Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invățământ: Școala Gimnazială nr.1 sat Tanacu


Clasa: a II-a
Efectiv:18 ( 10b;8f)
Data: 10.05.2018
Loc de desfășurare: teren de sport
Materiale: jaloane, mingi, 1 fluier,1 cronometru, bastoane de gimnastică,cercuri.tag-uri,stimulente
Profesor: ILIEȘ SIMONA

TEME
 Dezvoltarea C.M -Viteza și Indemânarea.
Jocuri dinamice
Tipul lectiei: MIXT (consolidare – educare)

Scopul: -Educarea atenției, vitezei de deplasare;


- educarea indemânării prin mijloace specifice handbalului;
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

Obiective psihomotrii:
O1. Să se educe indicii de viteză de deplasare.
O2. Să exerseze procedeele tehnice sub formă de întrecere
O3. Să imbunatățească indicii de forță la nivelul membrelor superioare.
Obiective cognitive:
O4.Să cunoască că dezvoltarea vitezei este necesară în aplicarea acesteia în diverse situații și în afara școlii;

O5.Să cunoască că dezvoltarea indemanării este eficientă pentru o coordonare bună a mișcărilor, în jocurile sportive ;
Obiective afective(motivational - volitiv):
O6.Să aibă interes și dragoste pentru activitatea practică;
O7.Să-și formeze spiritul de grup în sensul ca toți trebuie să fie capabili de execuție;
O8.Să accepte înfrângerea cu sportivitate și să aplaude învingătorul.
O.9. Să respecte întocmai regulile stabilite în activităţile de exersare

Forme de organizare si exersare a activitatii: frontal, grupe, echipe, individual, perechi.


COMPETENȚELE SPECIFICE VIZATE:

1. 2.1. Recunoaşterea termenilor specifici dezvoltării fizice armonioase.

2. 2.3. Recunoaşterea exerciţiilor simple pentru dezvoltarea calităţilor motrice de bază.

3. 2.4. Executarea unor procedee tehnice în structuri motrice simple specifice disciplinelor sportive studiate.

4. 3.2. Manifestarea pe parcursul activităţilor a atitudinii de respect faţă de regulile stabilite

Bibliografie:

1. Cârstea Gh. (2000) Teoria şi metodica educaţiei fizice şi sportului, Bucureşti, Editura AN-DA ;
2. MITREA,Gh.,MOGOȘ,Al.,(1997)Metodica educației fizice școlare Editura Sport-Turism,București
3. MITREA, D.(2013)-Pregătirea copiilor și juniorilor în rugby Federația Română de Rugby
4. Manualul antrenorului de rugby Debutanți –FRR Bucuresti 2010

Verigi si durata Conținutul lecției Dozare Formații de lucru și indicații Observații


metodice

- adunarea si alinierea; 30’’ În linie pe un rând


- salutul; 30’’ 
1. Organizarea - verificarea echipamentului si a stării de sănătate; 30’’ ©
colectivului de - anunțarea temelor și obiectivelor lecției; 30’’ -conştientizarea elevilor
elevi -întoarceri : 30’’ asupra necesității unei ţinute
(4-5’) * la stânga; adecvate şi curate desfăsurării
* la dreapta; 2x lecţiilor de educaţie fizică
* la stânga-împrejur; 2x - captarea atenției si trezirea
- exerciții de captarea atenției: 1x interesului pentru activitate,
,,Prinde coada,,- Participanții sunt imprastiati pe 30’’ privind sarcinile de îndeplinit
tot terenul. Când se dă startul, fiecare membru al
grupului trebuie să încerce să ia cât mai multe
cozi.

Din coloana cate unu in coloana cate doi, se În coloană câte 2


lucrează variantele de mers si alergare pe 1l
2. Pregătirea mijlocul terenului 1L
organismului - mers normal; 1l ooooooo...........
oooooo .............
pentru efort - alergare usoară;
(5’) Mers pe vârfuri cu brațele întinse sus 1L 
Mers pe călcâi cu mainile la spate 1l
Mers cu vârfurile spre exterior si spre interior 1L
Mers cu pendularea gambei la șezută 1l -angrenarea treptată în efort a
Mers cu genunchii la piept marilor funcții ale
organismului si a aparatului
- alergare cu pendularea gambei la șezută;
locomotor
- alergare cu genunchii sus 1L -intărirea sănătăţii
-pasul ștrengarului - influenţarea aspectului fizic
-alergare cu pas adăugat - prevenirea accidentele
- mers cu miscări de inspirație si expirație. - explicaţia
- demonstraţie
- observare sistemică
- apreciere verbală

