Sunteți pe pagina 1din 10

Școala Gimnazială „Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava”

Str. Parcului, nr. 6, Suceava, cod 720037, office@scoalasfantulioan.ro


CIF: 30452989, Cont: RO86CECESV0130RON1195419 , CEC Suceava

Proiect didactic

Prof. Înv. primar: Rodenciuc Anamaria-Renata


Data: 25.03.2024

Şcoala: Școala Gimnazială Sf. Ioan cel Nou de la Suceava


Clasa: I “Isteții’
Aria curriculară: Matematică și explorarea mediului
Disciplina: Matematică și științe ale naturii
Unitatea de învăţare: „Pritena mea , raza de soare”
Subiectul lecției:„Adunarea nr. nat. în concentrul 0-100, cu trecere peste ordin”
Tipul lecției: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
Forma de realizare: activitate integrată
Discipline implicate în activitate: Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Scopul: Recapitularea și sistematizarea cunoştinţelor referitoare la adunarea în concentrul 0-
100, cu trecere peste ordin.
Competenţe specifice:
Matematică și explorarea mediului
1.2. Efectuarea de adunări şi scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând
frecvent la numărare

1.3. Efectuarea de adunări repetate / scăderi repetate prin numărare și reprezentări


obiectuale in cocentrul 0-100

1.4. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, diferenţă,
<,>, =, +. -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme

5.2. Rezolvarea de probleme simple în care intervin operații de adunare sau scădere în
concentrul 0-100, cu sprijin în obiecte, imagini sau reprezentări schematice

Competențe integrate în activitate:

Arte vizuale şi abilităţi practice:

1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu exprimat printr-o
varietate de forme artistice.

Obiective operaționale:
O1- să efectueze corect, oral şi în scris, adunări cu trecere peste ordin cu numere naturale în
concentrul 0 - 100;
O2- să opereze cu terminologia matematică, specifică operaţiilor de adunare: sumă, total,
termen;
O3- să verbalizeze operaţiile efectuate , motivând alegerile făcute în rezolvarea exerciţiilor şi
problemelor de pe fișa de lucru;
04- să identifice plantele din sistemul solar cu ajutorul machete suport;
05- să rezolve problema propusă, motivând alegerea făcută.

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, conversația euristică, observația, problematizarea,
braistormingul, jocul didactic, Știu-Vreau să știu-Am învățat, exercițiul, demonstrația,
explicația, munca independetă.
Mijloace de învăţământ: rebus, fișa de lucru, broasca Fred, laptop, videoproiector,
flipchart, markere, cutia cu suprize.
Moduri de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Resurse umane: 18 de elevi
Resurse temporale: 50 de minute

Bibliografie:
o Lupu, Costică, „Metodica predării matematicii”, Editura Paralela 45, 1999;
o Neagu, Mihaela, „Metodica predării matematicii în ciclul primar”, Editura
Polirom, Bucureşti, 2007;
o Iordache, Cristina, „Numărăm, calculăm, despre mediu învăţăm”, Editura
Booklet, Bucureşti, 2012;
Desfășurarea lecției

N Timp Ob. Strategii didactice Capacități de


r.
evaluare
C Etapele lecției Op. Conținut instructiv-educativ Metode și Mijloace de Moduri de
rt. procedee învățământ organizare

1. Moment 1 Se vor pregăti toate materialele didactice necesare Conversația Frontal Observarea
min sistematică
desfășurării orei de MEM și se va stabili, de asemenea,
introductiv
climatul de ordine şi disciplină necesar desfăşurării
lecţiei în condiţii optime.

2. Verificarea 5 Voi adresa elevilor o serie de întrebari cu ajutorul unei Conversația Mingea Frontal Capacitatea
min mingi pe care o voi arunca către un elev, mingea fiind euristică buclucașă elevilor de
cunoştinţelor
aruncată la următorul elev după ce a răspunsul cel răspunde
anterioare corect
anterior la întrebare. Întrebările sunt:
întrebărilor
 Cum se numesc numerele care se adună? propuse
Exercițiul pentru
(Numerele care se adună se numesc termeni.)
terminologi
 Cum se numește rezultatul adunării? -a
(Rezultatul adunării se numește sumă sau Individual matematică
total.) Jocul
didactic
02  Cum se numește rezultatul scăderii?(Rezultatul
scăderii se numește diferență.)

 Cum se numeste numărul din care se scade?


(Numărul din care se scade se numește
descăzut.) Frontal
 Cum se numește numărul care se scade?
(Numărul care se scade se numește scăzător.)

