Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 16.11.2022
Propunător: Geicu Marinela
Clasa: a XII-a B
Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic ,,Mircea Scarlat’’ Alexandria
Director: Botez Silvia
Profesor coordonator: Gurlui Ileana
Profesor metodist: Petcu Daniela
Unitatea școlară: Școala Gimnazială Nr. 7 Alexandria
Clasa: a IV-a A
Învățător: Prodan Marin
Ora: 09:00
Durata: 50 minute
Aria curriculară: Matematica și științe ale naturii
Disciplina: Matematica
Conținutul învățării: Înmulțirea unui număr cu 10, 100, 1000
Tipul lecției: Consolidare
Scopul lecției: Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor.
Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul lecției,elevii vor fi capabili:
O1: efectuarea de înmulţiri cu 10, 100, 1 000
O2: efectuarea de înmulţiri în care factorii au cel mult trei cifre
O3: rezolvarea de exerciţii cu operaţiile cunoscute, respectând ordinea efectuării
operaţiilor
O4: scrierea rezultatelor obţinute prin comparare, utilizând semnele <, >, =
Metode și procedee didactice: conversația,explicația,observarea,demonstrația.
Resurse materiale: manual,caiet,video proiector.
Resurse umane: 20 elevi
Forme de organizare: frontal, individual.
Resurse temporale: 50 minute
Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului
elevilor, autoevaluare, aprecieri verbale.
Resurse bibliografice: Programa școlară pentru disciplina Matematică și
explorarea mediului pentru clasa a IV-a,București,Editura didactică și
pedagogică S.A.
Nr. Secvențele Ob. Conținutul informațional și Elemente de strategie didactică Evaluare
crt. instruirii Op. demersul didactic instrumente

Activitatea Activitatea Metode si Material Forme de


învățătorului elevilor procedee didactic organizar
e

1. Moment Asigur condițiile Se pregătesc Materialele


organizatoric optime pentru pentru ora de necesare la
(1min) buna desfășurare a matematică. Conversația lecție Frontal
lecției și mă
prezint elevilor.
2. Verificarea şi Se verifică
reactualizarea cunoștințele
cunoştinţelor dobândite în ora
anterioare anterioară cu
(3 min) ajutorul Elevii
întrebărilor. Solicit precizează
elevilor să-mi tema pentru
precizeze tema pe acasă și Observarea
care au avut-o de răspund la Conversația Caiete Frontal sistematică
pregătit pentru verificarea Individual
astăzi și întreb orală a acestei.
dacă au
întâmpinat
dificultăți în
rezolvarea ei.
Realizez verificarea
calitativă și
cantitativă a temei
pentru acasă.
3. Captarea atenției Prezint elevilor Conversația
(4 min) un joc prin care Elevii sunt
ei îmi vor atenți la joc Video
răspunde corect urmând să proiector Frontal
calculelor pentru spună Gândirea Individual
a trece fiecare răspunsul
nivel și pentru a corect.
câștiga jocul. Elevii sunt
https:// atenți și
wordwall.net/ răspund la Atenția
ro/resource/ întrebări.
7993846/%C3
%AEnmul
%C8%9Birea-
cu-10-100-
1000
4. Anunțarea temei Anunț elevii titlul
și a obiectivelor lecției:,,Înmulțirea
(1 min) unui număr cu 10,
100, 1000’’. Observarea
Informez copiii că Recepționează Frontal sistematică
pe parcursul orei mesajul.
vor învăța despre Conversația
înmulțirea cu 10,
100, 1000.
Se notează pe
tablă- data și titlul
lecției.
5. Dirijarea învăţării Voi solicita elevilor
(20 min) să reactualizeze
principalele
cunoștințe
teoretice din Observarea
domeniul sistematică
matematicii Conversația
adresând un set de
întrebări:
,,Ce înseamnă a Frontal
număra Elevii răspund
crescător?’’ la întrebări.
A număra de la
numărul mai mic la Observația
cel mai mare Observarea
,,Cum numărăm sistematică
dacă încep cu Individual
numărul mai mare
și termin cu un
număr mai mic?’’
Descrescător Atenția
,,Numărați
crescător de la 990
la 1010’’
990,991,992,…
1009,1010 Frontal
,,Numărați
descrescător de Conversația Observarea
la1000 la 985’’ sisteatică
1000,999,…,
984,985
Dacă primul
termen este 300, Comparația
iar al doilea
termen este 150,
care este suma?
300+150=450
Vom rezolva Elevii participă
exerciții acum. la lecție Individual
1, Efectuează notând. Frontal
O1 înmulțirile
49x10=(490) Observarea
100x97=(9700) Conversația sistematică
5x1000=(5000)
563x10=(5630)
2. Descompuneți
O2 după model
273= Elevii notează
2x100+7x10+3x1 în caiete.
964=(9x100+6x10+ Explicația
4x1) Frontal
589=(5x100+8x10+
9x1)
5987=(5x1000+9x1 Elevii participă
00+8x10+7x1) la discuții
2345=(2x1000+3x1
00+4x10+5x1)
3. Calculați, Elevii
aplicând ordinea cooperează în
efectuării vederea
operațiilor identificării
6943- răspunsurilor Individual
24x100+54x10-3 corecte și ies
O3 3278+27x10- la tablă Observarea
34x100-6 sistematică
1789-10x10+5x8+7 Observația
4. Calculați, apoi
scrieți semnul de
relație potrivit ( <.
O4 >. =)
5720 Elevii
72x10+50x100 cooperează în
64x100+37x10+5 vederea Frontal
6775 identificării
2500 răspunsurilor
2x1000+5x100+1 corecte și ies
la tablă.
6. Obținerea Se va realiza Problemati-
performanțelor printr-o zarea
(10 min) problemă:
Un club de
handbal a Frontal
cumpărat
echipament
sportiv pentru Elevii citesc
jucători:10 tricouri problema,
a câte 75 de lei și identifică
10 pantaloni scurți datele,
a câte 89 de lei. analizează si
Alege, dintre rezolvă. Explicația Aprecieri verbale
calculele
următoare,
expresia
matematică Atenția
potrivită pentru a
afla câți lei a costat Individual
echipamentul
sportiv, apoi
calculează.
a) (75+89)x20
b) 10x10+75x 89
c) 75x10+89x10
7. Evaluarea Se realizează Elevii sunt Explicația Fișe de Individual Evaluare
elevilor printr-o fișă cu o atenți și Conversația lucru individuală
(10 min) schemă care răspund la
trebuie întrebări.
completată cu
răspunsuri din
lecția de astăzi.
..\fișă de
lucru.matematică.
docx
8. Aprecieri Apreciez Elevii ascultă Conversația Frontal Aprecierea
Concluzii participarea aprecierile și verbală
(1 min) la oră şi notez notează Calificative
câţiva elevi cu tema pentru
calificative. acasă.
Tema pentru
acasă: exercițiul 7
din manual de la
pagina 50.

S-ar putea să vă placă și