Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
DATA: 09.01-10.01.2023
CLASA a VI-a
EFECTIVUL: 12 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Poziția fundamentală la tenis
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).
Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să exersese poziția fundamentală la tenis ;
Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;
Desfășurarea lecției
PROIECT DIDACTIC
DATA: 16.01-17.01.2023
CLASA a VI-a
EFECTIVUL: 12 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Priza clasică a paletei.
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).
Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să exersese priza clasică a paletei;
Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;
Desfășurarea lecției
DATA: 23.01-24.01.2023
CLASA a VI-a
EFECTIVUL: 12 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Exerciții cu paleta și mingea.
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).
Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să realizeze exerciții cu paleta și mingea;
Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;
Desfășurarea lecției
DATA: 30.01-31.01.2023
CLASA a VI-a
EFECTIVUL: 12 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Lovituri drepte,forhandul și reverul simplu
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).
Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să realizeze exerciții cu paleta și mingea;
Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;
Desfășurarea lecției
Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru, indicații metodice, obs
Durată modalități de evaluare
1. EVOCARE -alinierea şi salutul; -30” În linie pe un rând
-controlul echipamentului şi verificarea stării de sănătate; -30” - Conştientizarea elevilor pentru o ţinută
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -1’ adecvată şi curată, captarea atenției privind
-captarea atenţiei şi ridicarea stării emoţionale prin exerciţii de -1’ sarcinile de îndeplinit.
schimbare a poziţiei corpului. - Ridicarea stării emoționale.
-explicaţia, demonstraţia
2. Mers şi variante de mers: -în coloană câte unu
REALIZAREA -mers normal; 1L - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
SENSULUI -mers pe vârfuri cu braţele sus; 1l organismului pentru desfășurarea diferitelor
6 min -mers pe călcâie cu braţele la spate; 1L acțiuni și activități motrice.
-mers ghemuit cu palmele pe genunchi; 1l - Stimularea marilor functiuni, educarea
-mers cu pas fandat; 1L perceptiilor temporale si spatiale, cresterea
Alergare şi variante de alergare: interesului, a excitabilitătii optime a
-alergare cu joc de glezne; 1d sistemului nervos central.
-mers cu respirație 1L -Observare sistemică.
-alergare cu genunchii sus; 1d -Apreciere verbală
- mers cu respirație 1L -Întărirea sănătăţii, influenţarea aspectului
-alergare cu pendularea gambelor inapoi 1d fizic
-mers cu respirație 1L
-alergare laterală cu pas adăugat; 1d
-mers cu respirație 1L
-alergare cu pas săltat (pasul ştrengarului) 1d
-mers cu respirație 1L
7 min Exercițiul nr. 1 - coloană de gimnastică câte 4
PI- stând 2x8t
T1-8 mers pe loc cu întoarcere la stânga şi bătaie din palme - Educarea atitudinii corporale, corectarea
Exercițiul nr. 2 deficientelor atitudinale si cele segmentare,
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold: 2x8t tonicitate si troficitate si suplete musculară,
T1-2 îndoirea capului înainte cu arcuire; mobilitate articulară, educarea respiratiei.
T3-4 extensia capului cu arcuire;
T5-6 îndoirea capului înainte cu arcuire;
T7-8 extensia capului cu arcuire;
Exercițiul nr.3 Observare sistemică.
P.I.Stând depărtat,cu mâinile pe șold: 2x8t
T1-2 îndoirea capului spre dreapta cu arcuire;
T3-4 îndoirea capului spre stânga cu arcuire; Apreciere verbală
T5-8 rotirea capului spre stânga/dreapta prin față;..
Exercițiul nr.4
PI- stând depărtat 2x8t
T1-mâinile pe umeri
T2- ridicarea brațelor sus - Prevenirea accidentelor şi pregătirea
T3-coborarea brațelor în lateral organismului pentru desfăsurarea diferitelor
T4- revenire în PI acțiuni și activități motrice complexe.
T5-8- idem T1-4
Exercițiul nr.5
PI- stând depărtat 2x8t
T1- ridicarea brațelor întinse în lateral
T2- ducerea brațelor sus şi bătaie
T3- coborarea brațelor întinse în lateral
T4- revenire în PI -Exersarea complexului de dezvoltare fizică
T5-8- idem T1-4 armonioasă
Exercițiul nr.6
PI- stând depărtat 2x8t
T1-2 extensia brațelor sus, cu arcuire
T3-4 aplecarea trunchiului
T5-8 idem T1-2; T3-4 -Întărirea sănătăţii și influenţarea aspectului
Exercițiul nr.7 fizic
PI- stând depărtat 2x8t
T1-8 indoire rasucita
( elice)
Exercițiul nr.8
PI- stând 2x8t Observare sistemică.
T1-3 fandare în lateral stânga cu brațul stâng ridicat
T4-revenire PI
T5-7 fandare în lateral dreapta cu brațul drept ridicat
Exercițiul nr.9
PI- stând 2x8t Apreciere verbală
T1-8 sărituri ca mingea, în lateral stânga dreapta,
înainte –înapoi, depărtat-apropiat şi cu bătaie
Exercițiul nr. 10
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 ridicarea brațelor oblic sus cu inspirație forțată; 8x
T3-4 îndoirea trunchiului cu ducerea brațelor
DATA: 06.02-07.02.2023
CLASA a VI-a
EFECTIVUL: 12 elevi ;
LOC DE DESFĂŞURARE: sala de sport .
MATERIALE DIDACTICE: 2 mese de tenis, 8 palete,mingi .
TEMA: Serviciul cu forhandul și reverul din poziționare diferită față de masă.
TIPUL LECŢIEI : Mixtă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :
1.3;Să realizeze acțiuni motrice cu grad progresiv de complexitate și solicitare la efort.
2.1;Să aplice procedeele tehnice și acțiunile tactice însușite ,în structuri simple.
2.2;Să realizeze acțiuni motrice specifice ramurilor de sport și să se integreze în acțiunile desfășurate sub forma de întrecere.
METODE ŞI PROCEDEE: -explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, corectarea, exersarea, jocul dinamic, concursul.
STRATEGIA DIDACTICĂ: mixtă ( semi-algoritmică, prin activitate practică, prin concurs).
Cognitive:
O.C.1. – să identifice procedeele folosite pentru dezvoltarea îndemânării ;
O.C.2. – să descrie executarea corectă a lovirii mingii cu paleta de tenis ;
O.C.3. – să realizeze exerciții cu paleta și mingea;
Psiho-motrice:
O.PM.1 – să execute corect exercițiile propuse pentru dezvoltarea vitezei și îndemânării ;
O.PM.2. – să-şi perfecţioneze tehnicile de lovire dreaptă și liftată;
O.PM.3. – să-şi perfecţioneze tehnica de joc și deplasare la masă ;
Desfășurarea lecției