
fi de ajutor.

5 Dirijarea MM Vă rog să-mi spuneți ce face mama ...spală și gătește activitate Aprecieri
învățării din poezie? M2 frontală globale
Dar tata? ...merge la serviciu.
Ce fac copiii? ... copiii șterg praful, aspiră, pun
lucrurile la locul lor.
Voi ce faceți în familie pentru a fi de
ajutior? Ce responsabilități aveți? ....enumeră câteva lucruri.
Ce face tata acasă? Dar mama? ...spun ce face fiecare M1
Ce aparate puteți voi folosi? ..aspiratorul, prăjitorul de păine,
uscătorul, cuptorul cu microunde
Ce reguli trebuie să respectăm atunci
când le folosim?
Ex. Uscătorul de păr ....să nu fim uzi pe mâini
Călcătorul .... să nu-l uităm în priză și să-l M4
punem pe suport special
Frigiderul ....să știm ce vrem să scoatem și să
nu-l ținem deschis mult timp, să nu M5
punem alimente calde în el
Atunci când mama vă roagă să faceți ..enumeră câteva moduri de a
ceva, de exemplu să ștergi praful și tu reacționa.
vrei să faci altceva, cum reacționați?
 Eu vă propun un joc: Cum ar
trebui să fac? Copiii joacă, încercând să găsească
Explic jocul și dau sugestii de modalități mai potrivite de a se
situații. exprima atunci când nu vor să facă
ceva sau nu sunt de acord cu cineva
din familie.
M8
6 Fixarea Elevii vor primi cartonașe colorate Muncă Aprecieri
cunoștințelor Joc-Așa da, așa nu în roșu și verde și le vor ridica M1 m1 indepen- individu-
pentru a aproba/dezaproba m2 dentă ale
comportamentele văzute în imagini. M4

M1 m3
Fișă de lucru (vezi anexa) Vor bifa cerculețul din dreptul m4
imaginilor care arată ce anume fac ei M4
în gospodărie.
M7
7 Evaluarea Aprecieri individuale şi colective Elevii primesc recompensele,
(generale) asupra activităţii completându-și fișa de disciplină. M1
desfăşurate de elevi.
Anexa 2

Familia mea, de Elena Podoleanu

 Bine e la noi acasă,


          Că avem viaţa frumoasă.
          Mama spală şi găteşte,
          Tata la lucru porneşte.

                   Noi copiii cei mai mici


                   Facem ce putem pe-aici.
                   Ştergem praful, aspirăm
                   Lucrurile aşezăm.

          Ne iubim, ne respectăm


          Părinţii ni-i ajutăm.
          Ascultăm şi de bunici
          De când suntem foarte mici.

S-ar putea să vă placă și