Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invățământ: Școala Gimnazială nr.1 Tanacu


Clasa: a IV-a.
Efectiv: 16 (7f,9b)
Data: 10.05.2018
Loc de desfășurare: teren de sport (30/15m)
Materiale: 6 jaloane, 4 mingi( baloane) de rugby, 1 fluier,1 cronometru, centuri și taguri rugby.
Profesor: ILIEȘ SIMONA

TEME
 Consolidarea Vitezei de deplasare.
 Consolidarea pasei și recepției mingii de rugby de pe loc și din deplasare
 Joc bilateral

Scopul: -Educarea vitezei de deplasare pe direcţie rectilinie și cu schimbări de direcţie;


- Formarea deprinderilor si priceperilor motrice din rugby-tag, repetarea,, punctelor cheie,, ale rugby-ului;
- Educarea indicilor de forță la nivelul membrelor inferioare.

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:


Obiective psihomotrii:
O1. Să se educe indicii de viteză de deplasare.
O2. Să redea care sunt principiile jocului de rugby-tag
O3. Să imbunatățească indicii de forță la nivelul membrelor inferioare.
Obiective cognitive:
O4.Să cunoască că dezvoltarea vitezei este necesară în aplicarea acesteia în diverse situații și în afara școlii;
O5.Să cunoască modul de execuție a pasei cu balonul de rugby-tag din alergare si de evaluarea a execuției colegilor;

Obiective afective(motivational - volitiv):


O7.Să aibă interes și dragoste pentru activitatea practică;
O8.Să-și formeze spiritul de grup în sensul ca toți trebuie să fie capabili de execuție;
O9.Să accepte înfrângerea cu sportivitate și să aplaude învingătorul.
O.10. Să respecte întocmai regulile stabilite în activităţile de exersare

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee didactice: explicația; povestirea; demonstratia; observare sistemică;apreciere verbală; conversația; exersarea pentru
formarea’’capacitatii de organizare’’; exersarea pentru optimizarea dezvoltarii fizice/corporale; exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi
motrice; pentru educarea vitezei de deplasare :procedeul în conditii ingreuiate (complexe); pentru elementele din rugby-tag :procedeul
exersarii globale si analitice; pentru dezvoltarea forței: procedeul exersare în condiții îngreuiate și de întrecere .
Mijloace didactice: exerciții de front și ordine; exercițiu pentru captarea atenției; exerciții din școala alergării și săriturii; exerciţii de
dezvoltare fizică armonioasă; joc pentru dezvoltarea vitezei de deplasare; executarea corectă a paselor din alergare cu balonul de rugby-tag în
condiții de întrecere, jocuri de miscare si stafete pentru dezvoltarea fortei generale; exerciții de respirație și de revenire după efort.

Forme de organizare si exersare a activitatii: frontal, grupe, echipe, individual, perechi.


COMPETENȚELE SPECIFICE VIZATE:

1. 2.1. Recunoaşterea termenilor specifici dezvoltării fizice armonioase.

2. 2.3. Recunoaşterea exerciţiilor simple pentru dezvoltarea calităţilor motrice de bază.

3. 2.4. Executarea unor procedee tehnice în structuri motrice simplespecifice disciplinelor sportive studiate.

4. 3.2. Manifestarea pe parcursul activităţilor a atitudinii de respect faţă de regulile stabilite

Bibliografie:

1. Cârstea Gh. (2000) Teoria şi metodica educaţiei fizice şi sportului, Bucureşti, Editura AN-DA ;
2. MITREA,Gh.,MOGOȘ,Al.,(1997)Metodica educației fizice școlare Editura Sport-Turism,București
3. MITREA, D.(2013)-Pregătirea copiilor și juniorilor în rugby Federația Română de Rugby
4. Manualul antrenorului de rugby Debutanți –FRR Bucuresti 2010
Verigi si durata Conținutul lecției Dozare Formații de lucru și indicații Observații
metodice

