Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA: 04.10.2022

UNITATEA DE INVATAMANT: Grădinița P.P. „Licurici ”,Galați

GRUPA: Mijlocie (nivelul I)

PROF.INV.PRESCOLAR: Mihăilă Alina

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Când, cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI : Toamnă, ce ne-aduci?

TEMA SĂPTĂMÂNII: Culorile toamnei

TEMA ZILEI: Povestea frunzei călătoare

FORMA DE ACTIVITATE: Activitate integrată: ADE ( DLC+ DEC)

TIPUL ACTIVITĂȚII:consolidare de priceperi si deprinderi

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe grupe;

MIJLOC DE REALIZARE: povestire + pictura

DURATA: 44-50 min

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

- Consolidarea cunoștințelor copiilor despre anotimpul toamna

-Dezvoltarea gandirii laterale ,a spiritului de observatie in gandire si actiune


- Dezvoltarea capacităţii de a utiliza corect materialul pus la dispoziţie pentru a realiza
tema plastic
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineață : Copiii se aşază în cerc şi fiecare copil îşi salută colegul
din dreapta lui (- Bună dimineaţa,....).
Tranziție : se va realiza prin intermediul jocului de mişcare „Zburăm ca
păsărelele”.
Rutine : Sosirea copiilor, deprinderi de igienă personală : „Știm să ne spălăm pe
mâini!”, deprinderi de autonomie și autoservire: „ Să mâncăm frumos!”

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE:

1) DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE – DLC(educarea limbajului)

Tema: Povestea frunzei calatoare

Mijoc de realizare: povestire

Tipul activității: transmitere și însușire de noi cunoștințe

 DOMENII DE DEZVOLTARE:
C. CAPACITĂȚI ȘI ATITUDINI FAȚĂ DE ÎNVĂŢARE
E. DEZVOLTAREA COGNITIVĂ ŞI CUNOAŞTEREA LUMII
 DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
C.1 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare

C.2 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)


E.3 Caracteristici structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare
 COMPORTAMENTE VIZATE:
C.1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații
noi
C.1.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din
mediul apropiat
C. 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență
C.2.2. Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care
întâmpină dificultăți.
E.3.1. Evidenţiază caracteristicile unor obiecte localizate în spaţiul înconjurător
Obiective operaționale:

O1: Sa participe la activitate atât în calitate de vorbitor, cât şi de auditor;

O2: Să audieze un text , să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l- a înţeles;

O3: Să identifice răspunsuri adecvate la întrebările adresate despre toamnă;

O4: Să-și exprime părerea despre tema propusa în propoziții corect formulate;

2) DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV - DEC – MODELAJ

Tema:,,Frunze de toamnă”
Mijoc de realizare: Pictura
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi

 DOMENII DE DEZVOLTARE:
A. DEZVOLTAREA FIZICĂ, A SĂNĂTĂȚII ŞI IGIENEI PERSONALE
B. DEZVOLTAREA SOCIO-EMOȚIONALĂ
 DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
A.1 MOTRICITATE GROSIERĂ ȘI MOTRICITATE FINĂ ÎN CONTEXTE
DE VIAŢĂ FAMILIARE
A.2 CONDUITĂ SENZORIO-MOTORIE, PENTRU ORIENTAREA
MIȘCĂRII
B.1 INTERACȚIUNI CU ADULȚII ȘI CU COPIII DE VÂRSTE APROPIAT
B.2 COMPORTAMENTE PROSOCIALE, DE ACCEPTARE ȘI DE
RESPECTARE A DIVERSITĂȚII

 COMPORTAMENTE VIZATE:
A.1.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate,
specifice vârstei;
A.1.2 Participă la activităţi fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare
B.1.1. Manifestă încredere în adulţii cunoscuţi, prin exersarea interacţiunii cu
aceştia
B2.2. Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor
sociale, în contexte familiare.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Sa recunoasca elemente de limbaj plastic si sa diferentieze forme si culori in


mediul inconjurator

O2: Să obtina efecte plastic ,forme spontane si elaborate prin tehnici specific
picturii

O3: Sa- si exprime opinia fata de propria lucrare (grupa) si fata de a celorlalti
colegi(grupe)

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: Palariile ganditoare, conversația, explicația, exercițiul, munca


in grup, expunerea, povestirea, demonstrația, problematizarea,copacul ideilor,turul
galeriei.

