Sunteți pe pagina 1din 17

ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.

5, GALAȚI
AN ŞCOLAR 2021-2022
CLASA I Step by step

PROIECT DIDACTIC
VARA, ÎN ȚARA COPILĂRIEI
Prof. înv. primar: Negoiţă Andreea Mirela

1
DATA: 13.05.2022
CLASA: I Step by step
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială, Nr.5., Galați
PROPUNĂTOR: Negoiță Andreea Mirela
UNITATE DE ÎNVĂȚARE: Vara, în țara copilăriei

AGENDA ZILEI
8.00 - 8,50 ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

 SALUTUL
 CALENDARUL NATURII
 MESAJUL ZILEI
 NOUTĂȚILE
 AGENDA ZILEI

9,00-12,00 ACTIVITATE PE CENTRE

 CITIRE – “Concertul primăverii” (fragment, de George Coșbuc);


 SCRIERE – “Concertul primăverii” (fragment, de George Coșbuc) – transcrierea strofelor I-II,
completarea fișei de lectură;
 MATEMATICĂ – Recapitulare: Unități de măsură;
 ARTE – Colaj –“Tablou de primăvară”

12,00-13,00 ORĂ DE MASĂ ȘI DE RELAXARE

13,00-13,50 ACTIVITATE ÎN COMPLETARE

14,00-14,50 SCAUNUL AUTORULUI – EVALUAREA SĂPTĂMÂNII

2
Activitatea I
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ

Data: 13 Mai 2022


Scopul: Formarea capacităţii de exprimare şi de relaţionare în cadrul grupului;
Obiective:

-să citească corect şi cu intonaţie agenda zilei şi mesajul;


-să completeze calendarul naturii, respectând simbolurile şi succesiunea zilelor;
-să desprindă informaţii din text;
-să participe la rezolvarea sarcinilor de lucru din mesaj;
-să participe la discuţii, prezentând noutăţile şi formulând întrebări şi răspunsuri;
-să manifeste o atitudine degajată în comunicarea cu persoanele cunoscute (colegi, învăţătoare);
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, jocul didactic;

Mijloace de învăţământ: Eșarfă, păpădie, markere, calendarul naturii, mesajul zilei, agenda zilei, cartona șe colorate
cu centrele de activitate;

Moduri de organizare: activitate frontală, activitate individuală;

Resurse informaţionale:

Gabriela Bratu „Aplicaţii ale metodelor de gândire critică în învăţământul primar”


EDU- Limba şi literatura română, Ed EDU, Tg.Mureş, 2010
V.Pârâială, D.Pârâial, C.Bălan, A.Vasilache, T.Ranasă, Activităţi în completarea programului din ciclul
primar, Editura Euristic, Iaşi 2004
Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar, Bucureşti, 2008

3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Etapele activităţii Metode şi
Ob. Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor procedee
Moment  Aeriseşte sala de clasă;
organizatoric  se pregătesc pentru Instructajul
 Pregăteşte materialele necesare
1’ Întâlnirea de verbal
desfăşurării activităţii; dimineață;
 Stabileşte ordinea şi disciplina în
 se înscriu la noutăţi
cadrul grupului de elevi;
Captarea Propune un joc: Ghici, ghici ce-i aici?  vor încerca să facă Explicaţia
atenţiei Solicită unui elev să vină în fața clasei. față provocării; Jocul
2’ Acesta va fi legat la ochi cu o eșarfă. În
mână i se va pune o păpădie. El va pipăi și
va denumi obiectul. Va spune ce culoare
crede că are. Dacă nu va ghici obiectul sau
culoarea acestuia va primi o pedeapsă
(amuzantă) de la colegi.

