Sunteți pe pagina 1din 8

GIMNAZIUL ROȘIETICI

PROIECT DIDACTIC
la Matematică
Clasa a II-a

Student stagiar: Cenușa Maria, grupa PP41Z


Învățător: Gurdiș Svetlana, grad didactic II

Anul de studii 2020-2021


I. Date generale:
Obiectul de studiu: Matematica
Data: 13.10.2020
Clasa: a II-a
Subiectul: Probleme cu două operații a – (b + c)
Tipul de lecţie: Lecție de formare a capacităţilor de dobândire a cunoştinţelor
Competențe specifice: 3. Rezolvarea problemelor pe baza utilizării achizițiilor matematice, dând dovadă de gândire critică în adoptarea unui
plan pertinent de rezolvare.
Unități de competențe:
3.1. Efectuarea operaţiilor aritmetice în exerciţii cu două operaţii, cu şi fără paranteze.
3.4. Rezolvarea problemelor, cu plan sau cu justificări, prin exerciţiu.
3.5. Formularea problemelor, cu sprijin în: enunţ incomplet; schemă; operaţii aritmetice; exerciţiu; tematică.
Obiective operaţionale:
O1: Să rezolve probleme cu două operații a – (b + c);
O2: Să alcătuiască problem cu două operații a – (b + c), cu sprijin în schemă;
O3: Să identifice condiția și întrebarea în problema cu două operații a – (b + c).
Obiective afective:
O4: Să manifeste interes pe tot parcursul lecției;
O5: Să dobândească posibilitatea de a se comporta frumos.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: dialogul, convorbire, explicația, lucru individual.
Mijloace: fișele-anexe, marchere, pix.
Forme de activitate: individual, frontal.
Referințe bibliografice:
1. Curriculum pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
2. Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
3. URSU Ludmila, LUPU Ilie, IASINSCHI Iulia. Matematica. Manual pentru clasa II. Ed: Prut, Chisinău, 2015. ISBN 978-9975-54-207-4
II. Designul activității/lecției:
Timp alocat: 45 min.

Etapele
Activitatea profesorului şi a elevului Note
lecţiei
Î: Creez atmosfera necesară desfășurării eficiente a lecției, organizez colectivul de elevi și stabilesc ordinea.
Evocarea Ridic elevii în picioare pentru a recita împreună poezia.
E: Matematica de zi cu zi,
Copii, e la toţi trebuincioasă,
E ca un dar ce nu-l poţi preţui
Care ne face viaţa mai frumoasă.
Î: Ne numărăm toți, să vedem câți sunt prezenți.
Î: Elevi, să ne amintim ce am învățat la lecțiile precedente.
Să numărăm crescător și descrescător din 5în 5, de la 0 la 100.
E: 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100.
Î: Dictare matermatică:
a. Suma numerelor 42 și 5
b. Diferența numerelor 60 și 15
c. Succesorul lui 76
d. Predecesorul lui 16
e. Erau 45 de banana, s-au mâncat 12. Câte au rămas?

E: a. 47; b. 45; c. 77; d. 15; c. 33.


Î: Elevi, ascultați problemele și spuneți cum putem rezolva acestea, oral.
În parc 3 fete alerargă, iar 15 dansează. Câte fete sunt în total în parc?
E: 3 + 15 = 18
În parc se plimbau 25 băieți. Câți băieți au rămas, dacă au plecat 9?
E: 25 – 9 = 16
Î: Bravo, acum deschidem caietele și verificăm tema pentru acasă frontal. La cine este greșit corectează.
1. Citirea conștientă a textului problemei.
Realizarea Prin intonaţie se evidenţiază cuvintele cheie, caracteristicile numerice, relaţiile cantitative, cerinţa problemei.
sensului Pe terenul de joacă erau 38 de copii. Au plecat 18 fete și 14 băieți. Câți copii au rămas?
2. Analiza textului.
1. Despre ce se vorbește în problemă?- În problemă se vorbește despe copii.
2. Ce se spune despre copii? – Se spune că copiii se jucau pe teren.
3. Câțe fete au plecat? – Au plecat 18 fete.
4. Câți băieți au plecat? – Au plecat 14 băieți.
6. Câți copii au plecat în total? – Nu știm.
7. Ce trebuie să aflăm în problemă? – Trebuie să aflăm câți copii au rămas.
8. Care sunt cuvintele cheie? – Cuvintele cheie sunt: erau 38 de copii, au plecat 18 fete și 14 băieți, câți copii au
rămas?
Se scriu pe tablă și în caiete datele problemei.
Erau … 38 c.
Au plecat … ? (14 și 18) c. ?
Au rămas … ? c.

