Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Educația tehnologică


Clasa: a II-a ,,A”
Data: 06.12.23
Învățător: Crivoi Doina
Subiectul lecţiei: Tehnica quilling.
Tipul lecţiei: de dobândire a cunoștințelor
Durata: 45 minute
Competenţa specifică: 2. Confecționarea unor obiecte simple utilitare și decorative, dând dovadă de motivație pentru creativitate și gust estetic.
Unităţi de competenţă: 2.3. Explorarea materialelor, ustensilelor, tehnicilor şi suporturilor pentru crearea unor decoraţiuni.

Obiective operaţionale
O1 – Să cunoască materialele și ustensilele necesare pentru realizarea produselor în tehnica quilling.
O2 – Să înțeleagă semnificația conceptelor tehnica quilling.
O3 – Să exemplifice forme de bază de realizare a modelelor în tehnica quilling.
O4 – Să demonstreze procesul de realizare a formelor de bază.
O5 – Să realizeze produse uilitare și decorative, dând dovadă de motivație pentru creativitate și gust estetic.
O6 – Să descrie procesul de realizare a produsului, formele și culorile utilizate.
O7 – Să participe activ și cu interes la lecție.

Strategii didactice

Metode şi tehnici:
M1 – Explicația
M2 – Demonstația
M3 – Conversația
M4 – Jocul didactic ”Emoticonul vesel”
M5 – Jocul didactic ”Sunt convins/ă că…”
Mijloace didactice:
Forme de organizare:
F1 – Frontal;
F2 – În perechi:
Forme de evaluare:
F1 – Evaluarea formativă interactivă;
F2 – Aprecierea reciprocă;
Bibliografie: Curriculumul pentru clasele primare 2018, surse mass-media.
organizare
Metode și

Forme de

Forme de
Obiective

evaluare
tehnici
Nr. Etapele
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
d/o lecției

1. Evocarea O1 Moment organizatoric. Solicit elevilor să facă Elevii fac ordine pe bănci și pregătesc M3 F1 F1
ordine pe bănci și să pregătească materialele materialele necesare.
necesare pentru lecție.
O3 - Pentru a vă ridica puțin dispoziția vom Elevii se salută.
desfășura un joc. Jocul se numește
”Emoticonul vesel”. Am pe masa un cerc.
Emoticonul se rotește în centrul acestuia.
Vă propun să vă apropiați, să rotiți Copiii participă în cadrul jocului.
emoticonul, iar unde se va opri, acolo veți
descoperi o întrebare și o literă. Va fi
necesar să răspundeți la întrebare, după care
veți plasa litera pe tablă. Răspunsuri așteptate:
Întrebări: 1. Tehnica origami este o artă care implică
1. Ce este tehnica origami? folosirea hârtiei în congecționarea unor
2. Ce poți realiza în tehnica origami? lucruri. M4
3. Care sunt instrumentele de bază în 2. Barcă, cutiuță, animpluțe,avion
realizarea lucrărilor origami? 3. Cunosc că tehnica origami a apărut
4. Ce informații cunoști despre origami? pentri prima data în China.
5. Îți place să realizezi produse în tehnica 4. Instrumentele de bază sunt: adezivul și
origami? De ce? foarfecele.
5. Îmi place să realizez produse în tehnica
origami, deoarece îmi oferă plăcere.

Pe verso fiecărei întrebări este indicată câte o literă. Elevii meditează.


După ce elevii răspund la toate întrebările se obține
numele oaspetelui lecției, Zig-zag.
- Ce ar însemna oare asta?
Între timp cineva bate la ușă. După ușă se ascunde
iepurele Zig-zag, oaspetele lecției. Elevii citesc mesajele.
- Elevii, acesta este oaspetele nostru. Vedem
că el are pentru noi două mesaje. Vă propun
să le citim.
Mesajul 1:
”Bună ziua, elevi, sunt iepurașul Zig-zag. Am venit
astăzi la lecția voastră pentru a cere ajutor. Doamna
Bufniță, învățătoarea din pădure ne-a oferit o temă
”Tehnica quilling. M” pentru ca să realizăm un
model decorativ, însă eu nu reușesc să fac. Am
înțeles că sunteți copii creativi și vă descurcați bine
la lecția de educație tehnologică. Vă propun și vouă
această temă și sper că mă veți ajuta să realizez și
eu ceva frumos pentru a dărui prietenilor.”
M3
Mesajul 2:
- Elevii, pentru a realiza cu succes aceast
produs, doamna Bufniță mi-a zis că trebuie
să parcurg câțiva pași pe care îi veți urma și
voi…(Obiectivele lecției). Vă doresc
succes!
2. Realizarea O2 - Pentru a-l ajuta pe iepuraș, trebuie mai întâi Elevii ascultă atent explicația. M1 F1 F1
sensului să cunoaștem ce este tehnica quilling.
Explic elevilor tema.
Demonstrez cum se realizează forme în tehnica
O4 quilling. Solicit un elev să demonstreze. Copiii citesc informațiile din prezentare.
- Elevi, v-a plăcut cum se realizează
produsele în tehnica quilling? Bravo! Un elev, demonstrează cum se realizează o
Așadar, acum putem să-l ajutăm pe iepuraș formă în tehnica quilling.
să realizeze ceva frumos. Vă propun să - Daa! M3
realizăm un copăcel pe care nu l-a putut
prinde iarna.

Elevii urmăresc atent medelul.


- . Vă prezint câteva exemple, vă puteți
conduce după unul din acestea, dar dacă nu,
faceți modelul vostru.

-Să prezint elevilor exemplu? - Da!


M2

- Să ne amintim, care sunt etapele de


realizare? Ce culori veți folosi? Răspuns așteptat:
- Inițial este necesar să schițăm, apoi M3
realizăm formele necesare, după care le
plasăm cu ajutorul adezivului pe suport.
- Vom folosi culorile:
galben,roșu,verde,portocaliu..
F2
- Bravo, elevi! Să începem lucrul. Veți primi Elevii încep procesul de realizare.
fiecare suportul pe care veți realiza
copăcelul. Aveți la dispoziție 15 minute.
3. Reflecția O5 Elevii realizează produsul. Elevii realizează produsul. F1 F1
Urmăresc atent procesul de realizare. Ofer indicații
în caz de necesitate.
- Elevii, dacă ați finisat, rog să prezentați
lucrările. În prezentare veți specifica
O6 formele și culorile utilizate. Toate lucrările
voastre vor forma expoziția clasei a doua.
Apreciez fiecare produs.
- Iepurașul Zig-zag, a urmărit atent cum a-ți
realizat copăcelul de toamnă, când va pleca
acasă o să încerce și el. El vrea să vă trimită
un mesaj, să vedem. M2
-”Bravo!”.
- Într-adevăr, elevi, ați fost foarte bravo
astăzi la lecție.
4. Extinderea - Aici lecția noastră a luat sfârșit. Acasă o să F1 F2
puteți face astfel de modele, pe care le veți
dărui prietenilor sau apropiaților, la fel cum M5
va face și iepurașul. Acum vom desfășuara Elevii se apreciază reciproc.
O7
jocul ”Sunt convins/ă că…”, în care vă veți
aprecia reciproc cu colegul pentru
implicarea la lecție. Bravo, elevi!
- La revedere! - La revedere!

S-ar putea să vă placă și