Solicit elevilor să completeze calendarul  elevul desemnat va Conversaţia


Calendarul naturii, precizându-se data zilei în curs şi completa data și va Exerciţiul
naturii observaţiile meteo. desena un simbol
2’ Propun elevilor câteva exerciţii matematice potrivit observațiilor
şi precizez câteva semnificaţii ale zilei. meteo făcute.

 citesc mesajul zilei, Lectura


Mesajul zilei şi Solicit elevilor să citească mesajul zilei şi răspund la întrebări, Exerciţiul
agenda apoi să rezolvăm sarcinile propuse. discută pe baza
30’ textului.
 citesc agenda zilei și
descoperă centrele
deschise, tema
propusă şi
obiectivele urmărite.
Noutăţile Elevii înscrişi la noutăţi sunt invitaţi în fa ța Elevii urmăresc cu atenţie. conversaţia
10’ clasei sau pe scaunul autorului pentru a ne
comunica noutatea.
Încheierea
activităţii Propune alegerea centrului de activitate. Elevii îşi aleg centrul de Instructajul
5’ activitate (extrag un verbal
cartonaș din cele 4);

4
BUNĂ DIMINEAȚA, COPII FRUMOȘI!

 ASTĂZI ESTE ...................., ........................ .


 PRIVIȚI CU ATENȚIE AGENDA SĂPTĂMÂNII!
CE SĂRBĂTORIM ASTĂZI?

LEGENDA CUCULUI

Erau odată doi fraţi rămaşi de mici fără tată şi fără mamă. Pe unul îl chema Ion
şi pe altul Cucu.

Şi de la o vreme, dacă au văzut că nu au cu ce să trăiască, au plecat şi ei în


lume, doar or găsi un trai mai bun. Şi au mers ei cale lungă, o zi întreagă. Când să treacă
printr-o pădure, iaca le iese înainte un lup. Băieţii se speriară şi au luat-o la fugă, săracii, care
încorto au văzut cu ochii: Ion într-o parte şi Cucu într-alta.

5
Pe înnoptate, Ion s-a potolit din fugă şi a început să-şi caute fratele. Du-te încoace, du-
te-neolo, cată-1 spre răsărit, spre apus, degeaba! Cucu nicăieri. Şi a început Ion să plângă cu
lacrimi şi să-1 strige cu glas aşa de plângător, că ar fi mişcat şi pietrele: „Cucu!... Cucu!... Cucu!...
Cucu!"...

Şi a cutreierat el o săptămână de zile drumurile, câmpiile, munţii şi pădurile, întrebând


din om în om, din sat în sat; dar zadarnică i-a fost osteneala. Slăbise bietul băiat şi se uscase de
nu-1 mai cunoşteai, dar el tot nu se lăsa şi striga mereu: „Cucu! Cucu! Cucu!"

S-a întâmplat că într-o zi a trecut pe acolo Dumnezeu cu Sfântul Petre.

- Doamne! Ce suferinţă o fi pe copilul ăsta, de se trudeşte atâta? îl vezi cum a slăbit?


Numai oasele-i de el, săracul!...
- Ce să fie, Petre! A avut şi el un frate şi 1-a pierdut. Acum îl caută pe toate drumurile şi-
1 plânge...
- Fie-ţi milă, Doamne, de el şi îl uşurează, fă-1 pasăre ca să nu se mai trudească atâta, căci
pasăre fiind, poate l-o găsi mai repede.
- Fie cum zici tu, Petre.
Şi Dumnezeu făcând nişte semne cu mâna, îndată copilul acela s-a prefăcut într-o pasăre;
şi... sfâr... în zbor spre pădurea vecină. De acolo, prin grădini şi peste câmpuri tot strigând mereu: „Cucu!
Cucu!" Cucul, pasărea cântătoare a grădinilor şi a pădurilor şi numită aşa după cântecul ei „cucu, cucu".
Povestea bătrânescă zice că e Ion, fratele Cucului.

Şi cântă „cucu! cucu!, de la începutul primăverii şi până la Sfântu Petre; iar de atunci răguşeşte
de atâta strigăt zadarnic. Tocmai la anul va începe iar; şi aşa va striga cât îi lumea, pe frate-său,
căruia cine ştie unde i-or fi zăcând oasele, după întâmplarea cu lupul.