3. Elaborarea planului de rezolvare.


1. Ce trebuie să aflăm în problemă? – Trebuie să aflăm câți copii au rămas.
2. Ce nu cunoștem? – Nu cunoaștem câți copii au plecat în total.
3. Cum putem afla? – Putem afla prin operația de adunare.
4. Dacă vom ști câți copii au plecat în total, vom putea afla câți copii au rămas? – Da, prin operația de scădere.
5. Concluzia: Vom efectua 2 operații. Prima operație de adunare, vom afla câți copii au plecat în total. A doua
operație de scădere, vom afla câți copii au rămas.

4. Realizarea planului de rezolvare a problemei.


Rezolvare (cu plan):
1. Câți copii au plecat în total?
14 + 18 = 32 (c.)
2. Câți copii au rămas?
38 – 32 = 6 (c.)

5. Verificarea rezolvării.
1. 32 + 6 = 38 (c.) – erau în total A
2. 32 – 14 = 18 (c.) – fete au plecat A

6. Scrierea răspunsului
V1. Răspuns: Au rămas 6 copii.
Sau: Răspuns: 6 copii
7. Reflecția.
1. Explică scrierea schemei.
2. Imaginați-vă că fetele și băieții au plecat pe rând de pe teren: mai întâi au plecat 18 fete, apoi 14 băieți.
Rezolvați problema în mod corespunzător.
S-a schimbat răspunsul problemei?
Î: Deci, elevi, pentru a rezolva o problemă cu 2 operații de tipul a – (b + c), trebuie să avem 3 date numerice, a fiind
mai mare, decât b sau c. Mai întâi se face operația de adunare apoi de scădere.
Î: Acum vom rezolva exercițiul de la Cooperăm și creăm.
Î:Elevii se vor aprecis conform Anexei 1.
3. Alcătuiţi o problemă despre păsări după exerciţiul dat.
Reflecţia 48 – (16 + 27) =
- Ce tip de problemă aţi alcătuit?
- Cum pleacă păsările în acest caz?
- Imaginaţi-vă că păsările pleacă pe rând.
- Care ar fi exerciţiul problemei?
(48 – 16) – 27 =
Π: Acum vom rezolva Exerciții circulare. (manual pagina 32).
1. 38 + 12 + 46 = 50 + 46 = 96
2. 54 + 28 + 6 = 54 + 6 + 28 = 60 + 28 = 88
3. 71 – 11 – 6 = 60 – 6 = 54
4. 97 – 21 + 9 = 97 – 30 = 67
5. 88 + 10 – 60 = 98 – 60 = 38
6. 85 – 32 + 18 = 85 – 50 = 35
Π: Elevii au sarcina de a alcătui individual o problemă după exercițiul 4 și să o rezolve (cu justificări)
Pentru a vedea cât de bine a fost însușit subiectul dat, fiecare elev primește câte o fișă pe care sunt scrise 3
probleme, pe care elevii trebuie să o rezolve individual, scriind doar operația. (Anexa 2)
Extensia Anunț sarcina pentru elevi: Fiecare elev se gândește timp de 2 minute, cum ar spune părinților printr-o propoziție,
ce a învățat nou astăzi la lecție.
Azi la lecție
Mi-a plăcut.....
A fost uşor.....
Mi s-a părut dificil....
Mai trebuie să exersez la....
Lecția de astăzi e pe sfârșite și elevii notează tema pentru acasă.
Alcătuiţi oral o problemă după schema dată. Rezolvaţi-o cu plan .
Erau ... 68 păsări
Au zburat ... ? păsări

Au rămas ... ?( 16 şi 15 )
Anexa 1

REZOLVAREA 7.Am scris


PROBLEMELOR răspunsul
COMPUSE problemei
corect şi
complet.

5. Am
efectuat
corect
calculele
4 Am ales Cu mai
corect multe
numerele
ezitări

pentru
fiecare
operaţie. Cu mici
ezitări
2. Am evidenţiat 3. Am indicat
valorile întrebarea
necunoscute problemei prin
prin indicarea evidenţierea Corect
semnului de semnului de
întrebare întrebare

1. Am indicat datele
cunoscute
Anexa 2

Problema Exercițiul
În curtea bunicii sunt 50 de păsări. La baltă au
plecat 13 rațe și 7 gâște. Câte păsări au rămas în
curte?
În coș erau 45 de fructe. Mihai Și Ionela au
mancat 14 mere și 7 gutui. Câte fructe au rămas?
În clasă sunt 35 de elevi. Au ieșit la pauză 4 fete și
16 băieți. Câți elevi au rămas în clasă?

S-ar putea să vă placă și