Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul Cobadin, Constanța

DATA: 24 noiembrie 2020

CLASA: I B

PROPUNĂTOR: Prof. înv. primar Sîrbu Oana

ARIA CURRICULARĂ: Consiliere și orientare

DISCIPLINA: Dezvoltare personală

UNITATEA TEMATICĂ: În familie

SUBIECTUL LECȚIEI: Sarcini de lucru în activitatea școlară

TIPUL LECȚIEI: Mixtă

DURATA: 30 minute

DISCIPLINE INTEGRATE: CLR+MEM+AVAP


COMPETENȚE SPECIFICE:

Dezvoltare personală

3.2. Evidenţierea importanţei învăţării pentru propria persoană

3.3. Explorarea unor meserii cunoscute sau preferate

Obiective operaționale:

a) COGNITIVE:

 Să recunoască corect sarcinile pe care le are un elev


 Să răspundă corect întrebărilor învățătorului
 Să exprime o părere pertinentă în ceea ce privește tema de dezbatere
 Să realizeze conexiuni între informații

b) AFECTIV:

 Manifestarea spiritului de iniţiativă şi cooperare în cadrul grupului participând cu interes la lecţie

c) PSIHOMOTRIC:

 Să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul scrierii;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

a) METODE ȘI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, dezbaterea

b) MIJLOACE ȘI MATERIALE: calendarul naturii, scrisoarea, textul


c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
BIBLIOGRAFIE:

 Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ - Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, Bucureşti, 2013,
aprobată prin ordin al ministrului, Nr. 3418/19.03.2013.
SCENARIU DIDACTIC
STRATEGIA DIDACTICĂ
NR. MOMENTELE CONȚINUT INFORMATIV ȘI METODE
MIJLOACE ȘI FORMA DE EVALUARE
CRT. ACTIVITĂȚII APLICATIV
ȘI
MATERIALE ORGANIZARE
PROCEDEE

Moment Se creează condiţiile optime pentru Conversaţia Activitate frontală


1. organizatoric desfăşurarea lecţiei: pregătirea materialului
didactic necesar, stabilirea liniştii, îndrumarea
elevilor în activitatea de pregătire.
Moment Se întreabă copilul responsabil cu prezenţa Conversaţia Activitate frontală Proba orală
introductiv care sunt elevii absenţii. Un alt copil va Activitate individuală
răspunde următoarelor întrebări legate de
starea vremii:
2. În ce dată suntem?
Ce zi a fost ieri? Calendarul naturii
Ce zi este astăzi?
Ce zi va fi mâine?
Cum este vremea?
Cum ne îmbrăcăm?
3. Captarea Se va face cu ajutorul unei scrisori găsite de Conversația Scrisoarea Activitate frontală Proba orală
atenției către doamna învățătoare când ajunge în
clasă. Scrisoarea este adusă de Bufnița
Înțeleaptă - mascota clasei I B. Scrisoarea
cuprinde următorul mesaj:
„Dragii mei copilași,
De când ați intrat cu orele în online mă simt
tare singură în clasă. Așa că am hotărât să
plec cât mai departe la școala bufnițelor,
deoarece mi-am dat seama că voi îmi lipsiți
tare mult.
Dar ajunsă aici am dat de foarte mulți
copilași, iar unul dintre ei mi-a cerut cu
lacrimi în ochi să îl ajut. Știți ca eu sunt o
bufniță înțeleaptă, dar toate cunoștințele mele
le-am învățat de la voi. Copilașul este de fapt
un Spiriduș Verde al pădurii. Of...dragii
mei....călătoria m-a obosit așa că îl voi lăsa pe
el să vă explice toate problemele lui de elev.
Înainte să plec vreau sa vă spun ca mi-e foarte
dor de voi și că abia aștept momentul să ne
revedem.....”

