Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea Școlară : Școala Gimnazială Coresi


Profesor: Vlad Georgiana Mihaela
Clasa: Pregatitoare A
Efectiv: 32 de elevi (16 fete, 16 băieţi);
Data : 09-06-2020
Durata : 45’
Loc de desfășurare : Sala de sport: 25m - lungime, 20m – lățime
Materiale : fluier, 20 mingi de handbal, 10 baschet, 10 jaloane mari, 10 copete, 20 cercuri.
TEME:
 Tema 1 Coordonarea în manevrarea de obiecte
 Tema 2 Dribling multiplu

TIPUL LECŢIEI: MIXT (educare / consolidare)


SCOPUL DIDACTIC: educarea coordonării în manevrarea cu precizie a obiectelor și învăţărea driblingului multiplu urmărind
împingerea mingii în sol, lateral de picior.
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.2. Identificarea principalelor caracteristici ale posturii corporale corecte;
1.3. Manifestarea interesului pentru utilizarea variantelor de mişcări specifice segmentelor corpului;
2.1. Aplicarea deprinderilor motrice în condiţii de joc;
2.2. Manifestarea calităţilor motrice individuale prin participarea la jocuri dinamice;
3.1.Sesizarea regulilor necesare desfăşurării jocurilor;
3.2. Manifestarea disponibilităţii de a acţiona în grup în cadrul activităţilor motrice;
3.3.Manifestarea atitudinii de cooperare, într-ajutorare şi fair-play în timpul jocurilor.

COMPETENȚE DERIVATE:
a) Psiho-motorii

1
- manevrarea mingiilor și cercului respectând modul de execuție;
- menținerea driblingului cu mână îndemânatică pe tot parcursul deplasării
b) Cognitive
- cunoașterea execuției desfășurării ștafetelor și a jocurilor;
- cunoașterea modului de împingere a mingii în sol;
c) Afective
- încurajarea colegilor pentru participare activă la oră;
- manifestarea empatiei cu propria echipă / grupă;

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: - explicaţia ;- conversaţia ;- demonstratia ; - observare sistemică ; - apreciere verbală ; - evaluare
formativă ; - exersarea complexelor de dezvoltare fizică armonioasă ; - exersarea actelor si acţiunilor motrice în condiţii
relativ constante; -exersarea mai multor deprinderi şi/sau priceperi motrice .
 MIJLOACE DIDACTICE : - exercitii de front si ordine si captare a atentiei, - exercitii din scoala alergării, săriturii ; -
exerciţii de dezvoltare fizică armonioasă; - sisteme de acţionare specifice dezvoltării coordonării, sisteme de acţionare
specifice învăţării deprinderilor din jocul de handbal.
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, în perechi, pe grupe;

BIBLIOGRAFIE:
 Stoicescu, A., Login, M., 1995, Îndrumător metodic pentru lecţia de educaţie fizică la clasele I-IV, EDP, Bucureşti;
 Oancea, I., Oancea, M., 1998, Educaţie fizică – ghid metodologic, Editura Aramis, Bucureşti;
 Gheorghe, M., Mogoş, A., 1980, Metodica educaţiei fizice şcolare, Editura Sport-Turism, Bucureşti
 Constantinescu Octav si altii (2008) Metodica predarii educatiei fizice in ciclul primar - Editura Gheorghe Alexandra, Craiova.
 Programa de educaţie fizică nr. 3418 / 19.03.2013.

2
Desfășurarea lecției

Verigă şi Conţinutul lecției Dozare Formaţii de lucru și indicații metodice obs


Durată
1. -Adunarea și alinierea; 10” În linie pe un rând 00000000000
Organizarea -Salutul și raportul 15” - Conştientizarea elevilor pentru o ţinută
colectivului - Prezenţa,verificarea ţinutei şi a stării de sănătate; 15” adecvată şi curată, captarea atenției privind
de elevi; - Anunţarea temelor; 30” sarcinile de îndeplinit. - Ridicarea stării
2 min - exerciții de atenție 30”
emoționale.
20”
- întoarceri pe loc la stânga și la dreapta. -explicaţia, demonstraţia

2. - alergare uşoară 1t -în coloană câte doi.


Pregătirea - mers pe vârfuri cu braţele sus ½ t - Previnrea accidentelor şi pregătirea
organismulu - joc de gleznă ½ t organismului pentru desfășurarea diferitelor
i pentru - mers pe călcâie cu mâinile la spate ½ t
acțiuni și activități motrice.
efort; - alergare cu genunchii la piept ½ t
7 min - mers cu rotirea bratelor înainte şi înapoi ½ t - Stimularea marilor functiuni, educarea
- alergare cu pendularea gambei înapoi; ½ t perceptiilor temporale si spatiale, cresterea
- extensii de braţe sus; ½ t interesului, a excitabilitătii optime a sistemului
- pas săltat ½ t nervos central.
- extensii de braţe în lateral ½ t -Observare sistemică.
- alergare cu pas adăugat ½ t -Apreciere verbală
- mers cu exerciţii de respiraţie ½ t
-Întărirea sănătăţii, influenţarea aspectului fizic