Mijloace didactice: elemente de decor cu aspecte specifice toamnei ,jetoane cu


frunze divers colorate; ecusoane cu animale, copacul toamnei,cosuri,figurine din
ipsos,acuarele,pensule,laptop,recompense, mere,nuci,castane,patafix,palarii
colorate,baloane,scrisoare de la Zana Toamna,covorasul fermecat,tabla,servetele de
sters.

BIBLIOGRAFIE:

1. Breben, S și colaboratorii, „,Metode interactive de grup-ghid metodic”,


Editura Arves, Craiova, 2002
2. Preda, V – coordonator, “Abordarea în manieră integrată a activităților din
grădiniță”, Editura Humanitas Educațional, București, 2005
3. Curriculum pentru învățământ preșcolar (3-5/7 ani), M.E.C.T., 2008
4. Revista Națională de Profil Pshiho-Pedagogic-învățământ preșcolar și
primar, nr.3-4, Editura Arlequi
5. Carmen Popa,,Elemente de pedagogie prescolare aplicata,,Ed.Universitatii
din Oradea ,2006

Scenariul activității

Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineață, în care preșcolarii au


posibilitatea de a-și împărtăși ideile, de a-și manifesta starea de spirit, de buna
dispoziție

Întâlnirea de dimineață. Copiii sunt așezați în semicerc pe bucăți de puzzle


buretat pentru a putea stabili un contact vizual cu toți membrii grupului și pentru a
crea un climat socio-afectiv primitor, bazat pe încredere.

Salutul și prezența ”În semicerc ne așezam și frumos ne salutăm. / Să vedem


cine-i prezent, poate cine e absent/ Să ne-ncânte cineva cu povestioara sa.”
Educatoarea salută copiii și spune cum se simte astăzi și de ce. ”Eu astăzi sunt
fericită pentru că voi avea parte de o zi specială.” Copiii vor saluta și vor spune pe
rând cum se simt ei astăzi.

Calendarul naturii – ”Calendaru-i încântat că astăzi va fi completat/ Cu nori


ploaie, vânt, furtună/ Mai bine cu vreme bună”. Calendarul va fi completat de către
doi copii prin intermediul jocului de rol ”De-a meteorologul”. Ei îi vor întreba pe
ceilalți: Ce zi a săptămânii este astăzi?, Ce zi a fost ieri?, Ce zi va fi mâine?, În ce
anotimp ne aflăm? Privește pe fereastră și descrie cum este timpul afară!, Ce
vestimentație se potrivește pentru ziua de astăzi?.

Împărtășirea cu ceilalți - se va desfășura prin intermediul unui exercițiu de


imaginație ”dacă aș fi o frunză, mi-ar plăcea să....” Acesta va fi punctul de plecare
pentru anunțarea temei zilei.
Activitatea de grup – Se va realiza pe melodia ”Bate vântul frunzele”, unde copiii
vor executa mișcări specifice pe care le vor auzi în cântec.
Noutatea zilei – ”Avem azi o zi deosebită, avem musafiri, Zâna Toamnă care va
sta la activitatea noastră.
Anunțarea temei – Se anunță tema activității, povestea Frunzei călătoare precum
și obiectivele pe înțelesul copiilor în termeni accesebili .

Tranziția se va realiza prin intermediul cântecului ”A venit toamna” . Copiii vor


cânta și vor realiza mișcările sugerate de text.
La centrul BIBLIOTECĂ copiii vor avea de rezolvat fișa de lucru despre povestea
frunzei călătoare.
La centrul ARTĂ se va desfășura activitatea din cadrul Domeniului Om și
Societate și anume ”Frunze de toamnă”iar la centrul Joc de rol, vor juca jocul
”De-a prietenii frunzelor”.
Copiii primesc informații despre sarcinile pe care trebuie să le îndeplinească
la fiecare centru. După explicarea sarcinilor pe centre de interes, se face încălzirea
mușchilor mici ai mâinilor , iar copiii sunt rugați să își aleagă locul unde vor să
lucreze mai întăi. Fiecare copil este îndrumat să treacă prin fiecare centru până la
finalul activității integrate. Educatoarea supraveghează și antrenează copiii la
fiecare centru, oferind explicații suplimentare acolo unde este nevoie. După
realizarea sarcinile de la fiecare centru de interes, vor lua pe rând câte un simbol
specific fiecărui centru și-l vor lipi în piept, astfel realizându-se monitorizarea
tuturor copiilor. Totodată după terminarea sarcinilor de la fiecare centru,copiii își
vor așeza lucrările în spațiul destinat expoziției lucrărilor.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