 Precizați titlul textului!


 Cum se numeau cei doi băieți?
 Despre ce este vorba în legendă?
 Aveți informații despre această pasăre?

6
SĂ AFLĂM MAI MULTE!

Sursa: https://www.twinkl.ro/resource/pasari-calatoare-fise-informative-ro1-mem-1650548905

 COMENTAȚI AFIRMAȚIILE DE MAI JOS!

„În loc să-şi construiască propriul cuib, să îşi clocească ouăle şi să îşi crească puii, cucii
folosesc cuiburile unor păsări „gazdă”, cum ar fi fâsa de câmp. Când femela de cuc găseşte
un cuib potrivit, iar pasărea gazdă nu e atentă, ea îndepărtează unul dintre ouăle din cuib şi
îşi depune propriul ou în locul lui. Uneori aceste cuiburi sunt construite de păsări mult mai
mici decât puiul de cuc şi din această cauză „părintele” trebuie să muncescă mult mai mult
pentru a-şi hrăni puiul gigant, confundându-l cu al lui.”

(https://www.libertatea.ro/lifestyle/cucul-legende-curiozitati-despre-cuc-3738511)

 NOUTĂȚI:

1......................... 2......................... 3...........................

Activitatea II

7
ACTIVITATEA PE CENTRE

CITIRE/SCRIERE

 Competenţe specifice:

1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;

2.1. Formularea unor enunţuri proprii în diverse situaţii de comunicare;

2.4. Exprimarea propriilor idei referitoare la contexte familiare, manifestând interes şi încredere în sine;

3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mână;

4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale
diverse;

 Obiective operaționale - CITIRE

O1 – să citească în mod conştient, fluent, expresiv textul;

O2 - să explice sensul cuvintelor noi utilizând explicațiile de la vocabular;

O3 - Să identifice elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje);

O4 - Să coopereze cu membrii grupului în realizarea „exploziei stelare”;

 Obiective operaționale - SCRIERE

O1 – să transcrie versurile poeziei, respectând spa țiul dat;

O2 –să noteze elementele esenţiale ale textului (titlu, autor, personaje);

O3 – să scrie corect, lizibil şi îngrijit răspunsuri la întrebări pe baza textului;

O4 – să găsească însușiri pentru cuvintele: voce, veste, solist, cântece;

 Obiectiv afectiv - Dezvoltarea simţului estetic în ceea ce priveşte scrierea de mână a


cuvintelor , enunţurilor şi implicit a unor texte.

 Obiective psihomotorii - Păstrarea poziţiei corecte a corpului pe tot parcursul activităţii de


scriere / Utilizarea corectă a instrumentelor de scris.

8
 STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE

 METODE SI PROCEDEE SPECIFICE LIMBII ROMÂNE

Citire: conversaţia, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, activitatea creativă, munca


independentă.
Scriere: conversaţia, exerciţiul, învăţarea prin cooperare, activitatea creativă, munca
independentă, explicaţia.

 MIJLOACE DIDACTICE
Citire: Auxiliar, fișă de lucru;
Scriere: Auxiliar, fișă de lucru;
 MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVATARII

frontal, pe grupe, individual, în perechi.

EVALUAREA LA SCAUNUL AUTORULUI

CITIRE - se vor urmări:

 Citirea fluentă, corectă, expresivă a textului;


 Identificarea elementelor esenţiale ale textului; 

SCRIERE - se vor urmări:


Transcrierea corectă şi îngrijită a textului;
Rezolvarea corectă a exerciţiilor din auxiliar;

 Biblografie:
***Ioan Şedrean, „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, editura Didactică şi
Pedagogică, 1995;
*** Ministerul Educației Naționale, ”Programa școlară pentru clasele pregătitoare, I și a II-a”,
2013 O.M. Nr. 3418 /19.03.2013.
***Arina Damian, Camelia Stavre,Cristina Martin “Lecturi și fi șe de lectură pentru clasa I”,
Editura Elicart, 2017.
www.didactic.ro

Anexa 1

9
10
11
Anexa 2

 Cine?
 Ce?
 De ce?
 Când?
 Unde?