- adunarea si alinierea; 30’’ În linie pe un rând


- raportul; 30’’ 
1. Organizarea - salutul; 30’’ ©
colectivului de - verificarea echipamentului si a stării de sănătate; 30’’ -conştientizarea elevilor
elevi - anunțarea temelor și obiectivelor lecției; 30’’ asupra necesității unei ţinute
(3’) -întoarceri : adecvate şi curate desfăsurării
* la stânga; 2x lecţiilor de educaţie fizică
* la dreapta; 2x - captarea atenției si trezirea
* la stânga-împrejur; 1x interesului pentru activitate,
- exerciții de captarea atenției: 30’’ privind sarcinile de îndeplinit
Până număr la 5 aliniere pe linia din mijlocul - povestirea
terenului 1x - explicația
Până număr la 5 aliniere pe linia de
margine(stânga,dreapta) 1x
În coloană pe un sir
- mers normal; 1l 
2. Pregătirea - alergare usoară; 1Tura 

organismului - mers pe vârfuri cu brațele întinse în prelungirea 1D 
pentru efort capului; 
(5’) - alergare cu picioarele întinse înainte; 1L -angrenarea treptată în efort a
- mers pe calcâie cu măinile la ceafă; 1D marilor funcții ale
- mers normal; 1l organismului si a aparatului
- alergare cu genunchii sus; 1D locomotor
- - alergare cu pendularea gambelor înapoi; 1L -intărirea sănătăţii
- mersul piticului; 1L - influenţarea aspectului fizic
- prevenirea accidentele
- alergare cu pas adăugat; 1D
- explicaţia
- mers cu miscări de inspirație si expirație. 1L - demonstraţie
- observare sistemică
- apreciere verbală

I Din stând depǎrtat cu mâinile pe şold: În formație de gimnastică câte


1-2.indoiri laterale 2x8T patru
3. Influențarea 3-4extensii-aplecari
II    
selectivă a
Din stand brațele la piept coatele îndoite:
aparatului    
1-2 două arcuiri
locomotor 3-4 ducerea brațelor în lateral două arcuiri 2x8T    
(6’) III    
Din stând depǎrtat:    
1-4 ridicarea şi coborârea umerilor    
5-6 ducerea umerilor printr-o rotare cǎtre înaintre 2x8T
7-8 ducerea umerilor printr-o rotare cǎtre înapoi ©
IV
Din stând depǎrtat cu braţele lateral:
1-4 rotarea braţelor înainte în jurul axei lor
5-6 rotarea amplǎ a braţelor înapoi
1-4 rotarea braţelor înapoi în jurul axei lor 2x8T
5-6 rotarea amplǎ a braţelor înapoi
V
Din stând depǎrtat cu mâinile la ceafǎ:
1-2 îndoire cu arcuire dreapta a trunchiului
3-4 îndoire cu arcuire stânga a trunchiului 2x8T
5-6 rǎsucirea trunchiului cu arcuire dreapta
7-8 rǎsucirea trunchiului cu arcuire stânga
VI
Din stând cu mâinile pe şold:
1-2 aplecare cu arcuire a trunchiului
2x8T
3-4 extensia trunchiului cu arcuire
5-8 depǎrtat spre dreapta cu rotarea trunchiului în -efectele pozitive ale practicării
aceeaşi parte sistematice a exerciţiilor fizice
1-4 idem 1-4 asupra propriului
5-8 depǎrtat spre stânga cu rotarea trunchiului în organism( educarea atitudinii
aceeaşi direcţie corporale corecte, prevenirea
VII sau corectarea unor atitudini
Din stând:
2x8T sau deficiente fizice, educarea
1-2 ducerea braţelor sus şi arcuire
3-4 îndoirea trunchiului cu atingerea solului cu speciala a marilor functii si
palmele şi arcuire stimularea tonicitatii
VIII musculare).
Din stând depǎrtat cu mâinile pe şold: -observare sistemică
1-2 fandare dreapta -apreciere verbală
3-4 fandare stânga 2x8T - explicaţia
5-6 fandare cu întoarcere dreapta
- demonstraţia
7-8 fandare cu întoarcere stânga
IX
Din stând cu mâinile pe şold:
1-4 sǎrituri ca mingea pe loc
5-8 sǎrituri cu întoarcere la stânga de patru
ori(câte o săritură pentru fiecare punct cardinal) 2x8T
1-4 idem 1-4
5-8 idem 5-8 spre dreapta
X
1-2 inspiraţie cu ridicare pe vârfuri depărtând
picioarele şi ducerea braţelor sus 2x8T
3-4 revenire cu expiraţie şi aplecarea capului cu
bǎrbia în piept

1.Joc: Buldogii (joc alergare și apărare)


Descrierea exercițiului :
Teren 30/20m.
Toți jucătorii.
Se folosesc la început 2 apărători desemnați care
4.Educare viteză vor fi plasați în mijlocul terenului, pe o linie.
(10’) Ceilalți jucători vor fi pe una din laturile
pătratului corect echipați cu centuri și cu un balon
în mână.

