Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Disciplina :Matematica
Clasa :I- A
Data: 05.04.2023
Modulul: Numerele naturale 0-100. Adunarea şi scăderea în concentrul 0-100
Subiectul : Aflarea descăzutului, scăzătorului. Consolidare - dezvoltare
Tipul lecţiei : de formare ale abilităţilor și deprinderilor intelectuale
Învăţător : Crivoi Doina
Competenţe specifice:
1. Aplicarea operaţiilor aritmetice și a proprietăţilor acestora în contexte variate, manifestând atenție și interes pentru calcul
corect, rațional, fluent.
2. Rezolvarea problemelor pe baza utilizării achizițiilor matematice, valorificând gândirea critică în adoptarea unui plan
pertinent de rezolvare.
Unități de competențe:
Utilizarea elementelor de limbaj matematic aferent conceptelor de număr natural, adunare, scădere.
Aplicarea operaţiilor de adunare, scădere şi a propri etăţilor acestora pentru: aflarea numerelor necunoscute în exerciţii,
succesiuni date;
Rezolvarea problemelor simple de adunare și de scădere: schemă; rezolvare; răspuns.
Formularea problemelor simple, pornind de la: schemă;
La finele lecţiei elevii vor fi capabili să:
O1-să efectueze operaţii de adunare si de scădere cu numere naturale de la 0 la 100;
O2-să completeze exerciții ,tabele lacunare;
 O3-să compună probleme după cerinţe date;
 O4-să rezolve probleme care presupun aflarea descăzutului;
 O5-să rezolve exerciţii care să solicită aflarea unui număr necunoscut,notat în diferite moduri;
O6-să verbalizeze operaţiile, folosind corect limbajul matematic.
METODE ŞI PROCEDEE: ghicitoare, brainstorming, convorbire, numărare, joc didactic, problematizare, descoperire,
cercetare, exercițiul, analiza-sinteza;
MATERIAL DIDACTIC: imagine text la calculator, table, fișe, poster, manual, caiet.
Bibliografie 1.Curriculum-ul şcolar pentru clasele I-IV, Lumina, Chişinău, 2004;
2. Ludmila Ursu, Ilie Lupu, Iulia Iașinschi,Matematica clasa I,Editura Prut Internațional
3. Valentina Cimpoeș ,,Matematica aplicativă, caietul elevului la matematică clasa I,

Secvenţe Ob T Metode, Forme Mijloace de Evaluare


le lecţiei Activitatea învăţătorului și elevilor procedee de lucru învățare
a)Ghicitoare matematică:
Evocarea In grădinița cu flori ghicitoare frontal imagine- corectitudi
O1 Au înflorit 10 bujori
text la nea
Mai stau gata îmbobocite
calculator formulării
Zece lalele rumenite răspunsulu
Cate flori eu voi avea
In buchet când ti-l voi da? (20) brainstor- frontal
O2 ming
Cui am putea dărui buchetul de flori?
Ce puteți spune despre numărul 20? capacitatea
Este par, vecinii, format din zeci de a propu
întregi, este data de azi variante
Putem dărui 20 de flori? posibile

Personajele vostre îndrăgite din


orășelul Disneyland, v-au adus un joc cu numere formate din zeci convorbir
O1
întregi e
,,Adunarea și scăderea numerelor formate din zeci
Ce puteți spune despre personajele care v-au adus aceste exerciții. imagine la
Cum se scriu numele lor? De ce? indivi- calculator
dual

numărare
deprinderi
Ați fost atenți și ați rezolvat exercițiile, deaceia cred că meritați un de colorat
buchet de aplauze. Să aplaudăm!
individ
O2 Astăzi vom forma și noi un buchet de exerciții și probleme, joc u-al
consolidând cunoștințele la tema ,,Aflarea descăzutului, didactic cunoaştere
Realizar scăzătorului necunoscut. numărării
ea O6 Petalele florii le vom colora câte o petală pentru fiecare sarcină în ordine
sensului realizată crescătoare
 Prima activitate a fost ex de adunare și scădere, deaceea putem şi descresc
colora prima petală toare
În continuare vom efectua exerciţii, probleme şi jocuri cu numerele
O1
învățate. problemat
b) “ Exersăm să nu uităm ” izare
- Ce înseamnă ordine crescătoare ? Descrescătoare ? determina-
Numere pare/ impare rea
Jocul „Numără mai departe” imagine la numărului
-numără crescător, pornind de la 4 calculator necunoscu
O5
-numără descrescător, pornind de la 15
-numără descrescător, pornind de la 30
capacitatea
-numără crescător, pornind de la 80
de a oper
O3 Jocul ,,Cine ești? exerciții la cu operaţii
-predecesorul numărului 15? tablă aritmetice:
-succesorul numărului 20? adunarea ş
-numărul care are vecinii 14 și 16?
scăderea, î
-suma numerelor 15și 4?
-numărul care adunat cu 10, dă 12? descoperi- limita 0 -2
-diferența numerelor 40 și 30 re
cercetare capacitatea
O5 Probleme: de a
o M-am gîndit la un număr,l-am mărit cu 4 și am obținut 17.La compune
O6 ce număr m-am gîndit. probleme î
Schemă la baza unei
o M-am gîndit la un număr,l-am micșorat cu 4 și am obținut
calculator imagini,
16.La ce număr m-am gîndit.
scheme,
o Alcătuiți o problemă după schema dată
exercițiu.
O4 problemat
izare
capacitatea
de a
de a afla
 Exersînd și calculînd am realizat a doua activitate, deaceea vom fișe numere
colora o altă petală a florii. necunoscu
în exerciții
Reflecția Jocul ,,Floricelele”
Sub fiecare floricică se ascunde un număr.Descoperiţi numerele! lucru
O5 fișe
__ + 20 = 60 __ - 10 = 20 50 - __ = 40 indepen
50 + __ = 80 __ - 20 = 10 80 - __ = 60 -dent,
exerciţiul indivi priceperea
O6 __ + 10 = 40 __ - 30 = 40 90 - __ = 40
dual de a
 Descoperind numerele ascunse sub floricele am realizat a altă fișe argumenta
activitate, deaceea vom colora o altă petală a florii.
Extinder
e d)Rezolvarea problemelor
Problema 4 b din manual
lucru în
Erau ... ? m
pereche
Au plecat ... 30 m poster la capacitatea
Au rămas ... 40 m de a face
tablă
Rezolvare: analiză concluzii;
40 + 30 = 70 ( m) sinteza a argumen
Răspuns: 70 mașini
 Rezolvând problema am realizat a altă activitate, deaceea vom caietul
frontal
colora o altă petală a florii.

f)Fisa de munca independentă :


Aflați numărul necunoscut din exercițiul primit și puneți floricica
capacitatea
la frunza care indică numărul necunoscut pe care de a face
l-ați aflat. concluzii;
a argumen
Aceste buchete de flori sunt pentru voi, deoarece ați fost activi și ați
rezolvat sarcinile propuse.
 Acum putem să finisăm floricele fiecare își va pune floricica în
dependență cît de activ a fost la lecție.

 Cum v-ați simțit la lecția de azi?


 De ce?
 Care activități v-au impresionat mai mult?
 De ce?
Tema pentru acasă
Veţi realiza exercițiul 1,2, pagina 57,caietul elevului;

S-ar putea să vă placă și