Sunteți pe pagina 1din 11

UNIVERSITATEA ECOLOGICA BUCURESTI

FACULTATEA DE EDUCAŢIE FIZICĂ ŞI SPORT


PROGRAMUL DE STUDII – LICENTA ANUL 3/ EDUCATIE
FIZICA SI SPORT

DISCIPLINA: STAGIU DE PRACTICA IN UNITATI DE


INVATAMANT

Lect. Univ. Dr. Fratila Ion

STUDENT
DUMBRAVEAN
FLAVIUS
PROIECT DIDACTIC

Data: 22-05-2023
Clasa: a V -a

Disciplina: Educatie Fizica

Unitatea scolara: Gimnaziul ”Dacia” Targu-Mures

Profesor: Dumbravean Flavius

Efectiv: Clasa a V-a: 18 elevi ( 8 baieti, 10 fete)

Locul de desfasurare: Terenul de sport

Durata lectiei: 50 de minute

Materiale și instalații: 1 fluier, mingi de handbal

Clasa a V-a

T1: Coordonare generală (coordinativă/îndemânare)


T2: Prinderea mingii cu 2 mâini (mini-handbal, aruncare și prindere)

Scopul didactic: Educare/învățare


Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:
-Psiho-motrice:
O1: Să transmită mingea prin diferite feluri cât mai rapid (pase speciale)
O2: Să prindă mingea cu 2 mâini, având degetele răsfirate și amortizare cu
îndoirea brațelor la piept:
-Cognitive
O3: Să retina denumirea procedeelor tehnice de prinderea mingii cu două mâini:
O4: Să reproducă regulile de desfășurare a jocurilor
-Afective
O5: Să colaboreze cu colegii în vederea realizării exersării.
O6: Să și încurajeze colegii în execuție și întrecere.

Strategia didactică:
1. Metode și procedee metodice: Explicația, conversația, demostrația,
observarea sistematică, apreciere verbală, evaluarea formativă/sumativă,
agloritmizarea, exersarea mai multor deprinderi și/sau priceperi motrice,
exersarea complexelor de dezvoltare fizică armonioasă, exersarea actelor și
acțiunilor motrice în condiții relative constante.
2. Mijloace didactice: Sisteme de acționare specifice dezvoltării, coordonării
generale, sisteme de acționare specifice învățării procedeelor tehnice
specifice jocului de handbal.

Bibliografie:
- Programa de Educație Fizică 2009
- Teoria și metodica Educației Fizice și Sportului – 1993
- Handbal în școală - 1987
DESFASURAREA LECTIEI

Detaliere de continut
Veriga lectiei si Continut Dozare Scheme de formatii de lucru, indicații Obs.
durata metodice
1.Organizarea - Adunarea, alinierea, salutul; In linie pe doua randuri
colectivului de - Verificarea tinutei vestimentare
elevi (echipamentul) si a starii de
sanatate;
- Consemnarea absentelor; 3 min
3 min - Anuntarea temelor lectiei;
- Joc atenție: întoarceri de pe loc
(comandă inversă), la stânga, la
dreapta și stânga împrejur

- variante de mers 1 tură


- mers obișnuit, 1 tură In coloana cate unul;
- mers pe vârfuri (brațele întinse 1 tură
2. Pregatirea sus):
organismului - mers pe călcâie (mâinile la spate) ½ tură
pentru efort - mers pe partea interioare a labei ½ tură Observare sistematică
piciorului
- mers pe partea exterioară a labei ½ tură
8 min Apreciere verbală
piciorului
- alergare ușoară 1x20m
- alergare cu joc de glezne 1x20m
1x20m
- alergare cu genunchii sus 1x20m
- alergarea cu pendularea gambelor
înapoi 1x20m
- alergare cu pas sărit 1x20m
- alergare cu pas săltat 1x20m
- alergare accelerată

3. Influentarea
Formarea coloanei de gimnastica 10 min - in coloana de gimnastica pe
selective a
patru randuri
aparatului
locomotor

10 min
Complexul de exercitii de
dezvoltare fizica generala

Exercitiul 1 4X8
P0. Stand, bratele pe langa corp;
T1,5. Bratele indoite, mainile la
umar, capul rasucit spre stanga;
T2-6. Pe varfuri, baratele intinse
sus in prelungirea corpului, capul
inclinat pe spate;
T3-7. Stand cu bratele intinse
lateral, capul rasucit spre dreapta.
T4-8. Revenire la pozitia initiala P0
Exercitiul 2. 4X8
P0. Stand departat, mainile pe
solduri.
T1-2. Indoirea trunchiului cu
arcuire lateral spre dreapta; Observare
T3-4. Indoirea trunchiului cu sistematică
arcuire lateral spre stanga;
T5-6, T1-2. Cu bratul drept intins
deasupra capului;
T7-8, T3-4. Cu bratul intins
deasupra capului;
Exercitiul 3. 4X8 Efectele pozitive
P0. Stand departat, bratele intinse ale practicării
sus in prelungirea corpului; systematice a
T1-2. Extensia trunchiului cu exercitiilor fizice
arcuire spre spate; asupra propriului
T3-4. Indoirea trunchiului cu organism
arcuire spre inainte;
T5-6 = T1-2; T7-8 = T3-4
Exercitiul 4. 4X8
P0. Stand departat, bratele indoite
lateral in dreptul umerilor;
T1-3. Rasucirea trunchiului lateral
spre stanga;
T2-4. Rasucirea trunchiului lateral
spre dreapta;
T5-7. Aplecarea trunchiului spre
inainte, bratele intinse lateral,
ducerea bratului drept la piciorul
stang(elicea)
T6-8. Aplecarea trunchiului spre
inainte, bratele intinse lateral,
ducerea bratului stang la piciorul
drept (elicea)