La semnatul antrenorului, toți atacanții aleargă,


trecând de apărători, până la linia din față. 3x
-explicația
Apărătorii incearcă să prindă atacanții,Atacanții
-demonstrația
prinsi (au centura smulsă) se alătură apărătorilor,
-observarea sistemică
iar la semnalul profesorului încearcă să prindă și
-apreciere verbală
ei pe atacanții care au rămas și care vor încerca să
-evaluare formativă
se reîntoarcă la linia de plecare. Exercițiul
continuă pând când rămân doar câțiva ,sau, nici
un atacant.

În coloană pe trei siruri


Pasarea balonului rugby-tag din alergare și  Ω
puctare în terenul țintă.
Pase din deplasare:  Ω
5. Consolidare Se lucrează câte patru asezați la distanță de 2
 Ω
metri între ei.
prindere-pasare
Primii pasează mingea din alergare ,trecând dintr-
rugby-tag o parte a terenului in alta Unul dintre elevi
punctează în terenul țintă ,urmând să revină tot  Ω
(12’) prin pase, urmând să pornească următorii.
Stafeta -explicația
Organizarea jocului: -demonstrația
Jucătorii sunt împărţiţi în două echipe aşezate în -observarea sistemică
spatele unei linii câte doi față în față la 2 m -apreciere verbală
distanță. In faţa fiecărei echipe, la distanţa de 20 2x -evaluare formativă
m se marchează un semn. În coloană pe trei șiruri
Primul jucător din coloană pasează balonul spre
lateral, coechipierului aflat vizavi și trece

alergând prin spatele coloanei în fața sirului,apoi
|
urmatorul s.a.m.d Câstigă echipa care ajunge 
prima la semnul stabilit.

Forța la nivelul membrelor inferioare În coloană pe patru șiruri


1.,,Stafeta într-un picior’’  Ω
Organizarea jocului: Jucătorii sunt împărţiţi  Ω
 Ω
pe patru echipe aşezate în spatele unei linii. În
 Ω
faţa fiecărei echipe, la distanţa de 8 m se -explicația
6.Dezvoltarea marchează un semn. 1x -demonstrația
calității motrice Desfăşurarea jocului: La comanda -observarea sistemică
forța conducătorului de joc primii din fiecare echipă se -apreciere verbală
(3) deplasează într-un picior până la semn şi se întorc
schimbând piciorul . Jocul continuă până când toţi -dezvoltarea calităţii motrice
este necesară exercitării unui
jucătorii efectuează cursa, tempo 4/4, pauza
act motric sau acțiune motrică
pasiva 40 secunde.
-observarea sistemică
Joc bilateral rugby tag. -apreciere verbală.
(7)

7. Revenirea În coloană câte unu


organismului - alergare usoara cu revenire; 1T 
dupa efort 
(2’) -mers cu relaxarea bratelor si a picioarelor; 1l+L 
-reguli referitoare la rolul
- mers cu miscari de inspiratie si expiratie; 1l condiţiilor igienice, factorii
naturali de călire ai
organismului sau al refacerii
- mers normal. 1L după efort pentru orele
următoare
- observare sistemică
- apreciere verbală

8. Recomandări În linie pe un rând


si aprecieri - alinierea; 10’’ 
(2’) - evidențieri pozitive și negative privind 50’’ ©
- conversația
comportarea în lecție; 30’’
- aprecieri verbale
- feed-back-ul îndeplinirea obiectivelor cognitive 30’’ - autoaprecieri
și afective; - evaluare formativă
- formularea recomandărilor pentru activitatea - evaluare sumativă.
viitoare sau pentru activitatea independentă;
- salutul.

S-ar putea să vă placă și