Sunteți pe pagina 1din 11

Data:

Clasa: a IV-a

Învățătoare :

Elev propunător:

Profesor metodist:

Profesor coordonator:

Plan de lecție

1. Aria curriculară: OM ŞI SOCIETATE


2. Disciplina: ISTORIE
3. Subiectul: Figuri legendare de voievozi, domnitori şi conducătoi locali în opere literare şi istorice
(Vlad Țepeș)
4. Unitatea de învățare: EVUL MEDIU (EPOCA MEDIEVALĂ)
5. Tipul lecției: MIXTĂ
6. Durata : 30 de minute
7. Scopul
● Dezvoltarea deprinderii de explicare și utilizare a termenilor istorici
8. Competențe specifice:
2.2. Aplicarea unor procedee simple de analiză a surselor pentru a identifica informații variate despre
trecut
2.3 Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au schimbat sau nu
într-o anumită perioada de timp
4.1. Determinarea semnificației unor evenimente din trecut și din prezent

Obiective operaţionale:

 să răspundă corect la cel puţin 3 din 4 întrebări adresate din lecţia anterioară
 să dea exemple de cel puțin 5 cuvinte care descriu Castelul Bran
 să localizeze pe hartă - Castelul Bran, Țara Românească, Imperiul Otoman
 să recunoască în imagini pe Vlad Țepeș - domnul Țării Românești
 să îl caracterizeze în cel puțin 5 cuvinte sau structuri pe Vlad Țepeș
 se explice noțiunea de tribut (răscumpărarea păcii față de Imperiul Otoman)
 să participe afectiv şi cu interes la activitate
 să adopte o poziţie corectă în timpul scrisului
9. Strategia didactică:

a) Metode: conversaţia, exerciţiul , explicaţia, observaţia, problematizarea, expunerea, povestirea,


Brainstorming

b) Mijloace: Power point (prezentare)

c) Forme de organizare: frontal, individual

d) Resurse umane: 30 elevi

10. Bibliografie:

Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina matematică, clasa a IV-a
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC METODE MIJLOAC FORME
DIDDACTICE E DE
DIDDACTI ORGANIZ
CE ARE
1. Momentul Asigurarea climatului optim de ordine și Se evaluează
Organizatoric disciplină, necesar desfășurării activității Frontal capacitatea de
(1 minut) (pregătirea materialelor necesare, caietele organizare
copiilor) copiilor.
2. Verificarea
cunoștințelor
(5 minute)  tema cantitativ

Voi verifica dacă fiecare copil a realizat Conversația


tema pentru acasă de la lecția anterioară.

 tema calitativ
Frontal
Voi alege 3-4 exerciţii din temă pe care le
vom verifica împreună. Voi alege un copil Problema-
care să îmi citească răspunsul său de la un tizare
exercţiu pentru ca toţi copiii să poată
corecta.

 verificarea teoretică a cunoștințelor

Ca să mă asigur că lecția de ora trecută a


fost învață și înțeleasă, voi pune 3-4 întrebări Exercițiul
teoretice din lecția precedentă:
Indivi-
1. Ce stat a format Basarab I ?
dual
2. Prin ce luptă a fost câstigată
independența țării ?
3. Cine a fost Mircea cel Bătrân ?
4. În ce luptă a învins Mircea cel Bătrân
arrmata otmomană, condusă de
Baiazid?

Răspunsuri:
1. Basarab I a format statul numit Ţara
Românească
2. Basarab I câştigă independenţa ţării
prin lupta de la Posada.
3. Mircea cel Bătrân a fost domnitor al
Țării Românești (1386-1418)
4. În lupta de la Rovine din 1395 (după
unii istorici 1396) Mircea cel Bătrân a
înfrânt armata otomană condusă de
Baiazid.

