Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Obiectul de studiu: limba și literatura română


Clasa: a II-a A
Data: 23.03.2023
Subiectul lecţiei: Vorbim și scriem corect. Acordul între substantive și adjectiv ( pe cale c ale intuitivă, fără a folosi terminologia). Exerciții aplicative.
Tipul lecţiei: mixtă
Durata: 45 minute
Competenţa specifică: 1. Receptarea mesajului oral în situații de comunicare, manifestând atitudine pozitivă, atenție și concentrare.
5. Aplicarea elementelor de construcție a comunicării în mesajele emise, manifestând tendințe de conduită autonomă.
Unităţi de competenţă: 1.4. Distingerea după auz a corectitudinii logice a propoziţiilor
5.3. Respectarea normelor fonetice şi gramaticale elementare.

Obiective operaţionale:
Cognitive:
O1 – Să utilizeze tehnici de lectură corectă cursivă și fluentă, respectând semnele de punctuație existente;
O2 – Să distingă după auz corectitudinea logică a propozițiilor;
Psiho-motorii:
O3 –Să scrie corect, lizibil propozițiile și textile mici cu litere de mână și de tipar, respectând spațiul, înclinația și aspectul îngrijit.
O4 – Să respecte normele fonetice și gramaticale elementare la scrierea cuvintelor și propozițiilor;
Afective:
O5 –Să fie tolerant cu colegii manifestând răbdare și buna înțelegere
O6 – Să manifeste interes în cadrul lecție de limba și literature română

Strategii didactice
Metode şi tehnici:
M1 – conversația
M2 – explicația
M3 – zum-zum
M4 – citirea în lanț
M5
Mijloace didactice: M1, M2, M3…

Forme de organizare: F1 frontală; F2 individuală F3 în grup .


Forme de evaluare: F1 apreciere verbală; F2 autoevaluare.
Bibliografie: Curriculumul pentru clasele primare 2018; Limba și literatura clasa a II-a , calculator ,Limba română, manual pentru clasa a IV-a.
Demers didactic

organizar
Metode şi

Forme de

Forme de
evaluare
Obiective

tehnici
Nr Etapele
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
d/o lecţiei

1. Evocarea O8 - Bună ziua dragi elevi mă numesc domnișoara M1 F1 F1


Cătălina și astăzi împreună vom realiza o - Copii răspund
lecție de română.
- Astăzi la lecția noastră avem niște oaspeți
deosebiți. Vreți să aflați cine vine la noi în
ospeție.
- La noi în ospeție vine puișorul și vulpea.
- Ei nouă ne aduc o sarcină importantă.
Eu zic spun una, tu zici spui multe . De
exemplu copil cuminte- copii cuminți Floari minunate
Floare minunată- Carți interesante
Carte interesantă- Caiete colorate
Caiet colorat- Futuri frumoși
Future frumos- Omeni civilizați M2
Om civilizat-

- Deci tema noastră de astăzi este vorbim și


scriem corect. Astăzi la lecție vom viziona un
video, vom citi și corecta unele greșeli, vom
răspunde la întrebări.
Realizarea
sensului
- În continuare vulpe și puișorul nostrea vrea să
vă arate o poveste de a lor. Fiți foarte atenți
pentrucă ve-ți primi întrebări. - Am trait sentimente de tristețe.
- Deci ce emoții v-a trait filmulrțul vizionat?
- În continuare dechideți manualele la pagina
118 cine vrea să ne citecă textul de la
exercițiul 1?

Bravo. Ce ați obsrevat la textul nostru.


