Sunteți pe pagina 1din 6

Colegiul Național Pedagogic "Regina Maria"

DATA:
CLASA : a IV-a
ÎNVĂȚĂTOARE :
PROPUNĂTOR :
PROFESOR METODIST :
PROFESOR COORDONATOR :

PROIECT DIDACTIC

Efectivul: 23 de elevi
Loc de desfășurare: Teren de sport
Materiale didactice:fluier,jaloane
Aria curriculară: Educație fizică ,sport și sănătate
Disciplina: Educație fizică
Tema lecției: Dezvoltarea calităților motrice-Viteza
Tipul lecției: Lecție de formare de priceperi și deprinderi motrice
Mijloc de realizare: Traseu aplicativ și Joc dinamic
Scopul lecției: Dezvoltarea vitezei de reactie si a vitezei de deplasare pe distante mici, 10-15 m

Competențe:

2.5. Manifestarea unor indici corespunzători ai calităților motrice combinate


2.6. Aplicarea deprinderilor motrice sportive în condiții regulamentare
3.1. Manifestarea atitudinii de fair-play în timpul activităților
motrice/sportive.

Obiective operaționale:
 să execute exercitiile în viteza maxima;
 să execute corect exerciţiile de influenţare a aparatului locomotor;
 să respecte poziţia corectă pentru comanda dată;
 să explice modul corect de executare a exerciţiilor;
 să manifeste interes pentru creşterea indicilor propriilor calităţi motrice;
 să manifeste dorinţă de afirmare în întrecerile organizate;
 să se bucure de reuşita adversarilor;
 săaprecieze efortul colegilor de echipă;
 să fie interesat să realizeze alergarea într-un timp cât mai scurt;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exersarea, corectarea.


 Forme de organizare: frontal, individual
 Loc de desfășurare: teren de sport
 Durata: 50 minute

ETAPELE CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE INDICAȚII METODICE ȘI FORMAȚII DE OBSERVAȚII


LECȚIEI/DURATĂ LUCRU

I. -Alinierea 1’ -în linie pe un rând ,, Bună ziua!,,


Organizarea -Salutul 30’’
colectivului de elevi -Prezența 30’’
-Verificarea stării de sănătate şi a 30’’
5’
echipamentului
-Comunicarea temei de lecție
-Exerciții pentru captarea atenției : 000000000000000000
 Elevii execută câteva comenzi : 2’-3’
 La fluierul meu sar pe verticală
 La bătaia din palme trec în poziția ghemuit
.Repetăm exercițiul de 3 ori.

II. Variante de mers: Poziția corectă


Pregătirea - mers ½ tură -coloana cate unul a corpului
- mers pe vârfuri cu brațele sus,palmele ½ tură
organismului
spre exterior OOOOOOOOO
pentru efort ½ tură
- mers pe călcâi cu brațele la spate O
7’ - mers ghemuit cu mâinile pe ceafă 2L O Δ

Variante de alergare: Poziția corectă


1L
- alergare ușoară 1l a corpului
o mers de revenire ,execuția
1L+1l corectă a
- alergare cu pendularea gambelor spre exercițiilor
înapoi
- alergare cu genunchii sus 1l OOOOOOOOO
o mers de revenire O
1L O Δ
- pas săltat 1l
o mers de revenire
1L L
- pas sărit 1L
- alergare cu pas adăugat 1l
o mers de revenire
1L
- alergare accelerată 1L+1l
o mers de revenire

III. o Exercițiul 1 (cap-gât)


Influeţarea P.I -Stând cu palmele pe șolduri: Coloana de gimnastica pe 3 randuri
T1- T2 - aplecarea capului 2x 4T
selectivă a
T3- T4 – extensia capului- prin arcuire; OOOO
aparatului o Exercițiul 2
locomotor OOOO
7’-8’ P.I- Stând cu palmele pe șolduri:
(I.S.A.L.) T1- T2 - îndoirea capului spre stânga; 2x 4T OOOO
T3- T4 - îndoirea capului spre dreapta- prin
arcuire;
o Exercițiul 3