3. Discuții Vom face împreună un Brainstorming pe


pregătitoare/ tema ,, Castelul Bran ,,. Încercăm să găsim cât Brainstorming
Captarea mai multe cuvinte și structuri pentru tema
atenţiei propusă. Pentru a găsi cat mai multe cuvinte,
Explicația
(4 minute) ne vom folosi de căteva imagini cu Castelul
Observare
Bran. sistematică
Exemple de cuvinte și structuri: Expunerea Power
 Vlad Țepeș Frontal
point
 Dracula (prezen- Observarea și
 Brașov Conversația aprecierea
tare)
 Camera de tortură comportament
Anexa 1 ului și
 Familia regală Problemati- răspunsurilor
 Cetate fortificată zarea
 Muzeu
 Vizitatori

Castelul
Bran

4. Anunțarea „Astăzi vom învăța despre domnitorul


temei și a Vlad Țepeș.” Conversația
competențele La finalul orei veți reuși să caracterizaţi Frontal
specifice vizate aceasta mare personalitate istorică şi să Observare
/obiectivelor denumiţi lucrurile prin care acesta a rămas Expunerea sistematică
cunoscut.
(1 minute)
Copiii vor scrie data şi titlul în caiet.
5. Dobândirea Domnitorul Vlad Țepeș
cunoștințelor/
predarea- A. Expunerea conținutului Conversaţia
învățarea Acum vom discuta despre domnitorul Vlad Frontal Observarea
Țepeș (voi prezenta un Power Point cu noţiuni şi discutarea
(12 de minute) legate de viaţa acestei mari personalităţi). celor
Vlad Țepeș: constatate
 Vlad Țepeș a urcat pe tronul Țării
Românești de trei ori: în 1448, între Explicaţia Frontal
1456-1462 și în 1476.

 A rămas cunoscut în istorie ca un domn


aspru care aplica pedepse prin tragerea
în țeapă, de unde a rămas numele de
Țepeș Expunerea Implicarea în
Prezentare activitate
 A întărit cetatea Târgoviște apoi turnul Power
Chindiei și a ridica cetatea de la Poenari Point
(Argeș), supranumită și ,,Cuib de
vulturi,,. Din vremea lui datează și
orașul București (1459). Povestirea Frontal

 În anul 1459, Vlad Țepeș a refuzat să


mai plătească tribut turcilor (10 000 de
galbeni anual), ceea ce l-a supărat pe Conversaţia
sultanul Mehmed al doilea care a pornit
din spre Țara Românească cu armata.
Domnitorul a răspuns ofensivei
otomane, printr-un atac de noapte, Explicaţia
la 16/17 iunie 1462, silindu-i pe turci
să se retragă.

 La 1 august 1462 Vlad Țepeș a fost Expunerea Frontal


întemnițat la Vișegrad timp de 10 ani,
apoi la Buda silit să locuiască aproape
doi ani, cu domiciliul forțat, până în
1475, când Ștefan cel Mare, l-a eliberat
și a revenit pe tronul Țării românești în
1476, pentru două luni. Povestirea

 Vom localiza și pe hartă Castelul Bran,


Țara Românească și Imperiul Otoman

B. Sinteză
Idei principale:
 Vlad Țepeș a urcat pe tronul Țării
Românești de trei ori: în 1448, între
1456-1462 și în 1476.
 A rămas cunoscut în istorie ca un domn
aspru, pentru tragerea în țeapă.
 Numele de Țepeș i-a rămas datorită
Anexa 2
pedesei pe care o aplica. Conversația (hartă)
 Vlad Țepeș a refuzat să mai plătească
tribut turcilor, ceea ce l-a supărat pe
sultanul Mehmed al doilea. Problemati-
 Mehmed al doilea a pornit un atac, dar zarea
Țepeș a ripostat, iar turcii s-au retras.
 La 1 august 1462 Vlad Țepeș a fost Exercițiu
întemnițat la Vișegrad timp de 10 ani

 După ce explic lecția, vom nota în


caiete ideile principale (Sarcină
asincronă - Voi trimite poză cu ideile
principale, iar copii vor scrie după
terminarea orei).