I Din stând depǎrtat cu br.jos, bastonul de capete În formație de gimnastică câte


apucat 2x4T patru
3. Influențarea 1-2 extensii si aplecari ale capului
3-4 indoiri ale capului spre stânga-dreapta    
selectivă a
II Din stând depǎrtat cu bastonul inainte,de capete
aparatului    
apucat:
locomotor 1-2 ducerea br. prin inainte-sus 2x4T    
(8’) 3-4 revenire    
III    
Din stând depǎrtat cu br.jos bastonul de capete    
apucat: 2x4T
©
1-ridicarea br.prin inainte sus
2-3extensia br. cu arcuire
4-revenire
IV
Din stând depǎrtat cu br. jos, bastonu de ambele 2x4T
capete apucat:
1- ridicarea br.prin inainte sus
2-3 indoiri ale trunchiului spre stânga
4-revenire
V 2x4T
Din stând depǎrtat cu bastonul pe umeri,de capete
apucat:
1-2 rǎsucirea trunchiului cu arcuire dreapta
3-4 rǎsucirea trunchiului cu arcuire stânga
VI 2x4T
Din stând depǎrtat cu br. jos, bastonu de ambele -efectele pozitive ale practicării
capete apucat:
sistematice a exerciţiilor fizice
1-2 fandare laterală simultan cu ducerea br
inainte asupra propriului
3-4 revenire organism( educarea atitudinii
VII corporale corecte, prevenirea
Din stand cu bastonul așezat pe sol inaintea sau corectarea unor atitudini
vârfurilor picioarelor: sau deficiente fizice, educarea
1-sărituri inainte peste baston 2x4 speciala a marilor functii si
2-revenire prin săritură
stimularea tonicitatii
VIII
stând depărtat cu br. jos de capete apucat musculare).
1-ridicarea pe vârfuri și inspir 2x -observare sistemică
2-revenire P.I si expir -apreciere verbală
- explicaţia
- demonstraţia
 
1.Joc: ,,Cine-i iute de picior,, 
Descrierea jocului :  
  
Toți jucătorii asezati pe lătimea terenului la 2x
4 Temele lectiei  
distant de 1m intre ei,având in fata lor la 10m
(20’) cercuri .Nr cercurilor este cu unu mai putin fata de 
nr jucatorilor.La semnal,jucatorii alearga și se
așeaza in interiorul unui cerc.elevul ramas fara
cerc iese din joc.Câștiga jucatorul care ramane -explicația
ultimul. -demonstrația
-observarea sistemică
-apreciere verbală
-evaluare formativă

Mingea călătoare explicația


. Elevii se organizează pe două șiruri în
3x -demonstrația
spatele unei linii de plecare. La semnalul de începere,
primii din fiecare echipă țin mingea de handbal -observarea sistemică
deasupra capului și o paseaza -apreciere verbală
urmatorului,samd,ultimul trece cu mingea in față si
continua jocul.Echipa care ajunge prima la linia
dinainte stabilit,câștigă.
“Scoate mingea”
Jucătorii împărţiţi pe perechi; fiecare pereche are -explicația
câte o minge ţinută de unul din jucători. La semnalul -demonstrația
profesorului, cel fără minge caută s-o smulgă din braţele -observarea sistemică
celuilalt. Jocul se desfăşoară contratimp, în reprize de 10-
6.Dezvoltarea 15 secunde; după câteva încercări, rolurile se inversează. 2x
calității motrice Jocul va fi câştigat de elevul care a reuşit mai -apreciere verbală
rezistenta /forța multe smulgeri.
8 -dezvoltarea calităţii motrice
este necesară exercitării unui
act motric sau acțiune motrică

7. Revenirea - alergare usoara cu revenire; 1T


organismului În coloană câte unu
dupa efort -mers cu relaxarea bratelor si a picioarelor; 1l+L 
(2’) 
- mers cu miscari de inspiratie si expiratie; 1l 
-reguli referitoare la rolul
- mers normal. 1L condiţiilor igienice, factorii
naturali de călire ai
organismului sau al refacerii
după efort pentru orele
următoare
- observare sistemică
- apreciere verbală

8. Recomandări În linie pe un rând


si aprecieri - alinierea; 10’’ 
(2’) - evidențieri pozitive și negative privind 50’’ ©
- conversația
comportarea în lecție; 30’’
- aprecieri verbale
- feed-back-ul îndeplinirea obiectivelor cognitive 30’’ - autoaprecieri
și afective; - evaluare formativă
- formularea recomandărilor pentru activitatea - evaluare sumativă.
viitoare sau pentru activitatea independentă;
- salutul.

S-ar putea să vă placă și