P.I- Stând cu palmele pe șolduri: 2x 4T


T1- T2 - răsucirea capului spre stânga;
T3- T4 - răsucirea capului spre dreapta;

o Exercițiul 4 (brațe)

P.I-Stând departat cu brațele îndoite la piept: 2x 4T


T1- T2 - arcuirea brațelor la piept;
T3- T4 - arcuirea brațelor lateral;

o Exercițiul 5(brațe)
P.I-Stând depărtat: 2x 4T
T1- T2 - arcuirea brațelor spre înapoi cu brațul Spatele drept, privirea înainte.
drept ridicat și brațul stâng pe lângă corp;
T3- T4 – același procedeu cu inversarea
brațelor;
o Exercițiul 6 (brațe)
P.I-Stând depărtat: 2x 4T
T1-T2 rotiri ale brațelor spre înainte și înapoi,
T3-T4simultan și alternativ;
o Exercițiul Nr. 7 (trunchi-bazin)
P.I-Stând depărtat cu palmele pe șolduri:
T1- T2 - îndoirea trunchiului spre stânga;
T3- T4 - îndoirea trunchiului spre dreapta;
T5- T6 - îndoirea trunchiului spre stânga cu 2x 8T
brațul drept întins deasupra capului;
T7-T8 - îndoirea trunchiului spre dreapta cu
brațul stâng întins deasupra capului;

o Exercițiul 8 (trunchi)

P.I-Stând depărtat cu palmele pe șolduri: 2x 4T Spatele drept, privirea înainte.


T1- T2 – răsucirea trunchiului spre stânga;
T3- T4 – răsucirea trunchiului spre dreapta
prin arcuire;
o Exercițiul 9 (trunchi-bazin)

P.I-Stând depărtat:
T1- T2 - aplecarea trunchiului spre înainte și Picioarele și brațele perfect întinse.
atingerea solului cu vârful degetelor; 2x 4T
T3- T4 - extensia trunchiului - prin arcuire;
o Exercițiul Nr. 10 (picioare)
P.I-Stând cu palmele pe șolduri:
T1- T2- fandare înainte cu Spatele drept, privirea înainte, cu piciorul opus
piciorul drept; celui fandat perfect întins.
T3- T4 - fandare înainte cu 2x 8T
piciorul stâng;
T5- T6 - fandare în lateral dreapta cu piciorul
drept;
T7- T8 - fandare în lateral stânga cu piciorul
stâng; Spatele drept, privirea înainte.
IV. Joc: Colectivul de elevi este organizat pe 3
Învăţarea,consolidarea grupe a câte 7,8 elevi( 3 coloane) în fața
, fiecărei grupe, șir se află marcate cu cretă 2
Perfecţionareaşi semne( 1 triunghiuri albastru și un triunghi
evaluarea galben ).La primul semnal sonor dat de către
deprinderilor si mine- primii elevi din fiecare grupă aleargă cu
priceperilor motrice viteză înainte la triunghiul galben sau alabstru, X2
(15’) în funcție de comanda data de mine. Elevul
trebuie să fie atent și să execute rapid și corect
mișcarea comandată. După execuție, elevii vin
în mers cu respirație la coada șirului propriu.
Prima dată, elevul pornește din poziția inițială
cu fața la teren, a doua oară cu spatele la teren
și ultima plecare va fi din poziția de ghemuit.

V. 15-genoflexiuni după semnalul sonor. -colectivul împărțit pe 3 rânduri Pauză între


Dezvoltarea calităților -forța membre inferioare repetări de 30
motrice-forța 3X
(15’)
OOOO

OOOO

OOOO
-elevii se deplasează în coloană câte unul
VI. -mers cu scuturarea braţelorşi picioarelor
Revenirea 1L+1l OOOOOOOOO
organismului dupa -exerciții de respirație(inspir-expir) O
efort O Δ
2’-3’
L

VII. -alinierea
Concluzii, aprecieri şi -evidenţierea aspectelor pozitive şi negative 2’ - elevii se aliniază pe un rând
recomandări constate pe parcursul lecţiei
1’-2’ -recomandări individuale şi generale pentru 000000000000000000
activitatea independentă
-salutul

S-ar putea să vă placă și