Sunteți pe pagina 1din 10

MINSITERUL EDUCAȚIE ȘI CERCETĂRII AL REPUBLICII MOLDOVA

COLEGIUL „IULIA HASDEU” DIN CAHUL

PROIECT DE LECȚIE

METODIST:Radu Corina ________


NOTA:___________

REALIZAT: Dumitrascu Daniela


GRUPA: Învățământ Primar 2222

CAHUL, 2023
Clasa: a-I-a
Disciplina:Dezvoltarea personala
Subiectul lecției: Politețea
Tipul lecției: Formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Unități de competență: 2.1,2.2,2.3
Obiective:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
O1 Să se actualizeze singur
O2:Să cunoasca toate replicile de politețe
O3: Să asocieze emotia cu situatia data
O4: Sa se comporte adecvat cu oamenii mai invarsta
O5: Sa salute colegii atat cat si profesorii
Strategii didactice:
Forme de organizare: individual, în perechi, frontal
Metode și procedee: Comunicarea orală,exercițiu,explicatia,descoperirea.
Mijloace didactice:Fișele de lucru,caietele de clasă,manualele,manuale suplimentare.
Bibliografie: Ghid de implimentare a curiculumului pentru învățământ primar al Ministerului Educației și Cercetării al Republicii
Moldova.Curriculum național pentru învățământul primar al Ministerului Educției și Cercetării al Republicii Moldova.Manual de
Dezvoltarea Personala clasa I-A

2
O Elemente de conținut T Strategii didactice Strategii de
b i evaluare
i Activitatea învățătorului Activitatea elevilor m Forme Metode Mijloace
e p
c
ti
v
e

1. Evocare

Profesorul asigură un climat Elevii pregătesc materialele necesare 1 Frontal Conversația Caietele,manua Capacitatea
favorabil pentru desfășurarea pentru desfășurarea lecției. lele de organizare
lecției. Verifică vizual pregătirea a elevilor
acestora pentru lecție.

«Bună ziua dragi copiii,mă


numesc Magdalena și astăzi vom
face lecția de Limbă și literatură
împreună»

2
Astăzi vom studia o poezioară

3
foarte interesantaă și captivanta.
Pentru început va trebui să
rezolvăm un rebus pentru a afla
tema poeziei noastre de astăzi.
Copiii cu mare nerăbdare trec căte Frontal Joc didactic Fășă de lucru
(Anexa 1.)
unul la tablă și rezolva rebusul.

O3

2.Realizarea sensului

Înainte de a trece la poezie vă 3


adesez o întrebare.
Copii răspund fiecare la această
- A ce miroase copilăria? întrebare.

Individual Lecturarea Manual


Iar acum trecem la poezia poeziei
O1
noastră ,, În copilăria mea ,, ,
pentru început o citiți odată în
gând, apoi pe rând în voce tare.

4
Le prezint elevilor o mică
informație de Arcadie Suceveanu.
......................................................
......................................................
................................... Copii ascultă atent informația. Frontal Analiză,con Imaginea Implicare
centrare autorului

Rog elevii să extragă din poezie


cuvintele care sunt noi pentru ei.
Apoi să alcătuiască enunțuri orale
cu cuvintele date. Copii extrag cuvintele noi iar eu le
Tărâmuri- regiune îndepărtată, dau explicația lor. Apoi alcătuiesc
3
dincolo de lumea reală, populată enunțuri orale cu ele.
de ființe mitice.
Trepăduși-persoană fără
astâmpăr, care aleargă ăncoace și Gândire Manual
O4 Individual
încolo.
Promenadă-plimbare, loc special
amenajat pentru plimbare.
Bașbuzuci- persoană apucătoare,

5
violentă și grososlană, care
încalcă regulile de convețuire
3
socială.
Crânceni- aprig, rău, violent,
crunt.
Brânduși-plantă cu flori violete
în formă de pâlnie, care înflorește
primăvara târziu.

10

Le propun elevilor să găsească


din text antonimele cuvintelor.
 Mare
 Sărată
 Ușoare
 Oprește
 Să apună
 Gol
 Bună

6
Copii găsesc antonimele și le scriu în
caiețele .
Individual Gândire Caiet Atenție
 mică,
 dulce,
 grele,
 pornește,
 să răsară,
 plin,
 rea,

Frontal Lecturarea Manual Atenție


texțilui

3.Reflecția

Lucru în grup! În grup Lucru pe Fișe Atenție,conce


baza texului ntrare
Copii alcătuiesc ceea ce au primit de 15
realizat în liniște.
Fiecare grup va primi cîte o
însărcinare, un reprentant va

7
O5 extrage din:
- Alcătuirea unei mici
poezioare pe tema
copilăriei
- Diagrama Wenn cu
asemănări și deosebiri
dintre copilăria lor și a
părinților lor
- Un desen reprezentant
copilăriei
- ...........................

Iar acum vă voi împărți câte o


fișă unde voi va trebui să
reprezentați printr-un desen
copilăria voastră și să-mi dați o
explicare.
Copiii cu mare plăcere încep a 7 Frontal Concentrare Fișe Inteligență
desena.

8
O2

4.Extinderea

Pentru a încheia lecția de azi cît Copii cântă și dansează împreună cu 5 Frontal Gândire Manual Atenție
mai vesel, vom dansa pe melodia învățătorul.
copilăriei ,, Dacă vesel se
O5 trăiește,,

Dragii mei elevi vă mulțumesc


pentru așa lecție productivă și
pentru implicarea voastră acivă în
toate activitățile pe care le-am
elaborat.Mi-a făcut plăcere să vă
predau vouă și vă urez succese în
continuare.

9
10

S-ar putea să vă placă și