Sunteți pe pagina 1din 9

Data:

Clasa: a IV-a

Învățătoare :

Elev propunător:

Profesor metodist:

Profesor coordonator:

Plan de lecție

1. Aria curriculară: MATEMATICĂ


2. Disciplina: MATEMATICĂ
3. Subiectul: Înmulţirea unui număr mai mic decât 1 000 000 cu un număr de o cifră
4. Unitatea de învățare: Numerele naturale cuprinse între 0 - 1 000 000
5. Tipul lecției: CONSOLIDAREA CUNOȘTINȚELOR
6. Scopul

● Consolidarea priceperilor și deprinderilor de calcul oral și scris prin rezolvare de exerciții și probleme

7. Competențe specifice:
2.1. Recunoaşterea numerelor naturale în concentrul 0- 1 000 000 şi a fracţiilor cu numitori mai mici sau
egali cu 10, respectiv egali cu 100
2.2. Compararea numerelor naturale în concentrul 0 – 1000 000, respectiv a fracţiilor care au acelaşi
numărător sau acelaşi numitor, mai mic sau egal cu 10 sau numitor egal cu 100
2.5. Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 1 000 000 când factorii au cel mult trei cifre şi
de împărţiri la numere de o cifră sau două cifre

Obiective operaţionale:

O1 - să rezolve corect cele 3 înmulțiri de la începutul lecției


O2 – să rezolve corect cel puţin 3 din 4 exerciţii de la munca independentă
O3 - să stabilească care dintre rezultatele înmulţirii este mai mare sau mai mic (ex.2 )
O4 - să identifice răspunsul corect pentru cele două probleme
O5 – să rezolve corect Fișa de evaluare
O6 – să participe afectiv și cu interes la activitate
O7 – să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului
9. Strategia didactică:

a) Metode: conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia, problematizarea, expunerea

b) Mijloace: Prezentare Power Point, Fişă de evaluare, Tablă electronică (Open Board)

c) Forme de organizare: frontal, individual

d) Resurse umane: 31 elevi

10. Bibliografie:

Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a IV-a

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE


DIDACTIC EVALUARE
METODE MIJLOAC FORME
DIDDACTICE E DE
DIDDACT ORGANIZ
ICE ARE
1. Momentul Asigurarea climatului optim de ordine și Se evaluează
Organizatoric disciplină, necesar desfașurării activității capacitatea de
(1 minut) (aerisirea, aranjarea mobilierului şi pregatirea Conversația Frontal organizare a
materialelor necesare). copiilor.
,,Bună copii, eu sunt Andrei, iar astăzi vom
face împreună Matematica,,
2. Discuții
preagătitoare/ Conversația
Captarea Pentru a ne pregăti pentru oră, vom face
atenţiei împreună un joc. Copiii trebuie să : Explicația
(5 minute)  bată din palme cănd aud un număr par Problema- Frontal Observare
Prezentare Indivi- sistematică
 ridice un creion cănd aud un număr tizarea
Power dual
impar Point
Exemple : Exercițiul
Frontal
- 20.104 (par)
- 36.463 (impar)
- 179.581(impar)
- 1.000.000 (par)
- 996.178 (par)
- 546.845 (impar)
3. Anunțarea „Astăzi vom consolida Înmulţirea unui
temei și a număr mai mic decât 1 000 000 cu un număr
competențelor de o cifră”. Conversaţia Frontal Observare
specifice vizate La finalul orei veți fi foarte siguri pe voi, sistematică
/obiectivelor și veti înmulți orice număr mai mic decât
(1 minute)
1 000 000 cu un număr de o cifră, fără vreun
fel de problemă.
Elevii vor scrie data şi titlul in caiet.

4. Consolidarea a) Reactualizarea cunoștințelor


cunoștințelor
20 de minute Conversația Individual
 M.i.

835 432 + 6 789 = Problema- PPT


tizarea
(exerciții)
789 496 –345 876 =
12 768 x 10 =
5 784 x 100 =
Exercițiul Frontal
 Verificarea temei cantitativ
Observare
sistematică
Voi verifica dacă fiecare copil a Explicația
realexerciţiile primite ca temă de ora trecută

Frontal
 Verificarea M.i.

Răspunsuri :
- 842 221 Exercițiu
- 443 620 Individual
- 127 680
- 578 400 Problema-
tizarea

 Verificarea temei calitativ Problema-


tizarea

Voi verifica toate cele 5 exerciţii din tema


primită de ora trecută. Voi alege un copil care
să îmi citească răspunsul său de la un exercţiu Explicația Frontal
pentru ca toţi copiii să poată corecta.

Problema-
tizarea

PPT
 Calcul mintal
(exerciții)

7
Conversația Frontal

200
5 9
Individual
 200 x 5 = Explicația
 200 x 7 = Observare
sistematică
 200 x 9 =
Răspunsuri : Problema-
 1.000 tizarea
 1.400
 1.800 Frontal
Exercițiul

1. Mă gândesc la un număr pe care îl


înmulțesc cu 2 și obțin numărul 10.000.
La ce număr m-am gândit?
R: 5.000
Individual
2. Care este triplul numărului 30.000 ?
R: 90.000
Problema-
 Reactualizarea teoretică a tizare
cunoștințelor
Frontal
1. Cum se numesc termenii înmulţirii?
R: Termenii înmulţirii se numesc factori.