NR. EVENIMENT CONȚINUT ȘTIIȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


CR UL DIDACTIC Metode și Mijloace Forma de
T procedee didactice organizare
1. Moment Arajarea mobilierului, pregătirea Conversația Scaunele Frontal
organizatoric materialului. Covorasul
Copiii se vor așeza in semicerc fermecat
2. Captarea Se va realiza cu ajutorul Conversația Cos Fontal Observarea
atenției elementului surpriză: educatoarea Expunerea Scrisoare sistematică a
precizează că a primit mai multe Baloane
comportamentelor
cosuri de la Zâna Toamnă ce este însoțit scrisoare
de o scrisoare care este ascunsa intr un
balon iar in cos sunt frunze diverse .Voi
sparge balonul si
voi citi scrisoarea Zanei.
3. Anunțarea Pentru a dobandii cât de multe cunostinte Explicația Frunze Frontal
temei și a depre anotimpul toamna, am sa va citesc o Marker
obiectivelor poveste frumoasa care se numește Ochi mobili
ˮPovestea frunzei calatoare ˮ, vom răspunde
corect la cateva intrebari pe care le veti gasi
pe fiecare frunza , apoi ne exprimam
părerea despre calatoria frunzei in diverse
locuri,cu ajutorul acestor palarii colorate.La
fiecare raspuns vor primi cate o
recompensa ,iar frunza o vom aseza in
copacul toamnei pe care vom desena fata
zambitoare .
4. Reactualizarea -Ce e toamna ,dragi copii? Conversația Imagini ale anotimpului de Frontal Observarea
cunoștințelor Anotimp de bucurii Explicația toamnă sistematică a
Frunzele se sfatuiesc comportamentelor
Ce culori se potrivesc
Unele rosesc mirate
Altele s galbui patate
Aramii si visatoare
Se astern pe alei covoare!
Se va purta o conversatie pentru a ne
reamintim caracteristicile anotimpului de
toamnă.
-Care sunt lunile anotimpului de toamnă?
-Ce fac păsările călătoare?

5. Dirijarea Cu ajutorul imaginilor am sa le citesc


învățării povestea care este insotita de imagini power povestirea Imagini cu povestea
point.
Apoi prin metoda palariilor ganditoare vom
trece la discutii referitoare la textul audiat si
la alte conversatii in functie de palaria pe
care si o aleg.

Palaria albastra –clarifica


Palariile
ganditoare
Palaria alba-informeaza Problematizar
e
Palaria verde-genereaza idei noi si Conversația
dezvolta gandirea laterala Individual
Palaria galbena-aduce beneficii
creative Palarii colorate
Palaria neagra-identifica greseli frontal
Observarea
Palaria rosie-spune ce simte sistematică a
Dupa jocul cu palariutele ganditoare ,fiecare comportamentelor
va lua cate o frunza ,pe spatele caruia se afla
cate un mesaj .Vor raspunde la
intrebare ,frunza o vom aseza in copacul
toamnei facand o vesela.

Copacul la sfarsit se va umple cu frunze


colorate iar palariutele pe rand vor disparea.

Voi sintetiza la final ca si frunzele ca si noi Frunze cu probe


oamenii ascund emotii ! recompense
Învățarea prin individual
descoperire copacul toamnei

Conversația

6. OBȚINEREA TRANZITIA ANEXA 1 frontal Observarea


PERFORMAN Pe fond muzical ,,Coboara toamna de pe Imagini din poveste sistematică a
ȚEI dealuri ,,ne vom pregati ptr. a doua Conversația comportamentelor
activitate . Prin metoda ,,mana oarba,,impart Element surpriză
copii in trei grupe si vom trece la Figurine ipsos
acticitatea artistico plastica.Prezint copiilor Acuarele
materialele ,apoi le demonstrez modul de pensule
lucru .Pentru a reusii vom face exercitii de
incalzire a muschilor
mainilor.,,Pic,pic,ploua...,,
7. Încheierea Se fac aprecieri asupra participării la Exercitiul Tabla individual Aprecieri verbale
activității activitate și asupra participîrii copiilor., atât Turul galeriei patafix autoevaluarea
individual cât și pe grupe.Tabla este
impartita in doua ,,grupa veveritelor ,, MERE
grupa aricilor,, si grupa ursuletilor,, .Fiecare
va aseza frunza la grupa din care face parte
apoi se vor autoevalua.Din cosul zanei vor
primiti toti mere,nuci si castane.

S-ar putea să vă placă și