Solicit efectuarea unor exerciții orale, prin jocul “Eu


spun greșit, tu spui corect!”

a) Numărul cu 2 mai mare decât 8 este 12;cu 5


Individual
mai mare decât 15 este 11;
01 b) Suma numerelor 3 și 0 este 30. Exercițiul
c) Diferența numerelor 100 și 50 este 5.
d) 3 cățeluși au 6 lăbuțe. Capacitatea
e) 5 berze au 10 ciocuri. elevilor de a
f) 10 rândunele au 10 ochi . răspunde
Etc… corect la
exercițiile
propuse de
calcul
mintal
3. Captarea 5 Voi anunța elevii că vor avea de rezolvat un rebus Videoproiec
min
atenției folosindu-se de terminologia matematică învățată Conversația -tor Frontal Capacitatea
anterior. elevilor de a
Elevii vor complete rebusul și vor obține cuvântul Exercițiul Individual rezolva
„Adunare”. Brainstor- corect
mingul Fipchart rebusul
Frontal propus
4. Anunțarea Voi anunța că în cadrul orei de astăzi, la matematică Conversa- Frontal Capacitatea
ția elevilor de a
temei și a vom rezolva exerciții și probleme de adunare și
reține titlul
obiectivelor scădere cu trecere peste ordin în concentrul 0-100; lecției de zi
Se noteză titlul lecției pe tablă “Recapitulare -
Exerciții și probleme”.

5. Recapitularea 20 03 Antrenez elevii să extragă câte un norișor, pe care sunt Conversația Tablă Evalez
min notate cuvinte despre terminologia specifică capacitatea
şi frontal
operațiilor matematice studiate: adunarea și elevilor de a
sistematizarea scăderea.Completăm diagrama Venn (anexa 1) de la răspunde
cunoştinţelor tablă. Împreună, vom stabili ce au în comun cele două corect și în
operații ( sunt operații matematice lucrăm cu numere, marker timp util la
cifre, proba prin adunare și scădere, semnul =) Explicația solicitări.

Ulterior, fiecare elev va primi câte o bomboană pe Explicația Anexa 1 Evaluez


care sunt scrise exerciții deja rezolvate, cu operații de capacitatea
adunare și de scădere, ale căror rezultate sunt fie Individual de a
adevărate, fie false( anexele 2 și 3). Pe tablă sunt răspunde
Exercițiul Anexa 2
afișate cele două coșulețe pe care scrie corect și în
ADEVĂRAT/FALS. Fiecare elev își verifică timp util la
rezultatele, efectuând calculele. Vor lipi bomboanele solicitări
Problemati-
la tablă, în cele 2 coșulețe.
zarea
Explicația Frontal Capacitatea
elevilor de a
Elevii vor primi o fișă de lucru cu următoarele Fișa de
rezolva
exerciții: lucru
Demonstrați exercițiile
-a Tabla de pe fișa
Individual de lucru
utilizând
Exercițiul informațiile
dobândite
Frontal anterior
Capacitatea
elevilor de a
verbaliza
Individual operațiile
efectuate
Capacitatea
elevilor de a
rezolva
rebusul
propus de
Exercițiul Videoproiec pe fișa de
-tor lucru
5.Pe o sârmă, s-au oprit din zbor 27 de ciocârlii şi cu
14 mai multe rândunele. Problemati-
Câte păsări se odihnesc pe sârmă? zarea Markere Capacitatea
Frontal elevilor de a
Știu/Vreau
ȘTIU VREAU AM rezolva
SĂ ȘTIU AFLAT să știu/Am
Culori problema
aflat
propusă de
pe fișa de
lucru
6. Evaluarea 18 Se va proiecta pe tablă o problemă pe care elevii vor Conversația Capacitatea
min elevilor de a
trebui să o rezolve întâi individual, iar după ce vor
fi atenți la
termina vor ridica stiloul sus pentru a le verifica Explicația Videoproiec explicațiile
rezolvarea.Se va prezenta problema la videoproiector. -tor date
Frontal
05 Elevii vor fi solicitaţi să citească enunţul problemei.
Un elev va citi problema. Se vor scrie datele
problemei pe caiet 1. Munca
independetă Caietul de
La concursul ,,Pământul e casa noastră!” au Individual
matematică
Capacitatea
participat 24 de băieți și cu 8 mai multe fete. elevilor de
rezolva
Câţi elevi au participat la concurs? individual
Exercițiul
problmea
propusă.
7. Concluzii și 1 Ora se încheie. Se vor face aprecieri verbale și se va Conversația Carnete Frontal Aprecieri
min
aprecieri da elevilor teme pentru acasa care va fi notată pe tablă. verbale
Individu-
Odată ce sarcinile au fost rezolvate li se oferă elevilor al
carnetele de campioni la capitolul adunari și scăderi în
concentrul 0-100 cu trecere peste ordin.
Anexe

REBUS MATEMATIC

1. Sumă sau ...............................


2 . Scădere sau ............................
3 . Semnul adunării …………….
4. La matematică , lucrăm cu …………………
5 . Rezultatul adunării ………………………..
6 . Orice exerciţiu are un ………………………
7 . Numerele care se adună se numesc ………………………. A

De la A la B vei descoperi prima operaţie matematică

S-ar putea să vă placă și