12
MATEMATICĂ

 Competenţe specifice:

6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea şi compararea duratelor unor activităţi
cotidiene;

6.3. Realizarea unor schimburi echivalente valoric folosind reprezentări convenţionale standard şi
nonstandard în probleme-joc simple de tip venituri-cheltuieli, cu numere din concentrul 0-100;

 Obiective operaționale

O1 – să precizeze unităţile principale de măsură pentru timp;


O2 – să citească ceasul, urmărind acul minutarului şi acul orarului;
O3 – să enumere unităţile de timp mai mari decât secunda (minutul, ora, ziua, săptămâna,
luna, anul);
O4 – să efectueze operaţii matematice folosind principalele unităţi de măsură pentru timp și valoare;
 Obiectiv afectiv - Cultivarea interesului pentru matematică şi explorarea mediului în vederea
dezvoltării unei gândiri abstracte, logice , critice.
 Obiective psihomotorii - Păstrarea poziţiei corecte a corpului pe tot parcursul activităţii de
scriere / Utilizarea corectă a instrumentelor de scris.
STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE

METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE MATEMATICII:

explicaţia, munca independentã, exerciţiul, conversaţia;

MIJLOACE DIDACTICE
Manualul/Fișă de lucru (suplimentară –dacă este cazul)
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVATARII

frontal, pe grupe, în perechi.

EVALUAREA LA SCAUNUL AUTORULUI - se vor urmări:


 Verbalizarea modalităţilor de rezolvare a exerci țiilor;
 Rezolvarea corectă a exerciţiilor din manual.

13
Biblografie:

*** Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina Matematică și explorarea
mediului pentru Clasa Pregătitoare, clasa I și clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.
3418/19.03.2013.

*** I. Neacșu- Metodica predării matematicii la clasele I-IV, Ed. Didactica și Pedagogică,
București,1988.

***Constanța Bălan, Cristina Voinea, Corina Andrei, Nicoleta Stan – Matematică și explorarea mediului,
Manual pentru clasa I, Editura Didactică și pedagogică, Bucure ști, 2021.

14
Anexa 3

15
16
ARTE VIZUALE ȘI ABILITĂȚI PRACTICE

 Competenţe specifice:

1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;

2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale u șor de prelucrat și tehnici accesibile;

 Obiective operaționale

O1 – să descrie conţinutul etapelor de parcurs în realizarea lucrării pe baza modelelor şi a explicaţiilor


primite;
O2 – să decupeze şabloanele respectând conturul trasat;
O3 - să realizeze lucrarea propusă prin îmbinarea elementelor componente ;
O4 - să decoreze cât mai original lucrările confecţionate;
 Obiective psihomotorii - Să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu operativitate
instrumentele de lucru;
 Obiective afective - Să aprecieze calitatea lucrărilor executate pe baza criteriilor stabilite.

STRATEGII DIDACTICE UTILIZATE

METODE ŞI PROCEDEE SPECIFICE CENTRULUI ARTE:


explicaţia, conversația, munca independentă, activitatea creativă, observarea sistematică a
comportamentului elevilor, aprecierea verbală;
MIJLOACE DIDACTICE - lucrare-model, carton colorat, hartie glasată, lipici, foarfecă, alte
elemente decorative;
MODURI DE ORGANIZARE A ÎNVATARII - frontal, pe grupe, individual, în perechi.

EVALUAREA LA SCAUNUL AUTORULUI


Învăţătorul va urmări:
 Respectarea etapelor de lucru;
 Realizarea cât mai creativă a lucrării;

17

S-ar putea să vă placă și