Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚ IE

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: MIHAI ALINA


PROPUNĂTOARE: HÂ RLEA MARIA-MAGDALENA
DATA: 19.03.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Colegiul Național Pedagogic „Ș tefan cel Mare” Bacă u
CLASA: a IV-a B
ARIA CURRICULARĂ: Educație fizică , sport și să nă tate
DISCIPLINA: Educație fizică și sport
TEMA LECȚIEI:
1. Dezvoltarea vitezei de reacție
2. Repetarea prinderii și pasă rii mingii
3. Joc dinamic
TIPUL LECȚIEI: Formare de priceperi și deprinderi

COMPETENȚE GENERALE:
1.Utilizare limbajului de specialitate în relațiile de comunicare specifice activită ților de practicare a
exercițiilor fizice și sportului
2. Integrarea achizițiilor specifice dobâ ndite în acțiuni de optimizare a stă rii de să nă tate, a creșterii și
dezvoltă rii fizice și a capacită ții motrice proprii

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.1. Aplicarea adecvată a noțiunilor specifice de domeniului, în contexte practicare variată (curriculare și
extracurriculare) a exercițiilor fizice și sportului
2.1. Aplicarea regulilor de igienă personală și colectivă în activită ți curriculare și extracurriculare
2.5. Manifestarea unor indici corespunză tori ai calită ților motrice combinate

SCOPUL LECȚIEI: Dezvoltarea deprinderilor motrice proprii


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
A. Cognitive:
 OC1: să respecte regulile jocurilor propuse;
 OC2: să recunoască termenii folosiți în denumirea exercițiilor;
 OC3: să realizeze corect sarcinile de lucru.

B. Psihomotorii:
 OP1: să execute corect exercițiile de încă lzire ale organismului;
 OP2: să -și însușească mecanismul de bază al vitezei de reacție;
 OP3: să -și însușească mecanismul de bază al prinderii și pasă rii mingii de pe loc.

Afective:
 OA1: vor manifesta interes față de activitatea desfă șurată ;
 OA2: vor dezvolta spiritul de echipă prin practicarea jocurilor programate.

STRATEGIA DIDACTICĂ-INDUCTIVĂ
 Metode şi procedee: conversaţia, demonstrația, exerciţiul, explicația , jocul didactic;
 Mijloace de învă ţă mâ nt: sala de sport, minge;
 Forme de organizare: frontală şi individuală , pe grupe;
 Metode/tehnici de evaluare: observații constructive, aprecieri verbale stimulative.
RESURSE:
 Umane: școlari;
 Temporale: 50 minute .
Bibliografice: Programa școlară pentru disciplina EDUCAȚ IE FIZICĂ , CLASELE a III-a – a IV-a, București,
2014
Scenariul didactic
Verigi și durata Conținut Dozare Formații de lucru Indicații metodice Metode
-adunarea -alinierea se face în linie
-alinierea 1’ pe două râ nduri
-salutul În linie pe un râ nd. paralele, iar elevii vor
1.Organizarea -verificarea echipamentului 1’ respecta distanța de un
colectivului de elevi sportiv braț față de colegul din Conversația
-anunțarea temei 1’ lateral
3 minute - în timpul alinierii
spatele va fi drept, iar
brațele întinse pe lâ ngă
corp
Exerciții: 2x
-Joc de glezne 1D
-Mers normal 1L În coloană câ te unul.
-Alergare cu genunchii sus 1D
-Mers normal
-Alergare cu că lcâ iele la șezut 1L
-Mers normal 1D
2.Pregătirea -Alergare cu pendularea Explicația
organismului pentru gambelor înainte 1L -se execută la comandă Demonstrația
efort -Mers normal 1D Exercițiul
-Alergare cu pendularea
8 minute gambei înapoi 1L
-Mers normal 1D
-Alergare cu pas adă ugat
-Mers normal 1L
-Mers fandat 1D
-Mers normal
1L
1D
1L
Exercițiul Nr. 1 10’
P.I.- Stâ nd depă rtat cu mâ inile - spatele drept Explicația
pe șolduri - mâ inile pe șolduri Demonstrația
T1 - Aplecarea capului înainte Exercițiul
T 2,4,6,8 - Revenire în poziție
inițială 3 x 8T
T3 - Extensia capului
T5 - Aplecarea capului lateral
stâ nga
T7 - Aplecarea capului lateral P.I. T1 T3 T5 T7
dreapta

