Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 31.03.2011
GRUPA : mică
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Domeniul limbă şi comunicare
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂŢII: „Când/cum şi de ce se întâmplă”
SUBTEMA: „Grădinari şi mici şi mari”
SUBIECTUL: „Micii grădinari”
MIJLOC DE REALIZARE: Memorizare
TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare - învăţare
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Memorarea textului liric de către copiii preşcolari;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să enumere caracteristicile anotimpului de primăvara;
O2 – să răspundă corect la întrebări referitoare la conţinutul textului;
O3 – să formuleze propoziţii cu cuvintele necunoscute din poezie;
O4 – să recite poezia cu ajutorul educatoarei;
O5 – să reţină titlul poeziei.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode, procedee, tehnici: conversaţia, explicaţia, exercitiul, demonstraţia;
b) Mijloace de învatământ: planşe reprezentative ce ilustrează versurile poeziei;
c) Forme de organizare: Frontal, individual;
RESURSE: - umane: copiii grupei
- temporale : 15-20’
BIBLIOGRAFIE:
 Antonovici, Ştefania; Mitu, Florica, Metodica activităţilor de educare a limbajului în învaţământul preşcolar, Editura
Humanitas, Bucuresti, 2008
 Hobjilă, Angelica, Elemente de didactică a activităţilor de educare a limbajului (etapa preşcolarităţii), Iaşi, Institutul
European, 2008
 Vlad, Elena; Pop Eugenia, Ghid metodic pentru activiăţi de educare a limbajului în învţăamântul preprimar, Sibiu,
Psihomedia, 2002
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr. Secvenţele Ob. Timp Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


Crt. activităţii Op. Metode şi Mijloace Forme de
procedee de organizare
învăţământ
1. Moment 1 min Copiii intră ordonat în sala de
organizatoric grupă şi îşi ocupă fiecare locurile pe
scăunele.
2. Captarea 3 min Se va realiza printr-o scurtă discuţie Conversaţia Frontal Capacitatea
atenţiei despre anotimpul de primăvară, despre de formulare
caracteristicile şi activităţile specifice Planşe a
acestuia. Mă voi folosi de imagini care
răspunsuri-
prezintă acest anotimp.
lor la
- În ce anotimp suntem? întrebările
educatoarei.
- Cum este afară în acest anotimp?

- Ce se întâmpla cu natura în acest


anotimp?

- Cum sunt copacii?

- Cine este un grădinar?


- Cu ce se ocupă el?

- Ce unelte sunt folositoare în grădină?

- Ce putem planta în grădină?

- Ce legume ştiţi?

3. Anunţarea 1’ - Copii, astăzi vom învăţa o poezie Conversaţia Frontal Capacitatea


temei şi a foarte frumoasă. Aceasta se numeşte de a asculta
obiectivelor „Micii grădinari”. cu interes un
- Voi va trebui să fiţi foarte atenţi mesaj
pentru a reuşi, la sfârşitul activităţii, verbal.
să recitaţi singuri poezia.
4. Familiarizarea 12’ Conversaţia Frontal
copiilor cu
textul poeziei O1

5. Fixarea 2 min - Unde am călătorit astăzi, copii? Conversaţia Frontal


cunoştinţelor - Despre ce personaje am discutat?
- Ce fel de fapte pot săvârşi
personajele?
5. Obţinerea O4 5’ Se va rezolva cerinţa de pe fişa de Explicaţia Fişe de Individual Capacitatea
performanţei lucru. lucru de a
Problemati- identifica
„Încercuiţi într-o diagramă roşie zarea personajele
personajele care au făcut fapte bune pozitive şi
şi într-o diagramă neagră personajele negative
care au făcut fapte rele”.

6. Asigurarea 3’ Se va face schimb de fişe între Exerciţiul Frontal


retenţiei şi a copii pentru a se evalua reciproc. Se
transferului vor face aprecieri asupra calităţii
Conversaţia
rezolvării sarcinilor, raportându-se
rezultatele la obiectivele propuse şi la
rezultatele anterioare.

S-ar putea să vă placă și