Sunteți pe pagina 1din 6

TMETehnologice

PROIECT DIDACTIC
de scurtă durată la
disciplina educația
tehnologică.

Visternicean Cristina, grupa 31


Clasa: I
Disciplina: Educatia tehnologica
Modulul 2: Colaje si decoratiuni
Subiectul: Sarbatori calendaristice. Confectionarea jucariilor.
Tipul lectiei: Lectie de formare a capacitatilor de aplicare a cunostintelor.
Unitati de competentă:
2.1. Recunoaşterea materialelor şi ustensilelor utilizate în tehnica colaj.
2.2. Realizarea colajelor simple din forme geometrice.
2.3. Aprecierea în cuvinte proprii a lucrărilor personale şi ale colegilor.
Obiective operationale:
O1 - Sa realizeze tema propusa respectand tehnica de lucru si instructiunile
O2- Sa manuiasca atent si correct instrumentele folosite
O3-Sa exerseze procedeul de decupare pe linie dreaptă, decupand formele geometrice:
pătrat, triunghi, dreptunghi
O4 – Sa analizeze cu spirit critic si autoritic lucrarea sa si a colegilor
O5 - Sa coopereze cu colegii intr-o echipa in realizarea unor produse.
Strategii didactice:
Forme de organizare: frontal, individual, in grupe.
Metode si procedee: Conversatia, explicatia, demonstratia, aplicatia, jocul didactic.
Mijloace didactice: laptop, table, fulg-ecuson, hartie colorat, hartie creponata, hartie alba,
fulgusori, foarfece, lipici.
Strategii de evaluare:
Observarea, autoevaluarea, evaluarea reciproca.
Produsul recomandat Criterii de success:
1. Respect tema şi subiectul propus.
2. Utilizez adecvat materialele.
P3. Obiect decorativ 3. Creez obiecte/ accesorii decorative plane şi
volumetrice din hârtie/carton.
4. Respect regulile de igienă şi securitate a
muncii.
5. Realizez subiectul într-un mod individual.
Bibliografie: Curriculum pentru invatamantul primar MEC
Metodologia privind evaluarea criteriala prin descriptori clasele I-IV.
DEMERSUL DIDACTIC
ELEMENTE DE STRATEGI
CONTINUT STRATEGII DIDACTICE I DE
EVALUAR
ACTIVITATEA E
INVATATOAREI SI A FORME METODE MIJLOAC
ELEVILOR E

EVOCARE
Salutul. Conversatia Fise,
Conversatie de initiere.
Surpriza activitatii.
“Fulgul “ Fulgi
- Extragerea dintr-o punga a Frontal
unui fulg pe care este scris Observarea
- ceea ce esti inseamna Ciubotica
ceva!
lui
- Transmiterea fulgului ceea
ce esti inseamna ceva si ce Mos
anume? Nicolae.
- Iti doresc sa fii ….
- In mijlocul fulgului se va
scrie prenumele si cateva
calitati
Surpriza activitatii:
extragerea din ciubotica lui
Mos Nicolae, fise pe care sunt
scrise cuvinte incurajatoare.

Elevii isi verbalizeaza ideia si


primesc fise cu aprecieri.

REALIZAREA SENSULUI
Se organizeaza activitatea, Explicatia
“Lanturi asociative’’ se Frontal
propune elevilor sa noteze, Observarea
fara a discuta . Primele 3 Ghidata
cuvinte sau inbinari de Hartie
cuvinte ce le vin in minte alba
atunci când se gandesc la Demonstrare
sarbatorile de iarna. In grup a
Simularea invatarii, citire,
rezolvare, alcatuire. Lipici
Se inparte clasa in 4 echipe .
Fiecare echipa isi alege ce Foarfece
aplicatie vor efectua, brad,
fulg, mos craciun, globuri. Aplicatia
Hartie
Se afiseaza criteriile de colorata
success.
Se enumera materialele
necesare pentru
confectionarea bradului si se Hartie
explica elevilor etapele
creponata
lucrarii pentru echipa 1. Descrierea

Fise
Aprecierea
In grup

La fel se procedeaza si pentru


celelalte grupe .
Se enumara materialele
necesare pentru
Explicatia
confetionarea lui Mos
Craciun, se explica etapele
lucrarii echipa nr 2,

Demonstrare
a

fulgusorii echipa nr 3,
globuri echipa nr 4.

La final toate lucrarile se


afiseaza pe tabla pentru a fi
appreciate, conform
criiteriilor de success ( Anexa
1).

REFLECTIE
- Stiti ce am prins? Frontal Conversatia Aprecierea
Un fulg de nea.
Sta acum in palma mea si
tace… Aplicatile
Fulgule, spune ceva!

Elevii sunt indemnati sa se


gandeasca si sa redeie cam ce
ar crede ca ar putea sa spuna
Fulgusorul?
Descrierea

Elevii isi exprima gandurile.

Liderii grupurilor formate


anterior sunt rugati sa explice
si sa descrie care sunt
traditiile, obiceiurile cu
obiectul sau accesoriul
anterior confectionat.
Dupa fiecare prezentare elevii
din fiecare grup sunt apreciati
verbal.

EXTINDERE
Pe un fulg afisat la tabla, Fulg
elevii vor continua gandul
scris pe fulg. Frontal

Conversatia

Fise cu
apreciere

Individua
l

Am invatat….
Vreau sa mai stiu….
Voi aplica….
M-am simtit…..

S-ar putea să vă placă și