Exercițiul Nr. 2
P.I - Stâ nd depă rtat cu brațele 4 x 4T
îndoite la nivelul pieptului - spatele drept Explicația
T1-2 - Extensie cu arcuirea - mâ inile întinse la Demonstrația
3.Influența selectivă a brațelor îndoite nivelul pieptului Exercițiul
aparatului locomotor T3-4 - Extensie cu arcuire a P.I. T1,2 T3,4
brațelor întinse
10 minute
Exercițiul Nr. 3 - brațele pe lâ ngă corp Explicația
P.I.- Stâ nd depă rtat cu brațele 3 x 8T Demonstrația
pe lâ ngă corp Exercițiul
T1-4 - Rotirea brațelor înapoi
T5-8 - Rotirea brațelor înainte P.I. T1-4 T5-8

Exercițiul Nr. 4
P.I.- Stâ nd depă rtat cu mâ inile 4 x 4T
pe șolduri - palmele pe șolduri Explicația
T1-2 - Aplecarea trunchiului -aplecarea trunchiului Demonstrația
lateral dreapta Exercițiul
P.I T1-2 T3-4
T3-4 - Aplecarea trunchiului
lateral stâ nga
Exercițiul Nr.5
P.I.- Stâ nd cu palmele șolduri 3 x 8T - palmele pe șolduri Explicația
T1-2,5-6 - Fandare înainte cu Demonstrația
piciorul stâ ng Exercițiul
T3-4,7-8 - Fandare înainte cu P.I. T1-2,5-6 T3-4,7-8
piciorul drept

Exercițiul Nr. 6
P.I.- Stâ nd depă rtat cu 3 x 8T - picioarele departate la Explicația
palemele pe șolduri nivelul umerilor Demonstrația
T 1-2,5-6 - Ră sucirea Exercițiul
trunchiului braț picior opus
spre piciorul stang
T3-4,7-8 - Ră sucire spre P.I. T1-2 T3-4
piciorul drept

Exercițiul Nr. 7
P.I.- Stâ nd depă rtat cu mâ na 3 x 8T - palmele pe șolduri Explicația
stâ nga pe șold și bratul drept -aplecarea trunchiului Demonstrația
rotunjit deasupra capului Exercițiul
T1-2,5-6 - îndoirea trunchiului P.I. T1-2,5-6 T3-4,7-8
cu arcuire spre stâ nga
T3-4,7-8 - îndoirea trunchiului
cu arcuire spre dreapta

Exercițiul Nr. 8
P.I.- Stâ nd ușor depă rtat cu 3 x 8T - calcă lcâ iele pe sol Explicația
brațele întinse spre înainte - picioarele drepte Demonstrația
T1,3,5,7 - Flexia picioarelor - saptele drept Exercițiul
T2,4,6,8 - Revenire în poziția
inițială
P.I. T1,3,5,7 T2,4,6,8
Dezvoltarea vitezei de În linie pe un rând -plecarea la semnalul Explicația
reacție sonor Exercițiul
1.Lansă ri de la start cu 2’
accelerare pâ nă la tempoul
maxim
1-2x, 10-14m, pauza 30”

2. La semnal sonor-alergare de 2’
viteză cu plecare din ghemuit
1-2x, 10-14m, pauza 30”

3. Alergare cu spatele, la 2’
semnal sonor- întoarcere,
alergare de viteză
1-2x, 10-14 m, pauza 90”

4.Dezvolatarea vitezei Repetarea prinderii și 8’


de reacție și pasării mingii -se va atrage atenția la Explicația
îndemânarea și ”Mingea în zig-zag” executarea corectă a Demonstrația
realizarea temelor Se împarte colectivul în 2 mișcă rilor Exercițiul
lecției grupe, așezate în linie față în
față , la 3-4 metri distanță una
24 minute de alta și 1-1,5 m între
elevi.Pasele încep de la stînga
spre dreapta, de la o grupă la
alta, mingea trebuind să treacă
pe la fiecare jucă tor în ordinea
așeză rii. Cine scapă mingea
efectuează 5 genoflexiuni.

JOC DINAMIC: Cel mai bun 8’


numar
Colectivul de elevi este - doua grupe dispuse in Explicația
Împă rțit pe grupe egale sir cate unul egale Demonstrația
dispuse în șir câ te unul ca numeric si valoric Exercițiul
numar și ca valoare. La o
distanță egală de fiecare
echipă voi pune o minge. Elevii
vor fi numerotați de la 1 în
continuare. Voi striga un
numă r, la care jucă torul din
fiecare echipă cu numă rul
strigat aleargă că tre minge și
cine ajunge primul la ea și o ia,
câ știgă un punct pentru echipa
sa.

5.Revenirea -Reorganizarea colectivului de


organismului după școlari
efort -Aprecieri pozitive și negative 3’ În coloană câ te unul. Conversația
asupra activită ții desfă șurate
3 minute
6.Încheierea -Salutul
organizată a lecției 2’ Conversația

2 minute

S-ar putea să vă placă și