Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR:
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DISCIPLINA: Matematică
DATA:
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Cunoașterea și utilizarea conceptelor specifice matematicii. Numerele
de la 0-100
SUBIECTUL LECȚIEI : Adunarea şi scăderea în concetrul 0 – 100, fără trecere peste ordin.
SCOPUL LECȚIEI: Consolidarea deprinderilor de calcul, în concentrul 0–100
TIPUL LECȚIEI: remediere –fixare de cunoștinte

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să cunoască și să opereze cu noţiunile matematice învăţate: termeni, sumă, descăzut,
scăzător, diferenţă
O2 - să efectueze corect adunări şi scăderi cu numerele naturale din concentrul 0 – 100, fără
trecere peste ordin
O3 - să rezolve probleme cu o singură operaţie.
STRATEGIA DIDACTICĂ
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, dialogul, jocul didactic, demonstraţia, problematizarea,
Mijloace de învăţământ: foi cu exerciţii, marker, flip chart, tablă, fişe de lucru.
Forme de organizare: frontală, individuală
RESURSE
1. Oficiale . *** Programa şcolară pentru clasa I,-Curriculum adaptat- Invatamant special-
Deficiente usoare, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3418/19.03.2013
2. De timp - 40 minute
3. Bibliografie: Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012. Lupu, C., Metodica predării
matematicii, Manual pentru Licee pedagogice clasa a XII-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 1998.
SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE O. Material
Activitatea Metode şi Forme de Evaluare
LECŢIEI Op Activitatea profesorului e
elevilor procedee organizare
didactice
1. Moment Se asigură condiţiile necesare Se pregătesc Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurării în condiţii optime a orei pentru activitate
de Matematică şi explorarea
mediului:

2. Verific noţiunile teoretice şi se fac Elevii răspund la Conversaţia


Reactualizare exerciţii de calcul oral. întrebări, rezolvă
a -Ce operaţii matematice am învăţat? exerciţiile oral
cunoştinţelor O1 -Cum se numesc numerele care se Manual
adună?
-Dar rezultatul adunării? Individual
-Cum se numeşte numărul din care
O2 scădem? Dialogul Observarea
-Cum se numeşte numărul pe care îl sistematică
scădem?
-Cum se numeşte rezultatul Frontal
scăderii?
- Care sunt numerele cuprinse între Aprecieri
78 şi 85? verbale
-Care este succesorul numărului
24?
-Dar predecesorul numărului 70?
-Măriți cu 6 numărul 43.
-Micșorați cu 2 numărul 58.
-Care este suma numerelor 60 şi
20?
-Care este diferenţa numerelor 90 şi
40?
Conversaţia
Individual

Ghicitori Frontal
Dialogul matemati
ce

3. Captarea 02 În orele anterioare am invatat Elevii ascultă Conversaţia Frontal Observarea


atenţiei adunarea si scaderea numerelor si explicaţiile sistematică
acum vom rezolva niște sarcini învăţătoarei și Explicaţia
folosind numerele naturale până la apoi răspund la
100, adunări și scăderi, probleme. întrebări. Individual

4. Anunţarea O.1 Explicaţia Individual Observarea


temei şi a Voi anunța tema și obiectivele Elevii notează sistematică
obiectivelor operaţionale într-un limbaj titlul și data în
operaţionale accesibil. caiete. Frontal

Voi scrie data şi titlul la tablă.


5. Exerciţiul Frontal Observarea
Consolidarea O1 ANEXA 1 Elevii rezolvă fişa sistematică
şi O2 1. Calculează suma numerelor, apoi de lucru. Cretă
sistematizarea diferenţa numerelor. Problemati-
cunoştinţelor 2. Află termenul necunoscut. zarea Tablă Individual
dobândite
0 0 + 1 8 = 6 9
anterior
Aprecieri
8 5 - = 3 0 verbale
1 3 + 0 0 = 3 7

4 9 - = 3
Observarea
3. Micșorează suma numerelor 34 și Frontal sistematică
21 cu 12. Exerciţiul
4. Mărește numărul 30 cu diferența Conversaţia
numerelor 87 și 45.