2. Care este elementul neutru al înmulţirii? Exercițiul


R: Elementul neutru al înmulţirii este 1.
Individual
3. Cum se numeşte operaţia dintre doi
factori?
R: Operaţia dintre doi factori se numeşte
produs. Problema-
b) Consolidarea propriu-zisă tizare PPT
Observare
(exerciții) Frontal
sistematică
Acum vom face împreună câteva
exerciții (2 exerciții si 2 probleme). Individual
Exercițiile le vom face împreună, pentru Exercițiu
a mă asigura că totul este clar. Voi numi câte
un copil care să rezolve câte un exercițiu, timp
în care ceilalți copii vor rezolva și ei pe caiete.
La final vom da răspunsul corect, pentru
ca fiecare copil să se poată verifica și corecta, Problema- Frontal
dacă este cazul. tizare

Exercițiul 1 :

 Pentru început le voi da copiilor un


model pentru tipul de înmulțiri cu care Tablă
lucrăm. Exercițiu electro-
 Mă voi folosi de ,,Open Board,, pentru nică
a le arăta copiilor cum așezăm cifrele și (Open
cum înmulțim corect. Board)

 12.389 x 3 =

 Completează tabelul următor:

A 12.389 24.627
Ax3
Ax9

 12.389 x 3 =
 24.627 x 3 = PPT
 12.389 x 9 = (exerciții)
 24.627 x 9 =
Răspunsuri :
 37.167
 73.881
 111.501
 221.643

Exercițiul 2 :
 Compară următoarele înmulțiri de la
exercițiul anterior, utilizănd semnele
( <, >, = ):

12.389 x 3 24.627 x 9
24.627 x 9 9 x 24.627
12.389 x 9 24.627 x 3

Răspunsuri :
 <
 =
 >

Exercițiul 3 :

 De la o fabrică s-au trimis 29 de cutii a


câte 18 conserve de peşte fiecare, 34 de
cutii a câte 13 conserve de pui şi 257 de
conserve de vită. Câte conserve s-au trimis
în total ? Rezolvă problema printr-un
singur exerciţiu.

Răspuns :
(29 x 18) + (34 x 13) + 257 =
522 + 442 + 257 =
964 + 257 =
1.221

Exercițiul 4:
 Găseşte dublul sumei numerelor 6.456
şi 34.993. Scrie sub forma unui singur
exerciţiu, folosind parantezele.
Răspuns :
(6.456 + 34.993) x 2 =
41.449 x 2 =
82.898

PPT
(exerciții)

5. Evaluarea
formativă/m.i. Ca să mă asigur că fiecare copil a înțeles Exercițiul Indivi- Observare
(10 minute) conținutul lecției, copiii vor rezolva o fişă de dual Sistematică
Anexa 1
lucru individual.
(Fișă de
După ce au trecut cele 10 minute, vom Problema- evaluare)
corecta împreună cele 3 exerciții. Voi numi tizarea Frontal Aprecieri
căte un copil care să ofere răspunsul corect, Verbale
pentru ca toți copiii să se poată verifica și
corecta, dacă este cazul.

6. Tema de
casă Elevii vor primi ca temă de casă
(1 minute) exerciţiile 1, 2, 3, 4 și 5 din auxiliar de la Conversația Observare
pagina 45. Sistematică
Voi oferii indicații pentru fiecare Explicația Frontal
exercițiu, pentru a mă asigura că totul este clar.

7. Concluzii și Voi face aprecieri asupra


aprecieri comportamentului copiilor pe parcursul Conversaţia Aprecieri
(1 minute) activităţii Frontal verbale;

Anexa 1

Nume:___________________________ Data:______________

FIȘĂ DE EVALUARE

1. Completează:

 Ce operaţie trebuie să faci dacă întâlneşti următoarele expresii?


triplul →_____________________;
dublul →_____________________;
de 100 de ori mai mare→_____________________;
cu 10 mai mare →_____________________;

2. Calculează:

23 456 x 3 = __________________ 3 109 x 9 = _____________________


45 680 x 2 =___________________ 123 325 x 1 =______________________

3. Rezolvă, respectând ordinea efectuării operaţiilor:

( 2 3 8 + 4 5 6 ) x 7 = - - - - - - 2 5 x 4 8 - 2 6 x 1 5 + 9 =
- 546.845 (impar)
- 20.104 (par)
- 36.463 (impar)
- 179.581(impar)
- 1.000.000 (par)
- 996.178 (par)

M.I

Răspunsuri :

- 842 221
- 443 620
- 127 680
- 578 400

Calcul mintal

- 1.000
- 1.400
- 1.800

R: 5.000

R: 90.000

1. Cum se numesc termenii înmulţirii?


R: Termenii înmulţirii se numesc factori.

2. Care este elementul neutru al înmulţirii?


R: Elementul neutru al înmulţirii este 1.

3. Cum se numeşte operaţia dintre doi factori?


R: Operaţia dintre doi factori se numeşte produs.

Exercitiul 1

Răspunsuri :

 37.167
 73.881
 111.501
 221.643

S-ar putea să vă placă și