Scrisoarea Spiridușului Verde:


„Heiiiiii.......buna! eu sunt Spiridușul Verde și
am o grămadă de lucruri pe care nu le înțeleg.
Bufnița mi-a spus că voi sunteți cei mai buni
și mi-a recomandat să apelez la ajutorul
vostru. Pe scurt am probleme la a mă
comporta la școală și cu colegii mei, nu sunt
atent când doamna mea predă o literă, nu prea
știu nici matematică....singurul lucru la care
mă pricep este desenul (o să vedeți curând).
Știu că mă pot baza pe voi ca să mă
ajutați.....sunteți de acord????Superrr !!Să
începem!!”
Copiii vor fi anunțați că vor desfăşura o
activitate interesantă în cadrul căreia vor
Anunțarea discuta despre cum ar trebui să arate un elev
4. temei și a model. Ce ar trebui sa facă pentru a îndeplini Conversația Activitate frontală
obiectivelor cu succes toate sarcinile propuse de către
doamna învățătoare.
Actualizarea Voi adresa elevilor câteva întrebări:
cunoştinţelor 1.Ce trebuie să respectăm în cadrul unui grup Conversația
5. pentru a fi armonie? Activitate frontală
asimilate
anterior 2. De ce este necesar să respectăm regulile? Explicația
3. Ce sarcini ar trebui sa respecte un elev Activitate individuală
pentru a fi acceptat de colegii lui?

Dirijarea Se citește elevilor textul Ema și Luca. Conversația Textul Activitate frontală Observația
învățării Ema și Luca Activitate individuală sistematică
6. Buburuza Ema și bondarul Luca sunt colegi Explicația
de clasă. În fiecare dimineață, ei zboară
împreună spre școală.
Luca zboară vesel, pe când Ema de-abia
reușește să se țină de el, obosită și
somnoroasă.
-Somnoroase păsărele
Pe la cuiburi se adună….
-Ce spui tu, Luca? Întreabă Ema nedumerită.
-Repet poezia.
-Cum?….. am uitat de poezie….uf!murmură
Ema.
Au ajuns la școală. Ema s-a simțit rușinată. A
fost singura care nu a știut poezia.
În drum spre casă, Ema l-a întrebat pe Luca
cum reușește el să învețe zilnic.
Luca i-a prezentat programul lui zilnic, din
care nu lipseau nici jocurile și nici desenele
animate.
A doua zi, Ema i-a mulțumit bucuroasă lui
Luca. Zburând spre școală, a recitat poezia
Somnoroase păsărele.

Întrebări pe baza textului:


1. De ce era buburuza Ema somnoroasă și
obosită dimineața?
2. Cum s-a simțit Ema când nu a știut poezia?
3. De ce e important să respecți un program
zilnic?

Pentru a avea o stare foarte bună de sănătate


și viața ordonată, trebuie să respectăm un
program fix.
De exemplu, activitățile din zilele de sfîrșit de
săptămână sau din vacanță diferă de cele pe
care le desfășurăm în zilele când avem școală.
Indiferent că suntem în timpul școlii sau în
vacanță, trebuie să respectăm următoarele
lucruri:
Să adormim și să ne trezim la ore fixe
Să acordăm timp sufficient pentru igiena
personal
Să ne programăm zilnic activitățile
Să desfășurăm activități de relaxare și de
recreere în fiecare zi
Căutăm soluții – dezbatere
Afli de la un coleg că din programul său zilnic
lipsesc activitățile recreative. Care crezi că ar
Obținerea
fi motivele? În funcție de acestea, propune Conversația
performanței și Activitate frontală Observația
7. soluții pentru a-l ajuta. Explicația sistematică
asigurarea Activitate individuală
Dezbaterea
feed-back-ului
Pentru acasă: Scrie programul tău dintr-o zi
de la sfârșitul săptămânii, în ordinea
desfășurării activităților.
8. Aprecieri finale Se fac aprecieri globale și individuale privind Conversația Activitate frontală
contribuţia elevilor pe parcursul lecţiei.

S-ar putea să vă placă și