Exercitiul 5. 4X8 F
P0. Stand, bratele intinse inainte; 5X8 B
T1-3. Indoirea genunchilor; Apreciere verbală
T2-4. Extensia genunchilor
T5-7 = T1-3
T6-8 = T2-4
Exercitiul 6. 4X8
P0. Stand, mainile pe solduri.
T1-7. Sarituri in sus, drepte (,,ca
mingea’’)
T8. Ghemuit, cu sprijin inainte pe
degete

Exercitiul 7.
P0. Trunchiul aplecat spre inainte,
bratele relaxate spre jos;
T1-2. Extensia trunchiului cu
ducerea inainte a piciorului stang si
ridicarea bratelor intinse prin lateral
– INSPIRATIE
T3-4. Revenire in pozitia initiala –
EXPIRATIE
T5-6 = T1-2 cu schimbarea
piciorului;
T7-8=T3-4
Mingea prin tunel: Două coloane câte unul Dezvoltarea unor
4.Dezvoltarea Copii așezați în coloană câte unul, 9X calități motrice
îndemânării/ cu picioarele depărtate la distanță necesare exercitării
coordonării de doi pași unul de celălalt. La unor profesii
Strategia 1: T1 semnal, jucătorul din capătul Observare
coloanei oferă minge pe deasupra sistematică
capului celui din spate. Acesta Apreciere verbal
14 min transmite mingea prin lateral, iar al Evaluare formativă
treilea copil printre picioare după (calificative)
care se repetă la fel transmiterea
mingii.
Ultimul din coloană fuge cu mingea
în față și se așează în capul
coloanei, pe locul primului semn, în
timp ce toți ceilați se retrag pe
semnul următor. Exercitiul
terminându-se când toți copiii revin
la poziția initial.
Câștigă cei care termină primii
4.Dezvoltarea Joc mini handbal: Efectivul clasei 2 reprize/ 7 min Dezvoltarea unor
îndemânării/ este împărțit în două echipe egale calități motrice
coordonării ca număr (7 vs 7, 7 în teren + 2 necesare exercitării
Strategia 2. T1: rezerve) unor profesii
Joc la două porți cu temă: Jucătorii Observare
14 min au voie doar pase speciale (printre sistematică
picioare, pe la spate, pe la spate cu Apreciere verbal
pământul, printre picioare cu Evaluare formativă
pământul, pe la ceafă, s.a.m.d (calificative)
5. Învățarea Prindere – pasare Două coloane (inter stâng,
priceperilor și Elevii așezați pe două coloane inter drept)
deprinderilor (inter stâng, inter drept) vor executa
motrice aruncarea azvârlită a mingii cu o 10 pase/jucător
specifice jocului mână de deasupra umărului și
de handbal prinderea cu două mâini la nivelul
pieptului, cu întoarcere în aceeași
Strategia 1. T2: coloană.

12 min
5. Învățarea Joc: Mingea la căpitan
priceperilor și Efectivul clasei este împărțit în 4 7X
deprinderilor echipe egale ca număr, așezate pe
motrice șiruri înapoia liniei marcate cu câte
specifice jocului un elev așezat în fața fiecărei
de handbal coloane la distanța de 4 m cu o
minge.
Strategia 2. T2: La semnalul de începere a jocului
căpitanul va pasa mingea primului
12min elev care o transmite înapoi trecând
apoi la coada șirului propriu și se
repetă acțiunea căpitanului cu
următorii elevi.
Echipa care termină prima toate
pasele câștigă jocul.
Căpitanul este schimbat la fiecare
repetare.

6. Revenirea - Mers cu exercitii de respiratie; 20 m - in coloana cate unul


organismului - Mers corectiv cu mainile la ceafa;
dupa effort - Mers cu miscari de relaxare a 10 m
membrelor inferioare si superioare;
2 min - Mers de voie; 20 m
- Exercitii pentru educarea actului 1 tura
respirator (accentual pus pe
expiratie)
7. Concluzii - aprecierea activitati desfasurate de - in linie pe un rand
elevi in timpul lectiei;
1 min - recomandari pentru lucrul
independent;
- evidentieri, calificative;
- alinierea si salutul;

*Elevii care sunt scutiti medical participa la lectie iar acestia, primesc sarcini care nu solicita fizic organismal.

S-ar putea să vă placă și