Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

MATEMATICA CLASA III

SUBIECTUL: LEGATURA DINTRE ADUNARE SI


SCADERE

VISTERNICEAN CRISTINA, GRUPA 31

Clasa III
Disciplina : Matematica
Modulul 1: Repetam cu sarguinta, invatam cu usurinta.
Subiectul: Legatura dintre adunare si scadere. Adunarea si scaderea dedusa din descompunerea
zecimala,comentand modul de calcul. Organizarea enuntului intr-o schema-lant.
Tipul lectiei: Lectie de formare a capacitatilor de aplicare a cunostintelor.
Unitati de competente:
3.3. Aplicarea inmultirii, impartiirii si a proprietatilor acestora pentru aflarea unor numere
necunoscutein exercitiu.
2.6. Formularea problemelor cu 1-2 operatii,pornind de la: enunt complet, schema, operatii
aritmetice, exercitiu, tematica.
Obiective operationale:
O1-Sa utilizeze elemente de limbaj matematic ,aferent conceptului operatiei de adunare si scadere
O2-Sa rezolve exercitii cu adunari si scaderi ,utilizand numerele din concentrul 0- 100
O3-Sa organizeze enuntul intr-o schema-lant .
O4-Sa afle numarul necunoscut dintr-un exercitiu dat, folosind regula de aflare a termenului,
descazutului, scazatorului necunoscut.
O5-Sa alcatuiasca problem dupa lantul dat.
O6-Sa aprecieze activitatea sa in cadrul lectiei.
Strategii didactice:
Forme de organizare: frontal, individual,in perechi
Metode si procedee: Explicatia, demonstratia, exercitiul, observatia, problematizarea, jocul
didactic.
Mijloace : manual, table, fise, laptop, PPT, imagini, planse.
Stategii de evaluare :
1. Citesc cu atenție problema.
2. Precizez care este condiția și întrebarea problemei.
3. Scriu schema problemei.
4. Scriu rezolvarea prin exercițiu.
5. Scriu răspunsul problemei.
Bibliografie: 1 Curriculum national Invatamantul primar , Chisinau, 2018.
2 Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori, clasa III.
Chișinău: MECC, IȘE, 2017.
4. Manual pentru clasa III.
Timp: 45 min.
O ELEMENTE DE CONTINUT STRATEGII DIDACTICE STRAT
EGII DE
O T EVALU
ACTIVITATEA INVATATOAREI SI A FORM METOD MIJLOA
ARE
ELEVILOR E E CE

EVOCARE
Salutul, dragii mei! 3 Imagini
Astăzi îl avem în ospeție pe …Aricel.
El se simte un pic incomod fiindca n-a Fronta
înțeles tema anterioară.Haide-ți sa-l l
ajutăm sa-și amintească tema de la lecția Conversa PPT
precedent, și să învețe ceva nou astăzi ! tia
Ce ziceti?

Ca să aveți astăzi succes, trebuie sa fiți


activi și.... atenți! Bravo !

Astăzi la lecție.....
Calcul
Vom efectua calcul oral a exercițiilor oral
utilizând limbajul matematic. 15
Vom afla un termen necunoscut, folosind
regula de aflare a termenului,
descăzutului, scăzătorului necunoscut.
Vom organiza enunțul într-o schemă lanț.
Vom rezolva probleme.

Să ne amintim :
- Ce temă am învățat anterior?
- Operația prin care se află suma a Fronta
două sau mai multe numere se l
numește?
- Operația prin care se află diferența a
două numere este...
- Ce fel de operații sunt adunarea și
scăderea?
- Numiți termenii matematici la
operația de adunare.
- Cum se află un termen?
- Câte probe ale adunării cunoașteți?
- Cum se numesc numerele la scădere?
- Care-s probele la operația de
scădere?

Suma numerelor este data de astăzi si de frontal


ieri. Ce sumă a-ti obținut?
Aflați suma numerelor 30 și 40
Calculați diferența numerelor 80 și 20 .
Descăzutul este 75,scăzătorul 25 aflați
diferența
M-am gândit la un număr ,l-am mărit cu
33 și am obținut 46. La ce număr m-am
gândit ?
Ce număr vom obține dacă din 99 scădem
21?
Măriți numărul 60 cu 33 unități. Imagini
Măriți numărul 60 cu 33 unități.
Suma numerelor este 63 , primul termen
este 3 care este al doilea termen?
Câte bomboane au rămas dacă erau 27 și
Ion a mâncat 5?
Diferența este 100 ,scăzătorul 10 care este
descăzutul?
Ce număr trebuie de adunat cu 12 pentru
a obține 52.
Ce număr voi obține dacă măresc pe 54
cu 3 unități?
Eu aveam 15 pixuri și am primit în dar
încă 15, câte am acum?
Micșorați numarul 100 cu 50.
Descăzutul este 90,diferența 10 aflați joc
scăzătorul. Indivi
Află numărul care este mai mare cu 5 dual
decât 15.
Află numărul care este mai mic cu 40
decât 100.

Joc : Cine e primul?


Calculati de la stanga la dreapta ,apoi
verificati reluand operatiile in sens
invers.
80-56+39-47+82=98-82+47-39+56=80
Ctiti uperatiile folosind cuvintele
marim,micsoram.

REALIZAREA SENSULUI
Retineti : Fronta Exlicati Manual
Adunarea si scaderea sunt operatii inverse. l a
Exerciti
ul

Planse
Lucru cu manualul:
Substituim cercurile cu numerele de pe
frunza de trifoi.
Demons
tratia

Fronta
l

PPT

Explicat
ia

Fronta
l

Observa
tia

Caietel,
Pix
Analiza

Indivi
dual

Completati lantul deplasandu-va de la Manual


dreapta la stanga.

-M-am gandit la un numar si l-am marit cu


88….

frontal
Demons
tratia

-La ce numar m-am gandit ?


-La 5! Bravo!

Incontinuare vom afla numerele


necunoscute . Exerciti
ul
REFLECTIE
Organizeaza enuntul intr-o schema-lant, PPT
apoi calculeaza si completeaza lant ul.
a) Am marit numarul 54 cu 6 unitati. Din Frontal
numarul obtinut am scazut 3 zeci. Analiza
Apoi am adunat 55 la rezultat. Cat am
obtinut in final?

Manual
Proble
matizar
ea

Sa rezolvam problema.
De pe o stâncă de la malul mării și-au luat
zborul 26 de pescăruși și 17 albatroși. Pe Convers
stâncă au rămas 23 de păsări. Câte păsări atia
erau inițial?
Analizam bine continul problemei. Fise

Individua
l

Demons
tratia.

Cum credeti putem sa organizam schem- Frontal


lant a acestei problem?
Da , doar ca vom efectua operatiile de la
dreapta spre stanga.

Minunat! Sunteti cei mai buni!

EXTINDERE
Lucru in perechi: ex 1 pag 9 Explicat Manual
Sa decodifice denumirea florii din imagine, ia
Si sa aduca informatii despre aceste flori In
pentru data viitoare. perech
i
Cum credeti l-am ajutat pe Aricel?
Ce am studiat noi azi la lectie?
Ce v-a placut ? Ce nu ati inteles?
Ce ati vrea sa mai repetam?
Care a fost cel mai captivant moment? frontal

Tema pentru acasa:


Ex 3 e,f pag 9
Ex 4 b pag 9

S-ar putea să vă placă și