Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Școala Gimnazială ,,Cezar Petrescu,,- Bușteni


Data: 31.01.2023
Clasa : I
Propunător: Țănău-Rădulescu Alexandra Andreea
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Unitatea tematica : La gura sobei
Subiectul: Adunarea numerelor naturale de la 0 la 31, fără trecere peste ordin (ZU+U, ZU+Z)
Tipul lectiei: predare/învățare
Forma de realizare:activitate integrată
Domenii implicate in activitate:
1.MEM
2. CLR
3. DP
Scopul: Dobândirea cunoştinţelor referitoare la adunarea numerelor naturale de la 0 la 31, fără trecere
peste ordin.

Competente specifice:

MEM:
1.4. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent la numărare.
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale în concentrul 0-100
1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă, , =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat.
CLR:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate

1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate

Dezvoltare personală

2.2 Identificarea și aplicarea regulilor de comunicare specific în activitatea școlară.


3.2. Evidențierea importanței învățării pentru propria persoană

Obiective operaţionale:
La finalul lecției, elevii vor putea :
O1. – Să descompună numerele in Z si U respectând cerințele date având ca suport materialul oferit de cadrul didactic;

O2 - Să efectueze operații de adunare cu numere formate din zeci şi unități în concentrul 0-30,fără trecere peste ordin;

O3 – Să compare rezultatele adunărilor , numere formate din zeci și unități utilizând simbolurile specifice (<, >, =) având ca suport materialul
oferit de cadrul didactic;

O4. -Să utilizeze corect terminologia specifică (sumă, diferență, cu...mai mult/ cu....mai puţin etc.);

O5.- Să rezolve probleme care presupun o singură operație .


Strategii didactice:
a) Metode si procedee : conversația, explicația, jocul didactic, exercițiul, observația, munca independentă

b) Mijloace de invatamant: trăistuță,bilețele,, caiete , fișe de lucru,, laptop;


c) Forme de organizare: activitate frontală, individuala, în perechi
Resurse :
-temporale : 50 minute
-umane: 15 elevi

Resurse
Secvențele Organizarea conținuturilor
instruirii și Ob. op.
dozarea Resurse Forme de Evaluare
Metode si
materiale organizare
procedee
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor
Asigurarea condiţiilor necesare bunei Elevii pregătesc cele Conversaţia Frontal Observarea
desfăşurări a activităţii. necesare desfășurării sistematică
1. Moment Pregătirea materialelor necesare orei
organizatoric desfăşurării în bune condiţii a lecţiei.
1 min

Joc matematic
Ghici cine sunt! Numesc câțiva elevi
2. Captarea care să extragă bilețelele din trăistuță
atenției pe care sunt scrise câteva intrebări: Extrag bilețelele și Conversaţia Trăistuță, Observarea
Frontal
La scădere primul sunt și mă răspund la întrebări Explicația bilețele sistematică
4 min numesc….
Cel mai mic număr impar de o cifră….
Vecinul numărului 17…
Adunarea numerelor de la 0 la 31,
fără trecere peste ordin.Vom utiliza
3. Anunţarea aceste numere în calcule de adunare
temei şi a recurgând la numărare și reprezentări Observarea
Își notează pe caiete Explicația Caiete Frontal
obiectivelor de obiecte si vom rezolva probleme sistematică
2 min simple cu o singura operatie. Notez
data și titlul lecției pe tablă.
Le adresez elevilor întrebări
recapitulative:

Cum se numesc numerele care se Conversaţia Observarea

adună? sistematică

Cum se numeste rezultatul


Aprecieri
adunarii? Răspund la întrebări
verbale
4. Reactualizarea În perechi
Care este cifra Z (zecilor) din
cunoştinţelor O1 bețișoare
numărul 13, 24, 16, 28, 31? Dar
5 min Formează numerele
cifra U (unitatilor) ? Analiza
Explicația răspunsurilo
Compuneți cu ajutorul
r
colegului,folosind bețișoarele
următoarele numere : 10, 6, 25, 19

