Sunteți pe pagina 1din 7

Evaluatori Nota Semnătura

Profesor: Lazsadi Cristina


Profesor metodist: Vas Radu
Coordonator practică: Meseșan Nicoleta

PLAN DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr“


Data: 28.11.2019
Clasa: a III-a
Ora: 11-12
Disciplina: Educație fizică
Subiectul lecției: 1.Elemente de gimnastică: Rostogolirea înainte/ înapoi din apropiat în depărtat
2.Joc sportiv - baschet: Driblingul multiplu, aruncarea mingii de baschet la coș, din săritură
Durata: 50 de minute
Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi
Competențe specifice: 2.3. Menținerea posturii corporale, în activitățile școlare și extrașcolare
2.6. Aplicarea deprinderilor motrice fundamentale și sportive elementare, în acțiuni motrice variate
Obiective operaționale: O1) Să execute cu rapiditate și corectitudine acțiunile comandate sau necesare, la semnale vizuale și auditive
O2) Să armonizeze deprinderile specifice elementelor de gimnastică cu calitățile motrice învățate
O3) Să acționeze prompt la comenzile date
Strategii didactice:
 Metode și procedee didactice: conversația, explicația, instructajul, demonstrația, exercițiul
 Mijloace și materiale didactice: fluier, saltele, mingi de baschet, jaloane
 Forme de organizare: frontală, individuală
Bibliografie/Webografie: https://www.didactic.ro/resurse-educationale/invatamant-primar/educatie-fizica/clasa-a-3-a/lectii
Propunător: Dumitraș Ana-Maria, Clasa a XI-a B
NOTE/OBSERVAȚII de feedback și optimizare:
Nr. Părțile lecției Etapele Conținut Dozare Formații de lucru Indicații
crt. lecției/Durata metodice
1. Partea 1.Organizarea - adunarea 30”
pregătitoare colectivului de - alinierea 30”
elevi - propunătorul se prezintă și se anunță temele: ,,Bună ziua, 30”
Durată: 2’ mă numesc Ana. Azi vom desfășura împreună ora de Educație
fizică. Veți exersa rostogolirea spre înainte și spre înapoi din 30”
apropiat în departat și o să alergați printre jaloane driblând 30”
mingea de baschet și apoi aruncați mingea la coș. ”
- se verifică echipamentul și starea de sănătate

2.Pregătirea A) Mers:
organismului - mers normal 1L
pentru efort - mers pe vârfuri cu brațele sus 1l
Durată: 6’ - mers pe călcâie cu mâinile pe șolduri 1L
- mers ghemuit cu palmele pe genunchi 1l

B) Alergare:
- alergare ușoară 1L
- mers de revenire 1l
- alergare cu joc de glezne 1 diag.
- mers de revenire 1l
- alergare cu genunchii sus 1 diag.
- mers de revenire 1l
- alergare cu pendularea gambelor înapoi 1 diag.
- mers de revenire 1l
- alergare laterală cu pași adăugați 1 diag.
- mers de revenire 1l
- pas săltat 1 diag.
- mers de revenire 1l
- pas sărit 1 diag.
- mers de revenire 1L

3.Influențarea Exercițiul numărul 1: 3x8T


selectivă a P.I.: stând depărtat, cu mâinile pe șolduri
aparatului T1-T2: aplecarea capului înainte cu arcuire
locomotor T3-T4: extensia capului cu arcuire
Durată: 8’ T5-T6: îndoirea capului lateral dreapta cu arcuire
T7-T8: îndoirea capului lateral stânga cu arcuire

Exercițiul numărul 2: 3x8T


P.I.: stând depărtat, cu mâinile pe șolduri
T1-T4: rotiri ale capului spre dreapta
T5-T8: rotiri ale capului spre stânga

Exercițiul numărul 3: 3x8T


P.I.: stând depărtat
T1-T2: rotiri ale brațelor spre înaite simultan
T3-T4: rotiri ale brațelor spre înapoi simultan
T5-T6: rotiri ale brațelor spre înainte alternativ
T7-T8: rotiri ale brațelor spre înapoi alternativ