Are câteva greșeli iar vulpea și puișorul noștri va
2. roagă să le corectați îi ajutăm. Pe ecran avem toate M1 F1 F1
Puișor neascultător
greșelile.
Pădurea racăroasă
Puișor neascultătoare
Vulpea cea nemiloasă
Pădurea racăroase
Graba mare
Vulpea cea nemiloși
Lighioană ciudată
O2 Graba mari
Vulpoiul cel viclean
Lighioană ciudat Vă dușmanește mult
Vulpoiul cel vicană
Toți frățiorii tăi
Vă dușmanește multă
Vulpea cea șireată
Toate frățiorii tăi
Jale mare
Vulpea cea șireat
Jale mari
Bravo copii ați realizat și această sarcină cu success.
Ir acum eu vă voi citi corect textul corect. Iar acum în fața
voastră fiecare aveți textul. Voi citițil prin metoda
zum-zum. După ce finisați ridicați pixul în sus. - Copii citesc textu zum-zum.
Citesc în lanț.
Era odată un puișor neascultător. El voia să meargă în
pădurea răcoroasă, cu toate că mama îi povestise despre
vulpea cea nemiloasă. Dar el n-a ascultat și a pornit în
graba mare. Dintr-un tufiș deși ieși o lighioană ciudată.Era
vulpea.
— Te-ai speriat, micuțule? Nu-ți fac nimic. Vecinul
meu, vulpoiul cel viclean, vă dușmănește mult. La
noapte vrea să vă mănânce. Hai să-i anunțăm pe toți
frățiorii tăi. Puișorul a dus-o pe vulpea cea șiretă în
bătătură. Știi ce-a fost? A fost prăpăd și jale mare!
- Citirea în lanț M2
- Acum deschideți caietele scriem data tema în
clasă și Vorbim și scriem corect.
Exercițiul 3 pag 118
- Iar acum pentru voi oaspeții noștri au un cufăr în
O1
care sunt îmbinări de cuvinte dar sunt care sunt
corecte și greșite și vă roagă frumos să îi ajutați
să le plaseze la borcănașul potrivit o să trecă câte
O4 unul dintre voi și o să extragă o foiță și dacă
îmbinările sunt corecte le plsați pe borcănașul
Așa da iar dacă îmbinarile sun greșită le plasați la M1
borcănșul pe care scrie cu Așa nu. Fetiţă veselă
- Bravo va-țe descărcat de minune cu acestă Păsări călătore
sarcină. Case adormite
- Iar acum să corectă greșlile care au fost făcute de
oaspeșii noștri în caiețele.

Fetiţă vesel-
Păsări călători-
Case adormiți-
Bravo copii. Iar acum cun una din aceste 3 îmbinari
alcătuiți o propoziție.
- Bravo copii v-ați descucat de minune iar acum
vulpița și puișorul vrea să vadă cât de bine ați
ascultat povestea lor. Și va adus câte o fișă
individuală.
3. - Sarcina voastră este să răspundeți la întrebări pe F1 F1
baza la poveste. Criteriile de success sunt:
Reflecția 1. Citesc atent și repetat întrebarea. - Copii realizează fișa de lucru M4
2. Formulez răspunsul corect și deplin.
3. Ordonez cuvintele în propoziții.
4. Rostesc clar și corect.
La dispoziție aveți 5 minute cine finisează ridică
pixul sus.
Să vedem cum ați realizat sarcina.
- Copii lucrează în grup. M1
- Bravo ați realizat cu succes sarcina.
O6 - Iar acum vulpea are o sarcină în grup pentru
voi.
- Fiecare grup pimește câte o fișă( Anexa 2).Iar
voi va trebui să Identifică cine poate fi:
- Grupul I:
fricos? fricoasă? lacom?
Grupul II :
lacomă? şireată? șiret?
Grupul III:
strălucitor? strălucitoare? neobosită?
Reflecția
Grupul IV:
neobosit? senin? senină?
- La dispoziție aveți 4 minute. pitic hazliu – pitici hazlii
O5 - Bravo copii ați reușit să realizați și această copac înalt – copaci înalți
sarcină. cozonac gustos – cozonaci gustoși
tei bătrân –tei bătrâni M3
moș înțelept – moși înțelepți
pasăre zburătoare – pasări zburătoare
- Iar acum vom realiza exercițiul 5 din carte.
- Transformă îmbinările conform exemplului:
O1
O4 Exemplu: nor plumburiu – nori plumburii
pitic hazliu – … copac înalt – … cozonac gustos – … tei
bătrân – … moș înțelept – … pasăre zburătoare – …
O7 M1
- Bilanțul lecției.
- Acum haideți să vedem ce am făcut noi la lecția
de azi ș ice nou ați aflat.
Idei de buzunat
Astăzi la lecție am realizat…..
Cel mai mult mi-a plăcut…….. F2
Nu mi-a plcut………

- Acum în fața voastră aveți un semafor eu va


impart câte o fisă iar voi scrieți numele și - Copii deschid agenda și scriu
prenumele pe fișe si plasați fișa în dependeță de tema pe acasă
cum ați fost la lecție. Dacă ați fost active și ați M5 F1
O3 realizat cu success sarcinile plasați la culoarea
verde. Dacă nu ați fost atât de active și aveți
căteva greșeli plasați la coloarea galbenă.
- Iar dacă nu ați fost active de loc plasați la
culoarea roșiee.
- Bravo văd că majoritatea la culoarea verde mă
bucur că ați fost active și ați înțeles tema noastă
de azi. F2
4. Pentru acasă aveți din manual pagina 118 exercițiul 1 la M1 F1
care trebue să citiți textul corect. Si mai aveți exercițiul 7 .
- Air eu vă zic mulțumesc pentru lecție si vă urez o
zi bună în continuare. La revedere.dat
- Vulpoiul cl vicl
O8
Extinderea

O6

O9

Metodist: ___________ V. Revenco

Nota: ________________

S-ar putea să vă placă și