5. În curte s-au adunat 56 pui. Au


venit și 32 de găini. Câte păsări Exerciţiul
sunt acum în curte? Conversaţia Aprecieri
euristică verbale
Individual
Problemati-
zarea

6. Obținerea Metoda cubului – ANEXA 3 Elevii rezolvă fişa Conversaţia Fişe de În echipă
performanței Se examinează tema din perspectiva de lucru în echipă. lucru Observarea
cerinţei de pe una dintre feţele Exerciţiul sistematică
cubului. - Afişarea formei finale pe Cub
planşe. Metoda Aprecieri
cubului verbale

7. Realizarea Joc-exercițiu:- Copiii aleg un Conversația Cartonașe Aprecieri


feed-back-ului O1 cartonaș cu un număr. Fiecărui verbale
O2 număr îi corespund cerinţe diferite, Execută cerințele. Fişe cu
O3S pe care elevii trebuie să le rezolve. Explicaţia cerinţe Observarea
-Ce am făcut astăzi la ora de Aleg cartonașul și sistematică
matemetică? răspund la Exerciţiul
-Micşorează pe 56 cu 6. întrebări. Frontal Recom-
-Măreşte pe 30 cu 40. Jocul pense
-25+ 5= didactic Emoticoa
-Află suma numerelor 12 şi 7. ne
-Află diferenţa numerelor 23 şi 10. Individual

Desen – ANEXA 4 Conversația Fişe de Aprecieri


Uneşte numerele în ordine duc, Hai lucru verbale
crescătoare apoi colorează cum îţi Exerciţiul
place. Aşează silabele amestecate şi Individual Observarea
vei afla numele personajului din sistematică
imagine.
9. Evaluarea Se vor face aprecieri Explicaţia Frontal Aprecieri
performanței individuale asupra participării verbale
elevilor la lecție.
FIŞĂ DE LUCRU
1) Calculează suma numerelor, apoi diferenţa acestora.

25 34 37
52

2) Află termenul necunoscut.

0 0 + 1 8 = 6 9 1 3 + 0 0 = 3 7

8 5 - = 30 4 9 - = 3

3) Micșorează suma numerelor 34 și 21 cu 12.

4) Mărește numărul 30 cu diferența numerelor 87 și 45.


5) În curte s-au adunat 56 pui. Au venit și 32 de găini.
Câte păsări sunt acum în curte?
Re z o l v a r e :
Anexa2
CUBUL

COMPARĂ

Completaţi cu semnele potrivite (< , = , >):

20 + 7 38 -8 44 + 10 28 – 4

34 – 2 21 + 11
ANALIZEAZĂ
Analizează şi rezolvă problema.
Un olar a făcut 79 de ulcele. El a vândut 65
ulcele. Cu câte ulcele a rămas?
R e z o l v a r e :
ARGUMENTEAZĂ

Calculaţi apoi scrieţi dacă este adevărată sau


falsă relaţia din exerciţiile următoare:

20 + 50 – 60 = 20 (….)
88 – 30 – 8 = 40 (….)
35 + 10 – 45 = 0 (….)
4 + 64 – 48 = 20 (….)
APLICĂ

Pune semnul ,,+” sau ,, - “pentru


ca exerciţiile să fie corecte:

64 22 = 42 43 36 = 79

10 10 = 20 20 4 = 24
ASOCIAZ
Ă
Asociază cu rezultatul
corect:
34+ 25 = 64
23+ 33 = 56
78- 14 = 30
85- 55= 59
84 97

73
57 68
49
34
31
Uneşte numerele în ordine crescătoare apoi colorează cum îţi place. Aşează silabele amestecate şi vei afla numele personajului din imagine.

duc, Hai

S-ar putea să vă placă și