Exercițiul numărul 4: 3x8T


P.I.: stând depărtat, cu mâinile pe șolduri
T1-T2: răsucirea trunchiului spre dreapta cu arcuire
T3-T4: răsucirea trunchiului spre stânga cu arcuire
T5-T6: îndoireaa trunchiului spre dreapta cu arcuire
T7-T8: îndoirea trunchiului spre stânga cu arcuire

Exercițiul numărul 5:
3x8T
P.I.: stând depărtat, cu brațele sus
T1-T2: aplecare truchiului înainte cu ducerea palmelor spre
vârful piciorului drept, cu arcuire
T3-T4: revenirea în extensie cu brațele sus
T5-T6: aplecarea trunchiului înainte cu ducerea palmelor spre
vârful piciorului stâng, cu arcuire
T7-T8: revenirea în extensie cu brațele sus
Exercițiul numărul 6: 3x8T
P.I.: stând mult depărtat
T1-T2: fandare laterala cu arcuire spre dreapta
T3-T4: fandare laterala cu arcuire spre stânga
T5-T6: fandare laterală cu arcuire spre dreapta
T7-T8: fandare laterală cu arcuire spre stânga

Exercițiul numărul 7: 3x8T


P.I.: stând
T1-T2: fandare înainte pe piciorul drept cu arcuire
T3-T3: fandare înainte pe picioarul stâng cu arcuire
T5-T6: fandare înainte pe piciorul drept cu arcuire
T7-T8: fandare înainte pe piciorul stâng cu arcuire

Exercițiul numărul 8: X 10
P.I.: stând depărtat, cu mâinile pe șolduri
- sărituri ca mingea pe loc, pe vârful picioarelor
2. Partea 4.Elemente de Se grupează elevii pe trei coloane, în număr de câte 9-10 X3
fundamentală gimnastică: elevi, la un metru distanță între coloane. Saltelele sunt
Rostogolirea așezate în fața elevilor. Primul elev din coloane stă cu mâinile
înainte/ inapoi din pe saltea, în poziția ghemuit.
apropiat în Se dă startul. Din poziția ghemuit, se relizează rostogolirea
depărtat înaite/înapoi din apropiat în apropiat. Din poziția ghemuit cu
Durată: 19’ mâinile la spate, pe saltea se împing cu putere brațele și
picioarele, acestea trebuie să fie mult depărtate în timpul
rostogolirii pentru a se putea realiza rostogolirea spre înapoi
din apropiat în depărtat, cu sprijin pe palme. Apoi din poziția
ghemuit, cu mâinile pe saltea, capul așezat pe saltea între
brațe, împingând cu putere picioarele, acestea trebuie să fie
depărtate mult în timpul rostogolirii, pentru a realiza
rostogolirea spre înainte din apropiat în depărtat, cu sprijin
pe palme.
5.Joc sportiv - Se grupeză elevii pe două coloane, în număr de câte 14 elevi, X4
baschet: Driblingul la un metru distanță între coloane. Primul elev din cele două
multiplu, coloane are o minge de baschet. Jaloanele sunt așezate în
aruncarea mingii fața elevilor la o distanță de 3 m în formă de zig-zag. Startul
de baschet la coș se ia dinapoia unei linii de plecare. Se aleargă pe distană de
din săritură 15 m. Se aruncă mingea la coș din săritură, de la linia de
Durată: 10’ aruncări libere.
Se dă startul. Elevii aleargă printre jaloane driblând mingea
de baschet, pâna la 5 m distanță de coș, iar apoi aruncă
mingea la coș. Recuperează mingea, apoi se întorc în
formație alergând, pasând mingea următorului elev.
3. Partea de 6.Revenirea - alergare ușoară o tură
încheiere organismului după de sală
efort - mers cu mișcări de respirație o tură
Durată: 3’ de sală

7.Concluzii și - alinierea 30”


aprecieri asupra - aprecieri individuale și generale 1’
desfășurarea lecției - se salută: ,,Bună ziua!” 30”
Durată: 2’

S-ar putea să vă placă și