Voi prezenta modul in care se Conversația Individual


elevii urmăresc Tablă Analiza
realizează adunarea 0-31 fără trecere
explicațiile și răspunsurilo
peste ordin.
5. Dirijarea răspund la Laptop r
Le voi reaminti copiilor ce expresii
învǎţǎrii întrebări
sugerează o operație de adunare,vom
25 min identifica poziția zecilor si unitaților
explicâdu-le importanța în rezolvarea Explicația Frontal
operațiilor matematice.
Adunarea se poate face în scris,
asezând numerele unele sub altele. Se
adună unitătile cu unitățile și zecile cu Individual
zecile.
Exemplificare si pe axa numerelor. Aprecierea
Pentru a aduna un număr format din verbală
ZU cu un alt număr format din U se
adună: unităti cu unităti si zeci cu zeci Descoperirea
si se trec sumele lor ca rezultat. La fel Fișă de
O2 se procedeaza si la adunarea ZU+Z, lucru
Elevii primesc o fișă cu exerciții.
cestea sunt acoperite inițial, urmând a
fi descoperite de elevi pe măsură ce le Exercițiul
rezolvă. Individual
O3
Descoperă regula si continuă Explicația
Observarea
12,14, , ,
sistematică
20,23, , , Conversația
O4 o Calculează
Exercițiul
16+2 = 14+3=
Individual
21+10 = 17+10=

o Colorează caseta
corespunzatoare răspunsului
corect

12+10 = 22, 25, 15 Fișă de


11+0= 10,11,12 Explicația lucru Observarea

6+12= 17,19,18 sistematică

24+3= 16,27,17
O5 Conversația
15+10+3 = 29,27,28

o Realizează corespondența între


operații și rezultate

10+9 20+4
20+9 10+7

24 19
17 29

o Măreste cu 3 suma numerelor


12 și 4

Observarea
Le voi prezenta copiilor o planșă cu un traseu ce conține diferite sistematică
6. Obţinerea O2 tipuri de exerciții. Ei vor trebui să o ajute pe Degețica să scape din Conversaţia
Individual
performanţei O3 casa Broaștelor, vor putea face acest lucru doar rezolvând corect Joc
7 min și complet exercițiile propuse spre rezolvare. Explicaţia Aprecieri
verbale

7. Asigurarea
retenției și a Aprecieri
Vom purta discuții scurte despre conţinutul nou predat. conversația Frontal
transferului verbale
3min
8. Încheierea
Ca temă vor primi o fișă de lucru Anexa 2 conversația Frontal
activității

Observarea
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra participării elevilor
9. Încheierea sistematică
la lecţie, precum şi asupra comportamentului lor pe parcursul
lecţiei Aprecieri
orei.
verbale
FIȘĂ DE LUCRU

1. Descoperă regula si continuă:

12, 14 , , ,

20, 23 , , ,

2. Calculează:

16+2 = 14+3=

21+10 = 17+10=

3. Colorează răspunsul corect.

12+10 = 22, 25, 15 24+3= 16, 27, 17

6+12= 17, 19, 18 15+10+ 3 = 29, 27, 28

4. Realizează corespondența astfel încât sumele de pe cercuri să fie egale cu numerele de


pe dreptunghiuri.

10+9 20+4 10+7


20 +9

24 17
17
24 29
19

5. Măreste cu 3 suma numerelor 12 și 4 .


Anexa 2

1. Efectuează:

1 4 + 1 2 + 1 3 + 1 6 + 1 5 + 1 1 +

3 7 5 3 1 2 1 7

3 1 - 3 1 - 2 4 - 1 6 - 2 5 - 1 7 -

2 1 1 1 1 2 1 2 1 1 1 3

2. Află suma numerelor:

a) 12 și 6 _____________________ b) 18 și11 _______

c) 13 și 12 ______________________ d) 20 și 11 _____________________

4. Află diferența numerelor:

a) 24 și 3 _____________________ b) 31 și 30 ______________________

c) 26 și 16 ______________________ d) 25 și 12 _____________________

5. Completează tabelul:

a 11 24 13 21 26 20 17 16

b 7 3 12 10 3 11 12 12

a+b

6. Pe lac erau 25 de rațe. Au plecat 4 și au mai venit 6.

Câte rațe sunt acum?

.......................................................................................

...................................................................

R:........................

S-ar putea să vă placă și