C. Aplicare
Pentru a pune în practică cele învățate, vom
rezolva împreună un exercițiu:

 Completează spațiile puncatate:

 Prima domnie a lui Vlad Țepeș a fost în


anul …….
 A doua domniei a lui Vlad Țepeș a fost în
anul ……..
 A treia domnie din anul 1476 a durat doar
……

Răspunsuri:

 1448
 1456 – 1462
 2 luni

6. Fixarea
cunoștințelor  Pentru a mă asigura că fiecare copil a Observare
(5 minute) înțeles coținutul lecției, vom juca jocul Conversaţia Frontal Sistematică
numit ,,Floarea”.

 Fiecare copil va desena pe caietul de clasă


o floare cu 5 petale.

 În mijlocul florii, copiii vor scrie numele Indivi-


domnitorului despre care am discutat azi, Explicația dual
Vlad Țepeș, iar pe petale vor scrie cuvintele
sau structurile pe care le-au reținut din Expunerea Aprecieri
lecția învățată azi, noțiuni care îl Verbale
caracterizează pe marele domnitor. Problemati-
zarea
Joc
didactic ,,
Floarea

Exemple de cuvinte:
 Domnitor
 Aspru
 Trasul in țeapă
 Întemnițat in 1462
 Castelul Bran
 Dracula

7. Tema de Elevii vor primi ca temă de acasă să învețe


casă lecția și să rezolve exerciţiile 3, 4 și 6 de la Conversația Observare
(1 minute) pagina 30, din auxiliar. Explicația Frontal Sistematică

8. Concluzii și Voi face aprecieri asupra Aprecieri


aprecieri comportamentului copiilor pe parcursul Conversația Frontal verbale
(1 minute) activității.

Anexa 1
Anexa 2
 tema calitativ

1. Ce stat a format Basarab I ?


2. Prin ce luptă a fost câstigată independența țării ?
3. Cine a fost Mircea cel Bătrân ?
4. În ce luptă a învins Mircea cel Bătrân arrmata otmomană, condusă de Baiazid?

5. Basarab I a format statul numit Ţara Românească


6. Basarab I câştigă independenţa ţării prin lupta de la Posada.
7. Mircea cel Bătrân a fost domnitor al Țării Românești (1386-1418)
8. În lupta de la Rovine din 1395 (după unii istorici 1396) Mircea cel Bătrân a înfrânt armata otomană
condusă de Baiazid.

Exemple de cuvinte și structuri:

 Vlad Țepeș
 Dracula
 Brașov
 Camera de tortură
 Familia regală
 Cetate fortificată
 Muzeu
 Vizitatori

Vlad Țepeș:

 Vlad Țepeș a urcat pe tronul Țării Românești de trei ori: în 1448, între 1456-1462 și în 1476.

 A rămas cunoscut în istorie ca un domn aspru care aplica pedepse prin tragerea în țeapă, de unde a rămas
numele de Țepeș

 A întărit cetatea Târgoviște apoi turnul Chindiei și a ridica cetatea de la Poenari (Argeș), supranumită
și ,,Cuib de vulturi,,. Din vremea lui datează și orașul București (1459).

 În anul 1459, Vlad Țepeș a refuzat să mai plătească tribut turcilor (10 000 de galbeni anual), ceea ce l-a
supărat pe sultanul Mehmed al doilea care a pornit din spre Țara Românească cu armata. Domnitorul a
răspuns ofensivei otomane, printr-un atac de noapte,
la 16/17 iunie 1462, silindu-i pe turci să se retragă.

 La 1 august 1462 Vlad Țepeș a fost întemnițat la Vișegrad timp de 10 ani, apoi la Buda silit să locuiască
aproape doi ani, cu domiciliul forțat, până în 1475, când Ștefan cel Mare, l-a eliberat și a revenit pe
tronul Țării românești în 1476, pentru două luni.

 Vom localiza și pe hartă Castelul Bran, Țara Românească și Imperiul Otoman


Răspunsuri:

 1448
 1456 – 1462
 un an (1476)

Exemple de cuvinte:

 Domnitor
 Aspru
 Trasul in țeapă
 Întemnițat in 1462
 Castelul Bran
 Dracula

S-ar putea să vă placă și