Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Instituţia de învăţămînt: Şcoala Primară „S. Vangheli”, nr. 21


Învăţător: Ozerova Olga
Clasa: I-îi F
Data: 15.11.2017
Disciplina: Matematica
Subiectul: Scăderia cu 2 .
Tipul lecţiei: dobândire a cunoștințelor.
Subcompetenţe:
 Efectuarea adunării și scăderii numerelor naturale în concentrul 0-10
 Aplicarea operaților de scădere, scădere și a proprietăților acestora pentru:
compunerea și descompunerea numerelo; aflarea unor numere necunoscute în
exerciții.
 Rezolvarea problemelor simple, explicând mersul rezolvării.
Obiective operaţionale:
Elevul va fi capabil:
O1: să identifice operația de adunere și termenii folosiți;
O2: să numere în concentrul 0-10 , crescător şi descrescător ;
O3: să scrie corect, sub dictare, numerele din concentru 0-10 ;
O4: să compare numerele date ;
O5: să exprime în cuvinte proprii modul de lucru folosit în rezolvarea sarcinilor
care solicită operarea cu obiecte, desene sau numere;

Metode şi procedee:
discuția; explicarea; exercițiul;
jocul didactic; problematizarea; analiza;
demonstrația;
Forme de organizare:
individual; frontal; în perechi;
în grup; în echipe; pe variante;
Mijloace de învăţămînt:
tabla; caietul elevului; manualul;
postere; fișe;
Scenariul lecţiei

Strategii
Secvenț

Activitatea învăţător-elev Evaluare


ale

didactice
e

1. Momentul organizatoric. Observare


Pentru buna desfăşurare a lecţiei avem în vedere a
următoarele aspecte: Conversaț
ia fronta comportam
♦ aerisirea sălii de clasă;
♦ pregătirea materialelor didactice necesare; l entul
♦ asigurarea ordinii şi disciplinei; copiilor
♦ adoptarea unei poziţii corecte în bancă.
2. Oaspetele lecției.
Dragi copii! Astăzi la lecție am venit cu prietenul
Evocare meu .... Ghici ghicitoarea.
Înpreună cu Rilă-Iepurilă aveți de parcurs un drum până la
căsuța morcoveilor. Drumul e lung și e greu, iar Rilă- Expunere
Iepurilă trece printr-o mulțime de peripeții. Îl puteți ajuta, a fronta
dacă veți răspunde corect la toate întrebările. MULT l
SUCCES.
3. Pe drum a început ploia. Rilă-Iepurilă poate merge
mai departe dacă complectați corect mesajul.
Mesajul lacunar.
Este anotimpul___Toamn, care are __3____luni.
Luna noiembrie este a __11___lună a anului.
Anotimpul toamna este unul din cele
___4_______anotimpuri ale anului.
 Ce numere apar în acest mesaj?(3,11,4)
 Aflați suma numerelor 3și 4.
 Aflați diferența numerelor 4și3.
4. Decodificați
 Ce dată este astăzi?
 Aflați suma cifrelor 1 și 3.
 Realizați potretul matematic al numărului 5
5. Reactualizarea cunoștințelor. Conversaț
Problema 1
ia
Realizare Pe o crenguţă s-au aşezat două buburuze. Deodată ,
a seneului a mai venit una.
Câte buburuze sunt acum pe crenguţă?
2□1□3 Explicația
Problema 2
Din cele trei buburuze aflate pe frunzuliţe, una si-a
luat zborul şi a plecat.
Câte buburuze au rămas pe frunze?
3 □1 □ 2 conversați
a
6. Alcătuim o problemă pe baza imaginilor.
Ex. 2 pag.43 din manual
7. Priviți la tablă. (Învățătorul afișează la tablă imagini
cu cerculețe ).
 Câte cerculețe am afișat?
 Dar câte cerculețe am luat?
 Dar cum putem afla câte ciuperci a luat?
 Se repăte până la 10.
8. Anunţ titlul lecţiei de zi:
Scăderia cu 2.
9. Pauză dinamică. Pauză
Săriți de 3 ori . Bateți din palme de 5 ori. Faceți
dinamică.
înclinări spre dreapta de 4 ori. Și de patru ori spre
stânga.
10. Exercițiul 3. Copii scriu în caiet și paralel trec
câte unu și la tablă. Micșorează cu 2 numerele. Exercițiu
11. Jocul : Creionul vorbitor.
Fiecar pereche va primi câte o fișă cu exerciții.
Puișori va trebui să găsească calea spre mama lor.
După trei minunte vor da răspuns copii.
12. Dictare matematică:
Relizaea  Cel mai mare număr par din două cifre?
sensului  Cel mai mare număr impar dintr-o cifră?
 Cel mai mare număr par dintr-o cifră?
 Predecesorul lui 8?
 Succesorul lui 5?
 Jumătatea lui 10?
 Scaun răstrunat se aseamănă cu numărul?

13. Generalizare :
 Ce nou ați învățat?
 Ce va reușit la lecție?
 Unde ați întâlnit greutăți? generaliz
 Cum se numește subiectul lecți? are
 Cum se numesc numerele la adunare?
 Cum se numește rezultatul adunării ?
 Care este semnul operației de adunare?
Dragii copii!
Extinder Morcov
e 14. Analizeaza si apreciaza produsele elevilor frontal.
Se puncteaza in functie de corectitudine si
rapiditate.
Apreciez modul de desfăşurare a lecţiei, evidenţiez
elevii care au răspuns foarte bine şi îi încurajez pe
ceilalţi.

S-ar putea să vă placă și