3
3. Exercițiul nr. 1 2x8t - coloană de gimnastică câte 3
Influenţarea PI- stând
selectivă a T1-8 mers pe loc cu întoarcere la stânga şi bătaie din palme - Educarea atitudinii corporale, corectarea
aparatului 2x8t deficientelor atitudinale si cele segmentare,
Exercițiul nr. 2
locomotor; tonicitate si troficitate si suplete musculară,
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 îndoirea capului înainte cu arcuire; mobilitate articulară, educarea respiratiei.
8 min
T3-4 extensia capului cu arcuire;
T5-6 îndoirea capului înainte cu arcuire;
T7-8 extensia capului cu arcuire; 2x8t
Observare sistemică.
Exercițiul nr.3
P.I.Stând depărtat,cu mâinile pe șold:
T1-2 îndoirea capului spre dreapta cu arcuire; Apreciere verbală
T3-4 îndoirea capului spre stânga cu arcuire; 2x8t
T5-8 rotirea capului spre stânga/dreapta prin față;..
Exercițiul nr.4
PI- stând depărtat - Previnea accidentelor şi pregătirea
T1-mâinile pe umeri organismului pentru desfăsurarea diferitelor
T2- ridicarea brațelor sus acțiuni și activități motrice complexe.
T3-coborarea brațelor în lateral 2x8t
T4- revenire în PI
T5-8- idem T1-4
Exercițiul nr.5
PI- stând depărtat
T1-ridicarea brațelor întinse în lateral
T2- ducerea brațelor sus şi bătaie 2x8t -Exersarea complexului de dezvoltare fizică
T3-coborarea brațelor întinse în lateral
armonioasă
T4- revenire în PI

4
T5-8- idem T1-4
Exercițiul nr.6
PI- stând depărtat 2x8t
T1-2 extensia brațelor sus, cu arcuire
T3-4 aplecarea trunchiului
T5-8 idem T1-2; T3-4 2x8t -Întărirea sănătăţii și influenţarea aspectului
Exercițiul nr.7 fizic
PI- stând depărtat
T1-8 indoire rasucita
( elice) Observare sistemică.
2x8t
Exercițiul nr.8
Apreciere verbală
PI- stând
T1-3 fandare în lateral stânga cu brațul stâng ridicat
T4-revenire PI
T5-7 fandare în lateral dreapta cu brațul drept ridicat 8x Previnea accidentelor şi pregătirea organismului
Exercițiul nr.9 pentru desfăsurarea diferitelor acțiuni și
PI- stând activități motrice complexe.
T1-8 sărituri ca mingea, în lateral stânga dreapta,
înainte –înapoi, depărtat-apropiat şi cu bătaie
Exercițiul nr. 10
P.I.Stând depărtat cu mâinile pe șold:
T1-2 ridicarea brațelor oblic sus cu inspirație forțată;
T3-4 îndoirea trunchiului cu ducerea brațelor
4. Tema 1 Coordonarea (îndemânarea) în manevrarea de
Dezvoltarea obiecte - 3 coloane a 10 elevi
calității Ex. 1 -Alergare până la un cerc pe distanța de 15m, trecerea 2x   Δ
motrice   Δ
corpului prin cerc şi întoarcere în alergare, cu predarea
coordonare /   Δ

5
îndemânare ştafetei, tempou 4/4, pauză pasivă 30 sec. 2x Explicația
Demonstrația
12 min. Ex. 2 -Alergare cu o minge de handbal în mâini pe distanța Algoritmizarea
de 15m, așezarea mingii pe un jalon şi întoarcere în alergare - Tehnologii de coordonare a unor părti ale
și predarea ștafetei, următorul elev alearga spre jalon ia organismului si întregului corp.
mingea şi o transmite următorului elev, tempou 4/4, pauză 2x Observare sistemică.
pasivă 30 sec. Apreciere verbală
Ex. 3 -Alergare cu un cerc în mână pe distanța de 15m până - Exersarea actelor și acţiunilor motrice în
la un jalon cu o minge pe vârf, pun cercul în jurul jalonului condiţii relativ constante
iau mingea și se întorc cu ea la grupă unde o predă
următorului elev. Acesta pleacă în alergare cu mingea,
ajunge la jalon o lasă şi ia cercul, tempou 4/4, pauză pasivă
30 sec.
5. Tema 2 Dribling multiplu
Consolidare Ex. 1 - Împingerea mingii de handbal în sol ( 10 repetări) 3x - Șase coloane a 5-6 elevi
a, , tempou 2/4, pauză pasivă 30 sec. Explicația
deprinderilo Demonstrația
r și/sau
Ex. 2 - Dribling din mers, cu ocolirea unui jalon aflat la Algoritmizarea
priceperilor
motrice distanța de 10m , tempou 2/4, pauză pasivă 30 sec. Observare sistemică.
specifice 5x Apreciere verbală
jocurilor Ex. 3 - Dribling din ușoară alergare cu mingea de handbal la -Formarea mecanismului de bază, fixarea
sportive distanța de 10m şi se întoarce cu mingea de baschet, tempou stereotipă, formarea capacității de aplicare și
2/4, pauză pasivă 30 sec. generalizare.
12 min.
6. -în coloană câte unul:
Revenirea 1xT Reguli privind condiţiile igienice, factorilor
organismulu - Mers cu mers cu exerciţii de respiraţie naturali de călire, refacerea după efort pentru
i după efort;
-Mers cu mișcări de relaxare randamentul scontat la orele următoare.

6
-Testarea capacităţii de revenire a elevilor și
2 min scăderea nivelului de efort.
7. -adunarea; -în linie pe un rând:
Concluzii şi -aprecieri asupra desfăşurării orei; -Evaluare formativă
aprecieri; -evidenţieri pozitive şi deficienţe; -Apreciere verbală
-feed-back-ul îndeplinirii competentelor. -Conversatia
2 min
-recomandări pentru elevii care nu execută corect; -Formarea capacitătii de apreciere,
-alinierea, salutul şi părăsirea terenului de sport în mod autoapreciere si de practicare a exercitiului
ordonat. fizic.

S-ar putea să vă placă și