Sunteți pe pagina 1din 9

DATA:

CLASA : a II-a
ÎNVĂȚĂTOARE :

ELEVI PROPUNĂTORI :
PROFESOR METODIST :
PROFESOR COORNATOR :
Efectivul :
Loc de desfășurare: Sala de sport
Materiale didactice: fluier, cercuri, corzi de sărit, mingi de baschet sau handbal

PROIECT DE LECȚIE

Aria curriculară: Educație fizică și sport


Disciplina: Educație fizică
Tema lecției: Complexul de dezvoltare fizică armonioasă. Îndemânarea
Tipul lecției : Predare-învățare
Resurse temporale: 50 minute

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.3. Efectuarea zilnică a complexului de dezvoltare fizică însușit;


2.1. Efectuarea dea acțiuni motrice specifice capacităților motrice combinate;
2.2. Aplicarea combinată a deprinderilor motrice în activitatea școlară și în afara școlii;
3.1. Aplicarea regulilor necesare desfășurării activităților motrice organizate sau spontane;
3.2. Participarea la activități specifice educației fizice organizate în grup.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 să execute corect toate exercițiile, urmărind comenzile date;


 să practice independent exercițiile fizice;
 să manifeste spirit de întrecere, în funcție de un sistem de reguli acceptate;
 să respecte regulile jocului;
 să-și exerseze autocontrolul.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee: conversația, explicația, demonstrația, exersarea, corectarea, jocul didactic;
b) Mijloace didactice: fluier, cercuri, corzi de sărit, mingi de baschet sau handbal;

Bibliografie :
-Ministerul Educației Naționale, Programa școlară pentru disciplina educație fizică, clasa a II-a
-Ghid metodologic privind proiectarea activităților de predare-învățare-evaluare la clasele I-IV,Oancea Iustin,Stan Lucian
Cojocaru Ștefănuț, editura Aramis, București 2001
-http://profuldesport.ro/jocuri-de-miscare-pentru-dezvoltarea-indemanarii/
DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE/DURATA CONȚINUTUL LECȚIEI DOZARE INDICAȚII METODICE OBS
LECȚIEI FORMAȚII DE LUCRU
I.  Alinierea 1’ -elevii organizați în linie pe un rând
Organizarea  Salutul 30’’
colectivului de elevi 30’’
 Verificarea stării de sănătate şi a ținutei
5’ 30’’
 Anunțarea temelor lecției


II. Variante de mers:


Pregătirea - mers ½ tură -deplasarea se realizează în jurul terenului
organismului pentru - mers pe vârfuri cu brațele sus ½ tură
efort - mers pe călcâi cu brațele la spate ½ tură
7’ - mers pe partea exterioară a labei ½ tură 
piciorului cu ducerea mâinilor la ceafa |
\/
Variante de alergare: 1 tură ▲
- alergare ușoară ½ tură
o mers de revenire ½ tură

- alergare cu genunchii la piept ½ tură


- mers ½ tură
- alergare cu pendularea gambei înapoi, 1 tură
atingem șezuta ½ tură
o mers de revenire ½ tură

- alergare cu pendularea gambei înainte 1 tură


o mers de revenire ½ tură
III.  Exercițiul Nr. 1 -Formarea coloanei de gimnastică
Influeţarea selectivă a P.I. Stând cu palmele pe șolduri: 2x 4T -Elevii așezati în linie pe un rând vor număra, la
aparatului locomotor T1- T2 - aplecarea capului; comanda de la dreapta spre stânga câte 3. Se va
7’-8’ T3- T4 - extensia capului - prin arcuire; număra 1,2,3,1,2,3 până la capătul șirului.
 Exercițiul Nr. 2 -Numărul 1 va face 6 pași în față, numărul 2 patru
2x 4T pași iar numărul 3, doi pași.
T1- T2 - îndoirea capului spre stânga;
T3- T4 - îndoirea capului spre dreapta- prin 
arcuire; 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1
 Exercițiul Nr. 3 2x 4T  
  3
T1- T2 - răsucirea capului spre stânga;  2
T3- T4 - răsucirea capului spre dreapta; 1
 Exercițiul Nr. 4 ▲
2x 4T
P.I. Stând depărtat cu brațele îndoite la piept:
T1- T2 - extensia brațelor la piept; -Palmele orientate în sus.
T3- T4 - extensia brațelor lateral;
 Exercițiul Nr. 5 -Brațele perfect întinse, spatele drept, privirea
2x 4T înainte.
P.I. Stând depărtat:
T1- T2 - extensia brațelorcu brațul drept ridicat și
brațul stâng pe lângă corp; -Brațele perfect întinse, spatele drept, privirea
T3- T4 – același procedeu cu inversarea brațelor; 2x 4T înainte.
 Exercițiul Nr. 6

P.I. Stând depărtat:


T1-T4 - rotiri ale brațelor spre înainte
T5-T8 - rotiri ale brațelor spre înapoi
 Exercițiul Nr. 7 2x 8T
P.I. Stând depărtat cu palmele pe șolduri: -spatele drept, privirea înainte.
T1- T2 - îndoirea trunchiului spre stânga;
T3- T4 - îndoirea trunchiului spre dreapta;
T5- T6 - îndoirea trunchiului spre stânga cu
brațul drept întins deasupra capului;
T7-T8 - îndoirea trunchiului spre dreapta cu
brațul stâng întins deasupra capului;
-Spatele drept, privirea înainte.
 Exercițiul Nr. 8 2x 4T
P.I. Stând depărtat cu palmele pe șolduri:
T1- T2 – răsucirea trunchiului spre stânga;
T3- T4 – răsucirea trunchiului spre dreapta prin
arcuire;
 Exercițiul Nr. 9
P.I. Stând depărtat: 2x 4T -Picioarele și brațele perfect întinse.
T1- T2 - aplicarea trunchiului și atingerea solului
cu vârful degetelor;
T3- T4 - extensia trunchiului cu ducerea palmelor
la spate - prin arcuire;
 Exercițiul Nr. 10 -Spatele drept, privirea înainte, cu piciorul opus celui
P.I. Stând cu palmele pe șolduri: fandat perfect întins.
T1- T4 - fandare înainte cu
piciorul drept; 2x 8T
T5- T8 - fandare înainte cu
piciorul stâng;
T1- T4 - fandare în lateral dreapta cu piciorul
drept; -Spatele drept, privirea înainte.
T5- T8 - fandare în lateral stânga cu piciorul
stâng;
Stand :
1-8 Sarituri cu apropierea si departarea
picioarelor

IV. Descrierea exercițiilor:


Învăţarea,consolidarea
,
perfecţionarea -complex de exerciții pentru dezvoltarea
deprinderilor si îndemânării cu ajutorul unei mingi(de fotbal,
priceperilor motrice baschet sau handbal)
25’
2’
Exercițiul 1:

 Trecerea mingii dintr-o mână în alta cu


ducerea mingii în jurul trunchiului.

-8 repetări spre partea stângă;


-8 repetări spre partea dreapta.
2’
Exercițiul 2

 Trecerea mingii dintr-o mână în alta, cu


ducerea mingii pe sub coapsă, coapsa se
ridică cu genunchiul îndoit acesta ajungând
la nivelul abdomenului.

-16 repetări se lucrează cu trecerea mingii 3’


pe sub coapse alternativ stângul/dreptul.

Exercițiul 3

 Aruncarea mingii cu o mână și prinderea ei


cu aceeași mână (mingea se va arunca
jumătate de metru în sus deasupra 3’
capului).

-8 repetări cu mâna dreaptă

-8 repetări cu mâna stângă

Exercițiul 4

 Brațele orientate ușor lateral față de 3’


trunchi, îndoite din articulația cotului,
aruncarea mingii dintr-o mână în alta;

-8 repetări
Exercițiul 5

 Aruncarea mingii cu o mâna deasupra 3’


capului, bătaie din palme înaintea
trunchiului și prinderea mingii cu două
mâini.

- 8 repetări cu mâna dreaptă

- 8 repetări cu mâna stângă

Exercițiul 6

 Aruncarea mingii cu o mâna deasupra


capului, bătaie din palme înapoia 3’
trunchiului și prinderea mingii cu două
mâini.

- 8 repetări cu mâna dreaptă

- 8 repetări cu mâna stângă

6’

Exercițiul 7

 dribling printre copete, doar cu mingea de


baschet.
-8 repetări cu mâna dreaptă

-8 repetări cu mâna stângă

Exercițiul 8
 Materialele așezate ca și în imagine,
distanța dintre conuri va fi de 5 metri.
 Fiecare elev va avea o culoare, una din
cele 6 culori aflate pe cubul de joc. 
 Elevii vor efectua dribling pe loc specific
jocului de baschet, arunc cubul,
presupunem că prima culoare de pe cub
va fi albastră, elevul care a are culoarea
aceasta înaintează prin dribling până la
primul con.
 După ce înaintează la conuri elevii
continuă să efectueze iarăși dribling pe
loc până când arunc cubul.
 Câștigă elevul care ajunge primul la
ultimul con (conul 5).
 Pentru a implica toți elevii se poate să fie
mai mulți elevi cu aceeași culoare.
 Variante de dribling pe parcursul jocului:

-doar cu mâna dreaptă;


-doar cu mâna stângă;
-alternativ stânga-dreapta
V. o Mers cu exerciții de inspirație si expirație 1L -elevii se deplasează în coloană câte unul
Revenirea o Mers cu scuturarea braţelor şi picioarelor 1l 
organismului dupa 1L 
o Mers corectiv(pe călcâie cu brațele la
efort 1l
3’ spate)

o Mers cadenţat şi redresarea ţinutei ▲

VI.  Alinierea 30” - În linie pe un rând Aprecieri


Concluzii, aprecieri şi  Analiza sumară a lecției 20”  asupra
recomandări 1’ modului
 Evidențieri si recomandări
2’ 10” de lucru
 Salutul

S-ar putea să vă placă și